Author Topic: Наука !  (Read 107003 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #210 on: December 03, 2010, 16:25 »
Нова форма на живот открита от НАСА

http://www.dnes.bg/index/2010/12/03/nova-forma-na-jivot-otkrit-ot-nasa.105413

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Наука !
« Reply #211 on: December 15, 2010, 11:59 »
Тайнствен лъч е бил заснет и видян на Луната
вторник, декември 14, 2010

През нощта на 13-14 декември астрофизици от Новосибирск са видели и заснели на повърхността на Луната тайнствен лъч.

Необичайното явление е заснето по време, когато учените са проучвали неосветената страна на Луната за снимат проблясъците, причинени от падащите метеорити от потока Geminids, предаде РИА „Новoсти“.

„Ние забелязaхма в  сивия замъглен видеопоток някакъв лъч, малко разсеян, но достатъчно забележим.

Пространствено той разсичаше повърхността на Луната под ъгъл от 45 градуса към терминатора – това е разделителната линия на осветената  и неосветена част на Луната. Файловете след наблюдението  ще разгледаме  по-подробно „- разказва Алфия Нестеренко, представител на Новосибирския държавен университет.

Агенция "Новости"

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #212 on: December 20, 2010, 16:08 »
ПАРАЛЕЛНИ СВЕТОВЕ
автор Ю. А. Фомин

В последно време доста често ни се налага да чуваме за съществуването и проявите на т. нар. „паралелни светове”. Паралелните светове обикновено се споменават като нещо, което се разбира от само себе си, без каквито и да било разяснения и уточнения. Просто се казва, че това са прояви на същностите от паралелните светове, като това се определя до голяма степен от факта, че самите автори на тези изказвания често не разбират физическия смисъл на тези твърдения и отнасят към тази категория всичко онова, което не се побира в рамките на традиционните общоприети възгледи.

Ако анализираме общоприетите понятия: “пространство”, “време”, “материя”, “поле”, “взаимодействие” и др., върху които се основават фундаменталните науки, то лесно можем да забележим, че те представляват комплекс от определени условности. Когато ние използваме тези понятия, ние, изглежда, предполагаме, че под тях се подразбират конкретни физически явления, но в действителност изобщо не е така.



1. Взаимодействия

Още от часовете по физика в училище знаем, че разноименните заряди се привличат, а едноименните заряди се отблъскват. Физиците обясняват този факт с взаимодействието на електромагнитните полета, като под „поле” те разбират онази област от пространството, в която се проявяват тези взаимодействия. Предполага се, че съществуват четири вида взаимодействия: гравитационно, електромагнитно, слабо и силно. Последните разновидности се проявяват само на вътрешноядрено ниво и на много малки разстояния, макар че по интензивност тези взаимодействия няколко пъти превъзхождат гравитационните и електромагнитните взаимодействия.

Предполага се, че съществуват някакви неизвестни сили, които действат между физическите тела на разстояние, и които ние можем не само да наблюдаваме, но и да описваме и изчисляваме математически. Тази концепция се оказа много удобна, тъй като се създаде впечатление, че тя дава отговори на много от въпросите. По този начин полетата се сдобиха с привидна конкретност, която се възприема като определена физическа същност.

След това започнаха да се появяват такива производни понятия като “полеви структури”, “полеви образувания”, “полеви форми на живот” и др. При това изобщо не се вземаше предвид, че самото определение “поле” представлява само условно обозначение на нещо, което не ни е известно. По този начин едно неизвестно се обяснява с помощта на друго неизвестно, защото в представите ни има голяма доза субективност, тъй като те в повечето случаи се формират въз основа на зрителните ни възприятия. Ние си представяме света такъв, какъвто го виждаме.

На практика ние свеждаме понятието “пространство” до онези условности, които са свързани със закономерностите на разпространение и възприятие на електромагнитните взаимодействия. Именно така се формират и метричните ни представи за пространството, понятията за праволинейност, изкривеност и т. н. Затова възприеманото от нас пространство може условно да се нарече “светлинно” или “оптично”, като може да се предположи, че съществуват и други пространства, основаващи се върху други видове взаимодействия, например, гравитационни.

Когато светлинен лъч преминава близо до мощни гравитационни образувания, той се изкривява, или както обикновено се казва, получава се „изкривяване на пространството”. Във формулите на Фрийдмън, които отразяват тези закономерности, има дори коефициент „К”, който отразява изкривяването на пространството. Затова ако внимателно наблюдавате някаква звезда, която се движи към слънчевия диск, то ще можете да видите как тя сякаш „подскача” при приближаването си към Слънцето и преминаването покрай него. Това става поради факта, че изкривяването на светлинния лъч се променя, когато той е близо до Слънцето. Изкривяването е сравнително малко, тъй като Слънцето има много малка плътност (1,41 г/см^3). Във Вселената обаче има тела с гигантска плътност - до 10^14 г/см^3 (например, неутронните звезди). Когато светлинният лъч преминава близо до такива тела, той не само че се изкривява, но и след като направи пълно завъртане около планетата, се затваря сам в себе си. Ако ние застанем на повърхността на такова небесно тяло и гледаме право пред себе си, то ще можем да видим тила си. С увеличаване плътността на тялото, въздействието върху светлинния лъч ще се увеличи още повече. По този начин, ако застанем на върха на някое възвишение на тази планета, ще ни се струва, че се намираме в дълбока яма, тъй като когато гледаме право пред себе си, ние ще виждаме земята пред очите си, заради изкривяването на светлинните лъчи.

Много често изкривяването на светлинните лъчи може да се наблюдава при преминаването им през различни среди. Всички сме виждали как се „изкривява” лъжичката в чаша чай. Когато сутрин наблюдаваме появяването на Слънцето над хоризонта, то всъщност е все още невидимо, но светлинните лъчи заобикалят Земята (както и заради нееднородната плътност по време на залеза).

По този начин зрителното възприятие невинаги отразява действителността. В същото време ние подсъзнателно предполагаме, че съществува някакво „идеално” или „истинно” пространство и се опитваме да приведем наблюденията ни в съответствие с тези представи.

Ние обаче можем да получим представа за заобикалящия ни свят не само въз основа на електромагнитните взаимодействия, в резултат на които се появява светлината, но и въз основа на други взаимодействия, например, гравитационни. Ние, например, можем да си представим „гравитационно” пространство, което по своите характеристики няма да съвпада със „светлинното” пространство. Що се отнася до споменатото по-горе „истинно” пространство, то съществуването му също не е доказано. Изглежда, че самото понятие „пространство” не може да се разглежда извън характеристиките и възможностите на конкретния субект, който се опитва да го оцени, тоест „пространството” не е обективно, а субективно понятие.

Всяко физическо тяло или среда се състои от молекули, а те, от своя страна, се състоят от атоми. В центъра на атома има ядро, около което се движат електрони, масата на които е не по-голяма от 0,1% от масата на атома. Всички тези геометрични параметри на атомите са добре известни и могат да се намерят в справочниците по физика. Диаметърът на атома, например, е 10 000-100 000 пъти по-голям от диаметъра на ядрото, затова ако мислено увеличим ядрото до размерите на топка за тенис, то разстоянието между съседните ядра в кристалната решетка на метала ще се окаже повече от километър. По този начин всяко физическо тяло, което притежава определена форма и твърдост, в крайна сметка представлява участък от пустота, в който на безкрайно големи разстояния се намират определени материални тела. Все пак те могат да се нарекат по този начин само условно, тъй като тези тела също се състоят от неутрони и протони, а всичко останало е пустота. По този начин се стига до парадоксална ситуация. Светът се състои от множество твърди тела, които притежават конкретна форма, твърдост и непроницаемост, но в същото време представляват пустота.

Кое тогава определя възможността за съвместно съществуване на подобни качества и свойства? Такова несъответствие става възможно заради проявите на електромагнитните взаимодействия между ядрата, които чрез гигантските си сили успяват да задържат ядрата в определена взаимовръзка. Тези взаимодействия не позволяват на ядрата на атомите да се приближават или отдалечават едно от друго, или да проникват в тялото, нарушавайки цялостната му структурата.

По този начин всяко физическо тяло или среда, които се състоят от атоми, представляват комплекс от определени взаимодействия, които се проявяват в определен участък от пустотата. Структурата на такова тяло (или среда), както и характерът на взаимовръзките му с други тела (или среди) се определят от вида на действащите взаимодействия и тяхната интензивност.

Вече сме споменавали, че природата на тези взаимодействия все още не е добре изяснена, макар че се изказват предположения, че всички разновидности на тези взаимодействия имат обща природа. Неслучайно от доста дълго време човечеството се опитва да разработи теорията за единно поле. Науката постепенно започва да си изяснява основополагащата истина, която е ключова за разбирането на основите за строежа на света.

Когато говорим за взаимодействия, ние подразбираме определени взаимовръзки, които съществуват в материалните образувания и са достъпни за нашите възприятия. По този начин, от гледна точка на предела на осъзнаваната размерност, са възможни различни форми на възприятие на един и същ материален обект, в зависимост от комплекса от измерения, въз основа на който се формират достъпните за познанието предели. Тук много ясно се определя различието между обективната реалност и формата на нейното възприятие от страна на конкретен човек.



Нашите представи за заобикалящия ни свят се формират върху възприятието на електромагнитните взаимодействия („светлинно пространство”). Нека си представим обаче някакви същества (да ги наречем условно „гравитоници”), които вместо добре познатото ни оптично зрение притежават някакви други сетива, с помощта на които те могат да „виждат” само гравитационните взаимодействия, които, както знаем, могат безпрепятствено да проникват през много непрозрачни за оптичния лъч среди.


Гравитационните взаимодействия обаче, макар че притежават висока проницаемост, също могат да се екранират в определена степен. За пример за това може да послужи аномалията при колебанието на махалото на Фуко по време на слънчеви затъмнения. Сравнително голямата гравитационна маса на Луната до някаква степен пречи на гравитационното въздействие, което Слънцето оказва върху предметите, намиращи се на повърхността на нашата планета. По този начин става ясно, че материалните тела не притежават абсолютна проницаемост по отношение на гравитационните взаимодействия, макар че този ефект значително отстъпва на възможността за екраниране на светлинния лъч.

продължава на:
http://www.zdraveto.eu/catalog/folder_01/1_03.htm

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #213 on: January 12, 2011, 09:26 »
Хора са пътували по море преди 130 000 години


Сензационно откритие, което променя битуващи представи за човешката история, са направили археолози, правещи проучвания на остров Крит, пишат медии.

Учените са открили артефакти, според които хора, коита са живели на острова преди 130 000 години, са предприемали морски пътувания.

В информация на гръцкото министерство на културата, което представя откритията на екипа от гръцки и американски учени, се посочва, че край пещерите по южния бряг на острова са намерени останки от брадви и съоръжения за морски транспортни средства, които датират на 130 000 години.

Остров Крит се откъсва от основната сухоземна маса преди 5 милиона години. Според предположенията на учените изобретателите на намерените морски съдове са можели да правят морски пътешествия на разстояние 65 километра.

Според учените това откритие хвърля сянка върху тезата, че предците на съвременните хора са преминали от Африка в Европа само по сухопътна връзка. Откритието отвежда десетки хиляди години назад използването на морския транспорт в басейна на Егейско море и променя представата за способностите на хората, живели в онази епоха.

Според гръцка археоложка, която е част от екипа, досега в Крит не са били намирани артефакти, датиращи от периода преди каменната епоха.

Според нея хората, които са живели преди130 000 години в южното крайбрежие на Крит са дошли от Африка или от Изток.

http://news.ibox.bg/news/id_2074732508

В гърците има гени според Игнеа,които ги доближават до Етиопците.
п.с.Става въпрос за истинските наследници на гърците-тези по южните острови и Пелопонес. ;)
Другите са потомци на българи,власи,албанци,каракачани,еврей(хазари) и маджери(тюрки християни)

Offline trefle

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
Ynt: Наука !
« Reply #214 on: January 12, 2011, 19:20 »
В началото на тази тема имаше въпрос за някакво тайнствено място в Родопите - без трева, стъпвайки там човек умира или полудява? Знаете ли нещо за това?

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #215 on: January 13, 2011, 10:48 »
Хора са пътували по море преди 130 000 години



130 000 години? Аре стига бе. Това според курана е абсАлютно невъзможно. Тия учени-бунаци да се обесят. :)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Българско,мило и родно
« Reply #216 on: January 13, 2011, 13:52 »
Родна фирма извади революционен LED екран



Българската фирма „Мегатекс" създаде първия в света LED екран с интегриран соларен панел, съобщи technews.bg. Соларният панел има мощност от 5 киловата и ще осигурява енергия за електронното оборудване на екрана.

Новият екран е предвиден за ползване на открито и може да се инсталира на стадиони и концертни съоръжения, както и да се използва като билборд. Други от възможните приложения са свързани с места без достъп до електричество, като например магистрали.

„Мегатекс" продава своите продукти на четири континента - Европа, Америка, Африка, и Азия. Въвеждането на ефективния, екологично чист екран ще осигури нови пазари, смятат от фирмата.

Продуктовата гама на „Мегатекс" включва LED стени, екрани, спортни системи, дигитални часовници и термометри, както и дигитални транспортни системи. През 2010 г. фирмата достигна до 30 000 продажби на LED табла на българския и международния пазар.
  ;)
http://news.ibox.bg/news/id_869262606

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: българско,мило и родно
« Reply #217 on: January 13, 2011, 23:55 »
18-годишният български гений

18-годишен пловдивчанин е петият човек в света, който за последните 2000 години намира решение на една от най-трудните задачи в математиката. Радко Котев учи в Националната природо-математическа гимназия в София, но днес беше награден за успеха си в родния Пловдив.

Дванайсетокласникът Радко обаче е петият човек на планетата, който намира решение на Аполониевата задача, поставена 260 години преди новата ера.

Оригиналното решение на задачата е изгубено завинаги при пожара в Александрийската библиотека.

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2011/01/13/18-godishniiat-bylgarski-genii.108613

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #218 on: January 25, 2011, 09:04 »
Премериха най-тежката черна дупка



Астрономи от университета на Тексас установиха теглото на най-масивната известна черна дупка - огромен "звяр" с маса колкото 6,6 милиарда слънца, съобщи БТА, като се позовава на сайта "Спейс".

Тази огромна маса е най-голямата, получавана за черна дупка с преки измервания.

Свръхмасивната черна дупка е на около 54 милиона светлинни години от Земята. Това може да изглежда далече, но всъщност черната дупка в сърцето на елипсовидната галактика М87 е най-близката до нас от този клас. Като се има пред вид размерът й, тя е най-добрият кандидат за бъдещи изследвания, с които да бъде "видяна" за първи път черна дупка.

По размер черните дупки са две основни категории. Звездните черни дупки са с маса от 10 до 20 пъти колкото Слънцето. Те се образуват от колапса на масивни звезди. Свръхмасивните черни дупки са в центъра на галактикките и масата им е колкото милиони или милиарди слънца. Учените "претеглиха" свръхмасивната черна дупка в центъра на галактиката М87, изследвайки движението на звездите около центъра й.
http://www.novinibg.com/news/7513

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #219 on: February 03, 2011, 13:52 »
Почти като Слънчевата система, но не съвсем



Астрономи откриха система, наречена Кеплер-11, съдържаща 6 планети с маси и радиуси близки до земните. Това позволява да се очаква в близките години откриването на земноподобни планети, годни за живот, се съобщава в статия на изследователите, публикувана в сп. Nature.

Планетната система Кеплер-11 се намира на 2000 светлинни години от Земята и съдържа 6 планети, които по радиус са от 2 до 4,5 пъти по-големи от Земята, а по маса – от 2 до 13 пъти.

Пет от планетите се намират на орбити, разположени по-близо до своята звезда, отколкото е орбитата на Меркурий в нашата Слънчева система.

Откритието е направено с помощта на космическия телескоп Kepler, специално предназначен за търсене на планети, подобни на Земята. Той е пуснат в орбита през март 2009 г., където и досега прави наблюдения на областта от Космоса, включваща съзвездията Лира и Лебед. Според астрономите тази област съдържа най-голямо количество звезди, подобни на Слънцето, и се намира сравнително недалеч от Земята.
По всяка вероятност новооткритите планети имат атмосфера, състояща се от леки газове, но температурата им може да е прекалено висока за поддържане на живот.

Новооткритата система около звездата Кеплер-11 представлява богата "лаборатория" за изучаване на образуването на планетите. Неочаквано голямото количество планети, въртящи се на толкова близки една до друга орбити, дава на астрофизиците рядката възможност за разработване на теория за образуването на планетите.

Сегашното откритие се различава от планетната система HD10180, за която беше обявено през август 2010 г.: в нея има поне пет екзопланети, въртящи се около звезда, намираща се на 127 светлинни години.

В този експеримент признаците за присъствие на планети са били колебанията на гравитационното поле на звездата, предизвикано от преминаването на планета през нейния диск. Наличието на шеста и седма планета в тази система още не е потвърдено.

На свой ред телескопът Kepler е ориентиран върху пряко наблюдение и измерва и най-малката промяна в яркостта, когато планетите преминават пред диска на звездата.

Обикновено при такива "транзитни" измервания загубата на яркост само говори за присъствието на планети; тяхното присъствие после се потвърждава от наземните телескопи, които измерват гравитационните колебания – този метод е известен като измерване на радиалната скорост, или метод на Доплер.

В случая с Кеплер-11 планетите се намират на толкова близки една до друга орбити, че си оказват съществено гравитационно въздействие. Това въздействие е периодично, в зависимост от това колко е необходимо на всяка от планетите за обиколка около звездата. Така учените са успели да изчислят масата на планетите.

"Ако Kepler продължи своята работа в заложения срок – 3,5 години в орбита, то шансът да открием планета, подобна на Земята и намираща се в обитаемата зона, е около 20%. Ако той обаче работи да речем 6 години, такава планета с голяма вероятност ще бъде открита", заяви на пресконференция Джек Лисауър от Научния център Еймс на НАСА и един от авторите на публикацията.

http://www.dnes.bg/science/2011/02/03/pochti-kato-slynchevata-sistema-no-ne-syvsem.110399

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: Наука !
« Reply #220 on: February 03, 2011, 21:45 »
ЗАЩО ХОРАТА СЕ ДОВЕРЯВАТ НА ПСЕВДОНАУКАТА?

 

„Псевдонауката си има рецепта“, пише Мария Нинова, създател на приятелския сайт „Биовижън“ - http://bio.topvisia.net/ . „Взима се един научен факт, вади се от контекста, фактът се използва за сравнение с онова, което се опитват да ни втълпят. Добавя се лъжа и изопаченост и всичко това хубаво се омесва. Накрая за подправка се поръсва с дебел слой емоционалност. И готово“.

Мария Нинова, доколкото съм останал с впечатление от нейния приятелски сайт, е човек, който обича науката (каква рядкост в България). И е от малкото хора, които си позволяват да сложат рязката граница между наука и псевдонаука. Затова също като мен се дразни на ширещата се псевдонаука. И правилно отбелязва - „В свят, който се основава и все повече зависи от науката, хората остават невежи. Те вместо да се поинтересуват от истинската наука (която е дори повече интересна), предпочитат бълвочи“.

Това е интересно заключение и точно върху него искам да спра първоначално вниманието ви. Нещо повече – искам да разграничим причините защо се получава точно така и как се стигна до тази абсурдна ситуация – хората на 21-ви век да се обръщат все повече към псевдонауката, а не към науката.
http://www.cosmos.1.bg/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=821:2009-09-20-16-27-10&catid=14:-&Itemid=27
 

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Re: Наука !
« Reply #221 on: February 15, 2011, 20:54 »
Нова планета в Слънчевата система –Тихи




Американски учени вярват, че са открили нова планета в отдалечен край на нашата Слънчева система. Небесното тяло има име, въпреки че официално потвърждение за съществуването му все още няма, пише Daily mail.

Има сведения, че доказателства за съществуването на газовия гигант Тихи (по името на гръцката богиня на съдбата, щастието и благоденствието) се събират от НАСА и резултатът ще излезе наяве още тази година.

Един от авторите на теорията за съществуване на Тихи счита, че проведените изследвания и анализи рано или късно ще покажат нова 9-а планета в Слънчевата система, която ще се окаже и най-голямата – поне 4 пъти по-голяма от Юпитер с маса около 1300 пъти масата на Земята.

Професор Даниел Уитмайър от Университета в Луизиана характеризира предполагаемата планета като най-отдалечена от Слънцето, съставена предимно от водород и хелий, с атмосфера подобна на тази на Юпитер и обръчи като тези около Сатурн. Освен това Тихи най-вероятно има и множество луни.

Ако такава планета в нашата система наистина е налице, статутът и името й трябва да бъдат установени от Международния астрономически съюз.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ynt: Наука !
« Reply #222 on: February 17, 2011, 22:01 »

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
Ynt: Наука !
« Reply #223 on: March 12, 2011, 11:34 »
Петте "най-най" космически обекти и явления



Представяме ви петте "най-най" космически обекти и явления, описани от сп. New Scientist и Lenta.ru.

Най-студените

Всички знаят, че в Космоса е доста студено – в действителност обаче това твърдение не е вярно. Понятието температура има смисъл само при наличието на вещество, а Космосът е практически пусто пространство (звездите, галактиките и дори прахът заемат много незначителна част от него). Затова, когато изследователите говорят, че температурата в космическото пространство е около 3 келвина (минус 270,15 градуса по Целзий), става дума за средното значение на т.нар. микровълново фоново, или реликтово лъчение – лъчение, съхранило се от времето на Големия взрив.

И освен това в Космоса присъстват множество студени обекти. Например газът в мъглявината Бумеранг, отдалечена от Слънчевата система на 5000 светлинни години, има температура едва един келвин (минус 272,15 градуса по Целзий). Мъглявината много бързо се разширява – съставляващият я газ се движи със скорост около 164 км в сек и този процес води до нейното охлаждане. Сега мъглявината Бумеранг е единственият известен обект на учените, чиято температура е по-ниска от температурата на реликтовото лъчение.



Слънчевата система също има своите рекордьори. През 2009 г. апаратът Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) на НАСА откри най-студената точка в нея – оказва се, че това ледено място в Слънчевата система се намира съвсем редом до Земята в един от сенчестите лунни кратери. В сравнение със студа в мъглявината Бумеранг, 33-те келвина (минус 240,15 градуса по Целзий) не са от толкова голямо значение, но ако си спомним, че най-ниската температура, регистрирана на Земята, е минус 89,2 градуса по Целзий (този рекорд е фиксиран на антарктическата станция  "Восток"), то отношението се променя. Не е изключено в по-нататъшното изучаване на Луната да бъде открит нов студен полюс.

Ако включим в понятието "космически обекти" апаратите, създадени от хората, в този случай първо място в списъка на най-студените обекти заема орбиталната обсерватория "Планк", по-точно нейните детектори. С помощта на течен хелий те се охлаждат до невероятните 0,1 келвина (минус 273,05 градуса по Целзий). Екстремално студените детектори са необходими на "Планк", за да изучава реликтовото лъчение – ако уредите са по-топли от космическия "фон", те просто няма да могат да го "засекат".

Най-горещите

Топлите температурни рекорди впечатляват къде-къде повече от студените – ако в посока на студа ограничението е до нула келвина (минус 273,15 градуса по Целзий, или абсолютна нула), то в плюсовите температури просторът е доста голям. Така само повърхността на нашето Слънце – обикновено жълто джужде – се нагрява до 5800 келвина (оттук нататък ще пропускаме скалата на Целзий, тъй като "допълнителните" 273,15 градуса в последната цифра не променят общата картина).

Повърхността на сините свръхгиганти – млади, много горещи и ярки звезди – е в пъти по-топла от повърхността на Слънцето – средно тяхната температура се колебае от 30 до 50 хил. келвина. Сините свръхгиганти на свой ред изостават далеч зад белите джуджета – неголеми и много плътни звезди, в които, както се смята, еволюират светилата, чиято маса е недостатъчна за образуване на свръхнови. Температурата на тези обекти достига до 200 хил. келвина. Звездите от класа свръхгиганти – едни от най-масивните във Вселената с маса до 70 слънчеви – могат да се нагряват до милиарди келвини, а теоретично пределната температура на звездите е около 6 млрд. келвина.

И това значение обаче не е абсолютният рекорд. Свръхновите – звезди, завършващи своя живот с взрив, могат да го надскочат за кратко. Например през 1987 г. астрономите регистрираха свръхнова в Големия Магеланов облак – галактика със скромен размер, разположена в съседство с Млечния път. Изучаването на изпусканото от свръхновата неутрино показа, че температурата във "вътрешността" й е била около 200 млрд. келвина.

Същите свръхнови могат да пораждат и къде по-горещи обекти – а именно гама-изригвания. С този термин се обозначава гама-лъчение в отдалечени галактики. Смята се, че гама-изригването е свързано с превръщането на звезди в черна дупка (макар че детайлите на този процес досега са неизвестни) и може да се съпровожда с нагряване на материя до трилиони келвини (1012).



Но и това не е пределът. В края на 2010 по време на експерименти по сблъсък на оловни йони в Големия адронен колайдер е фиксирана температура няколко трилиона келвина. Опитите в колайдера са призвани да пресъздадат условията, съществуващи няколко мига след Големия взрив, така че косвено този рекорд също може да се смята за космически. Колкото до раждането на Вселената, то според съществуващите физични хипотези температурата в този момент трябва да се записва като единица с 32 нули.

Най-ярките

За определението на яркостта на космическите обекти се използва звездна величина (безразмерна единица, характеризираща количеството квантове светлина, достигащи от звездата до детекторите на уредите). В този обзор за нагледност за единица яркост е приета яркостта на Слънцето, равна на около 1 млрд. нита.

Невъоръженият поглед на небето може да види звездата Алнилам, или Епсилон Орион. Този син свръхгигант, отдалечен от Земята на 1300 светлинни години, е 400 пъти по-ярък от Слънцето. Ярката синя променлива звезда Ета от Кил превъзхожда нашето светило по яркост пет милиона пъти. Масата на Ета от Кил е около 100-150 слънчеви и дълго време тази звезда беше една от най-тежките сред известните на астрономите. Но през 2010 г. в звездния куп RMC 136a е открито още по-масивно светило – ако звездата RMC 136a1 се постави на въображаеми везни, то за уравновесяването им ще са нужни 265 Слънца. Яркостта на новооткритата звезда е сравнима с тази на 9 милиона Слънца.



Както и в случая с температурните постижения, челни места в списъка на рекордите по яркост заемат свръхновите. Да засенчат най-ярката от тях – обекта с наименованието SN 2005ap – могат 9 млн. Слънца (по-точно може би девет милиона и едно).



Но абсолютният победител в тази номинация са гама-изригванията. Средно изригване кратковременно "пламти" с яркост, равна на яркостта на 1018 Слънца. Ако се говори за стабилни източници на ярко лъчение, то на първо място се оказват квазарите – активни ядра на някои галактики, представляващи черна дупка с попадаща върху нея материя. Нагрявайки се, веществото изпуска излъчвана яркост колкото над 30 трилиона Слънца.



Най-бързите

Всички космически обекти се движат един спрямо друг с главозамайваща скорост заради разширението на Вселената. Според най-общоприетата днес оценка две произволни галактики, намиращи се на разстояние 100 мегапарсека, се отдалечават от Земята със скорост 7-8 хил. км в сек. Но дори да не се отчита всеобщото разбягване, небесните тела много бързо минават едно покрай друго – например Земята, която се върти около Слънцето със скорост около 30 км в сек, а орбиталната скорост на най-бързата планета в Слънчевата система – Меркурий, е 48 км в сек.

През 1976 г. създаденият от хората апарат Helios 2 надмина Меркурий и достигна скорост на движение 70 км в сек (за сравнение "Вояджър-1", който наскоро се добра до границите на Слънчевата система, се движи със скорост около 17 км в сек). И планетите от Слънчевата система, и изследователските сонди са далеч от кометите – те "профучават" покрай звездите със скорост около 600 км в сек.

Средна звезда в галактиката се движи спрямо галактическия център със скорост около 100 км в сек, но съществуват звезди, които се преместват по своя космически дом десет пъти по-бързо. Свръхбързите светила нерядко се разбързват достатъчно, за да преодолеят гравитационното притегляне на галактиките, и се отправят на самостоятелно пътешествие по Вселената. Необичайните звезди са много незначителна част от всички звезди – например в Млечния път те не надвишават 0,000001%.

Нелоша скорост развиват пулсарите – въртящи се неутронни звезди, които остават след колапс на "обикновени" светила. Тези обекти могат за секунда да извършат хиляди обороти около оста си – ако на повърхността на пулсара може да се намира наблюдател, той би се движил със скорост до 20% от скоростта на светлината. А близо до въртящите се черни дупки най-различни обекти могат да се движат практически със скоростта на светлината.



Най-големите

За размерите на космическите обекти има смисъл да се говори не по принцип, а като се разделят на категории. Например най-голямата планета в Слънчевата система е Юпитер, но в сравнение с най-крупните от известните на астрономите планети този газов гигант се оказва дребосък. Например диаметърът на планетата TrES-4 е с 1,8 пъти по-голям от диаметъра на Юпитер. При това масата на TrES-4 е едва около 88% от масата на газовия гигант на Слънчевата система – тоест плътността на странната планета е по-малка.

Но TrES-4 заема едва второ място по размер сред откритите към днешна дата планети (които вече са 1235) – за шампион се смята WASP-17b. Неговият диаметър е почти два пъти колкото този на Юпитер, а масата му достига едва до половината на юпитерианската. Все още учените не знаят какъв е съставът на тези "напомпани" планети.



За най-голяма звезда се смята светилото с име VY от Голямо куче. Диаметърът на този червен свръхгигант е около 3 млрд. км.



За най-големи галактики се смятат елиптичните звездни купове. Повечето астрономи предполагат, че такива галактики се образуват при сблъсък на два спирални звездни купа, но буквално преди дни се появиха автори, които предлагат друг възможен механизъм за ръст. Засега званието най-голяма галактика остава за обекта IC 1101, който се отнася към класа лещовидни галактики (междинен вариант между елиптичните и спиралните). За да преодолее разстоянието от единия до другия край на IC 1101, светлината трябва да пътешества цели 6 млн. години. 60 пъти по-бързо тя ще пресече Млечния път.


Размерът на най-големите празнини в Космоса – регионите между галактиките, в които практически няма никакви небесни тела, превъзхожда размерите на всички обекти. Така през 2009 г. е открито такова пусто място с диаметър около 3,5 млрд. светлинни години.

В сравнение с всички тези гиганти размерът на най-големия от създадените от човека космически обекти е съвсем незначителен – дължината, а по-точно – ширината, на Международната космическа станция е едва 109 метра.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42