Author Topic: Yunanistanda Pomaklar için yasaklanmış bölgeler.  (Read 37590 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline EvroPOMAK

• Global moderator
  • POMAK - POMAKY
Re: Yunanistanda Pomaklar için yasaklanmış bölgeler.
« Reply #15 on: May 03, 2010, 17:29 »
Ako mojeshe malko i na Pomatsko dumane da go prevedete, shteshe da e oshte po ubavo i da va razberem, kakvo si galchite, oti ne vsichki Pomaki razbirat turksko dumane i chetene, osobeno oneiya Pomaki v Bolgarsko, Makedonsko i Albansko, pak ich nishto ne razbirat!  ::)   :)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #16 on: May 03, 2010, 17:40 »
Dragi Evropomak,

Şahin ni kaza che nema pomashki lyude vav gyrtsiya a sichki sme turci. Vse pak toy e pochti siguren che nema takova duma "pomak" ili izpolvzan sled 1911-12 i naricha katu rugatni

Şahin bize pomak halkının olmadığını hepimizin türk olduğunu söylüyor. Ve pomak kelimesinin olmadığını 1911-12'den sonra çıktığını ve pomak kelimesinin küfür olarak anıldığını söyler.

Şahin Hи каза че нема помашки люде въ гърция а сички сме туpци. Все пак той е почти сигурен че нема такова дума "помак" или използван след 1911-12 и нарича кату ругатни!

Şahin told us that pomak people not exist in greece and all of us are turks. Also he claimed that the word of "pomak" means like an abuse and definition of pomaks had occured after 1911-12 ...

Offline EvroPOMAK

• Global moderator
  • POMAK - POMAKY
« Reply #17 on: May 03, 2010, 18:02 »
Blagodarim za prevoda, moje za nego da e verno, no za niykoi liyde tova tvurdenie shte zvuchi dosta smeshno, kato maitap!  ::)
Vsichki po sveta znaiyat, che Pomaki ima nai-mlogu na Balkanite - v Albaniya, v Kosovo, v Makedoniya, v Bolgaria, v Gurciya (Ynannistan), i v Turkiya!  8)
Sega, ako na nego i na nekoi mu se iska v Ynanistan ich da nema Pomaki, tova si e negovo pravo i pravo na vseki da se opredeli koi za kakuvto si iska!  ::)
A, za tova che po tezi strani i zemi e imalo Pomaki mnogo godini i mnogo vekove predi Tursko , i tova e pravo, che Pomakite shte gi ima i mnogo, mnogo vreme i sled Tursko, i sled Bolgarsko, i sled Albansko, i sled Kosovarsko, i sled Ynanistansko, daje i sled Balkansko i sled Evropeisko gospodstvo, she jiveyat po tezi tehni zemi, planini i baire!  ;)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #18 on: May 03, 2010, 18:58 »
Da evro, Aga na negu i na nekoy mu se ishta faf yunane ich da nema pomaki eysuva si neguv pravu i pravu na sichko da se razdeli koi za kakovtu si ishta ama nashone lyude e gulema i ima si svoy istoria nad 300 godini. Treva da sme po yaku! Aide lafim "ne se sramuvay OT POMASHKATA KRAV"

Arkadaşlar pomak türkçesi ile yazdığım için kusura bakmayın.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #19 on: May 03, 2010, 19:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Uzulerek belirtmeliyim ki asil siz bizi uzuyorsunuz. Ecdadinizin tarihini hic de bilmiyorsunuz. 1911 'e kadar bu lakabi bilen yoktu ki. Bu necip milleti yok etmek icin, parca parca yapmak icin, tefkirayi daha kolay sokmak icin cesit cesit lakaplar sokmuslar. Bu lakaplari 1911 den bu yana kabul edenler zevki sefada imis. Kabul etmeyenler neler cektiklerini  yuzlerce cilt bir kitapta ancak toplanabilir. Yalan soyleyen tarih utansin. Ben uc bucuk degilim, balkan kolunda yasiyorum, kendimi de cok iyi biliyorum. Insallah siz de bir gun kendinizi gercek bilenlerden olursunuz. Allah bu lakaplari kabul edenleri islah etsin.

Be hey mübarek insan ! balkan kolunda yaşıyorum diyorsun ve kalkıp bana ecdadımın tarihini bilmediğimden bahsediyorsun, eyvallah da siz biliyormusunuz Türkiye'de doğmuş büyümüş ben Dilek Karaağaç'ın bu yaşıma kadar bana verilen eğitimde Tarih adı altında beynime ne saçmalıklar kazındığını ? ve dahası anladık sizde üç buçuk atışlar yok. Peki bu topraklara kaçanlarda ne korkular ne endişeler vardı neden yok oluşa sürüklenmeye başladılar ? geride kalanlar neyi hatırlamamak istiyor ? bunları biliyormusunuz ? Bilmediğinize eminim.

18 yıllık eğitim hayatımda Osmanlı tarihi adına (Nasıl harkulade kahramanlar olduklarını, Orta Asya'dan gelip de taaaaaaaaaaa nereleri feth ettiklerini Türk ırkının nasıl mükemmel bir ırk olduğunu başkada gerçek olan bişey söylenmedi ya... ) yeteri kadar kelam dinledim. Kimse kalkıpta bana ecdadının tarihini bilmiyorsun gibi mavallar okumasın.
BİLMEDİĞİM BİR ECDAD TARİHİ VARSA POMAK ECDADIMIN TARİHİDİR. Aman ha böleriz aman ha bölerler korkuları yüzünden kafana vura vura sustururlar seni.

Bunların hepsini geçtim, sen adam Türkiye'nin 1960 tan sonra 2010 a kadar nasıl bir tarihi olduğunu ve geçmiş tarihin bu dönemler arasında nasıl yeniden şekillendirildiği konusunda hiç bir fikrin varmı ?

keşke bu site müsait olsada oturup yazsam. Yazsamda ağzı açık ayran budalası nasıl olur bir analayabilsen...

Ne hayransınız Orta Asya'ya be kardeşim. Ama emin olun görseniz, bilseniz tek yudum hayranlık emaresi kalmaz beyninizde...     

Bunlardan sebeptirki bana ecdad tarihini bilmiyorsunuz demeyin efenim. Demeyinki bende çenemi tutabileyim...

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #20 on: May 03, 2010, 19:12 »
hem sonra bişey daha soracağım ya lütfen lütfen eğer bilen birisi varsa bana bi anlatsın ; Çok hayranlıkla deli gibi tartışmalara giriştiğiniz Türkiye bu güne kadar sizin balkanlarda yaşanan olaylarla ilgili NE YAPTI ? (hımmm bakın ordaki türklere iyi davranın yoksa dıt) gibi saçma ültümatomlar göndermenin dışında. Bişey yaptıda bizimmi haberimiz olmadı çok hayransınız ya ondan soruyorum bu hayranlığın elbetki bir sebebi olmalı. Bu sayfada bahse konu olan Pomakların yaşadığı yasaklı bölgeler konusunda oralarda yaşayan insanlar madem Türktü Türkiye bu kadar kabul ediyordu da o kadar yıl o insanların diğer bölgelere göre daha kısıtlı yaşamasına ses çıkardımı ? devlet kanadından tek etkili kelam çıktımı ?

Başka bir boyut: Türklerin ata vatanı topraklarından bir parça Türkmenistan mesela çok değil iki hafta önce geldim ordan. Gidin bakalım bakın kardeşleri olduğunu saydığınız Türkler hakkında ne düşünüyorlar ? Ben söyleyim sadece ve sadece nasıl düdükleriz bunları diye düşünüyorlar kardeşmiş kanmış falanmış filanmış bir kalemde çizin üstünü gitsin... BUDA ARADA SİTEYİ ZİYARET EDEN KURTÇU KARDEŞLERİME BİR HATIRLATMA !

Daha fazlasını isteyene mesaj yoluyla anlatayım efenim yoksa Toska beni şutlayacak...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #21 on: May 03, 2010, 19:18 »
Estağfurullah daylek, Sanırım arkadaşımızın bulunduğu ortam zaten şu anda pomak olabilmesine imkan vermiyor. Yunan senelerdir baskı yaptı. Şimdi binbir türlü dümen çeviriyor. Ama kalkıpta pomak yok demek bir pomağa yakışmaz. Kendi ırkını reddetmek kadar onursuz bir davranış ne derece hoş karşılanır? Taktir kullanıcılarımızın.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #22 on: May 04, 2010, 00:02 »
Tamda konumuz ile ilgili bir makale.

Evet gelelim batı trakyada pomağa pomak demek neden hakaret sayılır.

Batı Trakya'da Çingene'ye Çingene demek, hakaret sayılır. Fakat dahada ilginci, Pomak'a Pomak dendiginde, bu da Pomaklar tarafından hakaret sayılmaktadır. Osmanlı döneminden beri Müslümanlık ile Türklügü özdeş düşünen Pomaklar kendilerini Türk saymakta ve "Türk" diye hitap edilmek istemektedirler. Bunun çeşitli nedenleri düşünülebilir:

1) İdeolojilerin ve özellikle de sert resmi ideolojilerin, toplumun temel taleplerini karşılamaktan uzak oldugu, bir de baskının bulundugu durumlarda, bireylere sürekli yapılan ideolojik bombardıman sonunda tepki doğurur. Bu tepki, ideolojinin bıkkınlık yaratmasından başlayarak, benimsenmesi istenen fikirlerin yadsınması sonucuna dek varabilir. Böylece, karşıt ideolojilere yönelimi de hızlandırabilir. "ldeolojinin olumsuz işlevi" denilen bu mekanizma Batı Trakya'da Pomaklar (ayrıca, .Çingeneler) açısından hareket halindedir. Çünkü hem bu insanlar yaşadıklan dağlık bölgede yoksulluk içindedirler ve Yunan devleti buna bir çözüm getirememektedir, hemde üstelik devlet kendilerine karşı ayrım uygulamaktadır. Böyle bir durumda, Yunan devleti Pomaklara sürekli olarak "Siz Büyük iskender'in zorla Müslümanlaştırılmış torunlarısınız propagandası yapmakta, yuvarlak tepsi ekmegini haç biçiminde dörde bölmelerini ve pencerelerine haç biçimi demir koymalarını Hıristiyanlık döneminden kalma birer adet saymakta, hatta Pomakların Türk degil, Yunan kanı taşıdıgını tıbbi yöntemlerle kanıtlamaya çalışmaktadırlar.
Bu konudaki birçok örnekten bir tanesini vermek gerekirse:

Avrupa Topluluğu Adalet Divanı'nın 30 Mayıs 1989'da verdiği bir kararlada (dava no,309/87) mahkum edilen 1366/1938 sayılı Yunan yasasının uygulaması sonucu, Yunanistan'ın diger yerleriride degil ama Batı Trakya sınırları içinde Müslümanların taşınmaz mal satın alması fiilen yasaktır. Bu durum. Batı Trakya'dakilerin dışında, şaşılacak kadar az sayıda Yunanlının bilincinde oldugu bir durumdur, Makedonya'nınbağımsız olmasından (1911) bu yana, Yunan propagandasındakibu "Büyük iskender" teması terkedilmiş gözükmektedir. 

İş böyle olunca, Pomaklar Türklük bilincine daha fazla yönelmektedirler. Nitekim,1985 yılında Batı Trakya'da Pomaklar arasında yaptığım araştırmalar sırasında, Pomaklar şöyle demişlerdir: "Osmanlılar bizi zorla Müslüman yaptılarsa, nur içinde yatsınlar, Yok, biz kendi kendimize Müslüman olduysak, aferin bize".

2) Pomakların ve Çingenelerin bir akraba devleti (kin-state) yoktur, Türklerin ise vardır ve Müslüman azınlıgın uluslararası antlaşmalarca güvence altına alınmış haklarına yalnızca bu devlet sahip çıkmaktadır.

3) Azınlık arasında Türkler hem büyük çoğunlugu oluşturmaktadır, hem de ekonomik bakımdan diger iki Müslüman kitleden daha iyi durumdadır. Türkler, Osmanlı imparatorluğu'nun yöneticisi olarak dil, kültür ve tarih açılarından daha parlak bir geçmişe de sahiptirler. Dolayısıyla, azınlık arasında Türk olmak, bir prestij ögesi, neredeyse bir sınıf atlama unsurudur.

4) Bu koşullarda Yunan makamlarının, azınlığı "Türk': degil, "Müslüman" diye anmaları, Türk-Pomak-Çingene ayrımını ortadan kaldırmaya da yaramakta, azınlık toplumu Müslümanlık temelinde birleştirilmiş olmaktadır ki, Yunan makamlarının esas sorunu da buradan doguyor ve biz de esas konumuza dönüyoruz: Batı Trakya'da Pomakların kendilerini Türk saymalarının en temel nedeni, azınlığın (üstelik,baskı altındaki azınlığın) Müslüman,çoğunlugun ise Yunan Ortodoks olmasıdır. Diğer nedenler yardımcı nedenlerdir. Bu bildirinin başında da belirtilen varsayımı destekler biçimde, farklı dinden bir çoğunluk egemenligi durumunda, baskıgören azınlıgın dini onun "ulusal" kimligini desteklemekte, bu kimlikle özdeş hale gelmektedir.Tabii, bu arada, azınlığın ekonomik bakımdan Yunanlılarla karşılaştırılmayacak kadar zayıf oluşu, yani "sınıf" ögesi de devreye girmekte v.e anılan özdeşliği bir de o açıdan kemikleştirmektedir. Sonuç olarak, Türk etnik kökenden gelmeyen Batı Trakya Müslüman azınlığı arasındaki Türklük kimligi, yukarıda sayılan nedenlerle, belki de Türk etnik kökenden gelenler arasında olduğundan daha güçlüdür.

Değerli bir hocamızdan alıntı.

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #23 on: May 04, 2010, 11:27 »
"batı trakyada pomağa pomak demek neden hakaret sayılır.?"

Burada tartışılan  ideolojik yaklaşımlar Mübadele (Lozan-1923) sonrası dönemin siyasal materyalidir.  Verili durumu yalnızca  bu yaklaşımların sonucu olarak vasıflandırabilmek için; önceye dair sorun olmadığını saptayabilmek lazımdır. Aşağıda alıntıladığım  gözlem karşısında bunu söyleyebilmek hayli zor olacaktır.

Quote from:  Recep Memiş- Aren Adlandırması Üzerine Bir Deneme
Konuya ilişkin kendi gözlemlerimi aktarmak istiyorum önce… 1978 yılında Türkçe öğrenmeden ölen babaannem; “Pomak” ya da “Pomakça” sözlerini asla kullanmaz, kullananlara da tepki gösterirdi. O zamanlar konu hakkında bilgisiz oluşum nedeniyle gereksiz bir inat olarak algılıyordum bunu. Özellikle birine Pomak dilini bilip bilmediğini sorarken kullandığı “znaesh ti aarenski?” ifadesi hala kulaklarımdadır. Arensky; “Aren’ce” demek. Sözcüğün başındaki “a” sesi, konuşma dilinde uzun “a” biçiminde kullanıldığı için Rumeli ağzında yutulan “h” sessizini andıran bir söylenişi var. Bu nedenle zaman zaman “ahrenski” biçiminde algıladığım da olmuştur. Sonuçta Babaannemin “Pomak” olmayı asla kabul etmediği ve kendisine, uzun “aa” sesiyle söylenen “A(a)ren” adını yakıştırdığını kesin bir gözlem olarak aktarabilirim.

Bu gözlemim Rodopların güneyindeki nüfusun, iki nesil (1923) önceye kadar "Pomak" adıyla sorunlar yaşadığına işaret etmektedir. Görünüşe bakarak, bunun  "kendi kültürel kimliğinin inkarı" mahiyetinde değerlendirilmesi yanıltıcıdır. Bu sorun  sanırım,  geç bir dönemde, Kuzey Bulgaristan (Lofça)da benimsendiği anlaşılan "Pomak" adlandırmasının, Rodoplara göçündeki gecikmeyle alakalıdır. Merkezi Rodoplara 1850 sonrası göçlerle geldiğini sandığım adlandırma; katrancı & aren (smolyani & mirvatsi) fay hattında ikinci bir gecikmeye uğramış görünüyor. Pomak sözcüğünün Slavik dillerden gelen aşağılayıcı (düşmana yardım eden/ işbirlikçi) içeriği, başlangıçta bir aşağılama/hakaret olarak algılanmasını izaha elverişlidir.

İdeolojik bombardımanların "Pomak" adının hakaret telakki edilmesi gibi bir sonuca nasıl etki edebileceğini bu veriler üzerinden tartışmak daha doğru olacaktır kanımca...

Lozan anlaşmasının çerçevesini çizdiği "müslüman azınlık" statüsü, Batı Trakya'yı; Yunanistan'la birlikte Türkiye'nin de ideolojik bombardıman menziline sokmuştu.

Bu süreçte Yunan resmi ideolojisi; Pomakları Türk etkisinden kurtarabilmek ve kendi ulusal süreçlerine eklemleyebilmek adına, benimsenmiş bulunan "aren" adından  kadim "agriani" kabilesine ulaşarak, Büyük İskender Makedonyası'nda yaşayanların kendi ataları olduğu iddiasıyla Pomaklar için Yunan karakterli bir köken öneriyordu. Yakın zamanda kurulan yeni Makedon devleti bu mirasa sahip çıkabilme yeteneğine sahip görüldüğünden olacak ki bu anlayış terk edilmeye başlanmıştır.  Bunun yerine ikame edilen yeni teori "Arap" kökenlilik üzerine inşa edilmeye çalışılmaktadır.  Yunanlıların gen haritasında belirli oranda Arap geni bulunuyor olmasının, Pomakların Yunanlı bir geçmişle alakalandırılarak uluslaşma sürecine eklemlenmeleri amaçlanmaktadır.

İdeolojik hedeflerin ilk adımı Pomakları "Müslüman Azınlık" statüsünün dayattığı Türk etkisinden bağımsızlaştırmak olacaktır kaçınılmaz olarak. Bunun için ayrı bir "Pomak" kimliğine ihtiyaç duyulur. Pomak Dernekleri, Pomakça eğitim gibi zuhur eden  yeni anlayışlar bu ihityaca cevap olarak düşünülmektedir.

Burada üzerinde durulması gereken nokta; "bağımsız bir kimlik" önermesi ambalajında sunulan yaklaşımlar, Türk etkisinden bağımsızlaştırmayı hedeflerken; daha başından itibaren ulusal  "Yunan" konsepti içinde ve ona bağımlı bir kimlik kurgulandığıdır. Genetik araştırmalarla desteklendiği savlanan Arap kökenlilik önermesi ile (yarı) resmi bir faaliyet kapsamında oluşturulan "Pomakça" sözlüğün satır aralarına sıkıştırılmış sözcük ve gramer kalıntıları üzerinden Yunancaya doğru saptırılmış bir dil morfolojisi yaratma gayreti bu niyeti açığa çıkarır.

Yunan ideolojik bombardımanın dayattığı asıl içeriğinden saptırılmış bu "Pomak" kavrayışı, Batı Trakyalı Pomaklarda "Pomak = Yunan" gibi bir algıya neden  olmaktadır bu yüzden...  Bu algı bir kez daha etnik ve kültürel kimliğin inkarı anlamına gelen bir kavram haline getirmektedir "Pomak" adını...

Makalede "ideolojinin olumsuz işlevi" olarak tarif edilen "hakaret" algısının, kültürel değerlerin inkarı değil; tam aksine, verili saldırgan propaganda karşısında savunulması arzusundan kaynaklanan bir eğilimi yansıttığı  gözden ırak tutulmamalıdır. Sonuç olarak; bu eğilimi yansıtan kardeşlerimize hak ettikleri saygıyı teslim edip; Yunan, Türk ve Bulgar kimliklerinden bağımsız bir Pomak kimliğinin mevcudiyetini gösterebilmenin yollarını sabırla aramaktan başka bir seçeneğe sahip  olmadığımızı düşünüyorum.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #24 on: May 04, 2010, 11:54 »
Öncelikle Pomak tanımlamasına küçük düşürücü ve aşağılayıcı nosyon yüklenmesine karşı göstermiş olduğumuz duygusal tepkinin Şahin arkadaşımızın örneğinde bir kısım pomaklarda rencide uyandırabileceği durumu ortaya çıktığı için ben de bu konuda temkinli olmamız gerektiğini anlamış bulunmaktayım.

Tam bu konuda mesajımı yazacakken Recep Memiş beyefendinin mesajını okudum. Bu da bizim için ufuk açıcı oldu. Malum pek çok noktadan bizler Pomak kimliğimizin kaybedilme tehlikesini yaşadığımızdan herhalde kendi halet-i ruhiyemizin dışavurumu olarak duygusal tepki gösterdik.

Maksadımız kimseyi kırmak değildi. Hatta kendimi demokratik bir ruha sahip olduğumu varsaydığım için, Pomak kökenli de olsa biz kimseye illa Pomak kökeni yönünde bir baskı uygulamak niyetlisi değiliz. Söylediklerimiz ancak kendimizi bağlar. Herkes kendini dilediği biçimde tanımlama özgürlüğüne sahiptir. Aslolan özgür iradenin korunmasıdır.

Pomaklık konusundaki vurgularımız da kendi araştırmalarımıza dayanmaktadır. Bize ait bir vurgudur. Kendi açımızdan dış kaynaklı falan değil, yerlidir. Şuna yada buna karşı yada bunun yanında falan değildir. Dolayısıyla herhangi bir tarafın bizi kendine tehlike olarak algılaması ihtimalini bertaraf etmek isteriz.

Biz pomaklar olarak eğer mümkünse barış ve dostluk köprüsü rolü oynamak isteriz yoksa birlerinin bize verdiği replikleri oynamak değil. Ayrıca tüm gayretlerimiz de kendi toplumuz adınadır. Yani toplumsaldır. Şu anda ve aşamada herhangi bir örgütsel yanı ve eğilimi de yoktur. O nedenle bir de siz başımıza çıkmayın demeye kimse yeltenmesin.

Elimizden gelirse hem kendimize hem de yaşadığımız ülke içinde yararlı bir rol oynamak isteriz. Onun için toplumcu ve birleştiriciyiz yoksa etnikçi ve ayrılıkçı değil. Ancak sürekli bazı kötü örnekleri göstererek demokratik hakların ötelenmesi ahlaki değil, hem de çözüm değil kanısındayız. 

Offline akif aliev

• Avarage member
« Reply #25 on: July 05, 2011, 21:25 »
Anlamadim,pomaklar yalniz daglarda mi yasamislar ve ovaya inmeleri yasaklamislar mi?

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Ynt: Yunanistanda Pomaklar için yasaklanmış bölgeler.
« Reply #26 on: July 05, 2011, 23:39 »
Garip pomaklar ne yapsın ? Bir yandan türkler, bir yandan yunanlılar ve bir yandan da bulgarlar. Bu ortamda ne mutlu pomakım diyebilene ...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42