Author Topic: Re: От ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ- Re: From the " Ottoman archives "  (Read 67438 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #15 on: April 12, 2010, 15:56 »
Ашколсун Иса, от такива истини имаме нужда.
 Вече изважиха безпочвените комунистически натрапвания за насилствено ислямизиране. Трябва да се спре с асимилацията и настройването ни един срещо друг. Трябва да се забрани поръчковият филм ''Време разделно''. От него човек нищо полезно не може да измисли. Деца обиват бащите си, насилват сестрите си... този филм е антихуманен!
 Време е всяка ''невежа'' глава да помисли и сам ще стигне то истината!

Противен

  • Guest
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #16 on: April 12, 2010, 16:00 »
Време е да спрем протурската фантазия в Родопите. Време е да се внуши на Турция, че ние не сме нейни чеда, не сме част от нея, няма и да бъдем.
Насилствено или не ислямизирани, ние сме чеда на България, ние сме българи и такива сме били винаги.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #17 on: April 12, 2010, 16:22 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Време е да спрем протурската фантазия в Родопите. Време е да се внуши на Турция, че ние не сме нейни чеда, не сме част от нея, няма и да бъдем.
Насилствено или не ислямизирани, ние сме чеда на България, ние сме българи и такива сме били винаги.
Плитките мозъци сред помаците, визирам определени ходжи и псевдоинтелигенти, винаги са служили на пантюркистктие апетити, това е доказано и не се отрича от никого.

Защо винаги намесвате Турция?
 Защо сте такива парануици и си мислите, че Турция Ви наблюдава даже когато сте в тоалетната или банята?
 Защо постоянно натрапвате ''Вие сте чеда на българия'', а зад гърбовете ни се обръщате към нас с вулгарни изрази, подигравки и т.н.?
 Какво Ви кара да мислите, че в Родопите се разпростира ''протурска фантазия''?
 Какво Ви кара, да мислите че хора, с различно от Вас мнение са ''плитки мозъци''?
 Какви са тъй наречените от Вас ''пантюркски апетити''?
 Кой и какво е доказал?
 Кои са тези които се съгласяват с всичко, и не отричат нищо?

Ако получа отговори на тези въпроси, тогава може да водим добра и смислена дискусия.

 Цецо, ако си ти, хвана ме неподготвен, очаквах те с друго име, както и да е  ;D
 

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #18 on: April 12, 2010, 16:33 »
цецо задавал ли си си въпроса ,,защо по соц.времето наи много се говореше за насилственото ислямизиране на българи през османското робство?

sirrio

  • Guest
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #19 on: April 13, 2010, 08:27 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Българският хан Борис християнизира насила своите поданици и велможи от тюркски произход. (Когато по-късно идват съплеменниците им - турците, много тюрко-българи изоставят християнството и възприемат исляма.) Султан Селим ² (1512-1520) (първият султан, провъзгласил се за халиф) искал да ислямизира християните в империята, но главният мюфтия на империята – Мехмед Джемали, тълкувайки Корана, го спрял.

You are not allowed to view links. Register or Login

Иса, това в коя история или учебник си го чел? Ти нас българите ни изкара, че сме турци бе! А ние да не знаем.

sirrio

  • Guest
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #20 on: April 13, 2010, 08:33 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Димчо,
Сигурен бъди,че съм наясно  кой съм и какво искам?Самоопределил съм се от много,много време(Благодаря на Аллах,че съм от Мюсюлманите)!!!Други имат подобен проблем със себе си и интересното е че, колкото и да се опреличават ( драпат със зъби и нокти)и искат да са като тях, винаги ще си останат от"презрените".За това съветите ги насочи към тези хора!!!Айде сполай ти!!!

Тоест, който не е мюсюлманин е "презрян", това ли искаш да кажеш?!

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #21 on: April 13, 2010, 08:38 »
sirrio,-Доц. д-р Георги Радулов-ИСТОРИЯ НА МАКЕДОНИЯ - Апология на македонизма

You are not allowed to view links. Register or Login

Произходът на прабългарите е проблем, предизвикващ дискусии и до днес. От края на 16 век насам са предлагани различни хипотези, някои от които удивляват с тяхната причудливост и упорството в отстояването им. Отдавна са отхвърлени схващанията за автохтонния (или тракийски), за славянския, за татарския и за угро-финския произход на прабългарите. По-популярни, но също оспорени, са хунските и огурските варианти на урало-алтайската хипотеза. Друга хипотеза, според която прабългарите са смесено хунско-иранско население, възраждат любителски и научни трудове от последните години. По своята езикова принадлежност прабългарите биват причислявани от преобладавщия брой съвременни учени към тюрко-алтайските народи. Предполага се, че прабългарският етнос се е формирал в Централна Азия (Източен Казахстан)
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #22 on: April 13, 2010, 14:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Тоест, който не е мюсюлманин е "презрян", това ли искаш да кажеш?!
Абсолютно грешно мислиш Сириио!Мисълта ми беше за това,че колкото да се опреличаваме на вас, вие(винаги тръбите,че сме българи,а всъщност .........)гледате на нас, като на хора "втора ръка".Сложи си ръката на сърцето и кажи ,че не е вярно!
"Хубаво момче,ама помаче" и много други по цветисти.Да не се правим на остроумни,нали!

Esil_Duran

  • Guest
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #23 on: April 13, 2010, 14:25 »
...

sirrio

  • Guest
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #24 on: April 14, 2010, 08:48 »
Аз лично никога не съм гледал на помаците като на хора "втора ръка". Човек трябва да се оценява по качествата, които притежава, а не по произхода. ;)

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #25 on: April 14, 2010, 09:25 »
Това са наченки на правилно мислене и се радвам,че много млади хора мислят по сьщият начин.За наше голямо сьжаление обаче,като цяло мисленето по този вьпрос в обществото е доста закостеняло и ще ни бьде необходимо доста време докато това се промени.Крайно време е и тук в Бьлгария да се научим да ценима човека,като човек с качества а не да тьрсим всевьзможни причини за неговото падение.Ние помаците трябва да се доказваме непрекьснато и да бьдем два пьти по добри,за да покажем,че сме носители на доброта,красота и вечност.Тук сме от край време и дано да ни има вечно.

Offline ultras_as23

  • Member
  • **
  • Posts: 25
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #26 on: July 05, 2010, 00:10 »
 Правилно!
 Така мисля и аз!Моята дипломна работа,която защитих с Отличен
 през 2006г.,беше на тема:
 "Ислямизацията и ислямизационните процеси в Пловдивско и
 района на Северна Тракия през епохата на Късното
 българско Средновековие ХV-ХVІІв.".
        ;) ;) ;)

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #27 on: July 05, 2010, 20:37 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Правилно!
 Така мисля и аз!Моята дипломна работа,която защитих с Отличен
 през 2006г.,беше на тема:
 "Ислямизацията и ислямизационните процеси в Пловдивско и
 района на Северна Тракия през епохата на Късното
 българско Средновековие ХV-ХVІІв.".
        ;) ;) ;)

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #28 on: July 05, 2010, 20:51 »
Макар че тук във форума се засягаше ислямизационният процес на един  ранен етап
и общността която имам предвид [общността на българите-мюсюлмани - помаци]да е рожба на този по ранен етап от ислямизацията на българите 15-17в. [мое лично мнение] и макар да не засягаш този процес в Родопската област и Македония,ще бъде интересно ако имаш желание да побликуваш част от работата, ако искаш и цялата разбира се -считам че ще е интересно четиво тук.

Offline ultras_as23

  • Member
  • **
  • Posts: 25
Re: ИЗ ОСМАНСКИТЕ АРХИВИ
« Reply #29 on: July 06, 2010, 08:35 »
   Ако трябва да бъда конкретен дипломната ми работа обхващаше не само
 района на Пловдив и равнинните части около него,но също така и Родопската част
 от Пловдивска област на някогашната каза Филибе,и по-точно родопските части на
 нахиите й - Конуш и Коюн тепеси.Цяла глава съм отделил за тези райони - около 10-15 страници
 е. Интересно е да се отбележи,че приемания на исляма/очевидна доброволни - не може да има
 съмнение в това/ е имало и в моето село Кочево,Пловдивско/скоро ще започва да пиша историята му/.
 В джелпкешанския регистър на овцевъдите от 1576г.,съхраняван в ОО на НБКМ -София,под  сигн.
 ф.95,арх. ед.23,на лист 5,четем:
 "Каза Филибе,нахия Конуш...
   Село Кочач.Хасан,син на Абдуллах,нов - 30.",т.е. бил е обложен с 30 овце данък  ресм-и-джелепкешан
 върху овцете в отношение 1 към 20 /т.е. на 20 овце,за данък  се е взимала 1/.
 Кочач е тогавашното име на селото,което до 1934г. е било Кочачево.
 Та да се върна на дипломната ми работа - особено внимание в нея съм отделил на изселеното в Турция
 през 1913г. - село Тъмраш.
 Ще публикувам част от нея щом ви интересува.
 А и ако мога да попитам нещо или да се обърна към някого от тук -
 има ли във форума материали за историята на село Рибново?
 Имах приятел състудент от там,с кого засега/поне от 1,5г./,единствената ни връзка е фейсбук/.
 ако някой има или знае нещо за това село и историята му да го постне тук.
 Единственото което аз знам за него е,че се споменав в османски  регистър от 1625г.,под
 името Рибна.
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42