Author Topic: Фамилиите и техният произход...  (Read 53190 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #30 on: January 27, 2010, 13:07 »
Балканджия сега предлагам за обсьждане още една фамилия Срькьови и ако ми кажеш,че близо до Варна има население от Родопите,което принципно наричат Срьк направо ша ма шашнеш,  а ако установиш,че твои  близки или познати са от това население направо ша ма утрепеш.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #31 on: January 27, 2010, 13:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Балканджия сега предлагам за обсьждане още една фамилия Срькьови и ако ми кажеш,че близо до Варна има население от Родопите,което принципно наричат Срьк направо ша ма шашнеш,  а ако установиш,че твои  близки или познати са от това население направо ша ма утрепеш.
Хат, аз празни приказки не говоря. Хора наречени сърт има край Варна и имат рупски говор. Това може да се провери.
Относно Срькьови нямам никаво понятие от къде идва. Явно си е някакъв местен диалект, или умалително от някое име и аз не знам.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #32 on: January 27, 2010, 13:40 »
Сърък ( Прът) е прякор в ТР употребяван за високи и слаби хора

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #33 on: January 27, 2010, 13:43 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Хат фамилията Съртеви се среща и в района на Провадия. Там населението принципно се казва Сърт и имат рупски говор. Според учените а и според легендите на сърта те са дошли от полите на Родопа при турските нашествия в Южна България. Тогава са преминали Балкана и са се заселили около крепостта Овеч (Провадия). Мъжът на сестра ми е половин сърт.
Съртев е Турското име на Гърбев
сърт = гърб

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #34 on: January 27, 2010, 13:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Сърък ( Прът) е прякор в ТР употребяван за високи и слаби хора
Сьрьк не е едно и сьщо сьс Срьк според мене.Фамилията е Срькьови и точно така се изписва.Ако беше Сьрькови или Сьркови добре ама не е.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #35 on: January 27, 2010, 13:53 »
Аз се чуствам малко объркан .
Причината е идеята ми , по свободен начин да анализираме това което знаем от устната си традиция за фамилийте в село Корница.
Като дете съм слушал много приказки, разкази и притчи от стари хора в селото ми, свързани с миналото на целия регион около Брезница.
Фамилийте от Корница наистина са ми безкрайно интересни. Бих дори отишъл в самото село Корница и бих говорил с часове с представители на тези фамилии.
Особено с по възрастните от тях.
Характерното за нашата култура в предмодерните времена е това че, поради изолацията  живееки високо в планината единствената вътрешнообщностна комуникация е живата приказка, разговорът.
За герой, млади наперени делий,красиви девойки , войни,разбойници, изнасилвачи , убийци, крале, царе или пък кралски дъщери.
и какви ли не още.
тези неща са въплатени в самата ни устна традиция.
Това което си спомням е че най добрите разказвачи бяха възрастните хора.
най интересните приказки и разкази съм слушал покрай домашното огнище,по попрелки
и разбира се в уникалният ни фолклор.

Радвам се обаче че тука иде реч за произхода на самите фамилии.
Балканджия е прав че доста от нашите фамилии се срещат на много места в България.
Аз бих допълнил че  те се срещат на целия Балкански полуостров.
Не е чудно дори и факта че такива фамилии се срещат и сред други религии, различни от исляма.
В село Кремен например което е християнско село е имало фамилия  Ислямски.
Но този род не е бил подминат от Възродителният процес.
Не могли да си спасят това звучене на фамилията си , макар че са били християнски род,
възродителите са посегнали и на тях.
Днес този род не се казва Ислямски.

Но в науката има специален раздел за научно изледване на фамилиите.
Едно е как се пише самото фамилно име, друго е произхода на самият род.

Освен това като цяло в различните култури има различни традиции относно самата именна система.
Днес човек се записва с три имена  Собствено,Бащинно и Фамилно име.
Но преди това не е било така навсякъде.
Това са специфични неща за определената културна общност, регион, област, анклав.
Именната система в империйте е била с точно определена специфика.
Например администрирането на имената по време на Османската империя е едно а
след като се създават национални държави на Балканите , картината става съвсем различна.
И трето  - Възродителните процеси.
 Не един, не два а 7 !
Ами ако вземем и това че доста хора след 1878 и 1912 г са напуснали родината си и са се заселили в други Балкански държави, и по този начин интегрирайки се там те , една част са запазили фамилиите си друга не.
Сложно е.
Аз считам че е добра идеята да се споделят тука историите и версийте за пройзхода хем на самата фамилия , хем произхода на самият род.
На Балканите според мене няма род в чийто историческо битие, да няма някакво преселение или емиграция.
Османската империя примерно е била в постоянни войни, през цялото си съществувание.
Мултикултурния й характер е нещо което постоянно е насърчавало различие.
За да се различаваш от останалите в океана от етноси, религии и народи е нужно да имаш и различно име или фамилия.Та това е било нещо като IP адрес.
Обаче не знаем какви са били тогава традицийте при формирането им.
Спомените които ги имаме са от преди  150 - 200 години.
Преди в имперското ни минало е можело да минеш само с две имена - собствено и бащинно.
Но след създаването на национални държави фамилята е била задължителна.
Някой фамилии са се образували от прякори дори.Други пък след преселването си от едно място на друго , фамилията им носи името на района от където идват или народа където са живяли.
Не е било задължително дори да са представители на този етнос , сред които са живяли.

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #36 on: January 27, 2010, 14:26 »
  В нашия говор за хребед/било / на планина казваме  сърт.И може да е от туската дума защото хребеда  прибича на гърбица.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #37 on: January 27, 2010, 14:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  В нашия говор за хребед/било / на планина казваме  сърт.И може да е от туската дува защото хребеда  прибича на гърбица.
Сърта край Провадия също живеят по билото на Предбалкана, може би наистина има някаква връзка.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #38 on: January 27, 2010, 14:42 »
низамова е била фамилията на моита баба аллахрахметелесин.неин пра дядо е бил низам.и от там идва фамилията

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #39 on: January 27, 2010, 15:31 »
хребед/било  
za nego tuk v TR se ispolzva imenno tova nazvanie. Daga sırtı çizgisi.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #40 on: January 28, 2010, 21:42 »
80% от фамилните имена са от турски произход и показват принадлежност към даден занаят, обществен сан или нещо друго. има един голям речник от 1074 стр. на турски изселник в Истанбул, който съдържа всички имена на местности и фамилии в България, преди да бъдат сменени 1934 година. Същият автор, М.Т. Аджароглу е награден с орден от българското правителство за многобройните си преводи. във въпросния речник може да се намерят почти всички имена и произхода им.изд, Анкара, 2006, "Bulgarıstan'da türkçe yer adları kılavuzu"

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #41 on: January 31, 2010, 17:43 »
   Внашия край,пък и в мойто село има много  Арнаудови.Понеже виждам хора с добри познания по история,знаят ли точно какви събития са ги накарали  преди Руско-Турската война да се заселят тук.Аз съм записвал спомени от възрастни хора и преди време наша роднина-алахраметелесин,която  я разпитвах за моя род ми каза:
   Преди да  дойдат тъмрашци/а те са дошли 1878-79 г./ имало маджире арнауте.Хората са ги подслонили по къщите и някой са останали да живият тук,даже едни така са се почевствали като у дома, че са отнели земи на по-кротки хора.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #42 on: February 02, 2010, 17:59 »
преселването на мюслюманите по посока към Балканите, а по-късно към Турция е един позорен акт на историческите политически машинации на западните държави. 1681г. Западните сили обединени срещу Османската империя, обсаждат крепостният град Будин /Будапеща/ това е първата загуба на империята. след тази победа всички мюслюмни биват заклани, а младите жени, моми и деца покръстени. тези събития пряко повлияват последвалите изселничества на мюслманското население при всяка загуба на територия, докато се стигне до руско-турската война и подписването на позорният акт от султан Абдул Хамид.а след тази дата от България а всеки 10 -15 години се повтаря този акт. една от причините да бъде спряно изселването на помаците е обезлюдяването и намаляването на работната ръка. като се почне от 17 век до ден днешен от запад на изток непрекъснато се изселва мюслюманско население. нищо чудно че не си знаем понякога корените на рода и трудностите, които съпътстват описването на родовия корен на мюслюманските етноси. в селата има многообразие от фамилни родове, получили имената си по етническа принадлежност- Бошнакови, Арнаудови, Карабгови, или просто Маджирови - от турското наименование на изселниците.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #43 on: February 03, 2010, 22:23 »
Quote
80% от фамилните имена са от турски произход и показват принадлежност към даден занаят, обществен сан или нещо друго

Naprimer kolkoto i da e stranno familiya kato Medarov(Medar).

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Фамилиите и техният произход...
« Reply #44 on: February 04, 2010, 10:23 »
Споделям мнението на Метка по-горе.  А какво може да кажете за фамилята Помакови (Помаков, Помакова)?   

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42