Author Topic: Yüz yıllık fotoğraflarla akrabalarını buldular / Kosova  (Read 6788 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlperenKIRIM

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 358
1912 Balkan Savaşı'nın acı kıyımından kurtulmak için Türkiye'ye sığınan Kosovalı Müslümanlar, geride bıraktıkları akrabalarını uzun yıllar görmedi. Birçoğu hasretle hayata gözlerini yumdu, bazıları ise torunlarına 'yakınlarımızı bulun' diye vasiyet etti. Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, bu vasiyeti gerçekleştirdi. Bir fotoğraf, mektup ya da bir cümleden onlarca akrabayı bir araya getirdi.

"Dedem, 'kardeşim Kosova'da kaldı' diye ağlardı. Çok istiyordu akrabalarını bulmayı ama nasip olmadı. Yaşadıkları yeri biliyordum. Bir tek eski fotoğrafları vardı. Dedemin anlattığı 3. kuşak akrabalarımızı gidip görmek bana nasip oldu." diyor 60 yaşındaki Haşim Çetin. Abbas Güleçyüz de tam bir asır sonra siyah-beyaz bir fotoğraf aracılığıyla kavuşmuş Kosova'daki yakınlarına. Bursa'nın Orhaneli ilçesinin eski Belediye Başkanı Mehmet Arı ise Kosova'nın Dragash ilçesi Brod köyünde yaşayan dayılarına tam 96 yıl sonra ulaştı. Ancak emekli polis Nuri Çakan, onlar kadar şanslı değildi. O hâlâ Priştine'de yaşadığı rivayet edilen akrabalarını elindeki fotoğrafla bulmaya çalışıyor. Tüm bu insanların, yakınlarını bulma ümidiyle yaşamasını sağlayan isim Kosova Üsküp Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Gündüz. Başkan, eline geçirdiği bir adres, fotoğraf ya da eski bir belgeyle yollara düşüp yüzyıllık hasretlerin kavuşmasına yardımcı oluyor.

Abbas Güleçyüz, akrabalarına tam bir asır sonra kavuşanlardan sadece biri. Balkan Savaşı'nda Türkiye'ye gelip Bursa'ya yerleşen dedesinin, Kosova'dan bahsederken ağladığını söylüyor. Güleçyüz, akrabalarını bulma serüvenini ise şöyle anlatıyor: "Dedemin en büyük hayali Kosova'da kalan kardeşini bulmaktı, nasip olmadı. Ben çocuk aklımla, 'büyüyünce dedemin kardeşini bulacağım' derdim. Dedem köyün isminin 'Bavriç' olduğunu söylerdi. Recep Gündüz'le tanışmam en büyük lütuftu. Kosova'ya gittik. 'Bavriç'te 8 gün arama yaptık. Nihayetinde 3. kuşaktan akraba olan yakınlarımızı bulduk. Çok duygulandık. Evlerinde kaldım. Şimdi hepsiyle görüşüyoruz, düğünlerimize, cenazelerimize gidip geliyoruz."

Haşim Çetin (60) de bir asır sonra Kosova'nın Gilan ilçesinde ulaştığı akrabalarıyla aralarında geçen diyaloğu şu sözlerle aktarıyor: "Babamlar savaş sırasında Kosova'dan Türkiye'ye gelmiş ama akrabalarımızdan 10 hane orada kalmış. Onların izlerini hep takip ettik. Recep Gündüz'den yardım istedim. Akrabalarımı buldu. Çifte vatandaşlık işlemleri yaptırarak oraya gittim. Akrabalarımızla buluştuk. Şimdi internet ortamında görüşüyoruz."

Mehmet Arı ise dayılarını Kosova Dragash'ta tam 96 sene sonra bulanlardan. Arayıştan ümidini kesmeyenlerden biri de emekli polis Nuri Çakan. Elindeki eski bir fotoğraf ve mektubu Recep Gündüz'e veren Çakan, Priştine'de olduğunu söylediği amca çocuklarının bulunmasını istiyor. Gündüz ilk fırsatta Kosova'ya giderek aileyi arayacağını ifade ediyor.

ZAMAN

You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42