Author Topic: Неизследваният произход на помаците.  (Read 79623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sirrio

  • Guest
Не се пише "шувенист", а шовинист. Оправи си правописа.


abc ти мен за българофоб ли ме мислиш? Аз се възхищавам на българите. Били са славен народ, славни ханове са имали тези хора. И се възхищавам на тяхната смела постъпка, да се заселят на територията на една велика империя и там да изградят своята държава. Друг е въпроса обаче вие дали сте от тях.

Колкото до историята на помаците, аз избягвам споровете с типове като теб и твоята компания, защото не мисля че вие сте хората с които мога да обсъждам историята на помаците, поради простата приочина, че вие не сте специалисти в това направлание. Но не бих се отдръпнал, ако се свормира екип от специалисти и в него съм поканен и аз.

Колкото онова което ти и твоите причтелчета, коментират постоянно за мен, че ви мразя и пр., ще си повторя отново думите, аз мразя шувенистите, ултранационалистиите или тези дето с една дума са излезли от рамките на патриощината. Знаеш ли общо колко сте вие в Бг такивата? Около 250 души. А колкото до отношенията ми с останалата част от т. нар. българи, може да прочетеш тук http://www.blitz.bg/news/article/62630. С тези хора винаги сме живяли в разбирателство. Подържали сме се при нужда. на погребенията ни често съм виждал такива, тъй като са близки с покойника, на свадбите ни, на съборите ни и пр. както и на тяхните. Ти и компанията ти може би неможете да си преставиш таков чудо, но при човека от народа ежедневието е такова.

Offline peev84

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 2
Случайно погледнах сайта и забелязах, че има сериозни дискусии за Вашия произход. Не е нужно. Истината е пред очите Ви. Просто погледнете националните си традиции (не религиозни, а национални, защото има разлика), песните и танците Ви и ще разберете.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Eй този пост чакаха помаците! Никой от тях не се сети даже... Браво Пеев, браво 84. Отвори им очите!

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Просто погледнете националните си традиции (не религиозни, а национални, защото има разлика), песните и танците Ви и ще разберете.

Aм чи то се разбра я - има цял раздел за "помашки" песни :) Пеев, още трябва да прегледате подробно форума... след като се запознаете и с особеностите на "помашкия език" пак вземете участие в дискусията  ;D

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Случайно погледнах сайта и забелязах, че има сериозни дискусии за Вашия произход. Не е нужно. Истината е пред очите Ви. Просто погледнете националните си традиции (не религиозни, а национални, защото има разлика), песните и танците Ви и ще разберете.

България е еднонационална държава по конституция (не се признават национални малцинства). Не виждам връзката на националните традиции с произхода на малцинствата в нашата държава, тъй като поддържането на националните традиции е държавна политика и в този смисъл дори ромите и турците изпълняват български национални песни и танци.

Виж, ако става дума за неподменените и уникални традиции на малцинствените групи, това вече е друг въпрос. И тук човек трябва да е изключително късоглед за да не забележи разликата между помашкия и българо-християнския фолклор.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Тоест, конституцията на Република България не регламентира правата на малцинствата, били те на етническа или на каквато и да е друга основа.От което следва че мнението на @peev84 e неосъзнаван шовинизъм.Или може би греша.
Но тука е интересно друго:
 - Останалите Балкански държави в които има помаци като нас - Гърция,Македония,Черна Гора, Косово, Албания Турция...
- Какъв е техния статут?
- Непроменен, още от времето на Студената война ли?
- Такъв ли , какъвто ни казват - ВМРО, Атака, БНС?Та дори и ДПС и БСП.

Ами това че съответните конституций ,ако са ни бетонирали статута ни да бъде "национален" то в новите европейски реалности след ратифицирането на Конвенцията за националните малцинства и особено след подписване на Лисабонският договор , то тогава питам аз, какъв е проблема да осъществяваме помежду си културни връзки или мултикултурен диалог свързан с историята ни и традицийте ни?
Нима бетонирането ни в съответните конституций би попречило да популяризираме връзките си и общата ни история?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Гледам, че банът ми май е прекратен.
По-нататък ще си поискам пак,
но сега да попитам:

Да коментирам ли невярното изречение
или да се праждосам от сайта
и да ви оставя на помашко спокойствие?

Стой си. Ние дори не знаем за бана,ама еволюцията си е еволюция.
Макар че някой я отричат и не приемат.
Аз я приемам поради омразата ми към революцийте .

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Predi da ne se prıjdosaş ;) mi e merak mnenieto ti zaştoto izglejdaş mnogo uverena. Svetni ni malko za nacionalni malcinsvta i etniçeski malcinstva ( ako ima takiva razbira se) Dokolkoto znam BG e obvırzana s dvustranni ( s TR) i mejdunarodni dogovori da spazva pravata na musulmanskoto (a v naykoi drugi dogovori na turskoto) malcinstvo. Edna obşnost nezavisimo ot tova kak şte bıde nareçena ot superstrukturata tya si sıştestvuva takava kakvato si e. Vajnoto e dali tazi obşnost e dovolna ot sıştestvuvaneto i v dadena dırjava ili periodiçeski se preselva v po-udobni za neya mesta koeto veçe se tılkuva çe v tazi dadena strana nyama tolerantnost a ima diskriminaciya, nenavist, rasizam, faşizam i tem podobni gangreni

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Случайно погледнах сайта и забелязах, че има сериозни дискусии за Вашия произход. Не е нужно. Истината е пред очите Ви. Просто погледнете националните си традиции (не религиозни, а национални, защото има разлика), песните и танците Ви и ще разберете.
Такива случайно попаднали тук като теб има много,тези,които са забелязали,че има сериозни дискусии са малко,но такива като теб способни да ни посочат голата истината са единици,за което наистина сме ти благодарни.Аз горещо ти препорьчвам да се замислиш за психичното си здраве,защото ми се струва,че то е разклатено.Най малкото нещо което можеш да направиш след посещението ти при психиатьр е да вземеш да попрочетеш нещо  и чак тогава поразмисли дали ставаш за вестител на истината.

Ама hat,немой да кастриш така момчето,то си има виждане и право казва че има разлика между религиозни и национални традиции-и които твърди че няма тои е за психиатър.
А иначе които търси намира са казали,произхода на дадена група ,общност и тн. не е изгубеният граал-по лесно може да се намери с достиженията на съвременната наука-просто  този въпрос в часност, е обвит в желания и стремеж при някои, който искат да видят своето виждане,разбира се субективизма е неизбежен но не бива да е водещ ако се стремим към обективизъм.

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Приятели.България е една за всички и ние всички еднакво я обичаме.А това че сме различни нищо не ни пречи да семе единни в  разнообразието си.И нека си призвнеем че  от 1912 г. до сега ние мюсюлманите некога не сме били по свободни отколкото сега.Дали се харесва или не на някой елементи имиме достатъчно права стига да знаем как да ги устояваме/естествено съобразено със законете на държавата ни/

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
  Приятели.България е една за всички и ние всички еднакво я обичаме.А това че сме различни нищо не ни пречи да семе единни в  разнообразието си.И нека си призвнеем че  от 1912 г. до сега ние мюсюлманите некога не сме били по свободни отколкото сега.Дали се харесва или не на някой елементи имиме достатъчно права стига да знаем как да ги устояваме/естествено съобразено със законете на държавата ни/
Приятелю Наdj Бьлгария е една но няма как да я обичаме всички еднакво тьй като за едни тя е мащеха, за други майка а за трети дойна крава и нищо повече.Това само по себе си пречи да сме"единни в многообразието си" между другото такова беше и мотото на ДПС в една от предизборните им кампании,което им донесе голям успех.От 1912година до сега са изминали близо сто години все пак,светьт се глобализира и рано или кьсно той ще принадлежи на можещите и знаещите,вьпреки ужасната сьпротива на "отделни елементи".

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Репликата ми бе във връзка с твърдението на "новия" участник, че видите ли в национален аспект фоклорът на помаците е еднакъв с този на българите, следователно помаците са българи. Аз опонирах, че помаците не могат да имат собствен национален фолклор, най-малкото понеже няма помашка нация в момента в света. Но това не означава, че помашкия фолклор е идентичен с българския. Той е част от етнорелигиозното многообразие на българският национален фолклор.   

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
       ÐšÐ¾Ð¹ както иска да ни възприема но не мОже да се отрича че има помашки фолклор.Значи може да има-граовски,капански,еркечки и какви ли не видиве фолклор а като се спомене за помашки няма такъв.Това показва двойствения стандарт на отношение.Поне да се възприема като част от националния фолклор.Човек който цени изворния фолклор се стреми да го запази в най-чист автентичен вит.Лека и пръст на голямата певице Радка  Кушлева която си е християнка а ни остави записани  едни от шедьоврите на помашките песни "Въз подзиме съм легнала" и "пустен ми Салих".Същото дали може да се каже за голямата част от съвремените интерпретатори на нашите песни?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
       ÐšÐ¾Ð¹ както иска да ни възприема но не мОже да се отрича че има помашки фолклор.Значи може да има-граовски,капански,еркечки и какви ли не видиве фолклор а като се спомене за помашки няма такъв.Това показва двойствения стандарт на отношение.Поне да се възприема като част от националния фолклор.Човек който цени изворния фолклор се стреми да го запази в най-чист автентичен вит.Лека и пръст на голямата певице Радка  Кушлева която си е християнка а ни остави записани  едни от шедьоврите на помашките песни "Въз подзиме съм легнала" и "пустен ми Салих".Същото дали може да се каже за голямата част от съвремените интерпретатори на нашите песни?

- Да.
Това го казваше и галеника на форума преди - прочутият Боян Добрев от още по прочутото село Селча.
Имам в предвид само онази част от коментара ти свързан с Радка Кушлева.

Но това казано по този начин е така.
От начина обаче, както го казва един ученик на Радка Кушлева , които е учил във фолклорният стожер на
българщината - Широка лъка , а именно сегашният кавалджия и певец - Сафет/Северин/ Чаушев от Барутин
това изобщо не е така.
Той казва че там , всеки помак които дръзне да пее помашка песен е гонен от средното школо.
Иначе там е била самата фолклорна възродителна лаборатория , в която са трансвормирали типични помашки песни в
- "автохтонни, изконни български"
Сафет ми разказваше с болка, как са ги карали да папагалстват възродени песни в които са инплантирали нетипични за нас помаците инструменти - гъдулки, цигулки и гайди.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42