Author Topic: Sansür veya forumun sesi !  (Read 5594 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Sansür veya forumun sesi !
« on: December 10, 2009, 21:15 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Не забелязвате ли,че откакто сайта е обновен нашите съфорумници от Турция се включват все по малко,или даже въобще не се включват.Това ли беше целта? Много от тях не знаят български и не намират нищо интересно в сайта.Мисля,че това не трябва да го допускаме.Toska,преведи го и нека споделят защо е така.Явно е,че не са доволни.

Bulgaristandan akif aliev adlı bir pomak kardeşimizin bir isteği. Türkçeye çeviriyorum.

"Fark etmediniz mi, site yenilendikten sonra Türkiyedeki forum kullanıcılarımız tarafından az güncellenmekte katılım az hatta yok. Acaba amaç ta bu muydu? Bir çoğu bulgarca bilmiyor ve sitede ilginç bir şey bulamıyorlar. Bence buna izin vermemeliyiz"

Offline akif aliev

• Avarage member
Re: Sansür veya forumun sesi !
« Reply #1 on: December 10, 2009, 22:25 »
Sagaol ''Toska'' kardesim.Ben sozlerimi okadar guzel soyleyemiyecektim ,ama Bunun farkina erdim-yani sitenin yeni sekli turkiyeliler icin imkan vermiyor gibi.Ve Turkiye ve Bulgaristan pomak kardeslerimizin dusunceleri okadar farklidir ki,Bulgaristanda pomaklarin bulgarlastirilmasinin farkina herkez erebilir.Maalesef. 

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Sansür veya forumun sesi !
« Reply #2 on: December 11, 2009, 10:02 »
akif aliev ! sitenin yenilenmesinde ki direk amacın bu olduğunu kesinlikle düşünmüyorum ben.  Site yenilenirken Toska bir elektronik canavarı ve sürekli yenilik adamı olarak kaygısının bu yönde olduğunu düşünüyorum.

ve yine akif aliev ! ne yazık ki Türkiye'den giriş yapan kullanıcılar arasından biri olarak bende çok zorlanıyorum ancak siteyi terk etmedim elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Şöyle bir durum var; bir insan bir şeyi öğrenmek istiyorsa eğer önünde kimse duramaz yeterki istesin. Bulgarca bilmemek bir bahane değil dünya kadar çeviri programı var, bir o kadar işin içinden çıkamayınca danışabileceğimiz insan var. Ancak Türkiye'de yaşayanlarında;  temelde öğrenmeyi yeterince istememek ve buna bağlı olarak bilmemekten kaynaklı konuşamama durumu var.

Yani sorun bizde kardeşim biz çoktan unutmuşuz, ağzımızı açmış ayran budalaları gibi sağa sola bakınıyoruz. Biri bize gelsinde anlatsın diye... Böyle oluncada karşımıza çıkan kişi ne dediyse sorgusuz sualsiz kabul ediyoruz. Bizi Allah ıslah etsin diyeceğim çünkü bunu demezsem kendi kendime küfür edeceğim ;)

Offline gocmenim

• Candidate member
  • *
    • Gocmenim.Com
« Reply #3 on: December 11, 2009, 11:49 »
Sitenin önceki halini bilmediğim için pek birşey söyleyemiycem fakat ben kendim 3 hafta önce araştırmalar sonucu bu siteye ulaştım ve üye oldum. Gelelim türkiyede yaşayanlara yani bizlere, kendime 89 yılında göç ettiğimizden bu yana bulgarca hiç konuşmadım pomakçada konuşmadım evdekiler ilk geldiğimiz dönemlerde evde konuşurlardı yada toplum içinde milletin anlamaması için aralarında konuşurlardı şimdi ise hiç konuşmuyorlar hata kendimizde ve ailemizde bulgaristanda asimle olmamak için buraya geldik fakat sanırım buraya gelince kültürümüzü ve gerçek benliğimizi kaybettik.

Saygılar.

Günay Yılmaz

Offline akif aliev

• Avarage member
« Reply #4 on: December 11, 2009, 18:15 »
Sayin soydaslar.Sanirim,ki sizde- turklesme,bizde bulgarlasma gibi komsu kulturlerini kabul edip bizim kulturumuzu terk ediyoruz.Gecmis tarihe bakarsak bizler gibi cok kulturler kayip olmuslar ve buna cok uzuluyorum.Ben Bulgaristani ve tum devlette bulunan pomak toplumunu guzel taniyorum.Ve bunun farkina erdim ki,yillarca,senelerce Turkiye'yi uzaklasan bir devlet gibi hissediyorlar.Bence bu bir asimilasiyondur-bizim icin Turkiye bizim anavatanimizdir ve kulturumuzun ve diynimizin koruyucusudur. 

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Ynt: Sansür veya forumun sesi !
« Reply #5 on: December 12, 2009, 18:15 »
Unutulan kültürümüz sitemiz sayesinde canlılığını sürdürecektir. Türkiyeden giriş yapanlar sessizde olsa takipteler, bilgilerinize ;)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42