Author Topic: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !  (Read 66682 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
................ Орфеат, живял 13 век преди христос е ходил до египет но какво е донесъл.....? Всъшност като прочетеш Орфизъм за напреднали ще видиш, че Орфей проповядва ранно християнските ценности с тая разли, че казва - бог словото!
Забранява всякакви жертопринушения, а даровете за бога са хлебни питки с мед и плодове!
Ааййее, то немаше начин да не дойде и време гаь и Аго Орфейя да не го помъчат вечь и да не го направет Ристиенин, още от преди бая-бая летовници как пейгамбериньа Иса (Исус) да не се появи по тея Помашки земли на Траките и когаш Помаките най веч са апвали повечко, мед, печени питки и чевермета с чеснови питки ожарени в пещове и фурни направени от глина и кал?!?  :o ;D :) ;)

Offline Фита

  • Благ човек
  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Ааййее, то немаше начин да не дойде и време гаь и Аго Орфейя да не го помъчат вечь и да не го направет Ристиенин, още от преди бая-бая летовници как пейгамбериньа Иса (Исус) да не се появи по тея Помашки земли на Траките и когаш Помаките най веч са апвали повечко, мед, печени питки и чевермета с чеснови питки ожарени в пещове и фурни направени от глина и кал?!?  :o ;D :) ;)

   Вологез иска да каже, че много неща от ранното християнство са сходни с Орфизма...Ранното християнство не е съвсем сходно с това, което е то днес. При него бог е благодат от светлина и огън....Това е заимствано на свой ред от Зороастризма и последващия Митраизъм. А в орфическите мистерии се наблюдава подобен модел на пътя на душата както в християнството - има небесно - Рай, земно -Битие и подземно царство -Ад...Възкресението на душата е вид прераждане. Предполагам, че това има предвид Вологез.

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
  ова е заимствано на свой ред от Зороастризма и последващия Митраизъм.
Исляма също.
You are not allowed to view links. Register or Login
Ааййее, то немаше начин да не дойде и време гаь и Аго Орфейя да не го помъчат вечь и да не го направет Ристиенин,
По Девинско по-добре знаят! ;)

Offline Фита

  • Благ човек
  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също.

Е, с исляма е по-различно. По-скоро ислямът е оформен предимно от персийска религия...Не че е искал. Като се разширяваш винаги печелиш едно, но губиш друго. Отнася се за всички религии. Такава е и конкретната причина за сектанствата, които се появяват винаги на места, които са в периферията на разширяване и със собствено мнение от централната теократична власт.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също. По Девинско по-добре знаят! ;)
Ний, незнаем по Диовленско какво по-знает, и какво по-незнает, но по Помашките райони, а така също и по Велинградско, е оново което правет и съвсем ясно незнает, защото така, както секъде се изпълняват традиционно Исляма, в много от сегашните им обичаи, традиции и празниците, съществуват и такива които са вплетени толкоз силно с Исляма, които с нищо от техното изпълневане не влизат противоречие на нормите от Ислямската религия, но повечето въпреки това, ги изпълняват - като неразделна част от техният по стар бит , много-много от преди ранното христиенство да се появи около тех и техните съседи, или още по-точно от времето на Аго Орфейя и неговите езически следовници Траките и доста по-късно при фанатичните мюсюлмани Помаките,  че даже и не пречи на никои от тех да се правет тези обичаи в съчетание с мюсюлманскиет обичай на правене на курбани, молитви за дъжд, обичаи и обреди за берекет, за летни празници , от край време в съчетано изпълнение от местниет водач - Имама или Ходжата на селото или района.  ::)
Даже, тук в некои други теми некои присвоители христиени, пък едва ли не се опитваха да ги представет като преминаване през периода на листиеството, но пък  без да вземат под внимание това, че в повечето случаи по тези места нема абсолютно никакви ристиенски останки на обичаи, традиции, бит или артефакти дори от най-късното ристиенство, което се е появило като комшийско съжителстване в съседните на тех помашки села, махали или райони, ца което има сведения и писмена в по-новата история на Османската държава и могат да бидат видени от секой, които се опитват като историчари да омешават помаклъка с комшулука без да видет онова, че тоза Помаклък е приел в повечето случаи Исляма още от най-ранно време когато стъпва на днешните Балкани чрез Помаките които до тогава са били едни бачкатори и изпълнителни езичници и с най-близко възприятие към Ислямското учение, без да преминават през некви други междинни ристиенски сектантски форми на преобръщане наложено им с огън и меч от Кнеза им Бориса, или от некой друг болгарски релгиозен диктатор или управник.  8)
А, и нема начин, как така насилствено наложена чужда религия, за която се предава като нежелана от поколения на поколения едно след друго, при първа възможност нема да се се отхвърли като гнет и натрапена, като имал или получавал своята свобода тоз Помашки народ да пази така ревностно и с цената на живота дори, кат се почне още от Помашките кланета през 12-та, та се стигне до Ахмашките подигравателни кръстилки на бившето помако-ченге лейтената Саруев подвизаващо се в наши дни и все за смех и джумбюш и на Помаци и на Болгари, кат е знайно от векове дори, че Помака е бил винаги по-фанатик верващ муслиманин дори от комшията му османеца или туркина, който дори е обучавал на религия и праведност народа на Туркията още от времето на помака Мустафа Кемал,та чак до наши дни и сега, все Помалъка ги учи на религия, дори и през 20-те години, когато се и опитвал и успешно им направил една по-модерна держава, която до днес задминава по успех и ристиенската Европа, като успешно е взел най-доброто още от времето на Аго им Орфейя и Спартака, ча чак до миджьо им Помака от Родопата и Балкана!  ;D :) ;)

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също. По Девинско по-добре знаят! ;)
Ний, а неверно и Вий, хич незнаем по Диовленско и Сарнишко, какво по-знает, и какво по-незнает, но по Помашките райони, а така също и по Велинградско, е оново което правет и съвсем ясно незнает, защото така, както секъде се изпълняват традиционно Исляма, в много от сегашните им обичаи, традиции и празниците, съществуват и такива които са вплетени толкоз силно с Исляма, които с нищо от техното изпълневане не влизат противоречие на нормите от Ислямската религия, но повечето въпреки това, ги изпълняват - като неразделна част от техният по стар бит , много-много от преди ранното христиенство да се появи около тех и техните съседи, или още по-точно от времето на Аго Орфейя и неговите езически следовници Траките и доста по-късно при фанатичните мюсюлмани Помаките,  че даже и не пречи на никои от тех да се правет тези обичаи в съчетание с мюсюлманскиет обичай на правене на курбани, молитви за дъжд, обичаи и обреди за берекет, за летни празници , от край време в съчетано изпълнение от местниет водач - Имама или Ходжата на селото или района.  ::)
Даже, тук в некои други теми некои присвоители христиени, пък едва ли не се опитваха да ги представет като преминаване през периода на листиеството, но пък  без да вземат под внимание това, че в повечето случаи по тези места нема абсолютно никакви ристиенски останки на обичаи, традиции, бит или артефакти дори от най-късното ристиенство, което се е появило като комшийско съжителстване в съседните на тех помашки села, махали или райони, ца което има сведения и писмена в по-новата история на Османската държава и могат да бидат видени от секой, които се опитват като историчари да омешават помаклъка с комшулука без да видет онова, че тоза Помаклък е приел в повечето случаи Исляма още от най-ранно време когато стъпва на днешните Балкани чрез Помаките които до тогава са били едни бачкатори и изпълнителни езичници и с най-близко възприятие към Ислямското учение, без да преминават през некви други междинни ристиенски сектантски форми на преобръщане наложено им с огън и меч от Кнеза им Бориса, или от некой друг болгарски релгиозен диктатор или управник.  8)
А, и нема начин, как така насилствено наложена чужда религия, за която се предава като нежелана от поколения на поколения едно след друго, при първа възможност нема да се се отхвърли като гнет и натрапена, като имал или получавал своята свобода тоз Помашки народ да пази така ревностно и с цената на живота дори, кат се почне още от Помашките кланета през 12-та, та се стигне до Ахмашките подигравателни кръстилки на бившето помако-ченге лейтената Саруев подвизаващо се в наши дни и все за смех и джумбюш и на Помаци и на Болгари, кат е знайно от векове дори, че Помака е бил винаги по-фанатик верващ муслиманин дори от комшията му османеца или туркина, който дори е обучавал на религия и праведност народа на Туркията още от времето на помака Мустафа Кемал,та чак до наши дни и сега, все Помалъка ги учи на религия, дори и през 20-те години, когато се и опитвал и успешно им направил една по-модерна держава, която до днес задминава по успех и ристиенската Европа, като успешно е взел най-доброто още от времето на Аго им Орфейя и Спартака, ча чак до миджьо им Помака от Родопата и Балкана!  ;D :) ;)

Offline Фита

  • Благ човек
  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също. По Девинско по-добре знаят! ;)

Вологез, я аз да внеса трезва нотка в темата...тука всеки върти ли върти, само и само да организира някаква разправия та да изпъкне като голям таен революционер 8)
   Та по темата за Орфей! Кажи ми, там по вашия вилает къде има големи могилни насипи с кръгова каменна крепида? Преди време бях чул някой да коментира такъв въпрос като го свързваше с възможност за голямото светилище на Дионис. Даже ми се струва, че това беше човек от някакво сдружение "Дионис", без претенция да съм налучкал името.

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
   Та по темата за Орфей! Кажи ми, там по вашия вилает къде има големи могилни насипи с кръгова каменна крепида? Преди време бях чул някой да коментира такъв въпрос като го свързваше с възможност за голямото светилище на Дионис. Даже ми се струва, че това беше човек от някакво сдружение "Дионис", без претенция да съм налучкал името.
Могили има по Цигов чарк и околности, но нямат нищо общо със светилището. Всъшност светилището е евакоирано от Вологез в пещара или няколко пещери. Свещенният за бесите град Пере също е бил скрит и Римляни и саюзните им Одриси са пили стодена Родопска вода! Всъшност светилището не толкова важно колкото хранилището(библиотеката)! Защо мислиш, че Павел се е заел лично с покръстването на бесите (вярващите) и по-късно ислямизацията? Нещата не са толкова прости!!!

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Господин EvroPOMAK това съм го пуснал спициялно за теб
слушаи към края как повтарат твоите думи. 



You are not allowed to view links. Register or Login

Произлиза от местност най-гъсто населено от ПОМАЦИ от не запомнени времена.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
   А като стана Орфей на четиридесет години и имаше синове и дъщери, тогава му се яви Бог Иисус в храма и му рече: Орфее, ти ме познаваш добре, но не и народът ти, ти си мой приятел и знаеш любовта и силата ми, ала не и всички сред народа ти.
   Като преминеш в страната на блажените, в горната Тракия, кой ще води людете ми, и кой ще ги учи на пътищата ми, та да устоят пред враговете си и да намерят пътя на Живота Вечен в моя град?
   Трябва ги да им бъдеш посредник, та да направим Завета Си с тях. Та да знаят що е добро и що е зло, и да пазят завета Ми, за да ги следва добро през всичките дни на живота им.
   И тогава Орфей послуша Господа и направи плочи и написа върху плочите Думите на Завета Господен - на Древната Реч ги написа за спомен пред ангели и човеци, и пред всички видими и невидими сили, които разбират Речта Божия.
   И ги положи в Тевата на Завета, която се нарече Кивотът Божий на Завета в Орфей, заради словото Господно, че Орфей ще е посредник на Завета Му с людете на земята.
   И така и стана. И не са ли плочите помазани на Господния Завет в Орфей и до днес в Тракия, и не учи ли всяко дете от първия си ден на обучение, думите на Завета, та да ги помни и пази довека?
   И докато пазеха Завета на своя Бог и изпълняваха всичките Му заповеди, людете живееха в мир и безопасност, и изобилие и радост царяха в земята им.
   И не са ли записани и другите велики дела на Орфей в Книгата на Тракийските Нави, и не бяха ли последните му дела по-много даже от първите? Ето, всичко е записано за потомците, и се пази за вечни векове.
   И синовете на Орфей и внуците му - всички царуваха в различни краища на Тракия, но най-превъзходен от всички тях беше внукът му Татул, което значи „по образа Божий". На него Орфей предаде всички тайни книги и знания, които беше приел, и той беше неговата утеха в старините му.
" „всичко е записано... и се пази..."
   А Тат, както го зовеше галено дядо му, беше дете кротко и
смирено, и което прилягаше в четене и изучаване на Божиите
знаци повече от всичките ученици на Орфей и прекарваше усамо-
тено в храма на Бог Днон-Иисус от най-ранна възраст.
   И веднъж, когато беше вече на седем години и спеше при големия каменен олтар при Пере/ще рече градът на Ре или Ре-мово, селището на РЕ/ . Сиреч „Божий дом", ето събуди го глас в съня му, който му рече: „Тат, сине!", и той отвърна „Ето ме, дядо", понеже мислеше, че го вика Орфей.
   Ала като се озърна, не видя никого и отново се унасяше, като чу отново: „Тат, синко, ела тук" и понечи да се обърне да види откъде го викаше дядо му.
   И като беше обърнат, видя, и ето врата се отвори в стените, и имаше много светлина. Тогава Тат стана бързо и като мина през вратата, която не беше виждал никога ггреди в храма, се озова в голяма осветена пещера.
   И там в средата на пещерата видя висок трон, бял като най-чист бял мрамор, а на трона седеше Един , чието лице беше бляскаво като слънцето, когато свети в силата си.
   И внезапно го обзе голям страх и от ужас трепереше цялото му тяло, и нямаше сили дори да вдигне лицето си, но падна като мъртъв пред нозете на седящия на Трона.
   И седящият му каза: Не бой се, Тат, укрепи се, сине човешки, не бой се, защото Аз съм Богът на твоите бащи - Богът на Атам, на Севт, на Анох и на Орфей.
   Аз съм първият и последният, Аз съм устата и окото, и десницата, която движи всичко видимо и невидимо.
   Теб съм избрал от утробата на майка ти, да извършиш волята ми и да управляваш мъдро народа ми, като го учиш да пази Завета на бащите си и така да му бъде добре."
   Тат повдигна глава и извика с възхищение: „О, това си наистина ти, Боже-Слънце Иисусе, да, ти наистина обитаваш в Тракия и тук, в този храм, е твоят дом.
   Дай, моля, мъдрост и сила на слугата си да извърши всичката ти съвършена воля, според както си казал." И като се впусна да целуне десницата на седящия на трона, Татул изведнъж се озова отново край големия каменен олтар в храма и разбра, че е видял видение.
   Треперейки от вълнение от видяното, той изтича да разкаже за станалото на дядо си. Като го видя, още отдалече, Орфей извика: „О Тат, ти си се срещнал с Всемогъщия, ето сега съм свободен да се прибера при бащите си, защото знам, че имам достоен наследник и продължител."
   Четири нощи по-късно Орфей се възнесе в горния град/Нома или Пашино бърдо - първото/, и оттогава никой не го видя повече. Жреците в храма узнаха повелята му, че негов заместник е Тат/Татул/.

Offline Фита

  • Благ човек
  • Senior member
  • ****
  • Posts: 130
  • Gender: Male
Привет Вологез!
Виж какво пише за вашето злато!...И още: не занемарявай темата за Орфей Родопееца - само тя си струва в тоя форум!
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Quote
Вологез
Advanced member

Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
« Отговор #84 -: Декември 24, 2011, 23:30 »
Цитат
   А като стана Орфей на четиридесет години и имаше синове и дъщери, тогава му се яви Бог Иисус в храма и му рече: Орфее, ти ме познаваш добре, но не и народът ти, ти си мой приятел и знаеш любовта и силата ми, ала не и всички сред народа ти.

ot Wikipedia 
Quote
Според древногръцката митология Орфей е живял поколение преди Троянската война и е сред аргонавтите ,осъществили похода за Златното руно към Колхида.
 Предполага се, че това е било ок. 1400 пр.н.е. Животът му е обвеян с древни предания и легенди, станали повод да бъде считан за митичен, а не реален герой

To biva biva izmislici pak na tova i vie li si mu vqrvate?
Prekaleno mnogo svobodno sa4inenie .
Sa4inenie za babi i dqdovci.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Quote
ot Wikipedia 

To biva biva izmislici pak na tova i vie li si mu vqrvate?
Prekaleno mnogo svobodno sa4inenie .
Sa4inenie za babi i dqdovci.

Абе, маньи, маньи, то и помака Орфейя го покръстиха хиляди години преди пророка Исус да се е родил и езическото християнство да са разпростре по света, ама, то, на, пустата покръстителска слабост на болгарето, нема да са изкорени, нивгашь!  :o ;D ;)

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Привет Вологез!
Виж какво пише за вашето злато!...И още: не занемарявай темата за Орфей Родопееца - само тя си струва в тоя форум!
You are not allowed to view links. Register or Login
Написали са половината на това което сме им казали! ;) Темата за Орфей не е занемарена!

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
To biva biva izmislici pak na tova i vie li si mu vqrvate?
Знаеш ли за кой Орфей става въпрос?  То бива бива простотия ........ :)

You are not allowed to view links. Register or Login
Абе, маньи, маньи, то и помака Орфейя
Нали помаките бяха славяни? ;) Ако са беси значи са били християни!!! :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42