Author Topic: Светски училища в Родопите до 1912година.  (Read 5847 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

taliban

  • Guest
Здравейте,
събирам информация за училищното дело и светските училища в помашките села до 1912год. имало ли е такива..който има информация моля да ми помогне...интересно ми е от толкова много села в колко е имало светско училище пък били и те взаимноспомагателно, килийни, каквито е имало такива ...
П.С. Благодаря предварително !!!!

taliban

  • Guest
Все още не съм получил инфо по темата....Помагайте !!!!

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078

Не съм запозната с това доколко е имало светски училища в Родопите преди 1912 г.

Все пак, ако се допита човек с подходящи ключови думи до търсачките, излизат някои неща.

Примерно тези:


„Първото светско училище в селото е открито през 1854 г. в къщата на младия учител Никола Банев/Ковачевски.
Двуетажната сграда на новото училище е построена през 1888 г. с дарение от учителя Йордже Димитров Джорджев...”

Из You are not allowed to view links. Register or Login


------------------
"Отначало към църквата било открито килийно училище от Йеромонах Григорий, който и до днес е почитан като светец от християнското население в Средните Родопи. Той бил грък – монах от Света гора, Атон. Най-напред се установява в Момчиловци, където научава родопския диалект и създава т. нар. гръцка транскрипция ( изписването на думите от родопския диалект с букви от гръцката азбука ).
На тази „писменост” превежда гръцките богослужебни книги и ограмотява своите ученици в килийните училища в Момчиловци и околните християнски селища. Въпреки гръцкия си произход, по-късно, застава на страната на местното население в борбата му срещу Цариградската патриаршия и Ксантийската митрополия за българска църква и българско училище.

След 1867 г. килийното училище в селото постепенно прераства в българско и светско."

Из You are not allowed to view links. Register or Login

-----------------------------------------

"За поддръжка на училищата си помаците от с. Каменица (Пещерска околия) и Ракитово през септември 1881 г. потърсили финансова подкрепа от Румелийското правителство. Сумата, която искали, била съответно 250 и 350 турски лири. Просветната дирекция отклонила молбата с финансови аргументи, но те срещнали отклик в Екзархийския постоянен комитет, който насърчавал християнизирането на помаците."

Из You are not allowed to view links. Register or Login


------------------------------------

А в Кърджали например изглежда първото светско училище е било открито година след 1912-та, през 1913-та.

„На 7 ноември 1913 г. е открито първото българско училище в града -“Първоначално народно училище“. Записани са 8 ученици, а до края на учебната година достигат 25. Училището има само две стаи. Учениците се увеличават и е необходима нова сграда. Тя се строи близо две години - 1926-1927. Това е старата сграда на училище „Отец Паисий”. За нуждите на просветното дело в града през 1942 г. е открита още една сграда – на гимназията.”

You are not allowed to view links. Register or Login




Все нещо може да се намери, така че, дори по този начин.
Макар четова, на което аз попаднах, е доста оскъдно и спорадично.



 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42