Author Topic: Osmanlının Rumeliye iskan haritası - 1  (Read 16479 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Osmanlının Rumeliye iskan haritası - 1
« on: May 07, 2008, 18:26 »
Kabaca kırmızı bant içine alınan bölüm pomakların yerleşim alanı sınırlarıdır ve rodop dağları ile pirinleri kapsar. Bu haritaya göre osmanlının pomak yerleşim alanlarına anadoludan gelen yürük guruplarını iskan ettirmediği kanısına varabiliriz.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Derinsu

• Candidate member
  • *
Ynt: Osmanlının Rumeliye iskan haritası - 1
« Reply #1 on: May 09, 2008, 12:41 »
Biz, 1876 göçmeni pomaklardanız ama, bizim ihtiyarlara göre geldiğimiz yöre, Dobruca bölgesi. Pomakların yoğunlukla yaşadığı yerler Rodoplar ama sanırım o tarihlerde başka bölgelerde de yaşıyorlardı

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #2 on: May 09, 2008, 13:52 »
Pomakların 4 ana yerleşim alanı vardır.
1) Lofça pomakları
2) Rodop ve Pirin Pomakları
3) Makedonyadaki Torbeşler
4) Arnavutluk ve Kosovadaki Goralılar

Aslına bakılırsa Pomak tanımı öncelikle 1830 yılında Ami Boue'nin gezi notlarında Kuzey Bulgaristan'daki Lofça bölgesindeki Bulgarca konuşan müslümanları tanımlamak için kullanılmıştır. Demekki bu tarihten önce Lofça bölgesinde pomak tanımı ortaya çıkmış olmalıdır.

Pomak tanımı sonradan Rodop ve Pirinlerdeki müslümanlara, Makedonyadaki Torbeşlere ve Arnavutluk ve Kosova'daki Goralılara kapsanmıştır. Bu anlamda aralarında belirgin şive farkları olsa da bu tanımın Bulgar dili kapsamına giren şiveleri konuşan Balkan müslümanlarını kapsadığı düşünülebilir.

Lofça bölgesindeki Pomak köyleri Dobruca içlerine kadar uzanmaktadır.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #3 on: June 30, 2008, 15:47 »
guzel harita, rodop daglarina turk iskani olmamis.

ayrica ben dobrucada pomak hic duymadim. bulgaristanin dobruca kismi dobrich ve silistre bolgeleridir. dobrucanin diger asil buyuk kismi da romanyadadir.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #4 on: July 04, 2008, 15:29 »
pomaklar bulgarmı, türkmü, sorusunun yanıtını farklı bi pencereden belki görebiliriz diye düşünüyorum. bogutevolo nun tanımında verdiği "torbeşler"den yola çıkmayı deneyin ;) çok saptırılabilecek bir konu ancak doğru yorumlandığında belki bi faydası olur. haritada oldukça net zaten. benim merak ettiğim bişey var ribnova düğünleri, yerleşim yerlerine göre ayrılan pomaklar dan sadece ribnova yerleşkesinde uygulanan bi gelenekmi yoksa diğer pomaklarda bu geleneği sahiptide şu anda kaybolmuş durumdamı? bunu sormamın nedeni kendimle ilgili yapmam gereken çıkarımlar var. teşekkürler     

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #5 on: July 04, 2008, 15:47 »
özür dilerim eklemem gerekiyo mutlaka torbeşler değil torbeş kelimesini nasıl aldıkları önemli görünüyo. ben bir iki bağlantı kurdum ancak emin olamadığım için kesin yargılardan kaçmayı tercih ediyorum. bir iki kişinin daha dikkatini çekmek istedim sadece umarım ilgelinip detaylandıran olabilir.

Offline ümitarda

• Member
  • **
  • silistreli
« Reply #6 on: July 07, 2008, 21:46 »
velasıl kelam uzun mevzu bunlar... tek bildiğim Ben Pomak bir dedenin torunuyum
geriside beni fazla germiyor açıkçası. Yani ben bir Pomakım. Gerisi boş!

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #7 on: May 23, 2009, 17:23 »

1530 yili

Offline Karacaovalı Pomak

• Avarage member
Re: Osmanlının Rumeliye iskan haritası - 1
« Reply #8 on: November 09, 2009, 22:27 »
yukarıdaki haritada sadece rodop bölgesine deil Vodina ve Karacaova bölgelerine deTürk yerleşimi olmadığı gözüküyor.

Pomakların 1924 mübadelesinden önce 4 deil 5 ana yerleşimyerleri vardır
1.Lofça Pomakları
2.Rodop ve Pirin Pomakları
3.Karacaova(karacaabad) Pomakları
4.Makedonyadaki Torbeşler
5.Arnavutluk ve Kosovada yaşayan Goralılar

Offline Hashashin

• Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • Has odabaşi
« Reply #9 on: January 14, 2010, 15:06 »
I will speak in English here, because my Turkish is not so good. My village is in  Elena municipality in central Balkan mountains. I found documents that in the 15 century 10 yuruk families come to live there, but I can't see them on this map. Please show me better map of yuruk settlements in the Balkans.Some yuruks live in my village still.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #10 on: January 14, 2010, 15:30 »
Балканджия,
Разположението на юруците по  Родопите е било доста ограничено. Обикновено са били настанявани по южните склонове на  Родопите. Например, баба ми е разказвала, че най-близко населено място от юруци е било на около 30 км южно от тях. В допълнение е необходимо да се каже, че юруците са били преселници.

Offline Hashashin

• Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • Has odabaşi
« Reply #11 on: January 14, 2010, 15:39 »
Ондер, а в централна Стара планина как е било, аз питах за там. Това ми е интерсно. Открих че в средата на 15 век турците са довели 10 семейства колонисти юруци в селото и техните потомци си живеят все още там. Интересно ми от кой оджак са, от къде са дошли и други подробности. Много бих се радвал ако ми помогнеш :)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #12 on: January 14, 2010, 18:31 »
Балканджия ;)

Offline Hashashin

• Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • Has odabaşi
« Reply #13 on: January 15, 2010, 10:16 »
Доста интерeсно, благодаря Ондер. А можеш ли да ми покажеш в  кааза Беброво, тя е в Търновско, кои юруци са се заселили. По точно са се заселили в мезра Русуллер в тази кааза. Имам данни че е било доста рано- още през 15 век. Ще съм ти много благодарен :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42