Author Topic: Cпомените на една жена от с. Селча  (Read 42572 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
  Това темата за Неврокопската кааза ли беше?

Беше...  ;)

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Жалко , че мисленето ви остава прокомунистическо. Да Селча е един конгломерат от етноси и това е така, когато селището се намира на кръстопът. Аз не казвам, че са всички турци, или всички помаци. Тези фамилии са там, не съм ги измислила аз.а това, че фамилиите приеха -ов и -ев още след освобождението, и че имената на местностите бяха сменени 1934 година, Бояне няма как да знаеш. а що се отнася до Бильон Хатун византийска принцеса и татарска царица - направи справка в история на Византия. Аз не съм от Селча, но спомените са на Фатма Оджак /сега тази фамилия е преименована на Жекови - поинтересувай се от хората живеещи там и най- вече от по-възрастните., защото не ми се занимава с неграмотни.За мен е важна и другата гледна точка. Да със Дурсунски се познавам и не смятам, че е срамно, или нечестно да общува човек с по- изучени хора, независимо, дали на някои им харесва кой какво е завършил и какъв се чувства. Нека бъдем различни, а не обезличени.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Темата по моя грешка попадна тук при копиране на информацията, за което моля да ме извините, и ако има начин администраторите да я преместят.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Бояне, към тебе лично - виждам, че не си от Селча, или близките села, иначе щеше да знаеш защо в Селча има и турци и помаци и арнаути и т.н. за Михалково - пак не си осведомен.

Мечти,мечти-а где ваши сладости?
Въпроса ,които възниква в мен е ,къде е границата между мечтата и реалноста[дори и в контекста на горните дискусии]
Но какъвто и отговор да се даде, хубаво е да се помечтае де-дори и да се пренебрегне реалноста-за сладоста на някоя мечта.


Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Юрушко село е ималло на 15-18 км от Селча по посока към Тилкили (Лисичево). това е в централнита Родопи.
  •     ДА ВЗЕМЕМ ЕДНО ПО-КЪСНО ВРЕМЕ
                                                                Фатма Оджак - с. Селча

    Юруците на пролет идвали и есен си отивали. Юсмен  като всички обичал да ходи в гората зимно време. Един ден отишъл на лов и минал  през Саксан(сврака) и какво да види. Ð’ една колиба красива девойка със зъби  гризе пармаклъка на пенджура. Като видяла Юсмен, тя почнала да дърпа  пармаклъците с ръце и да крещи като да изяде човек. Юсмен разбрал, че е болна  от бяс. Той веднага слязъл от коня и го заклал. Извадил белият му дроб и го  хвърлил в колибата. Отищъл към Тилкили(сегашно Лисичево- местност на 18 км. от  селото). Надвечер се  връща и минава през  колибата и какво да види, през прозореца момичето седнало на нара и плаче.  Юсмен хемен счупил вратата и влязъл. Момичето подава ръцете си целите в кърви и  казало само две думи: „Аман амъджа..(моля те чичо)”- повече нямало сили да  каже. Юсмен вземало момичето на ръце и го занесло в селото. Оздравяло и  заякнало, а било и красиво, та всички ергени ахнали по него.
    Сакаджиите имали  дюкяни, маази (значи складове) и юруците все идвали от него да купуват лятно  време сол, брашно и друго. През пролетта един юрук дошъл да пазарува и видял  момичето да мете двора на Юсмен. Той се върнал и обадил на родителите му, а те  мислили, че дивеч го е изяло, щом вратата е счупена, и те много се зарадвали.  Веднага дошли да я търсят. Дошли на село, но момичето им отказало: „ Вие не сте  мои родители. Тези хора са мои родители.” Те много се молили, защото юруците не  се женят за други турци, но момичето се оженило за брата на Юсмен от другата  майка. И тя му родила дядо Мехмед, когото помня като дете. (Внучката на дядо  Мехмед е Зюфикят Оджакова – все още е жива - по мъж, майка на Грингото,  Айрединя и Рамзито, дето се водят на нова фамилия Жекови)Идваше у нас с бастун  и разказваше на баща ми всякакви случки. Той имаше двама сина Халил и Ибрахим и  две дъщери Сюбие и Атидже. Дядо Мехмед имал две сестри, но се оженили за военни  и заминали за Измир. Жената на дядо Мехмед беше много добра, беше цял доктор.  Лекуваше хора, добитък и често бебета. Фамилията им беше Юсменнер. А юруците  живееха на Саксан. (до местността Лисичево)

Offline djef

  • Member
  • **
  • Posts: 21
Почти точно там и доста наблизо се намира и местността "Саксан джамия", а от другата страна на пътя на около половин километър от селището "Лесичево" в посока към гр.Девин, се намира и старото гробище на това селище, което в момента е обрасло с над 80 - 120 годишни борови и елови дървета. Тук таме има и доста разкопани гробища от мародери, както и всичик надгробни камъни където е имало надписи на арабски и османо-турски са тотално унищожени през различните периоди на "ВП"!   

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
За Михалково - никога не е било помашко село. Сега е изцяло българско. Познавам семейство турци, чиито родители са били родени там и знаят дори къщата, къде им е. Осман Ефенди също е историческа личност, а аз твърдя, че знам много малко за него, независимо, ч е спасил собственият ми град от опожаряване. Жалкото в случая е че един помак-герой се споменава мимоходом от българите. За авторите ти Бояне, мога да кажа че не са единствените в България и извън нея. Когато четеш опитай се да погледнеш и полтическата обстановка в която са творили. пък и по-добре е да почетеш малко повече,защото истината както се казва е някъде по-средата. Името на острова ла латински е така, но 500 години са е наричал Гирит. пък вземи да отидеп до това пусто село Селча и се позапознай с някои стари хора от селото

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
джеф, лично съм снимал изкопаните камъни на Саксан джами. Сега там минава пътя за Девин. А хората от околните села имат много спомени за тези места.

Offline djef

  • Member
  • **
  • Posts: 21
Аз съм чувал от дядо си, че името "Саксан" останало от времето на Османските завоевания, където са спирали да лагеруват и са правили място за намаз и от там идва това наименование, т.е. "Осемедесетият" по ред лагер на придвижващите!

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Малко се обърках, Саксан по пътя Селча - Лисичево ли е или Лисичево- Девин?

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Малко се обърках, Саксан по пътя Селча - Лисичево ли е или Лисичево- Девин?
  Изглежда,че ще да е по пътя Неврокоп-Сатовча.
Ама това девинските помаци и непомаци срам нямате!Оплесквате форума.
Мечта,едно предложение-ако не можеш да откриеш къде е темата за смолянските и девински помаци,просто си направи нова!
И няма ли кой да ви премести постовете най-накрая? ??? Не че не са интересни,даже напротив,но не са си на мястото.А ред трябва да има!

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaÅŸi
джеф, лично съм снимал изкопаните камъни на Саксан джами. Сега там минава пътя за Девин. А хората от околните села имат много спомени за тези места.
Мечта нали беше жена, оти лафиш в мъжки род ???

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Саксан се намира на около 300м. от Лисичево по пътя за Стоманово, но сега пътя от Лисичево за Девин е прекаран през там и ако не си знаел къде са били гробищата на саксан и джамията трудно ще се ориентираш, защото пътя минава през самита гробища и селището.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42