Author Topic: Сюнет - едно от задълженията на Помаците!  (Read 82970 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Hamdiko

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 89
  • Gender: Male
Селям, Терсид, нищо не мога да кажа по въпроса, но идеята е интересна. Преди да кажа, каквото и да било ще се консултирам и обещавам да пиша.

Offline imersim

  • Member
  • **
  • Posts: 38
В един от хадисите на Патеника (С.А.С.) се казва " Който не спазва моят сюнет, той не е от моя уммет" . А думите на един мъдрец гласят "Когато човек говори, винаги трябва да казва истината. Но има истини, които не могат да бъдат казани навсякъде."

Offline Hamdiko

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 89
  • Gender: Male
Селям отново, консултирах се с двама ислямски учени и обобщавам казаното от тях.
Според преданията много от пророците са се родили обрязани - сред тях са: Адем, Сит, Нух, Сам, Идрис, Муса, Салих, Лут, Юсуф (син на Якуб), Сюлейман, Яхя, Иса и Мохаммед (с.а.с). На други е било заповядано да го направят - такъв е примерът с Ибрахим (а.с). Когато Всевишният му заповядал той е бил на 80 години, но се подчинил и обрязал децата си - Исаак и Исмаил. Исмаил е прародител на арабските племена и тогава е бил на 12 години, ето защо в Исляма обрязването трябва да стане до 12-та година на момчето.

Може би е извън темата, но първите християни също се обрязвали, някъде към 60-те години след смъртта на Иса (а.с) на църковен събор решили, че не е задължително за хритияните използвайки довода, че Иса (а.с.) е имал в предвид "обрязване на сърцето" - т.е. духовна чистота. Но никой не е оспорил факта, че самият Иса (а.с)  Е БИЛ ОБРЯЗАН и според преданията се е родил така. Евреите, които смятат за свой родоначалник Исаак /сина на Ибрахим/ също се обрязват.

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Hamdiko, точно така е :)

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Ама ти да не би да не знаеш, че има и в момента много необрязани помаци???????? Ша каже човек, че падате от Луната. Лелее, какво ли има още да прочета в тоя сайт.
Чак пьк много необрязани помаци да има невярвам.Спомням си като дете още в училище знаехме кой не е обрязан и го спуквахме от базик.После,като отидохме в града нас помаците ни скьсваха от обиди по отношение на това,че сме обрязани.Наричаха ни какви ли не резаци и още и още докато един ден,като поотраснахме не разбраха,че сме по добри в много отношения и спряха.Дори започнаха да ни уважават и подражават.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
.

Може би е извън темата, но първите християни също се обрязвали, някъде към 60-те години след смъртта на Иса (а.с) на църковен събор решили, че не е задължително за хритияните използвайки довода, че Иса (а.с.) е имал в предвид "обрязване на сърцето" - т.е. духовна чистота. Но никой не е оспорил факта, че самият Иса (а.с)  Е БИЛ ОБРЯЗАН и според преданията се е родил така. Евреите, които смятат за свой родоначалник Исаак /сина на Ибрахим/ също се обрязват.
Хамди, няма спор че Иисус е бил обрязан, но спред християнството не се е родил така, а бил обрязан според еврейския обичай. Който пак според християнството датира от времето на Авраам(Ибрахим) . Относно обрязването на Иисус си има специален празник- Обрезание Господне:

Quote
Сведения за празника

Обрезание Господне - това е Старозаветното кръщение. На осмия ден от рождението Си Спасителят Иисус Христос е занесен в храма, за да бъде посветен на Бога, като Му се е дало името Иисус. Обрязан бил по еврейски обичай, за да се изпълни законът, събитие, което показва, че Той действително бил в тяло човешко, а не призрачно, както лъжливо учили евреите от I век. Наречен е Христос - Спасител. 

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Чак пьк много необрязани помаци да има невярвам.Спомням си като дете още в училище знаехме кой не е обрязан и го спуквахме от базик.После,като отидохме в града нас помаците ни скьсваха от обиди по отношение на това,че сме обрязани.Наричаха ни какви ли не резаци и още и още докато един ден,като поотраснахме не разбраха,че сме по добри в много отношения и спряха.Дори започнаха да ни уважават и подражават.
Hat, иди в Смолянско и питай колко от младите помаци, особено в община Смолян са обрязани и ще видиш че голям процент от тях не са. Същото е и в Чепеларе. Само че там те съветвам да не употребяваш думата помак, зашото местните мюсюлмани не я харесват особенно.

Offline Hamdiko

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 89
  • Gender: Male
Балканджи, аз нямам представа как е според християнството. Това което съм написал е според мюсюлманските предания, а според тях голяма част от пророците са се родили обрязани (един вид като знак от Бог за тяхната мисия). Що се отнася за празника, да си призная за пръв път го чувам (явно не е особено популярен, все пак имам доста приятели християни и никой не е споменавал за него, по ТВ също не съм чувал), но ми звучи като оксиморон. Обрезание Господне - звучи като обрязване на Господ Бог, което никак не се връзва с Божествеността, но това може би само на мен ми изглежда странно.

А за смолянските и чепеларските помаци, които не са обрязани, ти казваш "Само че там те съветвам да не употребяваш думата помак, зашото местните мюсюлмани не я харесват особенно." ще ти кажа моето мнение. Тези хора са си помаци, независимо дали искат или не, дали си го признават или не, защото човек не избира произхода си. Но не може да се каже, че са мюсюлмани и именно поради тази причина не са обрязани. Човек избира религията си, а не произхода. Те по произход са помаци, но са атеисти и затова е така.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Да Хамди знам че го даваш от гледна точка на исляма, а за празника аз само го бях чувал. Той е църковен, но не е популярен сред обикновенните християни. Според християнсвото Иисус е син на Бога и част от Светата Троица, която е Триединния Бог. Поради това и той бива наричан Господ. Аз самия не разбирам същността на Светата Троица, но съм чел, че не трябвало да се разбира, а просто да се вярва.
Относно Смоленско аз имах предвид, че хората не харесват думата помак и ползват една друга дума за самоназвание, но няма да я споменавам, тъй като много от нашите съфорумници са споменавали, че я намират за обидна.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Hat, иди в Смолянско и питай колко от младите помаци, особено в община Смолян са обрязани и ще видиш че голям процент от тях не са. Същото е и в Чепеларе. Само че там те съветвам да не употребяваш думата помак, зашото местните мюсюлмани не я харесват особенно.
Виж тука си прав аз имах предвид Велинградско.Знам,че Смолян и околностите е бам башка ама това си е техен проблем.При нас помак звучи гордо.Ние работим активно за това.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Виж тука си прав аз имах предвид Велинградско.Знам,че Смолян и околностите е бам башка ама това си е техен проблем.При нас помак звучи гордо.Ние работим активно за това.
Всеки регион с особеностите си, които ние трябва да уважаваме и почитаме!

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
You are not allowed to view links. Register or Login
Hat, иди в Смолянско и питай колко от младите помаци, особено в община Смолян са обрязани и ще видиш че голям процент от тях не са.
Балканджи и за това ли си се интересувал и си питал . Навярно и статистика си направил.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Балканджи и за това ли си се интересувал и си питал . Навярно и статистика си направил.
Както съм ти казвал, интересувал съм се и съм питал за много неща. Точно за това обаче статистика не съм правил защото не смятам, че е нужно.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
You are not allowed to view links. Register or Login
Както съм ти казвал, интересувал съм се и съм питал за много неща. Точно за това обаче статистика не съм правил защото не смятам, че е нужно.
Ами направи ,минавай от град на град, от село на село ,от връх на връх и проверявай в гащите на хората ,систематизирай информацията и я публикувай , а не да брусиш  ни твое ни мое.

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
   Не исках разискванията по темата да тръгнат в тази посока но така или иначе щеше да се стигне до там , та за това искам да спомена още нещо като факт който свързва двете гледни точки на сюнета  (религиозната и медицинската ).Всеки истински вярващ знае ,че за да извърши свойте задължения(фарз) трябва да бъде пречистен или да вземе абдест . Сигурен съм ,че всички знаят как се взема абдест и кои са нещата които го развалят. Едно от тези неща е ходене по малка нужда , излишно е да споменавам че след всяко ходене част от урината остава вътре ,което не е добре и от двете гледни точки. За да се пречисти един мюсюлмюнин за намаз ще му бъде необходим половин час защото там нещата стават вече малко по сложни ,(няма да споменавам как става това ,нека Хамди отново да се консултира с по учените и ако сметне за необходимо да гокаже как става).
За това нека всеки сам прецени да бъдеш обрязан или не обрязан мюсюлманин.
Искам само да кажа ,че в исляма няма случайни неща или неща измислени от някой за да създават неудобства или затруднения за хората , тук всичко е съвършенно защото това не е дело на човек а на създателя.

Истинската ми идея беше да покажем как по всички краища на България се правят тези сюнети и ако някой има видео материали да ги качи тук за да ги сподели с всички. За начало ви пуснах едно видео от с. Буково , а сега и от с. Лъжница, тук е мястото да спомена ,че това видео е от моя приятел Салих който за съжаление вече не пише тук.

Алай на сюнет в с. Лъжница 26.10.2008г

You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42