Author Topic: Световната криза( Svetovnata kriza) !  (Read 18557 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Isyankar

  • Guest
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #30 on: June 30, 2009, 12:31 »
Тоска, ако обичаш се обръщай в МЪЖКИ РОД - това, че си модератор не ти дава право да ме обиждаш.

ДЪЛБОКО СЪМ ТИ ОБИДЕН ЗА ГРУБОТО ОТНОШЕНИЕ И НАСТОЯВАМ ЗА ИЗВИНЕНИЕ, ТЪЙ КАТО НИКОГА НЕ СЪМ ТЕ ОБИЖДАЛ ТЕБ ИЛИ ТВОЯТА СТРАНА. Не заслужавам такова отношение. Обиден съм ти.

Темата е за световната криза и е факт, че в Европа едни от най-засегнатите страни са Турция и Балтийски републики, но също така и Ирландия и Германия до известна степен имайки предвид абсолютния обем на икономиките им.

Темата не е за мафията в България или живота в Турция, а как удря на икономиката кризата ! Днес Туркстат публикува данните за Q1 за Турция с което вече има данни за всички европейски страни и реших да споделя със всички информация къде и как удря кризата. КЪДЕ СБЪРКАХ ?

КАЗАХ ПРОСТО "-13.8%" - КАК МОЖЕ ДА СЕ ОБИЖДАШ ОТ ЕДНО ЧИСЛО ? КОЙ НОРМАЛЕН ЧОВЕК БИ СЕ ОБИДИЛ ОТ ЕДНО ЧИСЛО.  

Ето, за да си доволен:

В ТУРЦИЯ ИМА РЕКОРДНА РЕЦЕСИЯ, НО ХОРАТА НЕ Я УСЕЩАТ И ЖИВЕЯТ МНОГО ДОБРЕ !

В БЪЛГАРИЯ ИМА МАФИЯ И МНОГО ЗЛЕ СЕ ЖИВЕЕ !

ЗАПЛАТИТЕ СА НИСКИ, ИМА КОРУПЦИЯ И Е УЖАСНО В БЪЛГАРИЯ !

В ТУРЦИЯ ИМА ПАРИ И ЖИВЕЯТ МНОГО ДОБРЕ !

ТОВА ЛИ ИСКАШ ДА ЧУЕШ ? ДА - САМО, ЧЕ ТЕМАТА НЕ Е ЗА МАФИЯТА В БЪЛГАРИЯ, А ЗА СВЕТОВНАТА КРИЗА ! Тя удря и мафията сигурно, но образованието и квалификацията не ми е достатъчна да разбера как точно. Затова се занимавам повече с данните на Евростат. Не знаех, че те обиждат някого.

ЧУ ГО. Сега се обръщай с мъжки род към мен и не ме обиждай, тъй като не съм обиждал твоята страна Турция, нито тебе, за да ме обиждаш.

А относно моята работа - като финансист СЪМ ДЛЪЖЕН да се занимавам с икономиката на всички страни и видях, че ИМА ТЕМА ЗА СВЕТОВНАТА КРИЗА - НЕ ЗНАЕХ, ЧЕ В НЕЯ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПИШЕ ЗА ТУРЦИЯ ! ?

ТУРЦИЯ НЕ Е ЛИ ЧАСТ ОТ СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА, ЗА ДА ПИША ?

И така продължавам.

До момента по отношение на макроикономиката най-добре се представят страни като Полша и Македония, които все още не са регистрирали рецесия, а най-зле Балтийските републики, Ирландия до известна степен и Турция. България е малко под средноевропейското ниво на рецесия със своите -3.5% за първото тримесечие. Дано всички заедно преминем по-леко през кризата и да не ни сполетява макроикономическата съдба на най-пострадалите до момента страни като Балтика. Там заплатите падат с 25% през тази година. Икономически е невъзможно при рецесия над 10% заплатите да не паднат с 10%. Обяснявам за неикономистите. Да не говорим, че всички тези страни имат споразумение с МВФ, което ги задължава да направят това драматично свиване в публичните разходи, което немунуемо е свързано със спад на работните заплати. В България и без това са ниски - дано не се стига до споразумение с МВФ и подобни искания, но още през второто полугодие ще затегнем малко коланите и не изключвам през 1 Януари да има 5% спад на заплатите в публичния сектор. Дано обаче не станат 25% както Балтийските републики и други страни със лошо макроикономическо представяне до момента на които им предстои подобно нещо.

Ако някой иска да спори на икономическа основа нека го прави, но не да се обвиняваме на лични. Нямам врме за интриги.




Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #31 on: June 30, 2009, 12:54 »
Първо финансист съм и затова нямам нужда от помощ...  Второ моята реакция не е директно свързан с тaзи тема а реакция е свързан с вашите метод.  

sofyasesi

  • Guest
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #32 on: June 30, 2009, 13:10 »
Аз вече съм уволнен и съм без работа, така, че ше садя картофи и боб, да има поне какво да се яде и ще се махам от големия град..До тук бях..Back to nature както се казва..Дано по-бързо отмине (но няма признаци за сега)

Isyankar

  • Guest
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #33 on: June 30, 2009, 13:59 »
И аз съм финансист, макар да ми предстои дипломирането ... Ама чакам Пламен Орешарски да го махнат от министерския пост, та да ми обърне повечко внимание четвъртия семестър :)) Тъй, че познайвам и аз нещичко по икономика :)

А кризата - ще отмине - но много бавно ... Толкова, че дори ще забравим за нея и един ден ще установим, че си е отишла...Но пък важно е дъното да минем, а той май все предстои ли - предстои ..

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #34 on: September 09, 2009, 04:48 »
КРИЗА: КЪДЕ ИЗЧЕЗНАХА ПАРИТЕ?                                                                                                                                       вторник, 08 септември 2009 Развитието на кризата промени възприятията на хората – някак стана нормално един милиард долара вече да няма никаква стойност с оглед многомилиардните банкови фалити и спасителни пакети.

Една година след банкрута на Lehman Brothers икономистите изчисляват щетите и както обикновено те се разминават драстично – веднъж оценките са за загуба на богатство за 10 трлн. долара, друг път се говори за загуба на 50 трлн. долара, каквито са оценките на Азиатската банка за развитие, се казва в анализ на FAZ, цитиран от Investor.bg.50 трлн. долара е сума, която има в себе си тринадесет нули. Това са 50 000 милиарда долара, които изведнъж са били унищожени. Без война, без природно бедствие. Просто така.Какво се случи? Никой не е очаквал, че милиарди долари или евро могат просто така да изгорят. Къде всъщност са скрити парите? Ще се появят ли някога отново? Ако да, къде ще са били през цялото време дотогава?Много от парите, които се считат за унищожени, никога не са съществували. Това означава, че те са съществували само на хартия, счетоводно, се казва в материала. По примера на борсата – курсовете падат, а акционерите губят нещо, което никога не са притежавали – счетоводни печалби.„Унищожена обаче беше и реална стойност“, смята банковият професор от Щутгарт Ханс-Петер Бургхоф. Икономистът от Commerzbank Йорг Кремер добавя „това не е игра с нулева сума“, което означава, че има и реално загубени пари. В коя област и къде да ги търсим се посочва по-нататък в анализа на вестника.


Американските жилища.Търсенето несъмнено трябва да започне от там, откъдето започнаха проблемите – от Америка и къщите, които хората си купиха, знаейки, че не могат да си ги позволят. Това бе политически желано и изгодно. Хората бяха подсигурени с евтини, почти безлихвени заеми.Сега ипотечният пазар е разрушен, къщите поевтиняват: както може да се види и с просто око, така стойността се изпарява.Ако един американец си е купил къща за 200 хил. долара и по време на надуването на ипотечния балон я е продал за двойно повече, сега може да се радва. Това обаче можеше да се случи само ако той наистина бе продал къщата.В повечето случаи парите никога не ги е имало. Въпреки това американските собственици се почувстваха богати. „Мнозина изгубиха контрола върху финансите си. Те харчеха повече, отколкото можеха да си позволят и така допуснаха да задлъжнеят силно“, обяснява икономистът Юлия Хох.
„Допълнителното потребление често се финансираше от предоговаряне на ипотечния кредит – тези пари вече ги няма. Те са вложени в скъпи коли и бързооборотни потребителски стоки, посочва тя.Онези, които са купили жилище в пика на пазара и сега трябва да продават, със сигурно губят много пари – не само счетоводно, а и в действителност. Така печелят предишните собственици и брокерите на имоти. Освен това много от новопродадените жилища принадлежат на банки, които са отпуснали ипотечни заеми за тях.„Много бивши собственици сега са на улицата“, казва Волфганг Пфлюгер от Berenberg Bank. Проблемът на банката е, че реалната стойност на ипотеките е трудна за изчисляване. Общо около 4,7 млн. къщи и еднофамилни жилища в САЩ стоят празни. А там, където няма търсене, няма и реална стойност.
                                      

Борсите!
С изострянето на финансовата криза борсите поеха надолу. Особено силно това се забеляза след януари 2008 година. Водещият немски индекс DAX падна от 8 000 до 3 600 пункта през март тази година, което е загуба от над 50%. Това не са реални загуби, а по-скоро счетоводни – до момента, в който акционерите не решат да продадат своите акции.В случай че преди две години някой си е купил акции за 100 евро и сега ги продаде за 40, той разбира се ще претърпи загуба на 60 евро реални пари. Тогава парите са у онзи, които преди две години си е продал акциите за 100 евро.


Банките.  
Банките са едновременно причина и жертва на проблемите. Повече от 100 банки до момента са фалирали само в Америка. За избягването на финансовия колапс след банкрута на Lehman Brothers централните банки и правителствата започнаха масирани спасителни програми. Според данните на Банката за международни разплащания 11 от западните държави са отделили 5 трлн. евро за спасителни програми. Това се равнява на 19 на сто от общия БВП на въпросните държави.

Тук обаче трябва да се внимава: тези 5 трлн. долара не са отпуснати от държавите, най-малкото защото не са напечатани. На 4,167 трлн. от тях възлизат издадените гаранции, а реално дадените на банките пари възлизат на 451 млрд. евро. Такива са реалните разходи на данъкоплатците за момента.

Къде обаче отиват активите на банките? До момента те са отписали активи за около 1,1 трлн. евро по целия свят, като се казва, че се отписват токсични ценни книжа. Механизмът за това описва Кай Карстенсен от института Ifо чрез един пример:„Ако една машина се окаже негодна, фабриката трябва да я отпише. Това понижава стойността и в баланса и се претърпява счетоводна загуба. Поради тази причина фабриката не губи пари. Тя го е направила още при покупката на машината. Пренесено в областта на банките това означава следното: банките не губят пари при отписването на токсичните активи, тъй като те отдавна са изчезнали“.Сега просто банките вписват в отчетите си, че светът оценява стойността на техните книжа на нула. За целите на търсенето на изгубеното богатство това означава следното: милиардите, които сега се отписват са получени от някогашните продавачи на ценните книжа. Така, както са били разпределени печалбите – между банките, техните акционери, рейтинговите агенции, адвокати и дори държави – чрез данъците, така сега се разпределят загубите – между банкерите (заради ниското заплащане), производителите на спортни автомобили, ресторантите, супермаркетите, търговците на недвижими имоти и т.н.                                                                                                                                          
     Държавите!-Цели държави също попаднаха в урагана на кризата. Унгария, Украйна, Латвия, както и Ирландия и Исландия бяха изправени на ръба на банкрута. Особено тежко засегната се оказа благоденстващата по-рано Исландия. Трите големи банки в страната се оказаха с големи експозиции на американския ипотечен пазар. За рефинансирането им обаче парите на страната и данъкоплатците не се оказаха достатъчни.

Затягането на кредитните условия и начините за осигуряване на средства изправи банките пред фалит, което доведе до тяхната национализация. Така Исландия пое пасивите на трите банки и задълженията на държавата се увеличиха с около 80 млрд. долара – прекалено много за толкова малка държава.

Тези суми не трябваше да бъдат осигурени от държавата, която всъщност трябваше да изхарчи около 10 млрд. долара, за да укрепи собствения капитал на трите банки и да подсигури задълженията им. За финансирането помогнаха средства от МВФ, което насочи известно количество капитали към страната, а впоследствие и към банките, кредиторите и клиентите им. Парите бяха изплатени чрез продажба на активи и дейността на трите банки.

След всичко казано дотук според FAZ може да се посочи, че в крайна сметка от ситуацията има и печеливш: той се казва Нуриел Рубини. Неговата пазарна стойност е скочила значително. Така се случи и с други професори, на които се удаде да предскажат възникването на глобалната криза.

Източник- в-к.Стандарт вторник 8 септ.2009 отдел Бизнес!  

































Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #35 on: September 09, 2009, 13:21 »
abe to se e vidqlo 6a sa hodi na selo- i pri baba ipri dqdo shte si jiveem nai-blago. :D ;D

         ei   i tutuna da ne zabravime arkadashi ;D ;D ;D ;)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Световната криза( Svetovnata kriza) !
« Reply #36 on: November 11, 2009, 05:51 »
 Прекрояване на най-големите фалити в САЩ.                                                                                                                                     вторник, 10 ноември 2009   Вашингтон

  Световната икономическа криза прекрои сериозно класацията на десетте най-големи банкрута в корпоративната история на САЩ, след като последните две години се оказаха фатални за редица големи американски компании.

Според CNBC, цитирана от Investor.bg, класацията изглежда по следния начин към началото на ноември на базата на размера на активите на дружествата преди изпадането им в несъстоятелност.

1. Lehman Brothers
Активи преди фалита: 691 млрд. долара
Дата на фалита: 15 септември 2008 г.

Най-колосалният фалит в корпоративната история на САЩ безспорно е този на инвестиционната банка Lehman Brothers през септември 2008 г. Банката със 159-годишна история стана най-голямата жертва на тежката кредитна криза от 2007 г., която постепенно прерасна в сегашната световна икономическа рецесия. Към датата на своя фалит Lehman Brothers разполага с активи за 691 млрд. долара и дългове за около 613 млрд. долара.
Администрацията на президента Джордж Буш реши да не спасява инвестиционната банка от затрудненото положение, в което тя изпадна поради огромните си инвестиции в ценни книжа, обезпечени с ипотечен дълг. Поради това се наложи Lehman Brothers да подаде молба за защита от фалит на 15 септември 2008 г. Нейният колапс предизвика паника на фондовите пазари и бе последван от спасяването на застрахователната компания AIG.

2. Washington Mutual
Активи преди фалита: 327,9 млрд. долара
Дата на фалита: 26 септември 2008 г.

Второто място в класацията на CNBC за най-големите фалити в корпоративната история на САЩ държи друга банка – спестовната Washington Mutual, която стана една от ранните жертви на кризата на пазара на недвижимо имущество и високорисковите ипотечни заеми. В стремежа си да се превърне в една от най-големите банкови институции в САЩ Washington Mutual натрупа лоши ипотечни и потребителски заеми за колосални суми, които влошиха значително финансовото й състояние.
Само 11 дни след банкрута на Lehman Brothers, регулаторните органи в САЩ затварят и Washington Mutual. Преди това клиентите на банката изтеглят от своите сметки суми в размер на 16,7 млрд. долара в рамките на десетина дни, което нарушава изискванията за капиталовата адекватност на банката. Активите на Washington Mutual към деня на нейния фалит възлизат на 328 млрд. долара. Впоследствие Washington Mutual е закупена от JPMorgan Chase.

3. WorldCom
Активи преди фалита: 103,9 млрд. долара
Дата на фалита: 21 юли 2002 г.

Третото място в класацията се пада на WorldCom, която допреди своя фалит през 2002 г. е втората по големина телекомуникационна компания в САЩ. Главният изпълнителен директор на WorldCom е осъден на 25 години затвор за извършването на счетоводна измама, в стремежа си да скрие големия спад в приходите на компанията. След приключването на процедурата по фалита WorldCom се реорганизира в нова компания под името MCI, която през 2005 г. е закупена от Verizon Communications.

4. General Motors
Активи преди фалита: 91 млрд. долара
Дата на фалита: 1 юни 2009 г.

Един от най-скорошните големи фалити в САЩ е този на автомобилния концерн General Motors, който стана най-голямата производствена компания, подала молба за защита от несъстоятелност по Глава 11. 101-годишната история на компанията, която някога е произвеждала половината от автомобилите в страната, приключва на 1 юни 2009 г. под тежестта на растящите дългове, големите разходи за труд и глобалната рецесия, която намали значително търсенето на нейните не много икономични автомобили.
От самото начало на тази година General Motors съществува благодарение на финансирането от щатското правителство, но, след като не успя да се преструктурира, се наложи да обяви фалит. Служителите на General Motors наброяват 92 хил. души само в САЩ, като компанията е пряко или косвено отговорна за пенсионирането на около 500 хил. души, по данни на The Telegraph. General Motors се превърна и в 99-та американска компания, която фалира от началото на 2009 г.

5. CIT Group
Активи преди фалита: 71 млрд. долара
Дата на фалита: 1 ноември 2009 г.

Най-скорошният фалит, който директно попадна в класацията на десетте най-големи, е този на ипотечния кредитор CIT Group. Основаната през 1908 г. финансова компания е ключов кредитор за дребния и среден бизнес в САЩ. През ноември 2009 г. тя подаде молба за защита от фалит, след като преговорите за осигуряване на финансиране претърпяха провал.

6. Enron
Активи преди фалита: 65,5 млрд. долара
Дата на фалита: 2 декември 2001 г.Шестото място в класацията се пада на енергийния гигант Enron, чийто фалит през 2001 г. ще се запомни със счетоводния скандал, който заличи имиджа на Enron като най-иновативната компания в Америка. Нейният успех се е дължал на сложна счетоводна измама, чрез която ръководството увеличава размера на печалбата и укрива умело големите дългове. Enron фалира с активи за 65,5 млрд. долара. Главният изпълнителен директор и председателя на Управителния съвет са осъдени на 24 години затвор. През 2007 г. дружеството промени името си на Enron Creditors Recovery.

7. Conseco
Активи преди фалита: 61,4 млрд. долара
Дата на фалита: 17 декември 2002 .Застрахователната компания Conseco заема седмото място в класацията на най-големите фалити в САЩ. Тя подава молба за защита от несъстоятелност през декември 2002 г. Само в рамките на девет месеца ръководството успява да реорганизира застрахователната компания и тя възобновява своята дейност през 2003 г. В момента Conseco предоставя застрахователни услуги на повече от 4 млн. американци.

8. Chrysler
Активи преди фалита: 39,3 млрд. долара
Дата на фалита: 30 април 2009 г.   2009 г. се оказа фатална и за Chrysler, който е третият по големина автомобилен производител в САЩ. Компанията, която подаде молба за защита от фалит по Глава 11 на 30 април, има активи за 39,3 млрд. долара, а инвестиционният фонд Cerberus Capital Management държи 80% от нейния капитал. Chrysler е основана през 1925 г. и през 1980 г. успява да избегне фалита благодарение на 1,5 млрд. долара финансова помощ от правителството на САЩ. Към края на 2008 г. компанията е осигурявала работа на 54 хил. души, като нейни марки са Chrysler, Dodge и Jeep.

9. Thornburg Mortgage
Активи преди фалита: 36,5 млрд. долара
Дата на фалита: 1 май 2009 г.  Фалитът на Chrysler е последван от този на ипотечната компания Thornburg Mortgage през май 2009 г. Дружеството се занимава с отпускането, придобиването и управлението на ипотечни заеми и преди своя фалит разполага с активи за 36,5 млрд. долара. Допреди началото на ипотечната криза в САЩ през лятото на 2007 г. Thornburg Mortgage е един от водещите ипотечни фондове в страната, който е бил специализиран най-вече в отпускането на ипотечни кредити на огромна стойност с гъвкава лихва.

10. Pacific Gas and Electric
Активи преди фалита: 36,2 млрд. долара
Дата на фалита: 6 април 2001 г.

Pacific Gas and Electric е компанията за комунални услуги, която снабдява с природен газ и електричество по-голямата част от домакинствата в северната част на щата Калифорния. Дружеството обаче изпада в несъстоятелност през април 2001 г., малко преди своята 100-годишнина, след като не успява да продаде на потребителите цялото количество енергия, което закупува на свободния пазар. Тогава властите в Калифорния решават да спасят Pacific Gas and Electric, което допълнително влошава финансовото състояние на щата. През 2004 г. Pacific Gas and Electric излиза от процедурата по Глава 11, но се очаква нейните 4,8 млн. абонати да платят средно 1300-1700 долара на човек повече за изразходваната електроенергия спрямо пазарните цени до 2012 г.



                            






 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42