Author Topic: Помаците - какви са били ?  (Read 565320 times)

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #60 on: September 19, 2010, 13:06 »
pomakinia- 'Наистина всеки е такъв, какъвто се чувства. Например аз на преброяването реших да се напиша китайка. Чувствам се като китайка е родината си и това е.'   Вече имаме и китайка в сайта нека ние честита, сайта You are not allowed to view links. Register or Login е едно съкровище не само за помаци, а и за българи, турци, кумани, юруци живи и здрави, нека всеки да е такъв какъвто се чувства нека уважаваме всички

Offline pomakinia

  • Member
  • **
  • Posts: 32
Re: помакиня е китайка
« Reply #61 on: September 19, 2010, 13:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login
pomakinia- 'Наистина всеки е такъв, какъвто се чувства. Например аз на преброяването реших да се напиша китайка. Чувствам се като китайка е родината си и това е.'   Вече имаме и китайка в сайта нека ние честита, сайта You are not allowed to view links. Register or Login е едно съкровище не само за помаци, а и за българи, турци, кумани, юруци живи и здрави, нека всеки да е такъв какъвто се чувства нека уважаваме всички

Ти каза нещо ценно - сайтът е съкровище не само за помаците. Наистина е съкровище за всеки, който знае да чете дори и между редовете. Като четеш тук, все едно в университет учиш. Всякакви хора, всякакви мнения, има какво да се научи.
И като ще съм китайка, трябва да мисля за някакво китайско име. ;D Имате ли идеи?

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #62 on: September 19, 2010, 14:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login
    Балканджи,приятелю,Хадж не говори на аба.Тук,в София поне по веднъж месечно ми се случва подобна история-да слушам 10 минути как в родния ми край има помаци и негативни неща за тях.Искрено се забавлявам с реакциите на събеседниците ми,когато им обясня,че и аз съм помак.Този шок автоматично изтрива насажданите им с години представи за нас.Очевидно хората,неживеещи в региони с компактно помашко население имат представа за нас като за хора с чалми и ятагани. ;D
КараИбрахим, приятелю, не забравяй, че родният ти край не е смолянско. А тук иде реч за смолянско :)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #63 on: September 19, 2010, 16:50 »
Така, значи аз сноща реших да не се включвам в разгорещените спорове, но днес искам да попитам нещо. Особено тези които са по запознати с историята на неврокопско.
 Ислям на Балканският полуостров преди да дойдат турците е имало- факт! Но не известното е къде се пуснали неговите корени най-напред?! В района на Чеч-а, в Маданско или някаде другаде?
 
Незная дали помните, ведъж пуснах един клип от V-box7 за историята на Мадан, там е записано видео на местен имамин, който обяснява как са открили плоча около джамията на която на арабски е било изписано годината на строеж на джамията. Цифрата е била според Хиджра и след като я дефинирали според грегорианският календар излиза, че преди 1200 г. в Маданско е имало Ислям, т.е. преди да има турци на Балканите. До тук добре. На мен обаче ми казаха, че подобна плоча са намерили и в с. Вълкосел, едно от селата в Чеч-а и второто по големина село в Община Сатовча. Питам ИМАЛО ли е на истина такава плоча?? Някой чувал ли е за нея?? И каде е изчезнала сега??

Второто важно нещо на което не мога да си отговоря е, защо толкова панчески възродителите унищожиха надгробните плочи в помашките селища, какво толкова е било изписано на тях?? Със сигурност на тях не е било изписано само година на раждане и смърт, ами е било писано за личността която почива на това място? Защо след като унищожиха плочите се погрижиха да не ги видим повече?
 
Другото което иксам да кажа е, че в османските регистри е писано, НАПРИМЕР че в еди кое си село в Чеча през еди коя си година е имало едиколко си немюсюлмански семейства. Да, това е вярно все пак това е автентичен документ, но надявам се не забравяте, че в регистрите всички семейства които не са изповядвали Исляма за били регистрирани като немюсюлмани, а това не е означавало направо че това са християни - може да са били богомили, павликяни, да са изповядвали някаква съвсем друга религия или учение... Но по никакъв начин не означава че те са били със сигурност християни. Това, че са били със славянски имена, също не значи нищо - защо ли?, еми защото такава е била познатата именната система на Балканите.
С течение на времето Чеч-ът е била една от първите ислямски области на Балканите. Моето виждане е, че в тази област е имало както мюсюлмани така и немюсюлмани (богомили, павликяни и т.н.).  Давам ви пример - село Боголин. Това село е запазило голямо доказателство за това-  боголин - от богомил.

С  времето всички планиснки села в които имало и мюсюлмани и немюсюлмани приели исляма ДОБРОВОЛНО, когато пристигат турците. Ще забележите, че казвам планински села. Да, защото немюсюлманското население не било толкова религиозно колкото си мислят някои, за разлика от мюсюлманските които са били религиозни. Знаем за законите в Османската империя и че мюсюлманите били с привилегии пред не мюсюлманите. Е тогава какво им пречело на нерелигиозните немюсюлмани в планинските области да приемът исляма и да са равни със съселяните си мюсюлмани?!. Ако забележим ще видим че помаците в Чеч-а живеят предимно в планинските райони. За Дебрен знаем, че е в полето сега, но преди са били в планината. Останалите мюсюлмански села в полето са Дъбница, Хвостяне, Блатска. Но това не са били помашки села те са турски села. В последствие в Блатска се заселват бежанци от егейска Македония и сега там има малка част българи. Това е в Българският Чеч, но и в Гръцкият Чеч, картинката е същата!
 
В заключение бих казал, че налагането на етикет над всички помаци, че са еди какви си е дискриминация и потъпкване на човешките му права. В нашата история има много неразгадани тайни, които още дълго време ще са забулени. До тогава нека всеки се самоопределя за такъв какъвто се чувства в сърцето и душата си. Ще дойде време всеки ще знае какъв е но не се знае до тогава дали ще сме хора, каквито сме били някога и каквито сме сега. Може би когато това време дойде, нашият бог ще са парите, колите, еврото, долара и това какви сме хора, какви са били нашите предци, за какво са се борили те няма да ни вълнува!...

Offline venci

  • Member
  • **
  • Posts: 6
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #64 on: September 19, 2010, 16:57 »
You are not allowed to view links. Register or Login
На мен обаче ми казаха, че подобна плоча са намерили и в с. Вълкосел, едно от селата в Чеч-а и второто по големина село в Община Сатовча. Питам ИМАЛО ли е на истина такава плоча?? Някой чувал ли е за нея?? И каде е изчезнала сега??

Трябва да си сигурен, че тази плоча е на сигурно място - гарантирам ти го. Но никога не се надявай, че информацията за нея може да се появи в този сайт ;)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #65 on: September 19, 2010, 17:00 »
Венци, какво намекваш. Събуди още много въпроси в мен

Offline venci

  • Member
  • **
  • Posts: 6
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #66 on: September 19, 2010, 17:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Венци, какво намекваш. Събуди още много въпроси в мен

Ето и официалнта версия за плочата. Още в деня на събарянето на джамията, хората разчели датата написана на плочата. Но веднага била разрушена на малки парчета от възродителите. Не мога да я цитирам точно тази дата, защото все пак не е и важно. Датата била някъде около1200 г. И хората веднага ахнали: ето годината е преди 1396 (макар че българската територия попада под Османската империя към 70 години - това е било бавен процес.) следователно ние сме били мюсюлмани преди това. След това учени уточнили, че датата е на хиджра и преобърната в нашия календар 1200=1785. Това е официалната история. Същата история, но с малко по-точни подробности може да се разбере.

Друго важно нещо е, че никой няма никакви спомени за строежа на тази джамия.

Аз лично съм правел разследване на надгробни камъни от същата джамия. Те били спасени от разрушение ит хората. В моемнта се пазят. С помощта на съфорумци от тоя форум, се установи, че всички камъни са на хиджра и датите са след 1800г.

Offline gece yolcusu

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 297
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #67 on: September 19, 2010, 18:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Половината от помаците (та може и повечето) са приели християнската религия (не буквално, разбира се), но погледнете имената, порядките, начинът им на живот - по нищо не се различават. Не ме разбирайте погрешно - не ги осъждам, просто искам да кажа, че всеки сам определя какъв е, но по-скоро делата, а не думите го определят. 

Да но повечето само привидно ги мислим за християни, а за сватби и погребения си търсят ходжата - то кръвта вода не става!
И колкото и да не им се иска на много хора - исляма се завръща с пълна сила!

Offline Хайри Лошев

  • Member
  • **
  • Posts: 17
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #68 on: September 19, 2010, 18:36 »
Това, че два пъти посещават ходжата не е показател. Исках по скоро да акцентирам върху това, защо толкова силно се изразява нуждата като отеляне и самоопределяне като помаци, като делата на помашкото мнозинство говорят обратното? - кое е сбърканото?

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #69 on: September 19, 2010, 19:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
... След това учени уточнили, че датата е на хиджра и преобърната в нашия календар 1200=1785. Това е официалната история. Същата история, но с малко по-точни подробности може да се разбере.
 

Сигурен ли сте, че датата е около 1785. Защото това на практика не е толкова голям период, че никой да не помни нещо за строежа на джамията.

Offline

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 145
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #70 on: September 19, 2010, 19:42 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Да но повечето само привидно ги мислим за християни, а за сватби и погребения си търсят ходжата - то кръвта вода не става!
И колкото и да не им се иска на много хора - исляма се завръща с пълна сила!

Ако става въпрос за смолянско,ходжите почти никой не ги  търси за сватби.Начина им на живот не е особенно мюсюлмански,но това е друг въпрос.Да не бъркаме религията със самоопределението,пак.
Например,мой познат,младо момче на 25 г.,всеки ден се кланя по няколко пъти,не се срамува и не крие,че е помак,но ако му кажеш,че не е и българин,ще ти се изсмее в лицето :).
Пък тука в Смолян,много добре знаем как се завръща исляма,нали края ни е един от най-бедните,хората се подвеждат лесно......

Offline gece yolcusu

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 297
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #71 on: September 19, 2010, 20:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Например,мой познат,младо момче на 25 г.,всеки ден се кланя по няколко пъти,не се срамува и не крие,че е помак,но ако му кажеш,че не е и българин,ще ти се изсмее в лицето :).

На протестния митинг свързан  с главния мюфтия, мюсюлманите протестираха на повечето места развявайки българския флаг. Това показва, че мюсюлманите в България имат съзнанието на български граждани. Но проблема, който се натрапва тук във форума и то не от вчера, както и заглавието на тази тема, винаги се използват в грешен предтекст асоцийрайки и приравнявайки израза, "български помаци" да прилича или звучи или разбира, /не мога да намеря точната дума/, като "християнски помаци", от което следват всичките спорове. Съзнателно или не, винаги се омесват понятията за етност, националност, религиозност. Много от съфорумниците използват именно това, само и само да се изтъква християнско потекло на помаците. Те си знаят кои са - не сме тук от вчера.

You are not allowed to view links. Register or Login
Пък тука в Смолян,много добре знаем как се завръща исляма,нали края ни е един от най-бедните,хората се подвеждат лесно......

Точно - лесно е, но защо? Защото един измъчен и истрадал народ, мачкан години наред, и загубил собствената си визия и единтичност, търсещ светлина в тунела, лесно може да прозре кой е верния път за избавление от бедността и мизерията. Не е трудно и ние да се сетим че това е вярата, а няма градивност във вярата ако не я крепи утвърдило се учение като религията.


Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #72 on: September 19, 2010, 21:30 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Венци, какво намекваш. Събуди още много въпроси в мен
Suleyman незнам какво толкова те учудва, навярно си чул за 4те вагона изгорен османски архив? сигорно там сее криел отговора на всичките ти въпроси, а версии много документи бол, и несе учудвай че е имало ислям тук още преди турците, според факти много племена от куманските турци са се заселили в родопите още през 1087г и помаците са техни наследници но ми хареса твоето заключение-                                                                                             В заключение бих казал, че налагането на етикет над всички помаци, че са еди какви си е дискриминация и потъпкване на човешките му права. В нашата история има много неразгадани тайни, които още дълго време ще са забулени. До тогава нека всеки се самоопределя за такъв какъвто се чувства в сърцето и душата си. Ще дойде време всеки ще знае какъв е но не се знае до тогава дали ще сме хора, каквито сме били някога и каквито сме сега. Може би когато това време дойде, нашият бог ще са парите, колите, еврото, долара и това какви сме хора, какви са били нашите предци, за какво са се борили те няма да ни вълнува!...

Offline

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 145
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #73 on: September 19, 2010, 21:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login
На протестния митинг свързан  с главния мюфтия, мюсюлманите протестираха на повечето места развявайки българския флаг. Това показва, че мюсюлманите в България имат съзнанието на български граждани. Но проблема, който се натрапва тук във форума и то не от вчера, както и заглавието на тази тема, винаги се използват в грешен предтекст асоцийрайки и приравнявайки израза, "български помаци" да прилича или звучи или разбира, /не мога да намеря точната дума/, като "християнски помаци", от което следват всичките спорове. Съзнателно или не, винаги се омесват понятията за етност, националност, религиозност. Много от съфорумниците използват именно това, само и само да се изтъква християнско потекло на помаците. Те си знаят кои са - не сме тук от вчера.

Точно - лесно е, но защо? Защото един измъчен и истрадал народ, мачкан години наред, и загубил собствената си визия и единтичност, търсещ светлина в тунела, лесно може да прозре кой е верния път за избавление от бедността и мизерията. Не е трудно и ние да се сетим че това е вярата, а няма градивност във вярата ако не я крепи утвърдило се учение като религията.
Аз също мисля,че помаците са с християнско потекло.Но по-важно е какви се чувстават днес."Български помаци" си е правилен израз според мен,какво ни различава от останалите българи-исляма,религията.И за всички ни е по-добре,така мисля,тази граница да се прескочи,а не да се строят стени върху нея!:)
Да,изстрадалия народ лесно може да прозре правилния път,колкото и лесно може да се заблуди.Вярата в Бог,вярата в себе си и т.н. могът да ти дадът сили да преодолееш какви ли не трудности,безспорен факт.
Но не малко помаци в смолянско се укрепват във вярата срещу няколко стотин лева,ежемесечно.;)На такова измъкване от мизерията и беднотията,благодарение на религията,ставаме свидетели и за никого не тайна тук.Такова е завръщането на исляма,в нашия край...

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Помаците са българи!!!
« Reply #74 on: September 19, 2010, 21:44 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Suleyman незнам какво толкова те учудва, навярно си чул за 4те вагона изгорен османски архив? сигорно там сее криел отговора на всичките ти въпроси, а версии много документи бол, и несе учудвай че е имало ислям тук още преди турците, според факти много племена от куманските турци са се заселили в родопите още през 1087г и помаците са техни наследници но ми хареса твоето заключение-                                                                                             

 Deniz, аз с всеки ден се обърквам още повече и се питам - кой съм, какъв съм, какви са били предците ми... В този забързан живот нямаме време да се замислиме над това. Новината, като тази (за унищоженият османски архив) ме карат да се ядосвам и не мога да пиша така.
 Животът си върви... а в нас с всеки изминал ден изникват нови и нови въпроси ...!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42