Author Topic: Хюсеин Мехмед  (Read 51226 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #105 on: August 26, 2009, 18:19 »
Като ни интерваше в товарни вагони и ни пръскаше по Северна България като добитък да спим по плевни, кръчми и пр. А главите на семействата ни да трошат камъни за чакъл в Белене като роби. Няма що добре реши проблема левичаря Георги Димитров.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #106 on: August 26, 2009, 18:54 »
Eто как светът отразява ставащото в България в последните години:

Бояне, това светът ли го отразява или ислямофобски сайт? - http://islamizationwatch.blogspot.com/2009/03/bulgarian-teacher-wears-headscarf-in.html

Забелязвам, че са качили и пропагандния филм на Вилдерс "Fitna". ПЕТЕР ли те насочва към подобни източници?

Ето и едно лого в сайта:

Демек "светът" не е загрижен за опазването на помашката носия, а е обезпокоен от нарастващата роля на исляма в бита на това население.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #107 on: August 26, 2009, 20:01 »
Quote
Помисли дали много хора не се срамуват именно от арабизацията, която налагате и затова да избягват да си признават, че са помаци.

"Тези хора" се срамуват и от "турцизацията" , от шалварите (протестът в с.Мугла срещу филма "Гори, гори огънче"), от мюсюлманското име и изобщо от всичко, свързано със и напомнящо им за исляма.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #108 on: September 17, 2009, 15:45 »
Проф. д.и.н. Петър Петров: 

За (Хюсеин Мехмед. Помаците и торбешите в Мизия, Тракия и Македония. С., 2007, 167 с.)

 

Интересът към българите мохамедани (помаци) през последните четири десетилетия и особено от десетина години насам нарасна неимоверно много. Този интерес е обясним – в съдбата на тази част от нашия народ като във фокус е събрана цялата трагедия на българите по време на петвековната ни подробска история, а последиците от това не са преодолени и до ден днешен. За съжаление обаче повечето от написаните съчинения си поставят за цел да отрекат българския произход на тази общност, целят да яо откъснат и дори да я противопоставят на останалите българи: с други думи – служат на ярко изразена антибългарска политика. Нароиха се „теории”, че това са потомци на турци, юруци, кумани, араби и т. н.

Към този род литература трябва да бъде причислено и „съчинението” на Х. Мехмед. Става дума за книжка от 167 с., от които 135 с. „авторов” текст, „научен” апарат от 521 бележки, 100 заглавия на „използвани” литература и извори. Всичко това придава „наукообразен” вид на „съчинението”. Липсва каре с посочване на редактор, коректор, издателство, данни за автора, както и ISBN за регистрация в Народната библиотека „Кирил и Методий” в София.

Поставям думата „съчинение” в кавички, тъй като то не само не съдържа никакъв принос по разглежданата тематика, но и показва крайно неумение и невежество при боравене с историческата тематика: непознаване на основните извори и литература, безподобно плагиатство и явен стремеж за изопачаване на родната история.

Порочен е и самият замисъл на книгата – да се напише история на помаците. Българите мохамедани никога не са представлявали едно цяло, за да имат своя самостоятелна история. Никога, в нито един период от нашата история, не е имало каквито и да било връзки между помаците в Мизия, Родопите и Македония. Тяхното битие във всяка една от тези области е неделимо от историята на останалото българско население, а оттук и от националната ни история. Затова, ако се спирам върху това „съчинение”, то е за да предпазя читателите от едно „научно недоносче”, което вече се пропагандира и по интернет.


Основният дефект на това „съчинение” е, че авторът не познава основните извори и литературата по въпроса, да не говорим че не е издирил и използвал нови сведения, каквито изобилстват в научните издания и архивните фондове.
 Той просто е използвал попаднали му заглавия, преписвал или преразказал отделни пасажи, сглобил ги е доста нескопосно, тук-там се опитал да ги попромени и е допуснал ужасни грешки.

 Още по-лошото е, че други автори и научни издания съзнателно са изоставени, макар че се срещат в използваната литература. Как да се обясни фактът, че от осем тома на „История на България”, издание на БАН, се цитират само втори и трети, които нямат нищо общо с разглежданата проблематика? Други съчинения пък са останали непознати, тъй като не са използвани от авторите, от които е преписвано. 

musov

  • Guest
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #109 on: September 17, 2009, 17:49 »
Фотакиев, моля те, да дадеш и инфо за тоя професор, че така не изглежда кой знае какво. Без необходимия контрафорс, изглежда като наплюване само. Дай и нещо за самият професор, защото когато търсиш в интернет излиза това:
Quote

Проф. Петър Петров-Съдбоносни векове за българската народност

УВОД


Петвековното османско владичество в българските земи с основание се счита за един от най-тежките и най-трагичните периоди в нашата история. Това е време на жестока феодална експлоатация, на политическо безправие, произволи и насилия, на народностна и религиозна дискриминация, на масово унищожаване на културни паметници и ценности. Затова в историческата литература напълно правилно се твърди, че развитието на българския народ било задържано с векове. 1
Същевременно периодът на османското иго е време на една упорита асимилация, довела до налагане на исляма над значителни маси от българския народ, а за една част — и до окончателно асимилиране и потурчване. Формите и методите били различни: насилствени и доброволни, единични, групови и масови;отвличания, поробвания, преселвания, еничарство и други. Различен бил и натискът през отделните векове: краят на XIV и началото на XV в. се характеризират с избиване и прокуждане от родните огнища на голям брой българи; XVI , XVII и началото на XVIII в. бележат рязко увеличаване на мохамеданския елемент в градовете чрез ислямизации и помохамеданчването на цели райони; от втората половина на XVIII в. се наблюдава възмогване на българската народност, макар че единичните помохамеданчвания не престанали. Така през цялото време на османското иго съдбата и самото съществуване на българите като народност били сериозно застрашени. Затова именно въпреки съществените различия в положението на народа вековете на османското владичество се оказали съдбоносни векове за българската народност.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #110 on: September 17, 2009, 18:00 »
Profesora bil dilgo vreme docent. I stanal profesor blagodarenie na edna kniga ozaglavena “По следите на насилието”, книга без никаква научна стойност. Базирал се на измислените летописи и жития. Ако се направи справка с османските архиви, за някой от които е и направена от Михаел Кил, ще се установи че героите в тези "филми на ужасите" са измислини. Според неговата версия всички турци, помаци били потурчени и ислямизирани насила. Им и едно друго подобно произведение “Помохамеданчването в Ловешкия край (Главно в селата Б. Извор, Градежница, Галата и Лешница), издадена в Ловеч през 1964 г., за тази му книга има критици и българи. Аргументите им са, че не е научно обоснована.  

Offline jemal

  • Historian
  • *****
  • Posts: 114
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #111 on: September 17, 2009, 19:11 »
Фотакиев благодаря ти за това, че постваш краткото резюме на проф.Петър Петров. По този начин даваш възможност на младите помаци да се запознаят с един от идеолозите на възродителният процес, какъвто е П.Петров, българинът направил кариера и издигнал се до професор, за сметка на хиляди опозорени помашки съдби.Поздравления господин професор.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #112 on: September 17, 2009, 20:10 »
Фотакиев благодаря ти за това, че постваш краткото резюме на проф.Петър Петров. По този начин даваш възможност на младите помаци да се запознаят с един от идеолозите на възродителният процес, какъвто е П.Петров, българинът направил кариера и издигнал се до професор, за сметка на хиляди опозорени помашки съдби.Поздравления господин професор.
Благодаря,за нищо!
Само за опозорените помашки съдби,се обърка... Иска ти се да е така,за да се хване човек за нещо...измисли друго!


Ето информация за професора:

През 1949 г. завършва история в Историко-филологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". През същата 1949 г. е назначен за старши уредник в Музея на революционното движение в София. Завършва аспирантура през 1950-52 г. Специализира в Унгария и Югославия. Преподава в Софийския университет от 1952 до 1989 г. като хоноруван асистент, старши преподавател, доцент и професор. С дисертацията "Въстанието на Ивайло" става кандидат на историческите науки, а с дисертацията "Образуване на българската държава" - доктор на историческите науки. Освен в СУ е водил курсове във Великотърновския, Варненския свободен, Славянския и в Пловдивския университет, където доскоро преподаваше на историци и юристи. Професорът е член на факултетни, академични и научни съвети и организации, носител е на много престижни ордени и медали

Offline jemal

  • Historian
  • *****
  • Posts: 114
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #113 on: September 17, 2009, 23:24 »
Фотакиев, благодаря за нищото което ни предложи, изпуснал си Димитровските награди и благодарствените писма от ЦК на БКП до професора. Виж какво казва за професора покойният Николай Хайтов:


Николай Хайтов

 

    II. ИСТОРИЧЕСКИ ПОЛЕМИКИ

     

     

    5. РОДОПСКАТА ИСТОРИЯ В НЯКОИ СТАТИИ И КНИГИ НА ПРОФ. ПЕТЪР ПЕТРОВ

     

     

    От 1960 до 1975 г. проф. П. Петров е участвувал като автор, редактор и съставител в 6 сборника (повечето сборници с документи), посветени на историята на Родопите. Следва да отбележа, че особено със съставените от него сборници с документи П. Петров извърши, общо взето, една полезна работа за родопското краеведение, като направи чрез тези сборници достъпни за читателите известни и по-малко известни материали и документи за ислямизацията на част от българското население в Родопите. Заедно с това обаче П. Петров допусна (предимно в своите авторски материали — статии и студии) фактически грешки и погрешни схващания, които изопачават родопската история и стават източник на погрешна информация. В настоящата публикация аз не си поставям за цел да правя обстойна рецензия на всички статии, сборници и книги на П. Петров, а да посоча само някои грешки и погрешни схващания в тях....................

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #114 on: September 18, 2009, 07:31 »
Заедно с това обаче П. Петров допусна (предимно в своите авторски материали — статии и студии) фактически грешки и погрешни схващания, които изопачават родопската история и стават източник на погрешна информация. В настоящата публикация аз не си поставям за цел да правя обстойна рецензия на всички статии, сборници и книги на П. Петров, а да посоча само някои грешки и погрешни схващания в тях....................

Джемал освен като истински историк, бих казал е ти приляга и титлата - анализатор и критик на Възродителната литература навяваща негативни стереотипи вурху помаците.

За това което си цитирал по горе бих могъл дакажа само едно  нещо в разрез със библейските сказания :
 - "Когато дяволът се раздели на две половини и едната половина почне да се
бие с другата половина, това означава че дяволът е слаб и ще се самоунищожи"

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Re: Хюсеин Мехмед
« Reply #115 on: September 22, 2009, 19:14 »
Tova koeto e citiral Djemal e tuk http://www.promacedonia.org/nh/nh_polemiki_5.htm

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42