Author Topic: Помаци от Смолянско и Девинско !  (Read 413604 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Отдавна беше време да се отвори такава тема впредвид отворените теми тука за помаците в Гоцеделчевско,Велинградско,Ловешко... в Турция...по света. Не става въпрос за разделение, а по скоро за това да приемем тези наши братя и сестри като част от нас.В темата може обединено всеки  от Смолянско,Девинско ..да сподели тук,ние сме едно с тази тема обединявам всичко онова.За начало една тъжна помашка песен от блока на Боян Добрев.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #1 on: November 29, 2009, 04:44 »
 С десетки и стотици  хора си видях Байрама- близки и далечни. Към края на деня се чух с един наш брат помак  Боян Добрев,който за съжаление вече не пише тук във Форума.....С една негова песен публикувана в You tube  говори много за пръвързаноста  ни към близки и народ,нека наистина се научим да ценим хората около нас такива каквито са.  Цитирам" Една тъжна помашка песен"- Въз подзиме съм легнала- Радка Кушлева. От блока на Б.Добрев. You are not allowed to view links. Register or Login                                                        

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #2 on: November 29, 2009, 04:58 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #3 on: November 29, 2009, 05:02 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #4 on: November 30, 2009, 09:02 »
Темата е нова,и я отворих в знак на уважение към съфорумниците ни тук от Смоленско,Девинско,Пловдивско.. .Сайта на помаците е уникален по света,и ние се учим в движение..

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #5 on: November 30, 2009, 17:25 »
Здравейте,
  Отдавна следя почти  всички коментари.Аз съм помак от Девинско.Региона ми е пазнат
много добре.Темата за  нас-памаците ме валнува отдавна.Събрал съм мнотго  спомени,исторически сведения,песни и легенди за нашия край.Издирвам и записмав обичаи
и традиции  свързани с помаците.За жалост значитена част от помаците в нашия край имат
комплекс поради произхода си.Мечтата  ми е тези хора един ден да кажаг "Аз съм памак-какво от това"

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #6 on: November 30, 2009, 21:28 »
Скьпи братко Хадж за повечето помаци да кажат"аз сьм помак какво от това"вече не трябва да звучи странно.Повечето помаци заявяват Горд сьм че сьм помак и то на висок глас.Ние на всяка цена трябва да успеем да преобьрнем този негативизьм в чуство на гордост за да може нашите деца да растат сьс самочуствие а не смачквани от комплекси за малоценност.Това ние можем да го направим по един единствен начин,като се обединяваме и то с цената на всичко.Имам приятели от доспатско и при вас като че ли все още нещата не стоят както в Гоце Делчев и Велинград.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #7 on: November 30, 2009, 21:33 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравейте,
  Отдавна следя почти  всички коментари.Аз съм помак от Девинско.Региона ми е пазнат
много добре.Темата за  нас-памаците ме валнува отдавна.Събрал съм мнотго  спомени,исторически сведения,песни и легенди за нашия край.Издирвам и записмав обичаи
и традиции  свързани с помаците.За жалост значитена част от помаците в нашия край имат
комплекс поради произхода си.Мечтата  ми е тези хора един ден да кажаг "Аз съм памак-какво от това"
[/color]
 
  що ви е срам бе хора,от какво се срамувате.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #8 on: December 02, 2009, 08:07 »
"О ти неразумни уруде поради что се срамиш да се наречеш помак."

EVROPOMAK

  • Guest
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #9 on: December 02, 2009, 12:14 »
"Еееех, Комплексирани и жални Помако! :'(
Що бегаш и се криеш от Помашките си корени и род?  ???
От най-убавите песни и музики които векове кат славей пееш и свириш!  ::)
От вкусните гозби и храни, които произвеждаш и готвиш!  ::)
От шарените черги, носии, везмо, везило и гиздило които твориш и създаваш!  ::)
От здравите и големи живописни къщи, одаи, крепости, мостове, пътища, чешми които строиш и зидаш със собствените си ръце и ум!  ::)
От твоите смели знайни и незнайни безстрашни войводи, бойци, защитници и водачи които си имал!  ::)
От далновидните управници Ахмед Ага Тъмръшлията, Мустафа Паша, Мехмед Кьорходжов, Салих Ага, или по старите Миметьил, Спартак и Орфейя!  ::)
От вярата, смирението или трудолюбието на твоите деди!  ::)
От богатствата на земята и природата ти, които си имал и имаш, още от времето на знатните и разделени Траки, та чак до наши дни и не оценяваш това!  ::)
От стремежа ти - да работиш като скот, да носиш товара, дървата за огрев, кошовете с тютюн, камъните за къщата и мъките на гръб, а да не седнеш да си напишеш свойта си славна история от преданията на твойти си деди и от останките на старите си зидове и темели!  ::)
От всичко това и или от преклонението пред онова, че ти Помака все чекаш, некой друг да пише за теб разни полу-убави неща, а не ти самият за себе си, със свойто изсъхнало от мастилото перо, бедний ми, жалний Помако!  :'(  :(  :)


Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #10 on: December 02, 2009, 13:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
"Еееех, Комплексирани и жални Помако! :'(
Що бегаш и се криеш от Помашките си корени и род?  ???
От най-убавите песни и музики които векове кат славей пееш и свириш!  ::)
От вкусните гозби и храни, които произвеждаш и готвиш!  ::)
От шарените черги, носии, везмо, везило и гиздило които твориш и създаваш!  ::)
От здравите и големи живописни къщи, одаи, крепости, мостове, пътища, чешми които строиш и зидаш със собствените си ръце и ум!  ::)
От твоите смели знайни и незнайни безстрашни войводи, бойци, защитници и водачи които си имал!  ::)
От далновидните управници Ахмед Ага Тъмръшлията, Мустафа Паша, Мехмед Кьорходжов, Салих Ага, или по старите Миметьил, Спартак и Орфейя!  ::)
От вярата, смирението или трудолюбието на твоите деди!  ::)
От богатствата на земята и природата ти, които си имал и имаш, още от времето на знатните и разделени Траки, та чак до наши дни и не оценяваш това!  ::)
От стремежа ти - да работиш като скот, да носиш товара, дървата за огрев, кошовете с тютюн, камъните за къщата и мъките на гръб, а да не седнеш да си напишеш свойта си славна история от преданията на твойти си деди и от останките на старите си зидове и темели!  ::)
От всичко това и или от преклонението пред онова, че ти Помака все чекаш, некой друг да пише за теб разни полу-убави неща, а не ти самият за себе си, със свойто изсъхнало от мастилото перо, бедний ми, жалний Помако!  [/color]:'(  :(  :)



   евалла европомак,все някои,някога трябваше да им го кажи.
   

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #11 on: December 02, 2009, 14:35 »
Аз лично много сьжалявам,че до сега никой от тези наши сьбратя не взе отношение или даде някакво мнение по темата,защото именно по тази тема може да се кажат много неща но разбирасе сьс сьдействието на хора от този регион.Без тяхното активно участие и сьдействие е безмислен всякакьв дебат.Мисля си да не би самият сайт да не им е познат и ако е така предлагам на рьководството да направи нещо за популяризирането му в този регион.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re:Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #12 on: December 02, 2009, 19:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз лично много сьжалявам,че до сега никой от тези наши сьбратя не взе отношение или даде някакво мнение по темата,защото именно по тази тема може да се кажат много неща но разбирасе сьс сьдействието на хора от този регион.Без тяхното активно участие и сьдействие е безмислен всякакьв дебат.Мисля си да не би самият сайт да не им е познат и ако е така предлагам на рьководството да направи нещо за популяризирането му в този регион.

Xат, забелязал ли си колко са гостите и колко са потребителите.гостите винаги са повече.може и да има от тоя край.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #13 on: December 02, 2009, 22:01 »
Quote
Xат,забелязал ли си колко са гостите и колко са потребителите.гостите винаги са повече.може и да има от тоя край.

Иса виждам,че гостите са много но това не значи,че това са нашите хора,тези от които чакаме или ще чакаме занапред някаква подкрепа.Не мога по никакьв начин да си обясня тяхното мьлчание.

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
Re: Помаци от Смолянско,Девинско..!
« Reply #14 on: December 03, 2009, 09:45 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравейте,
  Отдавна следя почти  всички коментари.Аз съм помак от Девинско.Региона ми е пазнат
много добре.Темата за  нас-памаците ме валнува отдавна.Събрал съм мнотго  спомени,исторически сведения,песни и легенди за нашия край.Издирвам и записмав обичаи
и традиции  свързани с помаците.За жалост значитена част от помаците в нашия край имат
комплекс поради произхода си.Мечтата  ми е тези хора един ден да кажаг "Аз съм памак-какво от това"

Първия ми целенасочен досег с помаклъка беше имено в Девин, след като на старата ми работа се бях запознал с хора от този край. Приносът ми в местната икономика се състои в изхарчени около 50 лева през един февруарски уикенд на 2008ма и вземането на стоп на 2 помашки деца осмокласници от Триград до Смолян, където били на пансион. След като бяха заплашени от мен, че ще ги оставя насред пътя да студуват, те демонстрираха доста добри познания по квадратни уравнения, информатика и английски. Надявам се да са добре и все така ученолюбиви.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42