Author Topic: Сюнет - едно от задълженията на Помаците!  (Read 82952 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
Отечествен Фронт - Турско Обрязване
Отечествен фронт на Мартин Карбовски.
Незнаехме, че и обрязването можело да бъда толкоз възхвалявано и национализирано за да се нарече "Турско обрязване"!  :o
Но, щом българските патриоти, така са го кръстили, айдье от назь да мине, така да го наречем!  :D
Но, пък да не вземат да се разсърдят и обидят другите мюсюлмани по света, че му се изрязва и присажда отделна национална идентичност и на този обредь, а още повече онези от арабските страни!  ;D
Добре, че повечето от тях не разбират да четат по "Болгарскому", че току-виж, нов дипломатски скандал, ще да произлезне от това словосъчетание! ;D
Пък за "Помашкото обрязване", толкоз нема да му берем гайлетьо, щото май, че всички други подобни "Национални обрязвания", досущ си приличат като него!  ;)

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Отечествен фронт на Мартин Карбовски.

Петър, бездънна яма си за черните страни на някои религиозни ритуали :) В тази посока сте чудесен тандем с Карбовски. Но...това далеч не е обективно и безпристрастно представяне от твоя страна ;) А си интелигентен...Ползвай различни източници, за да видиш и съвсем друго лице (в конкретния случай) на процедурата по обрязване :)
Този материал на Карбовски, лично аз не мога да понеса да го изгледам...пробвала съм на няколко пъти :(

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
You are not allowed to view links. Register or Login
Петър, бездънна яма си за черните страни на някои религиозни ритуали :) В тази посока сте чудесен тандем с Карбовски. Но...това далеч не е обективно и безпристрастно представяне от твоя страна ;) А си интелигентен...Ползвай различни източници, за да видиш и съвсем друго лице (в конкретния случай) на процедурата по обрязване :)
Този материал на Карбовски, лично аз не мога да понеса да го изгледам...пробвала съм на няколко пъти :(

Браво, Пепи, +1  ;D
То отдавна се знае и вижда, че Петер набляга на провокативните материали. Хищниците не са смо лъвове и тигри. Има и чакали, и хиени...

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
peter,да си чувал нещо за обрязването при евреите ,и кога става то

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Обрязване

В юдаизма обрязването е символ (печат) на завета между Йехова и Авраам. Бог заповядва на Авраам да обреже себе си и потомците си от мъжки пол - Исмаил(праотецът на арабите)и Исаак(праотецът на евреите)като символ на сключения завет. По-късно, по времето на Мойсей и след даването на Закона, обрязването става задължение за всеки евреин - белег, който да отличава евреите като народ. Обрязването се извършва на осмия ден след раждането на момчето.

Sünnet Yahudi dini inancında büyük yer tutar. Kutsal kitaplarına göre, Tanrı, elçisi İbrahim aracılığı ile Yahudilerle arasında "Akide" adı verilen anlaşmayı yapmış, ve bu anlaşmanın delili olarak da İbrahim ve halkına sünnet olmalarını emretmiştir. Bu inanışın gereği olarak Yahudiler, doğumdan kısa bir süre sonra erkek bebeklerini sünnet ederler.


Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Религиозното  обяснение   на обрязването в смисъл дали е желателно или задължително,  горе долу  може би е  такова:
В Свещения  Коран не се споменава за задължението за  обрязването, но има много хадиси в които се говори  за  необходимостта от него. А щом едно нещо е необходимо за изпълнение на нещо задължително, то тази необходимост според много учени  е със статут на задължителност.

Съобщава се, че един човек отишъл при  Пророка Мохамед и казал: "Аз приех исляма». След това Пророка Мохамед заповядал на човека: "Хвърли косъма на неверието и се обрежи"

В друг хадис са предадени  думите на Пратеника на Аллах: -"Които са мюсюлмани , да направят обрязване, дори и да са възрастни" .

Най важния  аргумент в полза на твърдението, че обрязването е близо до задължителността е задължението за продължаване  и следване на традицията завещана от  пророка Ибрахим /Аврам /  , която както споделих  е символ на  засвидетелствуване на желанието за следване на предписанията на  Корана и Суната  
В тази връзка  както казва и Юсуф , че Исляма налага задължителност за физическата чистота ,тоест щом  чистота е задължителна за изпълнение на задълженията ,то и необходимата предпоставка - сюнетът - обрязване придобива задължителност.  

You are not allowed to view links. Register or Login
  Всеки истински вярващ знае ,че за да извърши свойте задължения(фарз) трябва да бъде пречистен или да вземе абдест . Сигурен съм ,че всички знаят как се взема абдест и кои са нещата които го развалят. За да се пречисти един мюсюлмюнин за намаз ще му бъде необходим половин час защото там нещата стават вече малко по сложни

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Само да добавя,че по света обрязването се прави с цел от хигиенична гледна точка.

Тук например още в болницата детето се обрязва,ако разбира се родителите не искат!
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
You are not allowed to view links. Register or Login
Тук например още в болницата детето се обрязва,ако разбира се родителите не искат!

Нещо не мога да разбера - детето се обрязва без съгласието на родителите  ???

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Нещо не мога да разбера - детето се обрязва без съгласието на родителите  ???
Ти си прекалено голям демократ.Няма нищо сложно за разбиране просто хората следват традициите на дедите си.За хигиената и другите плюсове да не говорим.Не са малко и не са за пренебрегване да кажем само.

Offline medal

  • Member
  • **
  • Posts: 5
ot vas mai nkoi ne e na qsno kakvo predstavlqva tozi sunet i ei taka si govorite na posoki tradicii bolnici kogato neznae6 ne6to ne go govori stavate sme6ni

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
  
Quote
ot vas mai nkoi ne e na qsno kakvo predstavlqva tozi sunet i ei taka si govorite na posoki tradicii bolnici kogato neznae6 ne6to ne go govori stavate sme6ni


  Ти явно си много просветен в тези неща , чакаме едно хубаво разяснение така,че на всички наивници да ни стане ясно за какво иде реч. Ако всичко казано до тука в темата не те удовлетворява , отхвърли го и ни дай ясна представа за нещата. Тук повечето хора са лаици в тази област и чакаме някой който да хвърли светлина по въпроса. Иншаллах това да и ти Медале.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Той Медал се извъди тесен специалист по широк кръг от проблеми ;) Трябва да му дадем алтънен медал за което, ако може с малък диамант ;)

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Нека държим линията заданена от така формулираната тема. За медицинските плюсове и минуси се дискутира още в лекарските среди, така че не е изцяло достоверно
You are not allowed to view links. Register or Login
За хигиената и другите плюсове да не говорим...

Мисля, че ако намерението не е "В името на Бог", обрязването си е една обикновена медицинска интервенция и като такава нейните страни не ни касаят във форум за "помаци" ???

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
You are not allowed to view links. Register or Login
Мисля, че ако намерението не е "В името на Бог", обрязването си е една обикновена медицинска интервенция и като такава нейните страни не ни касаят във форум за "помаци" ???
И аз така ги разбирам нещата Пепи. Мисля само ,че не точно в "името на Бога" ,а в изпълнение на завета на Аллах предаден на Ибрахим ,разглеждан комлексно със задължителните и желателните страни на Исляма и със полезните неща за човешката физика в хигиенно санитарен  аспект.Общо казано.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
 
You are not allowed to view links. Register or Login
И аз така ги разбирам нещата Пепи. Мисля само ,че не точно в "името на Бога" ,а в изпълнение на завета на Аллах предаден на Ибрахим ,разглеждан комлексно със задължителните и желателните страни на Исляма и със полезните неща за човешката физика в хигиенно санитарен  аспект.Общо казано.

 Някога всички полезни за хората неща са се популяризирали точно в името на бога.Щото е имало неща полезни,но неприятни и не е имало други начини да ги наложиш,освен този и още един-този с меча.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42