Author Topic: Nevruz Bayramı  (Read 20026 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Nevruz Bayramı
« on: March 19, 2010, 08:15 »
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Nevruz

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #1 on: March 19, 2010, 09:57 »
Не съм добре запознат, но доколкото си спомням, май че и при Помаците имаше такъв празник или по-скоро по-необикновен ден, в който не трябва да се извършват определени дейности в бита, и ако има някой добре познаващ този празник или ден, може да го опише за яснота на по-неосведомените, дори и в различните му разновидности!  ???  ;)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #2 on: March 19, 2010, 12:36 »
Ние винаги сме празнували Невруз, ама някои може ли да каже нещо повече за празника?
 празнува ли се от всички мюсюлмански общност?

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #3 on: March 19, 2010, 13:07 »
Празника се празнува от всичките ристиенски и мусулмански народности и етноси по белия свят. В частност при българите ристиени са вика Благовец, тъй го викат и тетевенските помаци.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #4 on: March 19, 2010, 14:06 »
При нас вьв Велинградско такьв празник нямаме а и сега в Северна Бьлгария не сьм чувал помаците да празнуват такьв празник.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #5 on: March 19, 2010, 16:16 »
 Спомням си,че и при нас се отбелязваше.През този ден май никаква работа не се пипаше.Сега не знам как е,то работа май и през останалите дни няма...

Offline Avinka

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 87
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #6 on: March 19, 2010, 16:44 »
Възрастине хора тачат все още Благовеца. На този ден не се работи - не се отсява брашно, не се мете..Тези, които работят на Благовец, ще си имат гъгрици у дома  :D и ще им се въдят змии и гущери около имотите. :o :D

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #7 on: March 19, 2010, 19:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Спомням си,че и при нас се отбелязваше.През този ден май никаква работа не се пипаше.

Така е и при нас.
You are not allowed to view links. Register or Login
..Тези, които работят на Благовец, ще си имат гъгрици у дома   и ще им се въдят змии и гущери около имотите.

Не бях чувал за това ???

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #8 on: March 19, 2010, 19:58 »
     За такова чудо за първи път в живота си чувам, и най странното е ,че научавам за такъв празник в помашки сайт.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #9 on: March 19, 2010, 20:12 »
 :)

Az znam za praznika ot edna priyatelka Azerbeicanka i tya mnogo se uchudva kak taka ne go praznuvame tozi vajen praznik... ::)

Zaradi tova otvorih tema tuka...
Pone nauchih povechko za tozi obichai i ot pomacite...

Za merakliyite i lubopitni kato mene, na ruski  link...


You are not allowed to view links. Register or Login


Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #10 on: March 19, 2010, 20:25 »
Помня и аз, че се празнуваше Невруз. Доколкото си спомням, освен че не се работеше, събираше се една мъжка група, в която имаше един преоблечен в женски дрехи, и обикаляха по селото. Имаше и други ритуали, но вече съм забравил.
За мен интересното е, че този празник е характерен за шиитите, а ние сме сунити. А езическите корени на празника са от древен Иран.

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #11 on: March 19, 2010, 20:54 »
Това което аз знам за "Невруз" На този ден не се работи почти нищо.Не се излиза на нивата, нито в градината.Не се оре нито копае.Не се шие ,не се пере Изнасят се нови китеници навън и се простират  .Този ден е нещо като празник на земята.Тогава започват да излизат дребните животни навън след прекараната зима ,змий,гущери,мравки и др.На този ден задължително се вари царевица на зърна и се подсладява със захар

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #12 on: March 20, 2010, 00:27 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Възрастине хора тачат  все още Благовеца. На този ден не се работи - не се отсява брашно, не се мете..Тези, които работят на Благовец, ще си имат гъгрици у дома  :D и ще им се въдят змии и гущери около имотите. :o :D
Да тук в Тетевенският край му викаме Благовец, празва се на 7 април ако не ме лъже паметта ,и не само от възрастните , освен че не се работи никаква къщтна работа ,не се излиза на нивата и всичко останало, връзва се люлка в гората там ходят всички млади да се люлеят за здраве, освен това на Благовец ако не се лъжа се палеше и огън  бабите навремето ни караха да го обикаляме да се "опушим " да не ни хапят змий лятото , :DНезнам  дали този празник е един и същ с Невриз-Но като стата на въпрос за празници  сега на 27 март ние празваме Турско четиридесет , седмицата преди тази дата се ходи на гробището да се почистят гробовете на близките, засаждат се цветя , а на 27 март всички близки независимо в кой край живеят в момента идват да почетат своите починали роднини,подава се с питка , яйца , сладкиши кой каквото е приготвил . :)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #13 on: March 20, 2010, 00:36 »
С риск да ме обявят за неовъзродител и тем подобни гнусни квалификации ще кажа Фици че на 7 април е Благовец по стар стил при християните, а на 23 март е свети 40 мъченици по стар стил и там при вас май се казва- българското 40, като вашите обичаи са си същите за Благовец както при християните.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Nevruz Bayramı
« Reply #14 on: March 20, 2010, 00:47 »
Като каза стар обичай , да тук доста от обичайте се празват по два пъти веднъж по "новото" и втори път от по старите хора по "старото" точно така го наричат, а що се отнася за  27 март -Турско четиридесет така го наричат тук, това е може би един от най-почитаните прозници , абсурдно е да не отидеш да почетеш починалите си роднини, хората вярват че каквото се раздаде на този ден всичко ще се намери на душите на починалите им близки, същото се прави и всеки спроти петък- четвъртът срещу петък, всеки който има починал близък човек подава с питки или други сладки неща в отговор се казва аллахкабулися- това мисля че в превод означава да се намери на душата на човекът за който е наречено ,но тук е момента да попитам ако някой знае точно какво означава да каже , ще ми е интересно да науча. :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42