Author Topic: ЗА или ПРОТИВ новините на турски език.  (Read 43834 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

musov

  • Guest
Ще правят референдум. Нека направим едно проучване как мислят хората.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
В западните покрайнини в Сърбия  разрешиха българите да учат български език в училище,
   А какво става тук ??

Offline vladoatan

  • Member
  • **
  • Posts: 45
                       Питат ни официално за новините на турски език

15.12.2009 16:44

Премиерът Бойко Борисов е подкрепил идеята на "Атака" за референдум дали да я има 10-минутната емисия по БНТ

Ще бъде организиран референдум дали да има новини на турски език по националната телевизия (БНТ). С тази новина излезе от среща с премиера лидерът на "Атака" Волен Сидеров.

Пред журналисти той повтори позицията на партията, че в държавните институции и в медиите трябва да се използва официалният език у нас - българският.

Сидеров добави, че ако някоя общност иска предаване на своя език, може да използва кабелна телевизия за тази цел.

По този начин нямало да бъде нарушено правото на всеки да употребява майчиния си език.

Аргументът на "Атака" за отмяна на новините на турски е, че искат да се спазва Конституцията, в която е посочено, че българският език е официален в учрежденията и институциите.

Oще по темата:

Конкретният текст от основния закон обаче гласи, че "официалният език в републиката е българският".

Освен това 10-минутната емисия по БНТ била с почти нулева гледаемост, а струвала доста скъпо.

На съвместна пресконференция след срещата им премиерът

Борисов заяви, че подкрепя идеята

и добави, че били водени "много внимателни разговори", защото сферата е деликатна и не трябва да бъде използвана за политически цели.

Референдумът бил единственият начин да се вземе решение, без то да бъде атакувано и обвинено в пристрастност.

"Само така можем да бъдем абсолютно сигурни в желанието на българския народ. Референдумът може да каже и че хората искат да има новини на турски език по БНТ. В такъв случай емисията ще остане", коментира министър-председателят, цитиран от БТА.

Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление Народното събрание може да вземе решение за допитване до народа по искане на 1/5 от депутатите или от "инициативен комитет на граждани с избирателни права, събрал не по-малко от 200 000 подписа на граждани с избирателни права".

Волен Сидеров заяви, че това е въпрос на подписка, но

"може да се смята, че имаме необходимите подписи".

След като парламентът се произнесе, президентът в едномесечен срок трябва да определи с указ дата за референдума.

Можем да съживим инструмента референдум, тъй като той на практика не се използва, каза Волен Сидеров.

Борисов добави, че двамата са обсъдили възможността за включването и на други важни теми в допитването.

И самият закон би могъл да претърпи корекции, но съм убеден че депутатите в дискусиите, включително и по тази тема, ще обсъдят въпроса и ще стигнат до най-доброто решение, отбеляза премиерът.

По-късно Антон Кутев от "Коалиция за България" заяви, че има хора, които "очевидно имат интерес да раздухват етнически проблеми в България". Според него новините на турски език не пречат на никого, а и са необходими от гледна точка нормалното демократичното развитие на България.

От ВМРО също коментираха евентуалното насрочване на референдум по темата. Според зам.-председателя на партията Костадин Костадинов

не е редно по този въпрос да се прави национално допитване и да се харчат пари.

"Има един човек, който, когато говори, всички го слушат. Казва се Бойко Борисов. Нашият съвет е да вдигне телефона и да се обади на генералния директор на БНТ 1, за да го помоли тези новини да бъдат спрени. Знаем, че молбите на г-н Борисов са изключително убедителни и едва ли има някой в държавата, който би могъл да му откаже", заяви Костадинов за агенция "Фокус".

В най-новата история на България има два национални референдума.

Първият е през 1946 г., когато народът избира формата на държавно управление и решава в полза на народна република.

Вторият е на 16 май 1971 г. за приемането на Конституцията на Народна република България. С нея е въведен чл. 1, който казва, че ръководна сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия.

You are not allowed to view links. Register or Login

Shumarov

  • Guest
Егати смешниците! Наистина ли ще правят референдум за това дали да има новини на турски език? Това е смешно!

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Vyprosyt ne e pravilno postaven,zashto ne e iasno kyde da ima i kyde da niama novini na turski.

Ako stava vypros za Nacionalnata televizia (BNT) bi triabvalo da niama,zashtoto oficialniat ezik na Republika Bylgaria spored konstituciata se smiata bylgarskiat i taka mnogo lesno moje da se atakuvat novinite na turski ezik to4no s neia.

Ina4e mnenieto mi e ,4e vsiako etno-malcinstvo  moje da se organizira i da si napravi da ima Telivizia,Novini ili Vestnizii zatova az sym ZA!

Shumarov

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Vyprosyt ne e pravilno postaven,zashto ne e iasno kyde da ima i kyde da niama novini na turski.

Ako stava vypros za Nacionalnata televizia (BNT) bi triabvalo da niama,zashtoto oficialniat ezik na Republika Bylgaria spored konstituciata se smiata bylgarskiat i taka mnogo lesno moje da se atakuvat novinite na turski ezik to4no s neia.

Ina4e mnenieto mi e ,4e vsiako malcinstvo  moje da se organizira i da si napravi da ima Telivizia,Novini ili Vestnizii zatova az sym ZA!
Само един пример за освободен от предразсъдъци народ и закони:
В Кралство Испания официалният език е castellano-español и RTVE (Radio Television
Española) излъчва новини на различни честоти за различните провинции на езика, който се говори в провинцията! И на никой не му пречи излъчването на различни езици!
Испания е преживяла диктатурата на Франко,подобно на България и населението е успяло да се опази от предрасъдъци, за разлика от населението в България!
Как може да пречи някому нечий език!!!??

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Türkçeye evet ;)
Aко новините на турски език бъдат премахнати, ще се наруши традиционно доброто съжителство между етносите в България!

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Nqkoi moje li da obiasni kakvo obshto imat novinite na tusrski ezik s pomacite?

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
В днешна Бьлгария има насадена и силно подхранвана омраза не само кьм турският език но и кьм всичко турско.При едно допитване е почти сигурно,че новини на турски няма да има.В интерес на истината малко са хората,които гледат тези новини,но за сметка на това те са много силен дразнител за някои крьгове от бьлгарското общество.Моето голямо учудване е много доброто приемане на турските сериали и мисля,че това е верният пьт за да се обикнат турските имена и те да не звучат толкова дразнещо а след тях всичко останало лека полека до окончателното ззаличаване на турското,като дразнител.

Offline gece yolcusu

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 297
You are not allowed to view links. Register or Login
Nqkoi moje li da obiasni kakvo obshto imat novinite na tusrski ezik s pomacite?
Ти си знаеш, ама да ти кажа - общото е в това, че Турция никога не е била обичана заради официалния и религиозен белег, който е присъщ и на помаците.

Относно референдума - сега му е времето на българския народ да покаже етническата си толерантност!

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Ще бъдат свалени, да, но нека поизчакаме да видим колко ще се втурнат на референдума. Щото в Бургас, на първия за България референдум и то по много по-значим въпрос, активността се оказа недостатъчна.
А и никой няма да изгуби ако прекратят тази смехотворна работица...то тези, които ползват само турски език си имат цифрови приемници...абе кой ти гледа БНТ :o Да *** на толерантността, ако това жалко 2-минутно излагане на новини на турски в НАЙ-гледаемия часови пояс е някаква си демонстрация на такава.
Га ли ще пламне това ми ти сено...на дребно, на дребно, ама на - кълве народеца въдичката. ??? :o ::)

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Vyprosyt ne e pravilno postaven,zashto ne e iasno kyde da ima i kyde da niama novini na turski.

Ako stava vypros za Nacionalnata televizia (BNT) bi triabvalo da niama,zashtoto oficialniat ezik na Republika Bylgaria spored konstituciata se smiata bylgarskiat i taka mnogo lesno moje da se atakuvat novinite na turski ezik to4no s neia.

Ina4e mnenieto mi e ,4e vsiako etno-malcinstvo  moje da se organizira i da si napravi da ima Telivizia,Novini ili Vestnizii zatova az sym ZA!
            Fotakiev ....do koga be brat so turkofobija, islamofobija ,anglofobija ,ksenofobija .....oficijalen jazik ..konstitucija ! Jazikot ne zavisi od "oficijalnosta i konstitucijata" ami od goleminata (ne mislam na fizickata golemina) na tie sto go govorat . Turcite odnosno Osmanliite bile "golemi' i stavile pecat na ona sto go vikame kultura i civilizacija taka sto nivniot jazik e protkaen vo mnogu jazici vo nasite slovenski osobeno! Ako gi separirame turcizmite ce gi osiromasime ..So zabrana na novinite na turski jazik ....sto bi dobila edna zemja ...vo slucajov Bugarija ? Prijatelu 19 vek e odamna otiden na bunisteto na istorijata a Bugarija e clenka na Evropska unija !

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Хайде сега, не забравяйте, че за това не се изисква референдум, а решение на НС. После драги мои тези хора имат завършено българско образование било то и средно, това значи, че трябва да владеят перфектно българския език, което за съжаление не е така, само се разходете из шуменските села. Интересно е как тези хора вземат психогодноста за работа като шофьори при условие, че едвам скълапяват български изречения, а последния тест съдържа 99 въпроса на чист български, който те би трябвало да не разбират щом искат новини на турски език и то по националните програми, да ама не, няма скъсани на теста! Че са оставили следи турците върху езика ни - да няма две мнения , но това няма нищо общо с темата. Има си частни програми, ако им трябва , нека си зилъчват, така е решен въпроса в много европейски държави към които май някои не пренадлежат. Да не говрим, че в някои от тях владеенето на официалния език е и условие за право на глас.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Интересно ми е как стоят нещата в държавите с два или повече официални езика? Длъжно ли е населението на Квебек да владее английски?

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Първо трябва да се тръгне от пийпълметрия в района. Макар да се съмнявам, че няма да бъде пипната. Ако тези новини са с нисък рейтинг и никой не ги гледа да ги махнат. Новините на турски в общи линии са ненужни. В онези региони хората си гледат турски теревизии, а тези 5 или 10 минути са си просто мерене на ... партии и препикаване на ъгълчета. Преценката дали новините са нужни някому е според гледаемост и интерес или според вероизповедание? За мен много по-намясто и полезни са турските сериали, макар да ми писна от тях, както ми беше писнало от латиносериалите, от колкото 5 мин измиване на ръце.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42