Author Topic: Kuzeydoğu Bulgaristan  (Read 7896 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ziyaretçi

 • Guest
Kuzeydoğu Bulgaristan
« on: May 27, 2008, 19:09 »
BALÇİK(Bugün:Karvuna)
Eskiçağ sitesi Dionysopolis'in kalıntıları üzerinde kurulan şehir,Osmanlı İmparatorluğu topraklarına 1389 yılında,Dobruca Despotluğu topraklarıyla birlikte katıldı.
Göçe zorlanan halkının yerine gelip yerleşen müslümanlar,hem kentin adını,hem de yerel adları değiştirdiler.
1573 tarihli Kuzeydoğu Bulgaristan ve Dobruca'daki koyun bakıcılarının kaydının yapıldığı bir sicil vardır:
Bu belge Varna kazasının en büyük kıyı kentlerinden yalnız  Balçik'in koyun bakıcılarının müslüman ,diğer daha önemli kent ve köylerdeki koyun bakıcılarının ise Bulgar ve çoğunlukla hristiyan olduklarını belirtir.
Osmanlı yönetiminde Özü eyaletinde ,Hacıoğlu Voyvodalığı yönetiminde kaza olan kent hakkında XIV.yüzyıldan kalma birkaç tarihi belge vardır.
İstanbul Patrikhanesi'nin 1325 tarihli şehadetnamesinde,"Varna ve Karvuna Metropoliti Malahiy'den"söz ediliyor.
İstanbul Patrikhanesi'nin tarihi belirlenmemiş bir kararnamesinde de Karvuna'nın adı geçiyor.
Bu kararnameye göre,Nesebir ve Anhialo Metropoliti  ek olarak Varna Metropolitihanesi bölgesini ve bu bölgenin kapsamına giren Petrin(Petriç),Provat(Provadiya),Kalata(Galata),Kiçevo,Emona ve Karvuna kalelerini devralmıştır.
Bu sinod kararnamesinin tahminen Varna,Osmanlılarca ele geçirildikten az sonra ve kentin metropolitsiz kalması yüzünden alındığı söylenebilir.
Evliya Çelebi ,1652 yılında Balçik'i 500 evli,elverişsiz olmasına karşın canlı bir limana sahip,zengin bir kent olarak betimler.
Dobruca'nın güneyinde ,Karadeniz kıyısına yaklaşık olan şehirde Osmanlı dönemi yapıları olarak Karagöl Camii,Cebel Camii,Balçik Sarayı ile Camii anılmaya değer eserlerdir.Buraya 1868 yılında bir rüşdiye mektebi yapılmıştır.

Offline bello

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 588
 • Gender: Male
 • Göçler, göçler, göçler...
Ynt: Kuzeydoğu Bulgaristan
« Reply #1 on: May 31, 2008, 19:19 »
herkeze merhaba. arkadaşlar benim dedem ve babaannem selanik göçmeni (karacaova) selanik li pomak arkadaşlardan oaralar hakkında bilgi almak istiyorum.ayrıca selanikten gelip bursa gürsuya yerleşmişler 1945 yılında istanbula gelmişler.bursada tahminimizden fazla pomak olduğunu düşünüyorum.genelde sitemizde bulgaristan pomakları ağırlıkta.Trakyalı pomakların çoğu selanik göçmenidir diye tahmin ediyorum.selanik karacaovalı arkadaşlar varsa onlardan haberlerini bekliyorum.atalarımın yaşadığı yerleri görmek kısmet olmadı.herkeze tüm batılılara selamlar sevgiler.

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Ynt: Kuzeydoğu Bulgaristan
« Reply #2 on: June 30, 2008, 15:43 »
Balcik ve yaninda bugun karvuna yazilmis , burda ne denmek istenmis? cunku bugun balcik diye bir yer var ve ayrica yakininda kavarna diye bir kasaba var!

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Ynt: Kuzeydoğu Bulgaristan
« Reply #3 on: August 19, 2008, 00:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Karvuna adı unutulmaya yüztutmuş olduğundan hatırlatmak amacıyla yazılmıştır.Ayrıca Kavarna ile Karvuna oldukça karıştırılan iki ayrı yerdir.
Deniz haritaları temelinde Karvuna'nın sınırları tam olarak belirlenebilir.Çünkü Karvuna,Kavarna ve Kastritsi arasında bulunurmuş.Kavarna'nın güneyindeki yüksek Dobruca kıyısında yer alan biricik liman Balçik'tir.Böyle olunca Karvuna'nın izlerini burada aramak gerek.Oysa K.İreçek bir yüzyıl önce şöyle yazdı:Karvuna'nın Balçik'la özdeşleştirilmesi asla kuşku götüremez.Keskin zekalı bu bilgin yalnız az sayıda deniz haritasına dayanmıştır.Şimdi,K.İreçek'in görüşü,II.Dünya Savaşı'ndan sonra yayınlanan Ortaçağ Portulanları'nın bilginleri ve arkeoloji verileriyle desteklenebilir.
Karadeniz'in en eski İtalyan portulanına (1296y.)göre ,Varna yakınındaki Galata'dan Karbona'ya kadar 20 mil,Galata'dan Kaliakra'ya kadar ise 40 mil mesafe vardır.Bu da ,Karbona'nın Kaliakra'dan  da 20 mil bir uzaklıkta ,yani Galata ile Kaliakra arasındaki mesafenin ortasında bulunduğu anlamına gelmektedir.Varna ile Balçik arasındaki bugünkü mesafeler(21,9 mil) ve Balçik ile Kaliakra arasındaki uzaklık(18.8 mil) hemen hemen eskisi kadardır.
Başka bir anlatımla,Balçik,Varna(Galata)ile Kaliakra arasındaki mesafenin hemen hemen ortasında bulunmaktadır.


haklisiniz hata bende...

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42