Author Topic: Akrabalarımı arıyorum  (Read 25364 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ibrahim çalışkan

• Member
  • **
Re: Akrabalarımı arıyorum
« Reply #15 on: April 08, 2010, 16:15 »
alo ben siteye yeni giren bir pomakım turkiyede yaşıyorum kimse var mı

Offline ibrahim çalışkan

• Member
  • **
« Reply #16 on: April 08, 2010, 16:20 »
alo

Offline ibrahim çalışkan

• Member
  • **
« Reply #17 on: April 08, 2010, 16:21 »
lataviska diye bir bölge biliyormusunuz bizimkiler ordan gelmiş

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #18 on: April 09, 2010, 11:55 »
Lataviska diye bir yer işitmedim. Bu büyük ihtimalle Lakavitsa yada lakavisa denilen yerdir. Ama Bulgaristanda bir kaç yerde, Makedonyada ve Batı Trakyada Lakavitsa diye anılan köyler mevcuttur.

Ancak büyük ihtimalle bu bizim bildiğimiz Plovdiv-Filibe oblastı, Laki Opştinasına bağlı olan Lakavitsa köyüdür.  Nikolai Haytov'un yazılarında Lakavitsa ile ilgili bir bölüm bulunmaktadır. Buna göre köy 1902 yılında tamamına yakın kısmı Türkiyeye göç etmiştir. Lakavitsa'dan göç edenler bugün için İzmir Kemalpaşa ilçesi Beşpınar köyünde halen mevcuttur. Diğer yandan Çanakkale Biga ilçesi Arabaalan köyü de Lakavitsadan göç etmişlerdir.

Nikolai Haytov'un yazdıklarına göre Lakavitsalılar 17 yüzyılın ikinci yarısında yani 1650 yılından sonraki bir zamanda Smolyan- Paşmaklı vadisindeki başka bir yerden buraya gelmiş ve o zaman müslüman olmuşlardır.
Bu tarih daha başka araştırmalar neticesi 1666 yılı olduğu anlaşılıyor.

Lakavitsalıların 1876 yılındaki Bulgar ayaklanmalarının bastırılmasında ciddi rolleri olmuştur. Köydeki Ahmet Gungale ismindeki bir ağanın civardaki üç köye hükmeden ve önemli sayıda silahlı güce sahip olan bir adam olduğu hem yazılı kaynaklarda anlatılır. Hem de bizzat yakınlarımız tarafından anlatılmaktadır. Osmanlı kuvvetleri içinde korucu niteliğindeki görevleri nedeniyle Lakavisalılar için siyasi ve askeri durumların olumsuz koşulları altında Lakavisalılar 1902 yılında köyü boşaltarak göç etmişlerdir.

Köyün göçten önce 1170 nüfusa, 4 camiye sahip büyük bir köy olduğu anlaşılmaktadır.

Not: Anne tarafından Lakavitsalıyım.

Offline ibrahim çalışkan

• Member
  • **
« Reply #19 on: April 09, 2010, 15:35 »
bana mesaj atan arkadaşıma çok teşekkür ederim.hakikaten yazdığınız gibi.ben çaanakkale biga arabaalan köyündenim.matematik öğretmeniyim istanbulda.bana msj atan bogutevolu arkadaş kim nerde oturuyor merak ettim.babam anlatmıştı.dedemin babası arabaalana geliyor.sadık ağa isminde kendisi.biraz daha araştırıp yazarım tekrar.ama bena msj yazdığınız için teşekkurler.heyecanlandım.bu arada akraba sayılırız.aynı köydenmişiz.saygılarımla

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #20 on: April 09, 2010, 21:00 »
Fırsat bulduğum bir vakit Pomak yazar Nikolai Haytov'un Lakavitsa isimli yazısını tercüme edeceğim. Ama şimdi sözlük çalışması nedeniyle meşguliyet fazla.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #21 on: April 09, 2010, 23:37 »
Bu gidişle hepimiz akraba çıkacağız. Zaten bildiğim Manisa'da pomak olarak 30-40 ailenin bulunduğu ve dolaylı veya direkt olarak birbirleri ile akraba oldukları aynı zamanda bir çoğunun da ilk olarak Çanakkale'ye yerleşip sonra Manisa'da karar kılmış olmalarıdır. Örneğin anneanem lakavskilerden aynı şekilde dedemin anneside lakavski. Bu arada eğer bahsettiğiniz ve benimde adını duyduğum sadık dede ise işler iyice karışıyor.
Selamlar

Offline ibrahim çalışkan

• Member
  • **
« Reply #22 on: April 10, 2010, 15:05 »
toska ve bogutevolu kardeşlerim; lakavitsa köyünden SADIK AGA mehmet kardeşi ve kız kardeşleri geliyor.kız kardeşler bilinmiyor nereye gittiği.ama o zamanlar çanakkale onlar için uygunmuş.araba tekerlekleri yapıyorlarmiş.kasnak gibi şeyler.yani büyük ağaçlardan falan.SADIK AĞAnın nanası EMİN AĞA imiş.YANİ EN ESKİ EMİN AĞAyı BİLİYORUZ.babam bahsetti.SADIK  ağanın kardeşi MEHMET AĞA.Bogudevolu arkadaşım nerde oturuyorsunuz.Toska kardeş sen nerede oturuyorsun.ben istanbulda mat öğretmeniyim.tanışalım saygılarımla

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #23 on: April 11, 2010, 12:33 »
Anne tarafından Lakavitsalıyım demiştim. Tesadüfe bakınız ki benim dedemin ismi de Sadık.. Terzi Sadık.. O nedenle annemin sülalesine Terziskiler denir. Sadık Terziski.. Onun oğulları: Mustafa, Halil ve Kadir Terziski.. Mustafa Terziski annemin babası... Belki sizin yaşlılardan hatırlayanlar çıkabilir. Şimdi büyüklerden sadece Kadir amca hayatta..

Geçen gün eski defterleri karıştırdım. Terzi Sadık dede 1956 yılında 96 yaşında öldüğüne göre doğum tarihi 1860 oluyor. Zaten Lakavitsadan 13  yaşında gelmiş. Demekki 1876 falan. Savaş henüz olmamış ama komita hareketlerinden zarar gördüklerinden Lakavitsayı terk edip göç etmişler. Zaten Pomakların göçleri böyle aralıklı göçlerle olmuş. Benim babamın babası Hamit Dedem (Hamit Pantuski) 1907 tarihinde Bogutevo'dan göç etmiş. Babaannem Safiye (Safina Karanski) 1880 yılında Bogutevo'da doğmuş, 1969 yılında Manisa'da öldü. Benim babam dahi 1925 yılında İzmir Yeni Foça'da doğup, 1976 Manisa'da öldü. Annem halen yaşıyor. Yaşı 78.. Erkekler biraz erken ölüyor. Ama Terzi Sadık hariç. Ne de olsa o eski Rodop toprağından geliyor. 96 sene yaşamış. Babam 51 yaşında, Onun babası olan Hamit de 50 yaşında ölmüş. Kadınlar ise hiç bir zaman 80 yaşından az yaşamıyorlar.

Manisa ve İzmir civarında Pomak köyleri: Beşpınar, Ayvacık ve Turgutalp (eski Kirazalan).. Bunun dışında İzmir Bayındırabağlı pomak köyleri de var. Bu 7-8 köy birbiri ile akraba sayılır. Birbirinden kız alıp verilmiş. Köyler birbirine bağlanmış.  Manisa ve İzmir civarındaki eski Pomak köylerinin Rodop dağlarındaki geldikleri yerler ise: Çepelare, Bogutevu (Bugutvu'dan Bugutskiler), Ostritsa (Ustrisa'dan Ustriskiler), Şiroka Laka'dan Şarkulatskiler, Hvoina (Foyna'dan Foynuskiler), Dryanovo (Drenova'dan Drenvuskiler) ve Lakavitsa (lakavisa'dan gelen Lakavskilerdir.

Beşpınar köyü önce Lakavskiler tarafından kurulmuş sonra gelen Bugutskileri biraz nazlanarak kabul etmişlerdir. Lakavskilerden önce köyün bulunduğu yer aşağıdaki ovada bulunan Yörüklerin arazileri imiş. Lakavski adamları Yörükleri buradan uzaklaştırmada baş edemeyince işe Lakavski kadınları karışmış. Kadınlar Yörükleri aşağıya kovalamışlar. O nedenle Lakavski kadınlarının dominant tabiatını bir nebze olsun ifade etmiş olduk.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #24 on: April 11, 2010, 12:41 »
Manisa ve İzmir civarındaki Pomak köyleri elbette burada belirttiklerimden daha çok. Bunlar bizim akraba köyler olduğu için yazdım. Bunun dışında daha sonraki göçlerle oluşan bir çok Pomak köyü yada pomak nüfusun olduğu kçyler var. Bunlardan en meşhurları Manisa Karağaaçlı köyüdür. Kornitsa'dan gelen Pomaklar yaşamaktadır. küçük Kornitsa olarak adlandırılır. Selimşahlar köyünde ise Breznitsalı pomaklar vardır. Bu arada Kolderede pomaklar vardır. Soma Turgutalp köyü pomak köyüdür. Bergama yakınındaki Yeniköy Pomak köyüdür. Sitemizde Pomak köyleri diye bir bölüm var.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42