Author Topic: Bi taraftan pomakım, bi taraftan gacalım, doğdum doğalı trakım :)  (Read 11044 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline pazderka

• Candidate member
  • *
Merhabalar,

Bizler ana tarafından Buşgaristan Lofça, baba tarafından trakya gacalıyız. Annanemler çerkesmüsellimlidir ki orasını bilen varsa tam bir pomak yerleşkesidir. Keza Büyük Mandıra, Nayipyusuf vesaire hepsi candır.

Tabi öğrenemedik pomakçayı nesilden nesile azalarak gidiyo, bana yar olan üç beş tane küfür.

Belki bu sitede bir kaçinan hayırlı herhangim birşey öğrenirim de ananiçkoya hava atarım :)

Offline ibrahim65

• Moderator
Mrb gacal ne demek ve Allah askına POMAKLARLA ne ısı var senın

Offline pazderka

• Candidate member
  • *
Gacalın farklı yörelerde farklı kullanımlar vardır ve trakyadaki kullanımı trakya yerlisidir. Yani bildiğim kadarıyla belli bir ırki temeli yoktur. Pomaklarla bir işim olması için sizden izin veya icazet alacağımı bilmiyodum afedersiniz yada durum tamamen ırki temeller üzerineyse site düşündüğüm kadar da renkli biyer değil heralde.

Velhasıl kelam öncelikle tanımadığınız insanlara "sen" diye hitap etmeniz hoş değil. İkinci olarak da kimle ne işim olacağı konusunda da sizden danışmanlık hizmeti alacak değilim.

Saygılar :)

Offline ibrahim65

• Moderator
Kosura bakma ama ben gacal cıngene oldugnu bılıyordum ve de bız burada hepımız ,,sen,, ben,, nız Beyler yok

Offline pazderka

• Candidate member
  • *
Estafurullah da gacalın çingene anlamına geldiği varsayımında dahi anne tarafımın pomak olduğunu belirtmeme rağmen "ne işin var pomaklarla" yaklaşımını hoş karşılamadım ki dediğim gibi öyle de bişey yok. Yani ben pomak olmasan ve sırf pomaklara sempatim olsa, bu siteye giremez ve takip edemez miydim :S

Siz meselesini de kızdığım için yazdım yoksa siz biz sen ben çok da önemli değil.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Gacallar ile "peçenekler" arasında bağlantı kuran bir kaç tarihçi arkadaşımız var ve bu bağlantı bana göre de mantıklı. Gacallar; Türkçeden farklı bir dil konuşan pomaklar, boşnaklar veya torbeşler gibi gayri türk unsurlardan değildirler.

Offline pazderka

• Candidate member
  • *
Olabilir ben tarihi ve etnik kökeni hakkında pek bi bilgi sahibi değilim. Dediğim gibi bizim oralarda gacalın gündelik kullanımı mübadeleler öncesinde mukim olanları ifade eder. Büyük ihtimalle baba tarafımda da göçmenlik mevcut ama bunu araştırabileceğim çok kişi de kalmadı ne yazık ki. An itibarıyla merak ettiğim Lofça da her hangi bir akrabamızın bulunup bulunmadığı

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42