Author Topic: Дельови празници - Златоград  (Read 14585 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eron

  • Guest
Дельови празници - Златоград
« on: September 16, 2009, 19:23 »
Възрожденски пазарен ден  ще е една от основните атракции, която и тази година ще привлича туристи по време на Дельовите празници в най-южния ни град Златоград. Празниците
започват на 18 септември и ще продължат до 22 септеммври. Организират се от община Златоград и Сдружение „Дельо войвода - Златоград".
В чест на легендарния войвода, за който легендите говорят, че е родом от Беловидово /Златоград/ първо ще стартират тържествено Септемврийските литературни дни. Част от тях е научна конференция, посветена на творчеството на Станислав Сивриев. В събота, 19 септември, ще има народно веселие с оркестър „Мелодия"- гост солист Златко Кафеджиев, а вечерта ще се открие изложба „Художествена керамика на Енчо Ганковски и негови ученици" в двора на Тъкачницата в Етнографския ареален комплекс.Същият ден  в двора на Етнографския музей се открива и изложба от фотопленер „Златоград 2009", клуб „Фото Култ. По- късно вечерта местните самодейци ще изнесат фолклорен  и  ще бъде показан музикалния танцов спектакъл на Румяна Попова. В 20 ч. празниците ще бъдат тържествено открити. За тийнеджърите следва рок концерт на група "Burn" Златоград, а за любителите на поп фолка ще се изяви фолк певицата Джена.
Аткрактивният пазарен ден в стария Златоград ще покаже своята пищност от 11 ч. в неделя, на 20 септември.Атракцията събра над 5000 туристи миналия септември и ги върна с век назад. Над 200 статисти от целия район облякоха носиите и модерните тогава по европейски тертип алафранги и пресъздадоха пазарния празник, на който се радвал Златогорад в началото на 20 век. Известни българи, гостуващи тогава на Златоград, заявиха, че родопската градче им напомняло за градчето Сарчи в Коста Рика, известно с рисуваните си каручки. В неделя следобяд футболните запалянкови ще гледат двубоя между футболните мъжки отбори на „Вихър-1965"- Златоград и „Граничар" -Доспат на градския стадион, а привечер ще бъде представена новата книжна поредица на Етнографския ареален комплекс и  ще има среща с автора на книгата „Непознатият Златоград" - Симеон Идакиев в зала „Станислав Сивриев". В понеделник проявите продължават с  баскетболен турнир за купата на Делю войвода – „Червено игрище", а на 22 септември тържествено ще се отбележи Деня на независимостта на България, с оркестър и мажоретен състав.

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #1 on: September 16, 2009, 19:32 »
Ероне, пожелавам ти весело прекарване на празниците на Златоград! На тебе, и на всички Даръдерелии! :)

emin4eto

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #2 on: September 16, 2009, 20:48 »
Дано пуснат пътя, за да дойдат братята помаки от Гърция ... пък и Байрем ша да си празним .... кой щуно му е насърце!

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #3 on: September 16, 2009, 20:55 »
По моя краи на Баирям се правеха люлки, и се сбираха момите, и ергените да се люлеят! Бях малък, и после като ми дойде времето и мене да ме люлеят момите-те взеха, че забраниха тези люлки, и ние хукнахме по дискотеки! Сега правят ли се такива люлки по Байрямите по Даръдере?  :)

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #4 on: September 16, 2009, 22:11 »
Аз също ще се радвам, ако се отвори пътят за Гърция, но съм песимист за това.Спомням си още покойнят Сполуканов, като беше изпаднал на ниво махленски политик, и идваше по нашия край да ни баламосва, че ще отвори КПП Маказа.И нашите хора му повярваха.20 години след това-Маказа си е затворен.Дано да проявят добра воля днешните политици, и да отворят границите!А за празника в Златоград-дано да дойдат хора отвсякаде, и да се насладят на прекрасните звуци на гайдите, и прекрасната Родопа планина!

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #5 on: September 18, 2009, 20:10 »
Ероне, надявам се да направиш записи, и да ги публикуваш във форума, за да се насладим на красотата на Родопа планина, и на красивите звуци на гайдите всички тука!

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #6 on: September 18, 2009, 21:15 »
Благодаря ти, ерон! Този текст ми е известен отпреди да се родиш, и не е нищо ново за мене! Аз се надявах политиката да ви е изненанадала, и да са отворили пътя за Гърция.И да ми публикуваш как се радват гостите от Гърция на празника.Но ти благодаря, и за този текст.

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #7 on: September 18, 2009, 21:39 »
Ето това е радостна новина! Честито на всички!

Offline TUFCA35

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 136
  • Gender: Male
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #8 on: September 18, 2009, 21:56 »
moje li nqkoi da razkaje kakvi sa tiq praznitsi s kakvo e zaslujen tozi praznik po kakav slu4ai

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #9 on: September 18, 2009, 21:58 »
You are not allowed to view links. Register or Login
moje li nqkoi da razkaje kakvi sa tiq praznitsi s kakvo e zaslujen tozi praznik po kakav slu4ai

Аз не мога да разкажа, TUFCA35.Но предполагам, че са свързани със славния Делю Хайдутин.Ерон най-добре знае, защото е от там, и ги изживява.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #10 on: September 19, 2009, 12:55 »
Чудя се дали има и такива Петковски празници и празници на другите хайдуци, които са вършели по Родопите. Тук на един такъв празник в помашкото село Глогово, в памет на  партизанина Ариф Дженин, се прави заря, на която се споменава и за памета на опълченци от Гложене и Тетевен и се споменава и името и на небезизветния Баньо Меринов, които си дали живота във войната срещу помаците по-специално при освобождението на Тетевен и Банско, те са участвали и в чиската на помаците от Свищовско, Ловешко и Севлиевско през 1877 г. Ако нашите помаци си знаеха историята, едва ли щеше и един от тях да клекне в тяхна памет, ама за съжаление не си я знаят. А пък и какво общо има партизанина Ариф Дженин със опълченците и възтаниците от Османския период.     

Isyankar

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #11 on: September 20, 2009, 14:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз също ще се радвам, ако се отвори пътят за Гърция, но съм песимист за това.Спомням си още покойнят Сполуканов, като беше изпаднал на ниво махленски политик, и идваше по нашия край да ни баламосва, че ще отвори КПП Маказа.И нашите хора му повярваха.20 години след това-Маказа си е затворен.Дано да проявят добра воля днешните политици, и да отворят границите!А за празника в Златоград-дано да дойдат хора отвсякаде, и да се насладят на прекрасните звуци на гайдите, и прекрасната Родопа планина!

Волята отдавна е дадена. Отговорът на въпроса ти се казва ШЕНГЕН и през 2011 година (ако си свършим работата в България) границата от Орменион до вр. Тумба ще е вече в историята.

Mool

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #12 on: September 20, 2009, 19:34 »

Шумаров правилно казва, че са свързани с легендарния Дельо Хайдутин! Всяка годинана 19,20,21 септември се провеждат Дельовите праници в чест на златоградския хайдутин. Празника е заслужен от Дельо войвода, честват се в негова памет, както се пее в Дельовата песен:

....за адно си имам балничко –
горъна са е слиснала,
овчерене са засвирили
и стадана са пуснали.

Пък нема Деля да има,
гергьовско ягне да пече,
червено вино да пие,
с желен кавал да свири....

Разбира се празниците в началото били фолклорни, защото Дельо обичал фолклора. Участие взимат всички самодейци от Община Златоград. От няколко години насам има и поп-фолк певци, рок-концерти, възстановки на различна тематика. От 3 години  в Златоград се честват и Септемврийски литератирни дни, тази година са посветени на златоградския писател Станислав Сивриев.

От как се помня празниците се чества по един или друг начин!

Честити да са празниците на всички!


Az ne sam 4uval müslümansko ime Delyu toi pomak li e bil ili bulgarin ?

Shumarov

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #13 on: September 21, 2009, 21:10 »
Не започвайте! Християнин,или мюсюлманин.Разбойник, или закрилник. Какъвто и да е-има хора, които го почитат! Отнасяме се със уважение към тяхната почит!Нека да се радват на празника си!
Честит Байрям, ерон!

АЕЦ Белене

  • Guest
Re: Дельови празници - Златоград
« Reply #14 on: September 21, 2009, 21:13 »
ИСкам да кажа, че има много помаци, предимно от Невркопско дето се дразнят на смолянските помашки градове - Девин, Златоград, Смолян - красиви градове пълни с помаци...Страхотни за живеене с много добри хора

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42