Author Topic: Bulgaristan pomakları ve izlenimler  (Read 26665 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Nazım

• Candidate member
  • *
Ynt: Bulgaristan pomakları ve izlenimler
« Reply #15 on: October 15, 2008, 14:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Nazim kardeshim,
Öncelik kato edin selski dobre doshal!

Ama seninle ayni fikirde olmadigimi bellirteyim :), Teo bilir. Tum köyluleri demiyorum, ama 70li yillarda bazi köyluler bize karsi cokta iyi davranmadigini bilmen gerek, eger Kliment köyunde yasadiysan. Birde o zamanlar bana bir turk-pomak evlilik örnegi de verebilirsen belkim biraz fikrim degisebilir. Ama benim yasadigim surece yani 22 yil öyle bir sey yoktu. Bizler yeterince degerli degildik oradaki turklerin gözlerinde...o eski zamanlarda...

Tekrar diyorum hepsini kastettmiyorum ama cogu öyleydi. Malesef inan nekadar uzuntuyle bunu söyluyorum, cunkum ben tum yasadigim surec anlayamadim biz neyle okadar farkliydik sizlerden...

Tabi bu benim dusuncem, senin de kendine ait sana göre o dogrudur, bana göre benim olani doguru... :)

Merhaba Rahmiye Hanım,

Öncelikle böyle bir sitede hemşehrilerimle ve diğer pomak kökenli arkadaşlarımızla buluşma fırsatım bulduğun için çok memnunun.Sizinde Embelerde yaşamış olmanız bu siteyi kendime daha yakın, daha sıcak hissetmemi sağladı. Web siteniz gerçekten çok güzel ve samimidir, emeği geçen herkeze çok teşekkür ederim ve başarılarının devamını dilerim.
Siz Emberlerden kimlerdensiniz ? Ve köyümüzde hangi yıllar arasında ikamet ettiniz?

Geçmiş ile ilgili çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim, çünkü 70'li yıllar benim çocukluk yıllarımdı, ama benim bahsettiğim 80'li yıllarda biz köyümüzdeki Pomaklarla çok iyi geçindiğimizi, komşuluklarımız en üst seviyede olduğu dönemdir.Ki zaten Pomaklar köyümüze göç etmeye başladığı 1950 yıllarından günümüze dek, köyümüzde Türklerle Pomaklar arasında herhangi bir münakaşa ve kavga olmamıştır.Halkımız tarafından DIŞLANDIĞINIZA inanıyorum çünkü o dönemde halkımız hakikaten çok cahilmiş ve bu "dışlanma" konusunda dönemin Komünist Partisininde çok büyük payı olduğuna inanıyorum.
Her neyse geçmiş artık geride kaldı.Bulgaristan'da sizde, bizde bir dönemler aynı acıları ortak paylaştık, sizin yaşadığınız trajedileri (sizden azda olsa) bizlerde yaşadık.Gönül ister ki hiç bir yerde, hiç kimse arasında ve hiç bir konuda ayrımcılık yapılmasın fakat ne yazık ki böyle üzücü ve utanç verici olaylar dünyanın her yerinde yaşanıyor.
Emberlerde sizin geçmişinizde yaşamız olduğunuz sıkıntılar ve acılar için ben gerçekten çok üzüldüm ve bir Embeler kökenli olarak çok utanç duydum.Biraz gecikmişte olsa Kliment (Embeler) halkı adına sizlerden çok özür diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
Nazım

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #16 on: October 15, 2008, 18:38 »
Merhaba Rahmiye Hanım,

Öncelikle böyle bir sitede hemşehrilerimle ve diğer pomak kökenli arkadaşlarımızla buluşma fırsatım bulduğun için çok memnunun.Sizinde Embelerde yaşamış olmanız bu siteyi kendime daha yakın, daha sıcak hissetmemi sağladı. Web siteniz gerçekten çok güzel ve samimidir, emeği geçen herkeze çok teşekkür ederim ve başarılarının dev...dilerim.
Siz Emberlerden kimlerdensiniz ? Ve köyümüzde hangi yıllar arasında ikamet ettiniz?

Geçmiş ile ilgili çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim, çünkü 70'li yıllar benim çocukluk yıllarımdı, ama benim bahsettiğim 80'li yıllarda biz köyümüzdeki Pomaklarla çok iyi geçindiğimizi, komşuluklarımız en üst seviyede olduğu dönemdir.Ki zaten Pomaklar köyümüze göç etmeye başladığı 1950 yıllarından günümüze dek, köyümüzde Türklerle Pomaklar arasında herhangi bir münakaşa ve kavga olmamıştır.Halkımız tarafından DIŞLANDIĞINIZA inanıyorum çünkü o dönemde halkımız hakikaten çok cahilmiş ve bu "dışlanma" konusunda dönemin Komünist Partisininde çok büyük payı olduğuna inanıyorum.
Her neyse geçmiş artık geride kaldı.Bulgaristan'da sizde, bizde bir dönemler aynı acıları ortak paylaştık, sizin yaşadığınız trajedileri (sizden azda olsa) bizlerde yaşadık.Gönül ister ki hiç bir yerde, hiç kimse arasında ve hiç bir konuda ayrımcılık yapılmasın fakat ne yazık ki böyle üzücü ve utanç verici olaylar dünyanın her yerinde yaşanıyor.
Emberlerde sizin geçmişinizde yaşamız olduğunuz sıkıntılar ve acılar için ben gerçekten çok üzüldüm ve bir Embeler kökenli olarak çok utanç duydum.Biraz gecikmişte olsa Kliment (Embeler) halkı adına sizlerden çok özür diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle,
Nazım

Önemli degil :).

Hayat bu iste. Klimenti bende cok severim nede olsa orada buyudum. Ben Mollovilerden birsey ifade eder mi bilemiyorum :)

Nazmi olsaydiniz belkim sizi tanirim derdim, birde Necmi agbeyiniz varmi sorurdum. Onlarla birlikte buyuduk, pomaklari sevenlerdendi, ayirim yapmazlardi...

Emberler de guzel site yapmis, arada uradigimi da söyleyeyim :) Yillar sonra ilk kez gitigimde icim huzun doldu köy bosalmis, evler, yollar dökulmus...Kader, göc iste...

Sevgiler

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #17 on: October 16, 2008, 00:02 »
bende 8 yildan beri Filibe sehrinde yasayan biri olarak bu konuda goruslerimi paylasmak istiyorum. ben Dobrich sehrindenim ve kirim tatariyim.

bizim oralarda pomaklar olmadigi icin filibe'ye gelene kadar pomaklar hakkinda nerdeyse hic bir bilgim yoktu, sadece isimlerini ve musluman olduklarini biliyordum. filibe'de bir cok pomak ile tanisma firsatim oldu ve cok degerli arkadaslar ve abiler edindim , hayatima ozellikle islam dini konusunda cok etkileri olmustur. ogrencilik yillarimin nerdeyse tamamini pomak yurt ve kira arkadaslari ile gecirdim diyebilirim hala da cogu ile arkadasligim devam etmektedir. aralarindan bazilari cok koklu ailelere mensuptu mesela birinin dedesi osmanli da belirli mevkilerde bulunmustu, ozellikle beni Madan ve Rodozem taraflari beni etkiliyordu. cok dikkatli dindar temiz insanlardi.

bulgaristandaki turklerin tutuculugu hakkinda da goruslerimi belirtmek istiyorum

bizim koyumuzde sadece turk ve kirim tatarlari vardir acikcasi baska bir milletin barinabilecegini pek sanmam , biraz yerlesim yeri olarak kenar bolgede ve halki biraz kendi icine kapanili, benim bile hatirladigim ve buyuklerimin anlattigi bazi ilginc meseleler var hatta hala surmekte az da osla :)

mesela bizim koydeki halk disa karsi hos gorulu , fakat kendi icinde oldukca tutucudur , ailesinin icine kolay kolay bir yabanci almaz , evlilikler genelde koyun icinden ve komsu belirli koylerden olur yani turk pomak v.s. demiyorum resmen mikro bazda sulale isminin bile oldukca onemi vardir.
bu tur ve buna yakin turk koyleri bulgaristanda ozellikle kenar yerlesim bolgelerinde oldukca yaygindir, guneyde de kuzeyde de aile sulale isimleri oldukca etkilidir tabi bugun icin belki bu ciddi sekilde esnemektedir.

yani ben sunu diyebilirim turkler hos goruludur ama siniri her zaman vardir. sofrasina alir fakat kendi icine ailesine cok zor!
bugun itibari ile pomak turk evlilikleri olsada ki bana gore cok azdir, genelde olmamaktadir. benim kircaali cebelden bir arkadasim bir bayan ile ciddi olarak cikiyordu ta ki kizlarin cebelin yerlisi degilde oraya goc etmis pomak olduklarini ogrenene kadar. sirf bu yuzden ayrildiklarina ben sahidim. pomaklarin turklerle birlestikleri noktalar var ayrildiklari noktalarda var , cunku farklilar bu yuzden de bence gayet normal. "burda kotu davranislari onayliyorum anlaminda soylemiyorum."

saygilar

Offline pomaksi

• Member
  • **
« Reply #18 on: October 19, 2008, 22:26 »
Arkadaşlar hakikatten bana trakya kökenli bir pomak olarak yazılanlar çok tuhaf geliyor.Ne Ben nede dedelerim türkiyede pomak olarak hiç bir sıkıntı yaşamamış olduğunu gayet iyi biliyorum.Yalnız şuna şahit oldum Ailem ve ben 89 da göçmen gelen insanlarımız(muhacirler) ile tanıştıkça yardım etmeye çalıştığımız insanların bize olumsuz baktığını farkettiğimde çok şaşırmıştım.Hatta kısa bir anektotta aktarayım: ( işyerinde beraber çalıştığım şumnulu bir 89 göçmeni  abla çocukluğunda pomak mahallesinden geçmeye korktuğunu söylediğinde benin aklıma ilk gelen çocukluk haşarılıkları falan geldi ama arkadaş o mahallede sürekli kuran sesleri geldiğini ve bu yüzden korktuğunu pomakların çok fazla hatta aşırı ibadet ettiğini bunun da onu korktuğunu anlatınca baya afallamıştım)  şunuda belirtmek isterim arkadaşların dile getirdiği gibi slav ve ya pomakları ayrı bir millet veya farklı kimlikler içine sokmak gayretlerini hakikaten sıkıntı ile karşılıyorum. Ben kendimi bir slavdan çok bir asyalıya yakın hissediyorum. Tüm pomak kardeşlerime selamlar.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #19 on: October 20, 2008, 09:10 »
,,Разни хора, разни идеали”

”Понякога хората просто умират...
Понякога цял живот за мечтите си да се борят не спират...
Пинякога се чувствам доста луд...
Понякога се питам защо изобщо съм тук...

Различни хора, различни идеали.
Различни хора, различни съдби.
Различни хора, различни мечти...
Ние всички сме хора, но всички различни,
някои мили и културни, а други неприлични,
но всички сме били малки хлапета
с мечти по голями от наш`та планета.
Да пораснем големи, всички сме мечтали,
но тези времена отдавна са минали.
С времето и мечтите се променят
така, както годишните сезони един след друг се сменят…”

,,Razni hora, razni ideali = Farkli insanlar, farkli idealler”

”Ponyakoga horata prosto umirat...
Ponyakoga tsyal zhivot za mechtite si da se boryat ne spirat...
Ponyakoga se chuvstvam dosta lud...
Ponyakoga se pitam zashto izobshto sam tuk...

Razlichni hora, razlichni ideali.
Razlichni hora, razlichni sadbi.
Razlichni hora, razlichni mechti...
Nie vsichki sme hora, no vsichki razlichni,
nyakoi mili i kulturni, a drugi neprilichni,
no vsichki sme bili malki hlapeta
s mechti po golyami ot nash`ta planeta.
Da porasnem golemi, vsichki sme mechtali,
no tezi vremena otdavna sa minali.
S vremeto i mechtite se promenyat
taka, kakto godishnite sezoni edin sled drug se smenyat…”

Offline sazlımalkoclu

• Candidate member
  • *
« Reply #20 on: October 28, 2008, 20:40 »
ARKADASLAR BIZ POMAKLAR BIRBIRIMIZE SHIP CIKALIM COK KOPUK BIR TOPLUMUZ BENIM BABANNEM OLDUKTEN SONRA EVDE POAKCA KONUSULMAZ OLDU BIRDE BENIM MERAK ETTIGIM YUNAN POMAGI ILE BULGAR POMAGI NIN KONUSMALARI HIC BENZEMIYOR ATATURKUN ANNESI GERCEKTEN BIR POMAKMI

Offline Tuna

• Candidate member
  • *
« Reply #21 on: March 06, 2010, 15:21 »
2 yıl aradan sonra tüm pomak kardeşlerime buradan merhaba diyorum...

Sevgiler : Nazım Gedik

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42