Author Topic: Помаците - какви са били ?  (Read 565565 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #45 on: September 19, 2010, 09:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Доста модератори се събраха в сайта на You are not allowed to view links. Register or Login.Вземете и се разберете направете си нещто като       ,,управителен съвет на модераторите" и вземайте правилни и адекватни мерки  за да не позволявате в сайта да има обиди, заплахи и недоволни. Не позволяваите  в този хубав сайт да се промъкне вражда между съфорумниците нека да има спор нека да има дискусии но да бъдат разумни и умерени.Нека да не правим сайта като квартална кръчма в която всеки говори а никой не слуша.
Sivek,съгласен съм с теб!
             Все пак в един форум и сме в интернет пространството е нормално да влизат хора с нечисти цели.
Още повече това е сайт на един изстрадал народ-ПОМАЦИ разпръснати по света! В тази насока е и желанието на нас Екипа да се стремим диалога да е на ниво и в рамките правилата на форума ни.Всяко действие е контролирано в контрол панела на Админите,така че Модераторите ни когато са Онлайн и има нарушение си вършат работата.Не винаги реагираме на минутата понеже всеки от нас е на работа но това не означава,че няма контрол.! Независимо кой е от Екипа всеки ден се стремим да запазим мотото на сайта и даваме демократичност освен нас помаците и други да дават тон за дискусиите.

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #46 on: September 19, 2010, 09:50 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Има множество надгромни камъни, доказващи това. Знам за един, за който БАН казаха, че е на над 700 год. - починалият човек е мюсюлманин, живял в земите ни (източните родопи). ...

Може ли да намерите интернет публикация в която се представя този факт?

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #47 on: September 19, 2010, 11:09 »
You are not allowed to view links. Register or Login
        В която и да е част на България да отидеш и още докато споменеш, че си от Смолянско,ама веднага ответната реакция е,че там има много малко истински българи т.е. там са помаци.Това е насадено в главите им.
Имал съм много случаи мои приятели българи, които  са се присмивали на помаците пред мен и след като се усетят,че аз съм помак започват да ми се извиняват.Не сте ли имали подобни преживявания? Какъв е извода?
Хадж, защо говориш на аба? Много добре знаеш, че хората в цяла България, които са далеч от Родопите даже и не подозират, че в Смолянско има помаци, поради това че помаците там са с български имена и българско самосъзнание и по нищо не се отличават от християните. Аз лично съм разговарял с мои приятели върнали се от почивка в Смолянско и ми казват следното "Ама там нямаше никакви помаци, ние не видяхме нито един''. Така че ако обичаш спри с евтината пропаганда. Капиши?

Offline Samira

  • Member
  • **
  • Posts: 36
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #48 on: September 19, 2010, 11:24 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Има множество надгромни камъни, доказващи това. Знам за един, за който БАН казаха, че е на над 700 год. - починалият човек е мюсюлманин, живял в земите ни (източните родопи).

На мен би ми било интересно, да покрепите това си твърдение с факти! Като информация звучи повече от интригуващо, но нека все пак се предоставят и факти за тези Ваши твърдения, би било по издържано.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #49 on: September 19, 2010, 11:54 »
Помаците са си помаци в душите!
Изредиха се сума ти правителства,президенти,премиери..но това не променя душата на помака.
Много е гадно някой друг да ти налага какъв си!!!
 Така беше досега,но в днешно време считам всеки сам за себе си да се самоопредели кой какъв е!
Освен това има тест на ДНК всеки сам за себе си за произхода.
Мога да кажа само едно,всеки е такъв како се чувства!!!
сайта You are not allowed to view links. Register or Login е едно съкровище и резерват за помаците по света  независимо ако се нуждаете от история,помашки песни,религия,исторически документи,помаците по света само ТУК!

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #50 on: September 19, 2010, 12:10 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Хадж, защо говориш на аба? Много добре знаеш, че хората в цяла България, които са далеч от Родопите даже и не подозират, че в Смолянско има помаци, поради това че помаците там са с български имена и българско самосъзнание и по нищо не се отличават от християните. Аз лично съм разговарял с мои приятели върнали се от почивка в Смолянско и ми казват следното "Ама там нямаше никакви помаци, ние не видяхме нито един''. Така че ако обичаш спри с евтината пропаганда. Капиши?

    Балканджи,приятелю,Хадж не говори на аба.Тук,в София поне по веднъж месечно ми се случва подобна история-да слушам 10 минути как в родния ми край има помаци и негативни неща за тях.Искрено се забавлявам с реакциите на събеседниците ми,когато им обясня,че и аз съм помак.Този шок автоматично изтрива насажданите им с години представи за нас.Очевидно хората,неживеещи в региони с компактно помашко население имат представа за нас като за хора с чалми и ятагани. ;D 

Offline Хайри Лошев

  • Member
  • **
  • Posts: 17
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #51 on: September 19, 2010, 12:17 »
Също така, ще спомена старинната библиотека в с. Чепинци, в която се помещават много старинни книги събирани от различни места в Родопите, но няма как да не спомена за един Коран, датиращ от преди над 600 години.  Библиотеката се помещава в джамията в с. Чепинци, общ. Рудозем и всеки заинтересован може да я посети. 

Offline pomakinia

  • Member
  • **
  • Posts: 32
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #52 on: September 19, 2010, 12:18 »
You are not allowed to view links. Register or Login
    Този шок автоматично изтрива насажданите им с години представи за нас.Очевидно хората,неживеещи в региони с компактно помашко население имат представа за нас като за хора с чалми и ятагани. ;D

КараИбрахим, според мен ти каза нещо много, много важно.
Докато българите не срещнат жив помак, не си поговорят с него, не се прегърнат като приятели, колеги, комшии... дотогава ще има и недоверие между хората и неправилни представи за помаците.
Аз затова и на някой друг тук във форума казах, че всеки сепаратизъм, всяко капсуловане, всеки опит помаците да бъдат държани в "резерват" е лошо нещо и не трябва да го допускаме.
Религията не може да е пречка ти и аз да бъдем приятели. Приятелството има съвсем други измерения. Права ли съм?

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #53 on: September 19, 2010, 12:31 »
Quote
там са с български имена и българско самосъзнание

Хо, там има нелолку помаци койту низнаят себе си ама ейсва низначь вру миллет ищат да чувстват кату тех.  Дезна там има ли друг избор ама сигурен сам нашата люде ша найдат себе си. Га други жухани.


Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #54 on: September 19, 2010, 12:33 »
     Религията никога не е била пречка за формиране на приятелство.
  За последното обаче е задължително взаимното уважение и добрия тон.И много други неща,като една торба сол,изядена заедно.
Именно тази торба сол,изядена заедно от съседи мюсюлмани и християни в Родопите не позволява на никой християнин да каже на помака:"Ти си българин!".Защото знае как съседът му ще го приеме.
  Между другото,моята баба,която беше много начетена жена и която някога беше позната в целия Чеч ми е казвала:"Между нас разликата е колкото лукова люспа,но все пак си я има"
 

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #55 on: September 19, 2010, 12:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
    Балканджи,приятелю,Хадж не говори на аба.Тук,в София поне по веднъж месечно ми се случва подобна история-да слушам 10 минути как в родния ми край има помаци и негативни неща за тях.Искрено се забавлявам с реакциите на събеседниците ми,когато им обясня,че и аз съм помак.Този шок автоматично изтрива насажданите им с години представи за нас.Очевидно хората,неживеещи в региони с компактно помашко население имат представа за нас като за хора с чалми и ятагани. ;D 
Така е,и в днешно време особено в по големите градове  думата" помак“ звучи в гражданите нещо съвсем лошо до момента в който отидат до Брезница,Корница,Рибново,Туховища..видят с очите си  гостоприемството на помаците.!

Offline pomakinia

  • Member
  • **
  • Posts: 32
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #56 on: September 19, 2010, 12:42 »
Мисля, че много торби сол са изяли заедно християни и мюсюлмани, които живеят на обща територия.
И нямам нищо против разликите, па дори да са колкото кромидова люспа.
Разликите правят живота още по-шарен, ще е много грозно и скучно, ако всички сме еднакви.
Аз съм за равнопоставеност на хората. Че всеки човек си има своето място под слънцето и своето право на съществуване и самоопределение.
Не мога да си обясня например следното. Сигурна съм, че ако някой помак приеме християнството, тук ще го направите на пух и прах. Защо? Този човек няма ли право на самоопределение? Той малоумен ли е, та други хора трябва да му казват какво да прави.

Освен това получавам непрестанно предупреждения от модераторите, че се държа нагло и внасям раздори в сайта. Аз нямам съзнанието, че се отнасям с неуважение към някого в този сайт. Нямам и усещането за нагло държание, напротив, спазвам правилата на форума и винаги ще ги спазвам. Ако някой модератор ме банне, то няма да е поради причина, че не спазвам правилата, а просто защото той няма да е съгласен с това, което казвам. Което ще си е цензура, ама нейсе. Надявам се, да не се стига до там.


Готова съм да се извиня, ако съм накърнила чувствата на някого, но и няма да се съглася, че ще говоря само това, което се харесва на модераторите.

Offline Хайри Лошев

  • Member
  • **
  • Posts: 17
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #57 on: September 19, 2010, 12:43 »
Един интересен факт за град Мадан. Всеки знае, за това, че Мадан, Рудозем и околностите са богати на руди, но знаете ли от къде произлиза името на гр. Мадан - от арабски - "маден" на арабски означава руда. 
  А за надгробните камъни - когато се прави изкопа на Главна дирекция на Горубсо в гр. Мадан е открит надгробен камък, датиращ от преди 700 години, надписан в чисто арабски стил. До колкото знам такива камъни се "подвизават" в НИМ, но с малки резерви, защото един такъв в с. Старцево изчезна безследно, след като се извести НИМ за местонахождението на разкопките.
  Мисълта ми е, че трябва да търсим произхода на помаците, още във времето на първите ислямски емисари, които датират от времето на хан Тервел.

Offline Хайри Лошев

  • Member
  • **
  • Posts: 17
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #58 on: September 19, 2010, 12:47 »
Половината от помаците (та може и повечето) са приели християнската религия (не буквално, разбира се), но погледнете имената, порядките, начинът им на живот - по нищо не се различават. Не ме разбирайте погрешно - не ги осъждам, просто искам да кажа, че всеки сам определя какъв е, но по-скоро делата, а не думите го определят. 

Offline pomakinia

  • Member
  • **
  • Posts: 32
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #59 on: September 19, 2010, 12:55 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Половината от помаците (та може и повечето) са приели християнската религия (не буквално, разбира се), но погледнете имената, порядките, начинът им на живот - по нищо не се различават. Не ме разбирайте погрешно - не ги осъждам, просто искам да кажа, че всеки сам определя какъв е, но по-скоро делата, а не думите го определят.

Аз пк познавам помаци, които съвсем буквално са приели християнската религия и се надявам, че това не е било направено насила против убежденията им.

Що се отнася до начин на живот и порядки, трябва да сме честни и да си признаем, че повечето хора в България изобщо не са религиозни. Това е резултат до голяма степен от 50-те години комунизъм. Но има и друго - напоследък хората започнаха да слагат на децата си такива имена, че да са универсални, т.е. ако един ден детето им отиде да учи в Англия или в Германия, или в Испания, името му да не е странно за останалите и да могат лесно да го произнасят. И това си е част от един процес, който обединява хората, а не ги разделя. Границите между хората нямат бъдеще. Разлики ще има, но не и граници. Така мисля.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42