Author Topic: Кои сме ние - траки, българи, славяни, помаки или нещо друго?  (Read 240229 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Хасан

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
You are not allowed to view links. Register or Login
Наистина в Русия има религиозното многообразие,но това се дължи изцяло на различни етноси-т.е. има и огромно културно и езиково многообразие -башкири и татари,карачаевци и балкарци,осетинци,кабардинци и черкези,чеченци,чукчи и т.н.

Докато в България носител на религиозното многообразие е един народ-православни,католици,помаци,протестанти,евангелисти,атеисти и пр. 8)

п-с.Дублирал съм ги съгласно езикът на който говорят-башкирският и татарският са два диалекта на един език,карачаевците и балкарците също говорят на един език,черкезите и кабардинците-също и т.н.
Татар и чувашите езици произхожда от стария език на волжките българи. Това е тюркски език. Башкирски тюркски език, също, но това е по-близо до казахски и киргизки език. Т.е. език Башкирски архаични. Те са различни езици, а не диалекти. Татари често се опитват да представят като част от Башкирски татари. Но те имат различна история и различни изглежда. Дадох и линк към видео, има башкирски език и външен вид се показва.
Аз живея сред тях и да знае. Това сродни народи, но това е далечен роднина, като например на турците и уйгурите.

Карачаево и балкарците езиците са много сходни и също така е тюркски езици. Най-разбираемо за други турци са кумыкците език. Разберете го татари, но езикът Башкирски татари едва ли може да разбере.

Послепис Аз съм се интересуват от помаци като славянски мюсюлмани. На тях ние знаем много малко, за съжаление. Интересувам се от вашата представа за себе си като един народ с българите, но от различни религии.
В Русия има различни народи, в която двете религии. Като например осетинците в Кавказ 70% християни 20% мюсюлмани. Но те са много държим на своята единна нация.
Можете да се срещнат с руския мюсюлмани. Техните малки, но са те.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
Татар и чувашите езици произхожда от стария език на волжките българи. Това е тюркски език. Башкирски тюркски език, също, но това е по-близо до казахски и киргизки език. Т.е. език Башкирски архаични. Те са различни езици, а не диалекти. Татари често се опитват да представят като част от Башкирски татари. Но те имат различна история и различни изглежда. Дадох и линк към видео, има башкирски език и външен вид се показва.
Аз живея сред тях и да знае. Това сродни народи, но това е далечен роднина, като например на турците и уйгурите.

Карачаево и балкарците езиците са много сходни и също така е тюркски езици. Най-разбираемо за други турци са кумыкците език. Разберете го татари, но езикът Башкирски татари едва ли може да разбере.

Послепис Аз съм се интересуват от помаци като славянски мюсюлмани. На тях ние знаем много малко, за съжаление. Интересувам се от вашата представа за себе си като един народ с българите, но от различни религии.
В Русия има различни народи, в която двете религии. Като например осетинците в Кавказ 70% християни 20% мюсюлмани. Но те са много държим на своята единна нация.
Можете да се срещнат с руския мюсюлмани. Техните малки, но са те.

Съществува една дума на запад "БАЛКАНИЗАЦИЯ",която се употребява като синоним на думата "СЕГРЕГАЦИЯ".
Това се дължи на възприемането на своята общност като изключителна и различна от другите съседни на твоята общности.
Т.е. на Балканите е модерно всяка отделна общност да създава отделен народ(етнос).В рамките на тази балканизация-редица помаци (по малката част) желаят да изтъкнат разликите си с мнозинството на православните и да прогласят,че са отделен етнос-макар,че няма никакви доказателства за това.

Ще дам няколко гротески примера:

Първо някой от помаците искат да изтъкнат,че съществува отделен помашки език,макар,че те като религиозна общност са разпръснати из България,Гърция,Македония и Турция и говорят на различни български диалекти.Т.е. не говорят на един специфичен диалект,тъй като са разпръснати-а на различни и еднотипни със съселяните им християни говори на един или няколко диалекта(рупски,мървашки,македонски,турлашки,балканджийски и пр. различни български диалекти.)

Второ изтъкват,че имат разлики със съседите си християни,но не забелязват,че разликите са основно религиозни.Даже балканските помаци имат редица до-мюсюлмански ритуали и празници еднотипни с тези на християните от региона.

Според различни източници тази сегрегация е насаждана от вън.
-Ако проследим историята от близкото минало-идеята,че помаците са отделен не български етнос е гръцка.Тази кампания е подета от гръцкото правителство с оглед по бързата асимилация на останалите в Гърция помаци,както направи с намиращите се в Северна Гърция българи(основно македонци и по малко мърваци)-превърна ги в славяногласни елини.Пропагандата на гърците изтъква,че помаците са наследници на траките-а щом са траки,то са роднини на елините,пренебрегвайки факта,че помаците говорят на различни български диалекти.

В последствие идеята е грабната от Турското правителство-където ясно се набляга на факта,че помаците са наследници на куманите-а куманите според редица теории се възприемат като тюрки-следователно и помаците са тюрки.(аз отричам тюркският характер на куманите-той се базира само на един компрометиран източник-Codex Cumanicus, съставен на място,където никога не е имало кумани и и по време,когато вече са били избити от монголите, и то на смесен огузко-кипчатси език.)

В последствие се родиха абсурдни теории,че помаците са наследници на разбитите от Тервел араби(книга на Мехмед Дорсунски),че са наследници на сирийци поселени от Византийските императори и пр. ,което не са сериозни трудове,а абсурдни повествования не облягащи се на никакви факти.

Истината за помаците се узнава най-вече от Османските архиви,купени от България след първата световна война-а там ясно се виждат ислямизационните процеси не само на Родопите,Балкана,но и на цяла България.До освобождението съотношение християни-мюсюлмани е 2/1-значителна част от мюсюлманите с български произход  се изселват в остатъците от Османската Империя ставайки в последствие неделима част от турската нация.

Поздрави.

П-с.
Аз се занимавам с история-и мога със сигурност да кажа,че българският език няма нищо общо с тюркският.Сведения за българският език говорим във Волжка България ни дава Роджър Бейкън:

font=arial black] "... Великой Булгарией, откуда происходят булгары , живущие между Константинополем, Венгрией и Склавонией. Ведь та, что расположена в Европе, - Малая Булгария, [и там] говорят на языке булгар, живущих в Великой Булгарии, которая находится в Азии..."[/font].

По това време ,когато е писан този източник има само един официален,документиран и писмен български език-а именно старобългарският "славянски" език.
 
Ако искаш да продължим дискусията за произход моля да бъде тук: You are not allowed to view links. Register or Login


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
В света има много примери за това как различни етноси говорят един език, както и обратното - даден етнос използва няколко езика в ежедневието си. Следователно езикът едва ли може да бъде критерий за идентичността на етноса.

Няма единна и общоприета дефиниция за етнос. Лично аз се придържам към следното определение:

Quote
етнос (от гръцки - ἔθνος за група от хора означава племе, семейство) - общност определена от бита, от възприятията за света и за това как трябва да се живее, от приетите в ежедневието порядки. Етносът не изисква непременно кръвна връзка, макар че порядките и бита се оформят в детството. Може да се каже, че етносът на човек най-често се определя от това къде е живял като дете, а не кои са родителите му. Етносът по принцип не подлежи на личен избор - каквито навици са изградени в детството, такива остават в човека. Рядко някой ще тръгне да си променя привичките само, за да се нарече част от етнос, различен от този, в който е отраснал.

Етносът представлява едно голямо семейство и не е задължително всички членове на това семейство да са в кръвна връзка. Представители на други етноси се осиновят, женят, живеят и претапят в даден етнос.

За по-добро изясняване на различията между понятията нация, народ и етнос можем да погледнем следните изисквания за принадлежност към тях:

•Ако харесваш и защитаваш идеалите и интересите на дадената нация, то си част от нея.
•Ако живееш като определен кръг от хора, то си част от техния етнос.
•Ако имаш еди кои си гени, то си част от съответния народ.

You are not allowed to view links. Register or Login

Според казаното по-горе, аз не виждам каква е пречката на помаците да бъдат определени като отделен етнос. Освен, разбира се, асимилационните претенции на по-големите етноси, съжителстващи с представителите на тази исторически обособила се общност.

Offline Radoslav

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 95
  • Gender: Male
Аз пък виждам пречка в тва ние да бъдем обявени за отделен етнос щото не сме такъв. Ние сме българи приели исляма за наша религия и в тва няма нищо лошо. Не мога да ви разбера що не признавате тая истина.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ти пак си бъди българин, приел исляма. Но не можеш да си идентичен с българин, който приема днес исляма, нали? Няма как да преодолееш културно-битовото различие за ден-два. Бидейки българин по род /някога/, не ти пречи да бъдеш помак по етнос /днес/. В този аспект помаците са етнос - те са едно голямо семейство, обособило се в хода на историята.

Разбира се, всеки има право да напуска това семейство когато поиска.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз пък виждам пречка в тва ние да бъдем обявени за отделен етнос щото не сме такъв. Ние сме българи приели исляма за наша религия и в тва няма нищо лошо. Не мога да ви разбера що не признавате тая истина.
Радославе, опитваш се да говориш от името на милиони помаци разселени,разделени,изселени по принуда по света.!

 Кой си ти,за да определиш хората какви са,остави това на тях самите!!!?

Понеже твърдиш по горе" ние сме българи приели Исляма"- дай доказателства!!!
 Иначе ми напомняш в друг един форум дето те изгониха,Ок тук си за дискусии а не лични мнения без доказателства.
Опитай се да намериш разум в спор а не натякване за своето лично его.!

Offline Radoslav

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 95
  • Gender: Male
Тва дето го казваш според мен означава че ние помаците сме произлезли от българите които в някакво време са приели исляма. Нали така. По тая твоя логика също като нас са шопите, тракийците, странджанците и там другите групи. Ама тва не ги прави етноси ами етнографски групи на българския народ. За това и аз мисля че сме етнографска група а не отделен етнос. Пак по тая твоя логика българите католици дето станали католици преди векове не могат да са идентични с българин приел католичеството вчера. Нали така? Ама и той и те все пак са си българи.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз пък виждам пречка в тва ние да бъдем обявени за отделен етнос щото не сме такъв. Ние сме българи приели исляма за наша религия и в тва няма нищо лошо. Не мога да ви разбера що не признавате тая истина.
Ето ти постинга по горе" Цитирам"

 НИЕ СМЕ БЪЛГАРИ ПРИЕЛИ ИСЛЯМА.!!!

Попитах те,дай доказателства,кой си ти да определиш милиони помаци по света са българи,гърци,македонци..кой си ти си позволяваш теб питам!!!

 Пореден провокатор -изгонен с ник Радослав от село Барутин,гонен наред по Форумите! :)

 Приятел,объркал си Форума,бегай другаде,айде..

Offline Radoslav

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 95
  • Gender: Male
Ами така мисля аз. Теб не те карам да мислиш така? Нито пък някой друг карам. Всеки си има мнение. А доказателствата ги има и в тоя форум и в турските архиви и в нашите песни и легенди. Който търси намира.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Етнографска група - това е вътрешно локално подразделение на етноса, отличаващо се с определени езикови диелакти и културни особености. Но за разлика от етноса не притежава самосъзнание за своята особеност. Групите, които изреди, винаги са се определяли като българи, докато българското самосъзнание на отделни индивиди от помаците се прояви едва след като се даде начало на хода на "подбуждане народностното самосъзнание" от организации като "Родина" и поредицата от Възродителни процеси срещу това население. От 100 години насам българската държава хвърля милиони /т.е. милиарди, понеже само филма "Време разделно" струва няколко милиона/ за асимилирането на помаците. Това е факт, неподлежащ на никакво съмнение.

 Историческа истина,Мустафа.
 Ама кой да чете

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
В света има много примери за това как различни етноси говорят един език, както и обратното - даден етнос използва няколко езика в ежедневието си. Следователно езикът едва ли може да бъде критерий за идентичността на етноса.

Няма единна и общоприета дефиниция за етнос. Лично аз се придържам към следното определение:

Етносът представлява едно голямо семейство и не е задължително всички членове на това семейство да са в кръвна връзка. Представители на други етноси се осиновят, женят, живеят и претапят в даден етнос.

За по-добро изясняване на различията между понятията нация, народ и етнос можем да погледнем следните изисквания за принадлежност към тях:

•Ако харесваш и защитаваш идеалите и интересите на дадената нация, то си част от нея.
•Ако живееш като определен кръг от хора, то си част от техния етнос.
•Ако имаш еди кои си гени, то си част от съответния народ.

You are not allowed to view links. Register or Login

Според казаното по-горе, аз не виждам каква е пречката на помаците да бъдат определени като отделен етнос. Освен, разбира се, асимилационните претенции на по-големите етноси, съжителстващи с представителите на тази исторически обособила се общност.

Мустафа-тук даваш дефиниция за "ЕТНОС",която не е много правилна и няма нищо общо с реалното значение с което е натоварена думата в гръцкият език.

Етнос е гръцка дума и значението напълно съвпада с българската дума "НАРОД".

Дефиницията с която я обясняваш е равносилна на българската дума-общност и в частност етногравска общност.

Съгласно тази дефиниция,ако приемем помаците за "етнос",той ще е базиран на религиозните им различия спрямо православните българи.Оттук трябва да дефинираме и католиците за отделен етнос и т.н.
От друга страна ако продължим в същият дух използвайки твоята дефиниция-особено с разноезичието и кръвната връзка(СЕМЕЙСТВО ИЗПЪЛНЯВАЩИ ЕДНАКВИ ЦЕННОСТИ)-то трябва да приемем и циганите,и арменците  и пр. приели донякъде характеристиките на българският народ като част от българският етнос.

Съгласно дефиницията,която даваш също можем да разделим и самите помаци-балканджийте,чечлийте и пр. като отделнио етноси,тъй като между тях съществуват различия.

Както виждаш с твоята дефиниция,която в редица случай се припокрива с дефиницията за "НАЦИЯ", "НАРОД' и 'ОБЩНОСТ'  се стига до редица противоречия и абсурди.

Затова най точната дефиниция на думата 'ЕТНОС" е буквалният и превод-"НАРОД', "НАРОДНОСТ".

ПОЗДРАВИ.

Offline Radoslav

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 95
  • Gender: Male
Мустафа тва си е твое мнение ама аз не го споделям. Също не споделям това че единици помаци се чустват българи щото при нас доста народ има такова чуство. Даже повчето мога да кажа. А кога точно сме се почуствали българи и дали някога сме губили тва чуство незнам ама знам на мене старите хора какво са ми разказвали и благодарение на тия неща аз също съм се почуствал българин. Ама живеем в свободна държава и всеки си има право на мнение. Така че остани си със здраве.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ако заместя термина "Етнос" с "Етническа група" пак ли ще се разбира "Народ"? И защо само в българския език това понятие се асоциира с "народ"? Какво пречи един народ са е съставен от няколко етноса?   

"Народ" е по-общо понятие от "етнос". От друга страна терминът "общност" пак е по-обширен от етнос. Например "умма" - това е общност от различни етноси и народи, основана на обща религия - Ислям. Европейският съюз също е общност на народи и етноси.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Етническа идентичност


Етническите групи могат да станат по-големи или по-малки, повече или по-малко ексклузивни. Членството в една етническа група е въпрос на социално определение – взаимодействие между самоопределението на тези членове и определението, което им дават другите групи.

Етническата идентичност по принцип се получава по рождение. Съществува възможност за промяна на индивидуалната идентичност. В някои случаи езикова или религиозна промяна би била достатъчна.

Един човек, който определя себе си като член на малка родова група или клан поради определени причини може също да се самоопредели като член и на по-големи етнически агрегации, националности или раси.

Но кога дадени групи започват да осъзнават себе си като притежатели на една обща идентичност ? Това може да се случи при контакт с етнически непознати групи, а то от своя страна зависи от големината на политическия съюз, в който се намира групата.

Идентичността е осещането за собственото „аз” на индивида или на групата. Тя е продукт на самосъзнанието, че аз или ние притежаваме специфични качества, които отличават „мен” от „теб” и „нас” от „тях”. Новороденото може да има елементи на идентичност по рождение като име, пол, произход и гражданство, но те не стават част от неговата идентичност, докато то не ги осъзнае и не се определи чрез тях.

Хората осъзнават своята идентичност чрез отношенията си с другите. Доколкото хората взаимодействат с другите, те са принудени да определят себе си по отношение именно на тези други и да установят сходствата и различията между тях и другите. Такъв е бил замисълът на терминът етничност още от самото му възникване – другите, а другите се разглеждат в отношение, сравнение със самите нас.

Идентичностите формират поведението на хората. Когато някой определя себе си по един начин, той се стреми да се държи като такъв. Често пъти ние се определяме по такъв начин, към който се стремим да подражаваме. Идентичността съответно е нещо субективно и невинаги начинът, по който ние се виждами и самоопределяме може да бъде обективен, реален и актуален. Идентичността може да се разглежда като това, което сме, както и като това, което искаме да бъдем.

You are not allowed to view links. Register or Login


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Както виждате ключовата дума в случая е "самоопределение", а не "произход".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42