Author Topic: Yunanistandan pomak şarkısı (pesna) - Zagaliha se  (Read 13352 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Yunanistandan pomak şarkısı (pesna) - Zagaliha se
« on: September 10, 2009, 18:30 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Sevgili moderatörümüz iskeçelinin değerli koleksiyonundan

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Re: Yunanistandan pomak şarkısı (pesna) - Zagaliha se
« Reply #1 on: September 11, 2009, 01:26 »
You are not allowed to view links. Register or Login

yukaridaki müzik sarkiya ait

Offline gültekin küçük

• Candidate member
  • *
« Reply #2 on: September 11, 2009, 08:13 »
thank you for this pesna. ı am also pomak who live in bursa-turkey. ı don't know pomak language but try to learn.

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #3 on: September 11, 2009, 11:34 »
javascript:void(0); I have a first cousin who also lives in Bursa. His names is also Gultekin- Gultekin RUSTUN javascript:void(0);

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #4 on: September 12, 2009, 13:00 »
Bulgaristan ve Yunanistan Pomakları arasında ki dil (Pomakça) farkı nedir ? yani bulundukları ülkelerden ne kadar etkilenmişlerdir ? hadi buna Türkiye'yi de ekleyelim... ? Bu pesnada geçen kelimeler yabancı değil gibi her ne kadar pomakça bilmesemde iyi dinleyenin anlayabileceği bir durum gibi görünüyor...

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #5 on: September 12, 2009, 16:07 »
sayain daylek  bulgaristan pomaklardar farkimiz büyük degil yuzde yetmish gibi bir uyum .var yüzde 30 gibi uymuyor
ben bulgaristana da gittim farki kendim gördüm. ilginc tarafi ise ben konustugum pomakcayi onlar hepsini anliyor
onlar ne konustugunu ben hepsini anlamam sonra onlain kiril yazisi var . ve biz türk rakamlari kullaniyoruz 
kisacasi  biz 100 sene geride yiz . türk dili de öyle  zamanla gelisiyor yazili oldugu icin .bulgaristanda pomaklarda
öyle biraz degisime ugramis . bircok yeni kelimeler var onlrada bizde  ise yok .

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #6 on: September 13, 2009, 19:21 »
Bulgarlar dillerindeki türk etkisini silmek için bir taraftan türkçe kelimeleri atmaya çalıştılar bir taraftan da gerek avrupa dillerinden  ve gerekse Rusçadan kelime alıp bulgarcayı değişime uğrattılar. Dolayısıyla Batı Trakyadaki ve Türkiyedeki Pomakça daha aslına yakındır. Yani bizim dilimiz Pomakçadır. Ama Bulgaristandaki Pomakça erozyona uğramış ve Bulgarcalaştırılmıştır. Bunun kanıtı olarak Zlatograd şivesi ile resmi Bulgarca arasındaki farkı gösterebiliriz.

Eğer biz Pomak isek dilimiz de Pomakça demektir. Eğer biz Bulgarca konuşuyor ise o zaman Pomaklık iddia etmemizin bir anlamı yoktur. Pomaklar Pomakça konuşur vesselam... Bulgarca konuşan Pomaklar eğitim görmüş ve şehirli hayatına karışmış Pomaklardır. Bu da bizim konumuzun dışındadır.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42