Author Topic: Günümüz Türkiyesindeki Pomak kökenli Ünlüler.  (Read 70667 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline plevnepomak

• Senior member
Buna benzer bir konu başlığı varmıydı bilemiyorum ancak bir kaç gün  önce evde eşimle Tv seyrederken Samanyolu Tv de gündüz kuşağında yayınlanan bir proğramda Sunucu bayan ile  konuk olarak bulunan  Ünlü Sinema sanatçımız Necla NAZIR arasında  Çok ilginç ve beni hayli gururlandıran bir konuşma oldu.proğramda  konuk olan Necla NAZIR    canlı yayında stüdyoda yaptığı Böreğin  tarifini verirken  bunun  Pomak böreği olduğunu ve kendisinin Pomak olduğunu üstüne basa basa söyleyerek,Pomak nedir? Muhacirmisin  diyen sunucu bayana, Hayır Muhacir başka Pomak başka diyerek Babasını Pomak olduğunu annesinin ise İstanbullu olduğunu küçüklüğünde ailede ve çevresindekilerle pomakça  konuştuğunu ifade etmiştir.Bu sırada Pomakça bir kaç cümleyide Tv ekranında söyleyerek eşi Ferdi TAYFUR un zamanında kendisine bu dili unutmamasını mümkün olduğu kadar konuşması için teşvik ettiğini söylemiştir.Umarım Necla NAZIR ın bu sitemizden haberi vardır.kendisini burada üye olarak görmek isterim.

Offline Rahmie

• Charter member
Ynt: Günümüz Türkiyesindeki Pomak kökenli Ünlüler.
« Reply #1 on: May 10, 2008, 09:56 »
Plevnepomak kardesim

Yazdiklarini okuynca cok hecanlandim. Hemen birseyler bulumak, istedim ve buralara eklemek. Bulabildiklerim cok az ama inede buraya ekleyip okuyalim. Bende bircok filmlerini beyenerek izlemisim. Umarim Necla Hanimi aramizda görme sansimiz olur ve daha da unlu pomaklar varsa beklliyorus…

Necla Nazır

You are not allowed to view links. Register or Login

Doğum tarihi: 1956 

Doğum yeri: İskeçe   

Diğer: 1972'de Ses Dergisi'nin düzenlediği yarışmada birinci olarak sinemaya geçti.

1973'te ilk filmi olan "Is1972'de Ses Dergisi'nin düzenlediği yarışmada birinci olarak sinemaya geçti.

1973'te ilk filmi olan "Isdırap"ı çevirdi. 1978'den sonra sahneye çıkarak arabesk türde şarkılar söyledi ve çoğunlukla bu türdeki filmlerde oynadı. Ferdi Tayfur'la olan birlikteliğinden bir kızı olan Necla Nazır sinemayı bırakıp evinin kadını oldu.

Kaynak: Sinematurk.com

Offline zoro17

• Candidate member
  • *
« Reply #2 on: September 24, 2008, 16:51 »
3. cumhurbaşkanı celal Bayar
Yazar Prof.Dr. Oktay sinanoğlu
Ali Şen
Emel Sayın
Kel Aliço
Adalı Halil
Necla Nazır
Atatürkün annesi (20. Asır Larousse ta yazıyor)

Talat paşa
Kavalalı Mehmet ali paşa
Kalafat Mehmet paşa
Debreli hasan
Mehmet şefik Mithat paşa
Filibeli hafız Ahmet paşa
Voynuk Ahmet paşa
Cezayirli gazi hasan paşa

“Tahir Paşa (Drama ilçesinden) ve Gazi Osman Paşa’nın ünlü Plevne savunmasında şehit düşen Ali Paşa (Dospat’ın Husenica nahiyesinden) Rodoplu Pomaklardandır. Lovec ve Orchanie arasındaki Pomak köyü Turski Izvor, Hersek’te ve Mısır’da ün yapmış olan Derviş Paşa’nın ve kardeşi Fehim Paşa’nın doğum yeri olarak bilinmektedir. Ayrıca, ünlü hukukçu Cevdet Paşa’nın da Pomak kökenli ve Lovec’li olduğu söylenmektedir”

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
Ynt: Licnosti sred pomacite, torbesite i goranite.
« Reply #3 on: February 19, 2009, 12:33 »
 Kel Aliço; Türk tarihinin yetiştirdiği pehlivanların en önemli temsilcisidir.  27 yıl Kırkpınar Başpehlivanlığını kimseye bırakmayan Aliço 1844 yılında Bulgaristan'ın Lofça Kasabasında doğmuş çocukluğunu orada geçirmiştir. Büyük pehlivan Aliço, güreşe Bulgaristan’da başlamıştır. Güreşe oldukça meraklı olan halası, onu pehlivan yapmak istiyor bu sebeple de ona çok iyi bakıyordu.Aliço, arkadaşlarıyla devamlı güreş tutar her seferinde onları yenerdi. Bazen arkadaşları iki kişi bir olup, Aliço ile güreşiyor ama yinede yenmeye muvaffak olamıyorlardı.

Aliço, Lofça’nın yemyeşil ormanlarının temiz havasının itinalı bakımı sayesinde gün geçtikçe serpilip gelişmişti. O zamanlar Bulgaristan’da, düğünlerde gençler arasında güreşler yapılıyor, Aliço bu güreşlerede katılarak karşısına çıkan rakipleri yeniyordu.

Aliço Bulgaristan’dan yurdumuza 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte gelmiştir.Kardeşi Kara İbo güreşmiyordu. Güreşmekten vazgeçmeyen Aliço’nun ünü yayılmaya başlamıştı. Ünü kendiside bir güreşçi olan Osmanlı Padişahı Abdülaziz’in kulağına kadar gelmiştir. Padişah Abdülaziz Aliço ile güreşe tutuşmuştur. Aliço padişah Abdülaziz’i kündeye getirmiş ama atmamıştır. Bunun üzerine padişah ona neden atmadığını sorar. Aliço’da: “ Senin karşında nice düveller var, onlar atamıyor da ben nasıl atayım.” cevabını vermiştir. Bu cevaptan hoşlanan padişah, Aliçoyu 15 altınla ödüllendirerek yanına, saraya “saray pehlivanı” olarak almıştır.

Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminde (1861-1876) saray pehlivanlığına yükselen Aliço’nun ünü yurdun dört bir tarafına yayılmıştır.

Aliço, saraya alındıktan sonra, Abdülaziz’in en gözde ve en çok sevdiği pehlivan olmuştur. Kel Aliço, güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar kırılması güç bir rekor olan 27 yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanlığı yapmıştır. 70 yaşında iken kendisine meydan okuyan çırağı Adalı Halil’i yendiğinde Adalı Aliço’dan 25 yaş küçüktü.

Saçının azlığından Kel Aliço güreşteki amansız hücumlarından da Gaddar Aliço lakaplarını takmışlardır.

Aliço’nun yaşamının son yıllarında gözlerine perde iner ve dünyayı görmemeye başlar.Onu yeğeni Kel İbrahim kolundan tutarak gezdirmeye başlar.

Cihan pehlivanı Aliço, Tifo hastalığına yakalanmış, 1919 yılında 75 yaşında iken vefat etmiştir. Mezarı Aliço Pehlivan köyündedir. Kel Aliço’nun yaşadığı evin arsası üzerine Koyunyeri Aliço İlköğretim Okulu yapılmış olup, bu okul halen eğitim ve öğretime devam etmektedir

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #4 on: February 19, 2009, 13:09 »
Molya chlenovete da proveryat parvo dali imame veche dadena tema predi da pishat otnovo. Naprazno natovarvame sayata sas edni i sashti povtaryashti se tekstove...

Naposledak tova vse po chesto se sluchva...

Kel Alcho

Offline KRASİV

• KRASİV
  • Avarage member
  • KRASİV
« Reply #5 on: February 19, 2009, 22:20 »
SELAM RAHMİE ABLA BENDE NECLA NAZIRIN FİLMLERİNİ ÇOK SİKÇA SEYREDİYORUM ESKİLERİ VE YENİ OLAN BİR DİZİ VAR SAMANYOLUNDA HAKKINI HELAL ET DİYE BİR FİLMDE OYNUYOR ONU SEYREDERKEN OKADAR ODAKLANIYORUMKİ İYİNANILMAZ ÇOK GÜZEL VE SÜREKLİYCİ BİR DİZİDE ORDA ANNE ROLUNDE OYNUYOR ÇOKTA BAŞARILI ROLUNDE TIPKI ESKİSİ GİBİ BÖYLE UNLU OLAN POMAKLAR VARSA BUYURSUNLAR BURAYA MEMNUN OLURUM TIPKI BİZİM SÜLEYMANIMIZ GİBİ DİMİ POMAK ODA YANİ NAİM SÜLEYMAN OĞLU HALTERCİ VARYA TÜRKİYEYE  MADALYA VE BAŞARI GETİRDİ ZAMANINDA VE HALADA HAFIZALARDA KENDİSİ KALDIRDI O AĞIRLIKLARLA ÇOK SEYRETTİM KENDİSİNİ POMAK UNLULERİNİ BEKLERİZ
 ;) ;) ;)

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #6 on: February 20, 2009, 10:23 »
SELAM RAHMİE ABLA BENDE NECLA NAZIRIN FİLMLERİNİ ÇOK SİKÇA SEYREDİYORUM ESKİLERİ VE YENİ OLAN BİR DİZİ VAR SAMANYOLUNDA HAKKINI HELAL ET DİYE BİR FİLMDE OYNUYOR ONU SEYREDERKEN OKADAR ODAKLANIYORUMKİ İYİNANILMAZ ÇOK GÜZEL VE SÜREKLİYCİ BİR DİZİDE ORDA ANNE ROLUNDE OYNUYOR ÇOKTA BAŞARILI ROLUNDE TIPKI ESKİSİ GİBİ BÖYLE UNLU OLAN POMAKLAR VARSA BUYURSUNLAR BURAYA MEMNUN OLURUM TIPKI BİZİM SÜLEYMANIMIZ GİBİ DİMİ POMAK ODA YANİ NAİM SÜLEYMAN OĞLU HALTERCİ VARYA TÜRKİYEYE  MADALYA VE BAŞARI GETİRDİ ZAMANINDA VE HALADA HAFIZALARDA KENDİSİ KALDIRDI O AĞIRLIKLARLA ÇOK SEYRETTİM KENDİSİNİ POMAK UNLULERİNİ BEKLERİZ
 ;) ;) ;)

Bak bunu bilmiyordum, her gun yeni seyler öreniyorum pomaklar icin sitemizin sayesinde... Insanlar daha da cok paylasinca bilgilerini bizim de bilgilerimiz daha da zenginlesir...

Emel Sayin duyduguma göre pomak?

Offline silver

• Candidate member
  • *
« Reply #7 on: January 28, 2010, 14:36 »
slm rahmie hanım bu sıteye yenı uye oldum bende pomakım  eskısehır beylık ova kasabasındanım bızler 1000 hane olarak gelmısık göruyorumkı konu pomak unluler görmek tanımak arastırmak enı memnun edıyor  ırkımızı daga ıyı tanımak benı eyecanlandırıyor tabıkı bu konuları sızın gıbı ınsanlar arastırdıkca daga ıyı bılgılere ulasırz  saygılar can

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #8 on: April 20, 2010, 00:05 »
Kesin olarak teyit edemedim ama % 90 olasılıkla Nuri Alço ağabeyimizde pomak  ;)

Offline osmanozcan@ttnet

• Member
  • **
Re: Günümüz Türkiyesindeki Pomak kökenli Ünlüler.
« Reply #9 on: November 30, 2010, 20:16 »
          'Bir Avuç Cennet' , 'Holywood Kaçkınları' gibi   filmleriyle uluslararası ödüller almış olan ve daha başka onlarca film ve belgesele yönetmen olarak imza atan ve halen İsveç'te yaşayan Muammer Özer köyümüz (Bilecik -Şükraniye) kökenli olup Pomak asıllıdır.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #10 on: March 30, 2011, 11:11 »

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42