Author Topic: Bu mezarlar kimin? Şamanlar mı? Asparuha mı ait?  (Read 24884 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Hashashin

• Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • Has odabaşi
Re: Bu mezarlar kimin? Şamanlar mı? Asparuha mı ait?
« Reply #15 on: April 21, 2010, 08:18 »
Onder, pak ste te pomolya za prevod :)

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #16 on: April 21, 2010, 09:12 »
Osmanlı döneminden kalan mezar taşlarının karakteristiğine bakacak olursak; mezar taşları mutlaka mezarda yatan kişinin hayattaki sosyal statüsünü, cinsiyetini yada çocuk olup olmadığını açıkça göstermektedir.

Osmanlı döneminde hemen her sosyal statündeki kişi kendine özgü bir başlık taşımaktadır. Bu durum mezar taşlarına aynen yansımıştır. Mezar taşının niteliği o kişinin rütbesini de tanıtmaktadır.

Deliormandaki mezar taşlarındaki eski osmanlıca-arapça yazı olmaması ilginç olduğu gibi, uzun saç biçimindeki işaretler de kesinlikle kadın mezarı olduğunu göstermemektedir. O dönemde uzun saçlı hangi sosyal statü veya görevli insan grubu vardı tarihçilere sormak gerek. Osmanlı dönemi kadın mezar taşları çiçek motifleri ile bezelidir. İlmiye sınıfına mensup hocalar yada paşa gibi yöneticilere mensup olanların mezarları başında kendi başlıklarını taşıyan mezar taşları bulunmaktadır.

Alevi-Bektaşi kültüründe uzun saçlı olmanın anlamı ve yeri ne idi. Yada benim az da olsa posta tatarları olabileceği yönündeki varsayımım ne denli olasıdır. Uzun saç tatarlarda yaygınmıydı ? Bu arada Alperenkırım neredeler, bu konuda belki söyleyecek bir sözü olabilir ?

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #17 on: April 24, 2010, 22:30 »
Konuyu yeni fark ettim. Açıkçası benim konu hakkında bilgim yok. yazılarınızı okudum, bir iki tahmin de ben ekliyeyim.

Öncelikle Balkanlarda bildiğim kadarı ile Alevilik ve Bektaşilik bir birinden farklı burdaki bektaşiler alevi değiller. Mezar taşları konusun da da Deliorman bölgesinde yaşamış olan toplulukların incelenmesi gerek diye düşünüyorum. Bektaşiliğin ve Aleviliğin dışında daha da farklı bir dini ve siyasi oluşum daha var , Şeyh Bedrettin meselesi. Onun toplumu da incelenmesi gerekir belki bir alaka vardır.

Kıpçak ve eski Kırım Tatar mezarlarına benzemiyorlar , Kıpçaklarda genelde tamga denilen aileyi (sülaleyi yani) belirten işaretler olur.

Ayrıca o bölegelerde sünnileştirme faliyetleri olduğunu bende okudum. Lakin kafamda net olmayan meseleler çok , biliyoruz ki bu işlere oldukça siyaset karıştırıyorlar , alakalı alakasız herkezi alevi ilan edenler mi desem , her türbeye alevi türbesi yakıştırması yapanlar mı desem , Sarı Saltuğu alevi ilan edip onun üzerinden tüm Kırım Tatarlarını alevi ilan edenler mi uzar da uzar. Şeyh Bedrettin toplumunu ben alevi yada bektaşi olarak görmüyorum ve bu toplumun sünnileştirildiğini düşünüyorum.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #18 on: April 27, 2010, 22:52 »
Yeni resimler :

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #19 on: April 29, 2010, 11:30 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Bu linkte de osmanlı mezar kitabeleri yer alıyor. Karşılaştırma yapıılabilir. 

Offline tsot

• Candidate member
  • *
« Reply #20 on: September 04, 2011, 12:29 »
Bu resimler benim köyümden.Yorumlar ilginç fakat yetersiz.Başka mezar taşları da var.

Offline erol.elis

• Member
  • **
« Reply #21 on: September 04, 2011, 12:47 »
Neresi? Hangi köy? Belki arastirma yapilabilir, fakat bazi kendini bilmezler simdi gidip zarar verebilirler.

Offline tsot

• Candidate member
  • *
« Reply #22 on: September 04, 2011, 13:05 »
Vermişler zaten.Resimlerde de görüldüğü gibi çimento kullanılmış.İyi niyetli ama malesef cahil köydeşim veya köydeşlerim yaptı büyük olasılıkla.Ne kadar zarar verilmiş!5 gün önce köydeydim.Resimler çektim.Köy adını vermek istemiyorum şimdilik.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42