Author Topic: Помаци и съхранената кутура през вековете  (Read 18430 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ти може да си расъл там-незнам до колко години си живял там, но и аз съм пребивавал там и съм разговарял с възрастни хора и разбира се смея да твърдя това, което твърдя.
Оставям настрани книги и топографски карти -те разбира се са български и нека да не са страна в спора, след като си предубеден относно тях.
Имам приятели от там и мога да поръчам и те да проверят обстойно -та да видим кой греши!
Хубаво е ,щом се интересуваш от история да не си повърхностен.
На никого не втълпявам нещо ,това си е клевета и предубеденост ,просто търся историческата истина по принцип и не само тук .
Преди време пак в наш спор, ти отрече да има до крантиите местност Радювица това ме навя на мисълта че не познаваш добре местностите на района, предполагам че сега е същото.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Хат, Веско ще продължавате ли да спамите темата? Срамота е!

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Хат-да минем на лични.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
То хайде ти Веско да спамиш разбираемо е- обикновен член си. Ама Хат е  модератор, уважавам член на екипа, шеф така да се каже и не му подобава да спами такава хубава тема! Нали именно той и другите трябва да ни пазят от спама!

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Спаменето  ще продължава във   всички теми и то все в същата посока.Мисля си дали някой хора не са във форума с определена цел тъй като едно и също нещо  се пее непрекаснато.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
 Спаменето  ще продължава във   всички теми и то все в същата посока.Мисля си дали някой хора не са във форума с определена цел тъй като едно и също нещо  се пее непрекаснато.
Направо БАН ако има такива-който си позволяват да мислят различно.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
ves.K развива логично мислите си. А и за какво друго е форума, ако не е за спор и идеи?

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
А в крайна сметка постовете ми бяха изтрити.И сега дискусията стои във въздуха....
Да живее демокрацията е сайта, която е на 100%!!
 
Послепис:Явно   , Източник- един помак в сайта на помаците You are not allowed to view links. Register or Login, от пост номер 14 не обича да му противоречат!

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Ами, ако не са много обидни, си ги запазвай като копие, редактирай и пускай отново, да видим сички, що е списано - добро ли, зло ли, или и двете!  ;D
Понеже на некои от нас, като мен, им е трудно да броят, по подредност, това навява на предложение към Администрацията, да провери, ако е възможно да прикачи към темата функция за автоматично номериране на коментарите, за да може да се следят и броят по-лесно подобните препратки на "Помаците-Пакостници", които смеят да правят бели, или да изказват различно мнение от Антипомаците!  ;D

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
You are not allowed to view links. Register or Login
Ами, ако не са много обидни, си ги запазвай като копие, редактирай и пускай отново, да видим сички, що е списано - добро ли, зло ли, или и двете!  ;D
Понеже на некои от нас, като мен, им е трудно да броят, по подредност, това навява на предложение към Администрацията, да провери, ако е възможно да прикачи към темата функция за автоматично номериране на коментарите, за да може да се следят и броят по-лесно подобните препратки на "Помаците-Пакостници", които смеят да правят бели, или да изказват различно мнение от Антипомаците!  ;D
Ти прецени дали е обидно или за триене и ако е...го махни пак:
--------------------------------------
Като изключим това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
 Прочетете скритите източници и вижте археологическите разкопки,и все още незаличени паметници и гробища, и ще разберете, че помаците са наследниците на изгубената цивилизация на траките основно живеещи в районите на Родопи, Тракия и на териториите на днешна България,Гърция, Македония и Западна Турция. Другата простотия на нашата българска история са твърденията на някои “големи професори” с купени титли, че едва ли не помаците са приели исляма от слабост и липса на воля при османските нашествия - пълна глупост.

Като не доказуемо!

Това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
Турците минали през плодородните и равни земи на Тракия,Мизия и Македония и оставили християните да се развиват, а отишли в недостъпните планини на Родопите да се борят със суровия климат и глада за да потурчват помаците.По-тъпи твърдения на тези професори-историци не може да срещнете. .

Като наистина не много остро казано,защото всичко показва обезлюдяване и населване на християните по планините!Следователно е пак не така остро е и изказването,че християните са по-различни от мюсюлманите  днес в планините...


Това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
Другата простотия на нашата българска история са твърденията на някои “големи професори” с купени титли, че едва ли не помаците са приели исляма от слабост и липса на воля при османските нашествия - пълна глупост.

Като високопарно казано,без да се обори по никакъв начин! => никак умно

Това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
Най-правдоподобна истина е тази която мнозина не я познават, че помаците като местно население са приели исляма при пътуванията на арабските търговци и емисари към земите на днешна Испания през 7 - 10 век.
 
Като невъзможно!Тъй като в по-ранният период,арабски крак не се е допускало да мине.Българите и Византийската Империя са били във война с Арабският Халифат(Империята на исляма)-камоли да проповядва...,а в по-късен етап църквата в лицето на царя е гонила и не допускала никакви ереси и секти производни на християнството,а камоли да допусне разпространение и изповядване на ислям-религия на врага тогава...
Много стриктно се е гледало на това и даже да имаме впредвид математическото мислене за процент на статистически грешки,пак и да е имало единични случай на мюсюлмани в тогавашната територия на Родопите и Пирин(Ту на България,ту на Византия),пак същият кръг се завърта и излиза ,че е невъзможно идващите турци да намерят местното население мюсюлмани.
В един много късен етап предполагам единични случаи на ислям,но и да го е имало ще е бил в североизточна България..


Това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
Когато османските турци навлизат в земите на България и районите където живеят помаци - те се учудват, че там живеят местно мюсюлманско население с местен родопски диалект или наречия от българо-славянско-тракийско говорящи диалекти или наречения помашки език, които сегашна Гърция .

Някъде има ли поне един документ или източник , в който са се намеква дори,че турците намират в Родопите мюсюлманско население?
Някъде има ли поне един документ или източник , в който са се намеква дори ,че турците там манират хора говорещи на какъвто и да е диалект?
Някъде има ли поне един документ или източник , в който са се намеква дори,че е имало някога помашки език,помашки народ?
Поне засега не са известни такива доказателства и затова със замах казваме - измислено от радикални сепаратисти или цитирано пак от тях ,от човек без самочувствие!


Това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
Гърция призна, защото направи голямата глупост вече над 100 години забраняваше на помаците да говорят този помашки език,а ги караше насила да говорят турски език,
 
Като неверно!Помаците там се имат за турци.След Кипър,Гърция никога няма да си позволи да признае турско малцинство и то така компактно както е в Родопите,а и никога няма да ги припознае и като българи,защото граничат с българи и може България да иска както сам казваш по-долу изглаз към Бяло море...
Затова доста пресметливо Гърция преди около 7 години обявиха чистонов етнос - наречен помаци.Нае се да издаде и помашка граматика за старият български диалект с ново име...

Това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
По същият глупав път вървят и нашите “велики български историци-професори”, като с тяхните измислени теории не дават възможност на помаците да се определят като самостоятелен етнос - дори при преброяването през 1995г. изобщо не ги включиха като етнос в анкетните карти и те бяха принудени да се впишат като турци, китайци и други етноси, така, че те ги накараха насила, да се турцизират, от което ги е страх още повече, така наречените “патриоти” и голяма част от българския етнос.

Защото слагането на графа "помаци" при следващо преброяване,за да не се турцизират българо-мюсюлманите(помаците) не е решение, само ще настроят всички...
Никъде няма създаден етнос в нечия държава само заради нечия претенция.Ако беше така,щеше да има етнос на червенокоси,зеленооки,католици,будисти,богати,бедни и т.н...


И това:
Цитат на: Nazmi в март 04, 2010, 03:05:16
А когато ги срещнете и ги познаете, просто се преклонете пред тях и уважавайте ги за несгодите и трудностите през които са минали и въпреки това са се съхранили. Много е вероятно в повечето случаи да не ги познаете, защото те приличат, като вас, е може да има и някои разлики, че са по работливи,по-красиви и по-щасливи и радващи се на малките неща и жестове на уважение които срещат, за съжаление все по- рядко в нашата родина!
[/color]

Като излишен намек,че другите не са работливи,красиви и щастливи!

Другото написано много ми хареса :)

-----------------------------------------------

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Всеки си го преценява от своята камбанария и минаре, а някои да си то гльодат с атеистичните си очила !  ;D
А, и за по-точно, сметам, че тези коментари и дебати са за друга тема, не за настоящата!  ::)

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Съгласен съм!Затова ако можеш премести го където прецениш с всички други постове не по темата,за да продължи дискусията...
Така би било честно.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
You are not allowed to view links. Register or Login
Съгласен съм!Затова ако можеш премести го където прецениш с всички други постове не по темата,за да продължи дискусията...
Така би било честно.
И аз съм съгласен, да го върнеш там къдетоси беше  и където му е мястото.Така наистина би било честно за всички.Защото,не видях нищо сериозно в репликите , а само афиширане на евтин и фалшив популизъм в познатия ветеринарен стил.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Ти може да си расъл там-незнам до колко години си живял там, но и аз съм пребивавал там и съм разговарял с възрастни хора и разбира се смея да твърдя това, което твърдя.
Оставям настрани книги и топографски карти -те разбира се са български и нека да не са страна в спора, след като си предубеден относно тях.
Имам приятели от там и мога да поръчам и те да проверят обстойно -та да видим кой греши!
Хубаво е ,щом се интересуваш от история да не си повърхностен.
На никого не втълпявам нещо ,това си е клевета и предубеденост ,просто търся историческата истина по принцип и не само тук .
Преди време пак в наш спор, ти отрече да има до крантиите местност Радювица това ме навя на мисълта че не познаваш добре местностите на района, предполагам че сега е същото.
You are not allowed to view links. Register or Login
Хат-да минем на лични.
Вярно е че оспамихме темата но както виждам всичко вече е поправено за това пьрво искам да се извиня а после да благадаря на Назми,че оправи кашата.Аз не виждам причина да минаваме на лични тьй като смятам,такива спорове трябва да се водят тук пред всички.Щом имаш приятели нека проверят но преди твьрдеше,че ти добре познаваш района та дори си водил разговори с вьзрастни хора да не се окаже,че и тези твои приятели са книжките за които говорихме.Искам да ти кажа,че не се интересувам от история на Бьлгария,като цяло а конкретно за района и селото в което сьм роден и това не ми позволява да бьда повьрхностен а напротив задьлбочава и изисква повече от мен.В предишният наш спор оспорих,че такава местност,като "Радювица" има сега го казвам сьщото наистина в землището на селата няма такава местност проверил сьм в беседи с хора и това ме кара да мисля,че ти просто си чел някаква исмислена и пресьчинена книжка на "голям"историк изследовател на района ни.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Колко си сигурен в незнанието си-и упорит при това.
Продължавам да твърдя ,че познаваш района повърхностно и предубедено се отнасяш към твърденията на другите.
Хубаво е, че се опитваш да опознаеш района и докато все още има възрастни хора, да научиш нещо и от тях след като не вярваш на ''големи''историци, макар че всеки посредствен такъв е на светлинни години от теб.
Аз ти казвам ,че такава местност има [Радювица]както и местностите които ти изброих по горе-лично тази местност м-у Цветино и Крантиите ми я е показвала и казвала как се казва ,една стара неня вече рахметлиика [името и мога да ти кажа но ти едва ли ще я знаеш] пък ако искаш може да се обърнеш към кмета на село Цветино - Пашалиев та да се разбере има ли или няма такава местност[мога да посоча даже на кои хора са имотите в тази местност] анадънму.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42