Author Topic: Bulgaristan müslümanları eylemde  (Read 6124 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Bulgaristan müslümanları eylemde
« on: July 30, 2010, 18:05 »
Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da binlerce Müslüman, seçtikleri Başmüftünün görevden alınmasını protesto etti. Parlamento binası önünde toplanan göstericiler, Bulgar makamlarının Başmüftü olarak tanıdığı Nedim Gencev'i vakıf malları ve idareye göz dikmekle suçladı. Gencev, komünizm döneminde müftülük görevini yürütmüştü.Bulgaristan Müslümanlarının Baş Müftüsü Nisan 2008'de yapılan Kongre'de belirlenmiş ve seçilen Başmüftü Dr. Mustafa Hacı görevine başlamıştı. Ancak, eski Başmüftü Nedim Gencev'in seçimin yasal olmadığı gerekçesiyle yargıya yaptığı itiraz kabul edilmişti. Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin de onayladığı karar sonrasında Mustafa Hacı yönetiminin hukuki geçerliliği olmadığına karar verilmişti.

"Asimilasyon prosedürü tekrar devrede", "Gencev'in geri gelmesi Bulgaristan için rezilliktir", "Bulgaristan Müslümanları için demokrasi", "İslam Konferansı'na saygı gösterin" yazılı pankartlar açan göstericiler, yürüyüş boyunca tekbir ve salavat getirdi, seçilmiş Başmüftü Mustafa Hacı'ya destek verdi.

Göstericilere seslenen Mustafa Hacı, Müslümanları yönetecek idarenin yalnızca İslam Konferansı tarafından seçilmesi gerektiğini söyledi. Hacı, ülkedeki camilerin yeniden faal hale getirilmesini de talep etti.

Bulgaristan genelinde toplanan ve Mustafa Hacı'ya destek veren toplam 213 bin imza ise Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Türk azınlığın kurduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'ni (DPS) adına konuşan Milletvekili Tunçer Kırcaliev, bölge müftülüklerin İslam Konferansı toplantısı organize edebilmesi için yasa teklif ettiklerini dile getirdi. Kırcaliev, parlamentoda Dinler Kanunu'nun değiştirilmesi için çalışma yapılacağını aktardı.

Öte yandan, mahkeme tarafından Müslümanların yasal temsilcisi olarak tanınan Gencev başkanlığındaki şura heyetinde yer alan 30 kişiden 20'sinin vefat etmiş olması da Gencev'i zor durumda bırakıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber – 29 Temmuz 2010

Offline iskeceli

  • iskeceli
  • Adviser
  • ****
  • Posts: 296
  • Gender: Male
Re: Bulgaristan müslümanları eylemde
« Reply #1 on: July 31, 2010, 01:53 »
biz bu filmi gördük eskiden .yashadik ve halen yashiyoruz .yunanistanda ayni durum sözkonusu
yunan 2 müftü tayin ediyo memur tayin ettigi gibi biri iskecede digerini gümilcinede
biz 2 müftüyü secimle seciyoruz göreve getiriyoruz birini iskecede digerini gümilcinede
yunanin tayin ettigi müftüler .müftülükte yerleshtiriliyor ve onlarin elinde artik bizim vakif mallarimiz tasinir ve tasinmaz
böylece yunanin elinde vakiflarimizin mal mülkleri .
sectigimz 2 müftü ise biri iskecede digeri gümilcinede onlar nikah yaptigi icin mahkemelere vede cezaevine girmislerdir.
yunanistanda metropolit secimle göreve getiriliyor .müftünün eshdegeri olan .hristiyanlara demokrasi bize dayatma
cifte standart.
peki ne oldu ne elde etti bunlar 20 seneden  dayatilan tayin edilen 2 kisiler.
birer camii ve ve kirk elli kishi yandsalerini ve dayatilan  muftülük ünvanini onlara göre yasal .
diger taraftan sectigimiz müftüler ise yüzde 99.95 tüm müslümanlarin destegini almish bize göre yasal olanlardir
biz bati trakyada bunlari yasiyoruz .ancak sagduyuluz  cogunluk önemlidir .0.4 bir kesime önemsememek gerekir
bulgaristandaki  müslüman arkadaslarimiza tavsiyem durumu bu shekilde idare edebilirler
sectiginiz müftüleri desteklemeye devam ve dayatilan kisilere pek önemsemeyin onlar okadar az ki sesi bile cikamayacak hale düshecekler ve yalnizliga mahkümdürler .sagduyu önemlidir. 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42