Author Topic: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?  (Read 11363 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« on: December 18, 2009, 14:01 »
Arkadaşlar bulgaristandan bir türk arkadaşımızın pomaklar için yaptığı bir değerlendirmeyi ingilizceden türkçeye çeviriyorum.


Do the crime to be a pomak ?

When the baby is born as every family and their first task is to they give a name him.Yes, it is easy if you know your nationality and religion. To the Pomaks this is one of the most difficult things. They give a name to the baby at the hospital the Christian name. But when they come at home, the baby gets and the other name –Muslim name. Every Pomak has got two names. In the documents is the Christian and among the members of family Muslim name. The life of the young Pomaks is many difficult because of this reason. They don’t know how to call themselves and their religion. The Pomaks celebrate the Muslim and Christian feasts. When you ask one pomak to his name he will answer you according to your nationality. If you are Bulgarian for you his answer will be Christian name. But if you are Turks he will tell you his Muslim name.

So I once asked a boy six years old from Drangovo ( Kardzhali village) who is Pomak. His answer was Ismet (Muslim name). Then I asked him if he had other name. Yes, of course, he had the Christian name-Peter. He told me that at home everyone calls him Ismet but at the school the teacher and his friends as when they go to the near town his parents call him Peter.The boy was confused, he didn’t why he has two names. Then he asked me if I have got two names. My answer was “No, I haven’t got.” He pondered over it and went to home to ask his parents. The boy didn’t know the answer but the adults knew.

Young Pomaks felt ashamed of that fact. Marriage is the determining factor. If they marry a Christian, define their religion as Christian, and if they marry their Muslim religion is now Muslim. But when marriage is between them, so the problem goes to the grave.

Who buries The Pomaks?
On this day Pomaks instead of mourning the death of his neighbor. They think what they will do if the priest or imam refuses to perform the bury rite. If one of The Pomaks is with the Christian name ,the imam refuses to bury him. Yes, but the priest also refuses to bury under the pretext that the pomaks aren’t Christians.

Recently a friend of mine died of Pomaks, who always said that he is a Christian and he wants to bury him priest. His relatives put on a suit him (like Christians) and they went to the priest, but he categorically refused to bury him. Then they went to the imam. But he also refused, because Muslims are not buried in a suit. After many requests, he agreed. He performed the funeral rite only in that case was a dead man suit.
This is the life of Pomaks. Throughout his life The Pomaks wonder what they are. Sometimes they are ashamed and other time they feel sad. They ask themselves: Do the crime to be Pomak?
 


English to Turkish Translation  

Pomak olmak suçmu ?  

Bir ailenin bebeği olduğunda ilk görevi ona isim vermektir. Evet, bu kolay ama eğer kendi milletini ve dinini biliyorsan! Pomaklar için en zor olan şeylerden biri. Hastanade hristiyan ismi eve gelince müslüman ismi. Her pomak iki isime sahiptir. Resmiyette hristiyan ismi ile aile içinde ise müslüman ismi ile çağrılırlar. Bu yüzden genç pomakların yaşamları biraz zordur. Birbirlerini nasıl çağıracaklarını bilemezler. Hem müslüman hem hristiyan şenliklerini kutlarlar. Bir pomağa ismini sorduğunuzda alacağınız cevap sizin milletinize göre değişir. Bir bulgar sorarsa hristiyan adını, bir türk sorarsa müslüman adını söyleyecektir.

Birkeresinde 6 yıl önce kırcaali'ye bağlı drangova köyündeki bir genç pomağa sormuştum. Cevabı "ismet" (müslüman ismi) oldu. Sonrasında diğer adının var olup olmadığını sordum. Evet, kesinlikle hristiyan ismi varmış. - "Peter".  Evde herkesin kendisini ismet diye çağırdığını fakat okulda ve yakın bir kasabaya gittiğinde yakınlarının "Peter" ismi ile hitap ettiklerini söyledi. Ve sonra aynı soruyu bana yöneltip benimde iki ismimin olup olmadığını sordu. Ben "hayır" yok diye yanıtlayınca hemen düşünüp taşınmaya başladı ve çocuk ailesine sormak için evine gitti. Çocuk cevabı bilmiyordu ama yetişkinler bilirler.

Genç pomaklar bundan dolayı utanırlar. Evlilikler belirleyici faktördür. Bir hristiyanla evlenirse kendi dinini hristiyan olarak, bir müslümanla evlenirse kendi dinini müslüman olarak tanımlarlar. Fakat bir pomak başka bir pomak ile evlenirse problem mezara kadar gider.

Pomakları kim defnediyor?
Bugünlerde pomaklar mezardaki komşusunun matemini tutmak yerine imam veya papazın kendilerini gömüp-gömmemesini düşünecekler. Çünkü bir pomak hristiyan ismine sahipse imam onu gömmüyor evet ama aynen papazda tüm pomakların müslüman olduğu kanısı ile o da gömmüyor.

Geçenlerde pomak arkadaşlarımdam biri öldü. Kendisinin her zaman hristiyan  olduğunu ve papaz tarafından gömülmek istediğini belirtiyordu. Akrabaları ona hristiyan inanışına göre mezar hazırladılar fakat papaz onu gömmeyi reddetti. Sonrasında imama gittiler fakat imamda hristiyan mezarında islami usullere göre gömmeyi kabul etmedi. Bir çok ricadan sonra imam sadece defin duasını etmeyi kabul etti ve bunu gerçekleştirdi.
Bu pomakların yaşamı! Yaşamının sonuna kadar ne olduğunu merak etmek. Bazen utanıyorlar ve diğer zamanlarda üzülüyorlar. Onlar kendilerine soruyorlar "Pomak olmak suçmu".

Orijinal link : You are not allowed to view links. Register or Login
 


Offline bogutevolu

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 1000
 • Gender: Male
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #1 on: December 18, 2009, 14:58 »
Bunun benzeri bir olayı yaklaşık bir yıl önce bir arkadaşım anlattı. Teyzesi Madan şehrinde yaşıyormuş. Bulgaristan vatandaşı ve Türk asılı olmasına rağmen Bulgar ismi taşımaktaymış. Teyzesi öldüğünde o acılı durum içinde beklenmedik bir kriz yaşamışlar. Teyzesi öldüğünde Bulgar ismi taşıdığındanmüslüman din görevlisi cenazeyi yıkamak istememiş. Müslüman usullerine göre gasil işlemini güçlükle yaptırabilmişler. Ancak cenazeyi Müslüman mezarlığına gömmeyi reddetmişler. Cenazenin hristiyan mezarlığına gömülmesini de hristiyan din görevlileri karşı çıkmışlar. Cenaze ortada kalmış. Ancak büyük çabalardan sonra cenaze Müslüman mezarlığına defnedilebilmiş.

Bu durumu bir başka arkadaşım da teyit etmişti. Artık Bulgaristanda isimlere göre ayrışma ciddi bir kriz haline gelmiş. Çünkü orada hala Türk yada Pomak olduğu halde Bulgar ismini taşıyanlar öldüklerinde cenazeleri ortada kalmaktaymış. Özellikle Kırcaali’de Müslüman din görevlileri Bulgar ismi taşıyan cenazeleri yıkamayı ve Müslüman mezarlığına gömmeyi reddettiklerini söyledi. Bu suretle isimler üzerinden yürütülen bir savaşın arada kalan mağdurları hem yaşarken kendileri,  hem de öldükten sonra da  yakınları büyük sorunlar yaşamaktaydılar.

İsim konusu görüldüğü gibi dinsel çatışmalarda çok önemli bir taraf belirleme aracı oluyor.  Arada kalanlar bundan acı bir şekilde etkileniyor. Acı çekiyor.  

EVROPOMAK

 • Guest
Re:Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #2 on: December 18, 2009, 15:28 »
Гордост и дори смелост се изисква да бъдеш Помак в "Болгарията", а не престъпление или унижение, както на някои нацио-другарчета им се иска да бъде така!  :(
Една от основните десетки причини за този душевен хаос в душите на Помаците, е чисто икономическата принуда, налгана от другата различна част на обществото в което живеят и работят тея орьа!  ???
Само един пример:
Почти по-голямата част от всички Помаци в зората на промените през 1989г. си възстановиха рожденните помашки или мюсюлмански имена!  ::)
Порадваха се и попразнуваха тази свобода, докато се наложи да тръгнат да си дирят работа за препитание и хляб във вътрешността на страната и в по-големите градове, щото по селцата затвориха и цехове и ТКЗС-та и АПК-та и всичто що остана ликвидационно!  :(
Една част от тях, Помаци на които родителите им по време на "Възродителният процес" бяха пребивани по милиционерските учатъци и затвори и бяха разселвани по различни райони на страната, заради отказа да си сменят имената, след като се разходиха по големите градове да си търсят работа, се оказа, че с тези Помашко-мюсюлмански имена е почти невъзможно да се намери някаква работа по професията си, освен тук-таме в строителството и за черно-работници!  :(
Дори, на онези които изявяваха желание да започнат примерно като шофьори в "Столичен градски транспорт", буквално им бяха казали, че с тези имена, тук не могат да започнат работа!  :-\
Потърсиха другаде, постояха и погладуваха, след което се върнаха оклюмали по селата си, да обясняват на техните родители причините и несполуките!  :'(
Някои от тях бяха деца и внуци на най-много преследваните и малтретирани от предишната власт и какви са били разговорите с родителите им, само те си знаят! ???
След известно време на гладуване, минаха по кметствата, минаха и по съдилищата и след некоя и друга седмица, вече с новите променени имена, те станаха престижни шофьори в "Столичен Градски Транспорт" или някъде другаде по "Родината" !  :(
Та, това е само една 100-на част от съдбите на хилядите подобни случаи, на прилаганият и икономически геноцид спрямо Помаците!  8)
За аркадашите "български турци" макар, че една малка част от тях и сега имат и по два паспорта с по две имена, проблема се разви по по-друг път!   ???
Те си създадоха партийка да защитава техните интереси и от по-ниското икономическо стъпало и стоейки малко по-назад икономически от Помаците, изведнаж за 10-15 години, некой от техната партийка им подшушна некав "еврейски" съвет, как могат се замогнат, и виж за лето-две-пет, задминаха си беднотията и сиромашията и дори забуриха да почерпят и техните комшии които им носеха полит-акции и дивиденти за това икономско израстване, без тютюнджиите, дье!  :o
А, пък бедния Помаклък, беше оставен да си удря главата пред дилемата на свойта си паспортна "двуименна система" и пред разрешаване на гатанката:
- Да се "турцизирам" ли, или да се "българизирам"?;  ???
- Да стана "чист българин", или да стана "чист турчин", за да ме признаят тея хора и мен за истински Човек?  ???
- А други пък, започнаха да се питат, дали да си остана "Помак", белким комшиите Гърци почнаха да се се смиляват над нас  да на уважават повече, така че може и там да ни дадат работа, мир и спокойствие!  :D
За останалите 99 причини за чисто "хуманоидният геноцид" над Помаклъка по-натам, че требва да одья на стачка, гледам, че па ни са спрели и парите за титьюня и незнам кво шье става оттук насетнье!  ;)

Offline Hat

 • Moderator
 • *****
 • Posts: 1059
 • Gender: Male
Re: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #3 on: December 18, 2009, 16:45 »
Дори тук в сайта влизат разни боклуци опитвайки се да ни упрекнат,да ни унижат само и само да не поискаме това което ни се полага.Искат да ни обезличат,да затрият сьщноста ни ,да тьнем вечно в мизерия и кал.Изпитват силна неприязьн кьм нас,когато ни срещат,когато общуват с  хора от нашият етнос.За по слабо волевите от нас за по непросветените това е силен шамар от който боли много.Много от тях сломени от икономическите несгоди се подават на разни долнопробни провокации. Единственият вьзможен  изход  от това  тежко положение за нас са  единството, подкрепата и образованието за да можем да формираме у децата си чувство за гордост и родоллюбие.Не трябва да ги обричаме на мизерия,глад и чувство за малоценност.Ако не тук в Бьлгария светьт е широк.Високо ценени сме навсякаде но не и в собствената си Родина Бьлгария.

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Re:Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #4 on: December 18, 2009, 17:02 »
Ако владеете английски можете да преведете на билгарски език и да прехвирлите в оттдела на български за да водите там дискусияата. Аз главно превеждам от английски на турски език и за момента не разполагам с време за превод и на български език.

Offline salihbozkurt22

 • Member
 • **
 • Posts: 26
 • Gender: Male
Re: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #5 on: December 19, 2009, 00:21 »
ben bir pomak türkü olarak bulgaristanda ki pomak kardeşlerime üzülüyorum biz türkiyede özgürce yaşamaktayken türkiyenin en güzel yerlerinde yaşarken ordaki kardeşlerimize ırkçı muamele yapılmaktadır.bu şekilde ırkçılık yapanları kınıyorum.

Offline rodoplar

 • Avarage member
 • ***
 • Posts: 57
 • Gender: Male
Re: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #6 on: December 19, 2009, 00:31 »
Bende bir pomak olarak bizlere kucak açıp bizleri sahiplenen türk kardeşlerimize teşekkürü borç bilirim. Zaten makale her şeyi özetliyor.

Offline Karacaovalı Pomak

 • Avarage member
 • ***
 • Posts: 97
 • Gender: Male
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #7 on: December 19, 2009, 13:37 »
Allah vatanımızı milletimizi ve devletimizi payidar kılsın.Türkiye devletiyle ve halkıyla biz pomakları gavur zulmünden kurtarmışlardır.

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #8 on: December 20, 2009, 15:25 »
başka bişey merak ediyorum; Bulgaristan'da Türk olduğunu söyleyenler hristiyan ismi almak zorunda değilmi yani bu müslüman isim ve hristiyan isim karmaşası sadece Pomaklar içinmi geçerli ? çünkü yazıda ve yorumlarda hristiyan ismi almak zorunda olmayanlar varmış gibi bir izlenim uyanıyor ? bu birincisiydi.
 

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #9 on: December 20, 2009, 15:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Allah vatanımızı milletimizi ve devletimizi payidar kılsın.Türkiye devletiyle ve halkıyla biz pomakları gavur zulmünden kurtarmışlardır.


ikincisi ise ; güzel kardeşim her cefanın sefası her sefanında cefası vardır sözünden yola çıkarak sana kısmen katılıyorum. Yani her güzelliğin bir bedeli vardır hiç ama hiçbirşey karşılıksız değildir. Her yerde olduğu gibi Türkiye'de de böyledir. Bununla beraber eğer insanları yada olayları betimlerken hatta temennilerimizi dile getirirken karşımızdaki lere aşağılayıcı nitelikteki kelimeleri zikredersek "en azından bana göre böyle ki pek çok kişi için eminim böyledir" iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Daha ılımlı olalım. Şimdi diyeceksiniz ki ne ılımı sen biliyormusun onlar bize neler söylüyor? tabiki bir sürü aşağılayıcı şeyler söylüyorlardır buna eminim ancak aynı nitelikte kelimelerle karşılık vermemizi gerektirmez bu durum.

Ve dahası bakınız efendim papaz cenazeyi gömmemiş müslüman ismi olduğu için, "halt yemiş!" ancak dikkat ! aynı haltı imamda yemiş !

anlatmaya çalıştığım bu ne alıyorsak onu veriyoruz.

Offline akif aliev

 • Avarage member
 • ***
 • Posts: 98
 • Gender: Male
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #10 on: December 20, 2009, 16:22 »
Evet,Dilek hanim biliyorsunuz ki Bulgaristanda tum muslimanlarin adlarini degistirdiler.Tabiki bunu kimse istemedi,ama fark bunda ki turk sayilan vatandaslarimiz bu hiristiyan adlarini yalniz 5 sene kullandilar(yani kullandirdiler)Pomaklarda ise bu bulgarlasma 1968'den itibaren 1990 kadar devam etti ve ala devam ediyor.Deyebiliriz ki,40 yil icinde 2 kusak bulgar adlariyla alisip hayatini daha imkanli goruyorlar.Biliyosrsunuz burasi kucuk bir devlettir ve is acmasi,is bulunmasi kolay bir sey degildir.Ve bu ekonomik sikintisinde bizim vatandaslar kendileri ''isteyerek'' turk adlarini yavas-yavas terk ediyorlar.Bu bir asimilasiondan baska birsey degildir.Ya bunu yapmazsalar,ne olacak diye soracaksiniz.Hic birsey olmiyacak,Birisine ekmek varsa,baskasinada olacak ama yalniz ekmekle memnun kalmiyanlarda var.Turk sayilan vatandaslarimizin arasinda durum aynidir.Kendine is bulur ama is acmaya istedimi her yerde gizli ve acik engellikler basliyorlar....ve adam teslim oluyor
Bu dunyada yeni bir sey degil,eminim ki tarihte bu gibi ornekler coktur.Ve maalesef kaybedenler biziz.Benim turkcemi afedin,ama turkce hic okulda okumadigim icin inanirim ki yanlis yaziyorum. Bulgaristandan selamlar.

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #11 on: December 20, 2009, 18:15 »
Bulgaristandaki pomak kardeşlerimiz elbette Türkiye'ye göç eden bizler kadar şanslı olmamışlardır ama bizde şanslı olabilmek adına ve içinde bulunduğumuz toplumun bekaası için zaman içinde bazı şeylerden feragat ettik. Sonuçta Türkiyede sadece pomağın adı kaldı. Kendi dilini bilmeyen, geleneklerini icraa edemeyen. Şimdi diyecekler köy yaşamından şehir yaşamına geçişte olur böyle şeyler. Hayır efendim olur ama bu kadarda olmaz! Ayrıca her şeyi geçelim, doğruya doğru konuşalım. Zamanında batı trakyada ve bulgaristanda türkiyenin politik ve kültürel bekaasını devam ettirebilmesini ve türkiyeye göç etmiş pomakların uyum sağlamasına yardımcı olmak adına bana göre saçma sapan olan  kuman - kıpçak türkleri tezini önümüze sunanların hiçmi kabahati yok? Pandoranın kutusu altında neler var neler... Lafı fazla uzatmadan bu konu hakkındaki düşünceminin özetini atamızın tarihi vecizesine bir eklemeyle yapıyorum. "Ne mutlu türküm diyene lakin ne yazık ve acı ki pomak türküyüm demek zorunda kalana..."  

Offline bogutevolu

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 1000
 • Gender: Male
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #12 on: December 21, 2009, 11:23 »
Pomak.eu sitemiz 5000 üye sayısını aştı. Pomakların sayısı hakkında çeşitli spekülasyonlar olmakla beraber dünya ölçeğinde sayısı bir milyon civarında bir toplum açısından 5000 üye sayısına ulaşmak hatırı sayılır bir başarıdır. Bu açıdan sitemize üye olan ve aktif katılımlarıyla kimliğine sahip çıkan arkadaşlarımızı kutluyorum.

Benim gibi ömrünün 45. yılına kadar kendini Kuman kökenli sanan bir kimse için Pomaklar hakkındaki gerçekleri öğrenmek başta sarsıcı gelse de sonuçta hayal dünyasında gezmektense gerçeklerle yüz yüze gelmek daha iyidir. Ancak şunu belirtmeliyim ki Pomakların bir kısmı bu hayalin içinde yüzmeyi ve rüyadan uyanmayı istemiyorlar. Sözüm Türkiye’deki bir asır önce göç etmiş ve en az dört-beş nesli burada doğup büyümüş Pomakların kendileri hakkındaki yanıltıcı algılamaları benimsemiş olmalarıdır.

Pomaklar hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bu devletin en sadık vatandaşlarıdır. Ancak burada biraz fazla kaçan husus bizzat kendi anne ve babalarımızın hatası olarak yeni Pomak nesillerinin dil ve kültürlerini unuttuğu gibi kimlik tanımlarını da imal edilmiş yanlış tanımlara oturtmalarıdır. 

Kültür kaybı ve kimlik tanımının değişmesinin nedenleri arasında karşı konulması güç bir şehirleşme olgusu olsa da, babalarımız ve annelerimiz dediğimiz ikinci kuşak Pomak göçmenlerin Türk Toplumuna uyum sağlama pahasına kendi çocuklarını kendi dil ve kültüründen mahrum etmiş olmalarıdır. O yüzden hiç kimse gocunmasın; biz bunun suçunu kendi üzerimize alıyoruz. Bu süreçte kabahati kendimizde buluyoruz.

Hiçbir millet yada ulus tek bir kökene indirgenemez. Türk milleti de tek bir ırk yada kan bağına indirgenemez. Bu takdirde en büyük zararı Türk milleti görür. Bilakis Türk milleti pek çok etnik yapıyı kendi içinde özümlemiş ve bütünleşmiştir. Bu süreçler çoğu zaman tekilleştirici olmuştur. Başkaları yok sayılarak zaman içinde varlığını kaybetmesi beklenmiştir. Ve böyle de olmuştur. Başkaları tehdit ve tehlike olarak algılanmıştır.

Kültürel erozyon ve kimlik tanımındaki çarpıtma Bulgaristan’ da da sürdürülmüştür. İster Kırallık, ister sosyalist, isterse demokrasi döneminde olsun Bulgaristan’da Pomak kültürü ve kimliği tehdit altında olagelmiştir. Bulgaristan devleti özgün Pomak kültür ve kimliğini Bulgar kültür ve kimliği altında eritmeğe çalışmış ve bunda önemli ölçüde başarılı olmuştur. Bugün Türkiye’de bir kısım  Pomakların kendini Kuman asıllı sanması gibi orada da Pomakların bir kısmı kendini Bulgar Mohamedan sanmaktadır. Çünkü bu tanım Pomak ismini unutturmak için maksatlı olarak imal edilmiş bir devlet tanımıdır.

Yunan devletinin Batı Trakyadaki Pomakların varlığını kabul eder görünmesi ise bölge üzerindeki sinsi maksatlarına hizmet eder nitelikte olduğundan tarafımızca iyi niyetli bulunmamaktadır. Bu nedenle Yunan propagandası Pomakları kandıramayacaktır.

Şimdi başkalarını yok sayarak tekilleştirici anlayış yerine gerçek bir demokrasi içinde herkesi kucaklayıp bütünleştirici bir anlayışın benimsenmesinin zamanı gelmiştir. Türk milletinin bayrağı altında başka unsurlar gibi Pomaklar da gurur duyarak ve devletin birliğine sadakat içinde varlığını sürdürecektir.Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #13 on: December 21, 2009, 12:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
ben bir pomak türkü olarak bulgaristanda ki pomak kardeşlerime üzülüyorum biz türkiyede özgürce yaşamaktayken türkiyenin en güzel yerlerinde yaşarken ordaki kardeşlerimize ırkçı muamele yapılmaktadır.bu şekilde ırkçılık yapanları kınıyorum.

salihbozkurt22 sadece BU ŞEKİLDE ırkçılık yapanlarmı kınanmalı ? Yanlış anlamayın lütfen sadece ve sadece merakımdan ve ne düşündüğünüzü anlamaya çalıştığım için soruyorum.

Bence (tabi sadece bence) ağızlarımızdan çıkacak en ufak ırkçılığı çağrıştıran kelimeler ve hatta kullanıcı isimlerimiz bile insanlar üzerinde belirli ön yargılara neden olacaktır, yanlışmı düşünüyorum acaba ? Birde üzerine "Pomak Türkü" tanımlaması eklendiğinde yanlış anlaşılma olasılığı artacaktır.
Şunu anlatamadık arkadaşlar birbirimize bir türlü; Pomak Türkü değil, Müslüman Bulgar değil yada Müslüman Yunanlı değil yada yapılabilecek başka bir sürü saçma tanımlama değildir bizim aslımız.

BİZ YUKARDA SAYDIKLARIMIZIN HİÇBİRİ DEĞİLİZ ARKADAŞ!  BİZ;       POMAK     'IZ SADECE VE SADECE  POMAK

eğer bunu kabul etmezsek ve birbirimizi her türlü kabule yanşmazsak bu sayfada bahse konu olan olayların her birini tek tek yeniden tekrar tekrar yaşamaya devam edeceğiz. o yüzden yine tekrarlıyorum ;

"papaz cenazeyi gömmemiş müslüman ismi olduğu için, "halt yemiş!" ancak dikkat ! aynı haltı imamda yemiş !"


Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Ynt: Pomak olmak suçmu ? / Do the crime to be a pomak ?
« Reply #14 on: December 21, 2009, 13:19 »
Ami daylek karay do gu varvi! Şa se glödame pak koi e pomak i koi ne e pomak. Ne treva da se bahdotsvame sıs gu . İmame adin laf eysuva e " Şapka da svalyam" i to ida za teb ;)  Katu ti kazah niye sme si samo pomak i to şa bade tolkuva za nas.
Arkadaşlar pomak türkçesi! ile yazdığım için özür dilerim  :D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42