Author Topic: Караджа Паша Джамия в гр. Гоце Делчев!  (Read 98958 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Над 1000 казаха „не“ на втора джамия в Гоце Делчев

Над 1000 жители на Гоце Делчев се събраха днес на мирен протест срещу изграждането на втора джамия в града. Площад „Македония“ се изпълни докрай, въпреки дъждовното време. Протестиращите развяха трикольори и призоваха общината за пълна прозрачност на проекта на Районното мюфтийство.
Председателят на новосформираното Сдружение против изграждането на джамия и културен мюсюлмански център в Гоце Делчев – Андон Балтаджиев, даде думата на замстниците си – Стоян Шапков и Георги Караилиев, които в речите си обвиниха както Районното мюфтийство, така и Община Гоце Делчев в опит ди прикрие намеренията си да даде картбланш на строителството.
Повечето от присъстващите на митинга бяха млади хора, които след речите се включиха в протестно шествие. Протестиращите проведоха и бдение със запалени свещи, като обявиха, че ще се борят с всички средства да запазят българския дух, оставен на поколенията от войводата Гоце Делчев.
„Не е нужна втора джамия в Гоце Делчев. Във всяко село по две. Адресно регистрираните мюсюлмани в града са около 1000 и могат спокойно да използват както сградата на мюфтийството, така и джамията в ромския квартал. 25-хиляден е Гоце Делчев и имаме три църкви. Нима за да изразиш вярата си, е необходимо всеки ден всички заедно да ходим на църква или джамия?“, заявиха пред множеството Шапков и Караилиев от трибуната.
Те настояват ясни отговори от Община Гоце Делчев каква ще е тази джамия, наистина ли ще е най-голямата на Балканския полуостров, ще има ли към нея и училище за имами и кому е нужно това.
„Аз съм на 85 години и помня, че на времето в Гоце Делчев имаше една дървена джамия, която беше празна и неизползваема. Против съм изграждането на нова джамия, защото градът е християнски. Не съм против религията на мюсюлманите, но те си имат достатъчно храмове и тук, и по селата“, сподели Костадин Тиганчев, който също бе дошъл да подкрепи исканията на организаторите на протеста.
Протестният митинг, както обеща началникът на полицията Николай Тонев, премина покойно, без засилено полицейско присъствие и без провокации.

http://infomreja.bg/nad-1000-kazaha-ne-na-vtora-djamiq-v-goce-delchev-9963.html

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
    Трябва да се случват такива неща за да видим и ние и света каква е така наречената "българска
    толерантвост".Интересно като търсим правата си с какво нарушаваме техните права.Болшенството
    от цъквите се строени когато християните са били "роби",излиза че в уж демократична България
    ние мюсюлманите имаме по-молко права от роби.Миналия Петък бях в София и понеже закъснях
    се наложи да кланям намаз отвън,да не ви казвам какви подмятания се чуваха от тротоара.Когато
   палеха молитвените килимчета в народното събрание депутати казаха че вътре има място а
   мюсюлманите нарочно излизат отвън.В този студ който беше едва ли ако не отговорността ни
   към Аллах нещо друго би ме накарало да се наредя на саф отвън.

Offline Suleyman.45

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 357
Mislya,çe te vıobşte ne se interesuvat dali ima mesta za molitva v djamiite te prosto mrazyat vsiçko naşe daje dobrinata i skromnosta ni.V tozi sayt mnogokrano sım pital naşite ozlobeni po printzip oponenti znayat li koga v B-ya sa postroeni nay mnogo tzırkvi i koga sa razruşeni nay mnogo djamii-otgovora e nay mnogo tzırkvi sa postroeni po vreme na Osmanskata imperiya,a poçti vsiçki djamii vıv veçe nezavisima B-ya se razruşavat vednaga sled oteglyaneto na osmanskata armiya.İ vinagi pitam koi sa varvarite.Mejdufproçem te ne poznavat kakto tryabva hristiyanstvoto dılboko v duşite si te sa si ostanali eziçnitzi i ateisti,a e vseizvestno,çe sled evreite nay golemi vragove na İslyama sa eziçnitzte.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3438
  • Gender: Male
   Интересно като търсим правата си с какво нарушаваме техните права.Когато
   палеха молитвените килимчета в народното събрание депутати казаха че вътре има място а
   мюсюлманите нарочно излизат отвън.В този студ който беше едва ли ако не отговорността ни
   към Аллах нещо друго би ме накарало да се наредя на саф отвън.

Колкото и да им обясняваш те си знаят тяхната. Целта им е ясна и се знае от всеки. Тези жалки особи не знаят че причиняват на обществото таково голямо зле, което никой външен враг не би успял да извърши.
Май че съдбата вече е отредена и няма да има спасение от тотално прогниване което ще доведе до пълното им изчезване в небитието. Полага им се!!!

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078

Аз едно не разбрах и никой не ми обясни, нито отговори.

Защото през цялото време се цитира, че става дума за нова джамия, която тепърва да се строи - къде в този казус е Караджа Паша джамия - която не е нова, а стара джамия (която не е реставрирана и дълго време не е била действаща).

Ако става въпрос за нова джамия - то това не е Караджа паша джамия, а някакъв отделен, нов проект.
Ако става въпрос за Караджа Паша джамия - това не е нова джамия.

Бих се радвала този път някой да ми отговори.



Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3438
  • Gender: Male
Аз едно не разбрах и никой не ми обясни, нито отговори.

Защото през цялото време се цитира, че става дума за нова джамия, която тепърва да се строи - къде в този казус е Караджа Паша джамия - която не е нова, а стара джамия (която не е реставрирана и дълго време не е била действаща).

Ако става въпрос за нова джамия - то това не е Караджа паша джамия, а някакъв отделен, нов проект.
Ако става въпрос за Караджа Паша джамия - това не е нова джамия.

Бих се радвала този път някой да ми отговори.


Какво значение има нова или стара. Важното е че преди 100 години в Гоце Делчев е имало 7 джамии а сега няма нито една. Важното е че българското правителство се отнася дискриминационно към Mюсyлманската обшност в Бг което е в разрез с европейските норми и нарушава сигурността на нацията.  За какво сплотяване може да се говори в такъв случай. Нима не виждате фашистко настроената паплач в БГ които се вбесяват само при чуването на израза Мюсулманин или Ислам. Когато не ви отърва се правите все едно че не живэте в БГ.
Между другото Гръцкият парламент е приел предложението за построяване на джамия в Атина. Фашисти - сверете си часовниците че става късно!!!

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 873
Аз едно не разбрах и никой не ми обясни, нито отговори.

Защото през цялото време се цитира, че става дума за нова джамия, която тепърва да се строи - къде в този казус е Караджа Паша джамия - която не е нова, а стара джамия (която не е реставрирана и дълго време не е била действаща).

Ако става въпрос за нова джамия - то това не е Караджа паша джамия, а някакъв отделен, нов проект.
Ако става въпрос за Караджа Паша джамия - това не е нова джамия.

Бих се радвала този път някой да ми отговори.



Има ли значение . Дали ще е нова или ще е Караджа. Тук става въпрос за отношение ,за реципрочност, за двойния аршин  и за онази изтъркана демокрация която е само на думи в България. Мюсюлманина може да извърши обязаностите и без да има храм макар ,че храмът е мястото където трябва да се съберат. Тук въпроса е съвсем различен и той е зададен към друга една общност, която въобще не е подготвена нито с разум нито с нравственост. Тогава мюсюлманите могат да зададат въпроса - Няма ли нещо изначално сбъркано в този модел на поведение на този народ на който всичко им пречи.
Какво да кажем за новите църкви които се посториха в села и градове с преобладаващо мюсюлманско население. Д аси спомним имаше ли там протести против строежа им или нямаше. Тогава за какво говорим.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3438
  • Gender: Male
Какво да кажем за новите църкви които се посториха в села и градове с преобладаващо мюсюлманско население. Да си спомним имаше ли там протести против строежа им или нямаше. Тогава за какво говорим.

Говорим за фашистко, шовенистко, варварско и дискриминационно поведение срещу Мюсулманите в БГ, но някои се правят че не разбират и постоянно хвърлят ''топката'' в тъч. Срам и позор, нямам думи!!!

Offline Suleyman.45

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 357
Bılgarina se okaza nay golemiya rasist i porobitel.Plaça mu kakvo sme im pravili 500g.yavno ne e bilo plaç,a podgotovka i sredstvo za opravdanie na represiite sreştu müsülmanite v B-ya.Da se vbesyava edin tzyal narod samo i samo,çe nyakoy iska da postroi dom za molitva,çe nyakoy prizovava za molitva s peene vmesto s kambana tova razuma mi prosto nemoje da go prieme.No nyama nişto za çudene kakıvto elita im,takava e i prostotiyata im.Razlika nyama-vse prostotiya.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Какво значение има нова или стара. Важното е че преди 100 години в Гоце Делчев е имало 7 джамии а сега няма нито една. Важното е че българското правителство се отнася дискриминационно към Mюсyлманската обшност в Бг което е в разрез с европейските норми и нарушава сигурността на нацията.  За какво сплотяване може да се говори в такъв случай. Нима не виждате фашистко настроената паплач в БГ които се вбесяват само при чуването на израза Мюсулманин или Ислам. Когато не ви отърва се правите все едно че не живэте в БГ.
Между другото Гръцкият парламент е приел предложението за построяване на джамия в Атина. Фашисти - сверете си часовниците че става късно!!!



За мен има значение. И не само за мен. И се учудвам на това, че непрекъснато се отбягва този въпрос. Защото едно е да реставрираш и да направиш действаща съществуваща джамия, оценена и като паметник на културата, друго е да искаш да строиш нова голяма джамия с търговски център и не знам какво, в град, в който и християните, ако биха искали да посетят едновременно в черквите в града, изобщо няма да се поберат в тях.

Аз подкрепих, впрочем, възстановяването на Караджа Паша джамия – както се нарича и тази тема – и ако тук не става въпрос за нея, е някак доста неискрено непрекъснато да се избягва уточняването на този въпрос.

Впрочем, жителите на този град, които са протестирали срещу строежа на нова джамия, вероятно се страхуват. Помислете от какво се страхуват, вместо веднага и направо да ги наричате фашисти. Защо според вас тези хора се страхуват от този проект, защо не могат да го приемат по друг начин? Защото са „фашисти“ е твърде лесен и неверен отговор. А толерантността винаги е взаимен процес. Ако не е, тя много лесно може да се превърне в термин от т.нар. политическа коректност, не и в действително състояние.

Между другото, в Гърция има къде по-малко джамии, отколкото в България. В България според данни на Евростат има най-много джамии на глава от населението от всички европейски страни.

„В България има най-много джамии на глава от населението. От Евростат съобщиха, че на територията на страната ни има 1200 джамии, което ни нарежда рамо до рамо с арабските страни.“ - http://pravda.bg/%D0%BF%D0%BE-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B9-%D0%B4%D0%B6%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B8-%D0%B2-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D1%81%D0%BC%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2/



Offline skoti3

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 565
Каква дискриминация пък има срещу мюсюлманите в България ? Каква, искам да знам ? Не говоря за онези лумпени по форумите дето ако кажат 7 думи, 5 от тях са обиди. То те са едни и същи и говорят едно и също. Аз нито съм обиждам някой, нито съм имал лични нападки към някой, е сега някой ако тръгне да ме обижда няма да му остана длъжен, както и някой ако обиде вас, също няма да сте му длъжни и повечето както и аз бихме отвърнали със същото, но не това е целта. Като са дошли Османците също е имало разрушаване на църкви, българите са нямали право в голям период да строят високи църкви, да при войните от 1878, 1912 е имало разрушаване на Джамии, но какво мога да направя Аз или всеки един от форума за това или за друго. И друго не виждам религиозна дискриминация поради факта, че в България има най-много Джамии на глава на населението, дори в някои малки села има и по две. Е това ако е дискриминация, здраве му кажи. Никой не възпрепятства строежа на Джамии, това, че има единичен случай в Гоце Делчев, където малка част от населението правят някакви протести нищо не означава. Не съм от Гоце Делчев и не знам как стоят нещата, но това, че някой протестира не означава нищо, ама нищо.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
  Да поставим един паралел между строенето на черкви по времето на Османската империя и строежа на джамия в наши дни.Ако искате,може и "Преспанските камбани" на Димитър Талев да преговорите.
 Дали някога мюсюлманското население се е събирало на протестен митинг срещу строеж на черква?
 Защо беше нужен този протест,защо бяха тези свински глави по вратата на мюфтийството?Не можеше ли просто да се оставят нещата в ръцете на властите и те да решават и да поемат отговорност - дали да се строи и какво точно да е - нова джамия или реставрация на старата?Макар че за реставрирането на старата държавата е длъжна да го направи.Паметник на културата е. 
 Не виждам причина хората в Гоце Делчев да се страхуват от нова джамия.Тя няма да им напълни града с други мюсюлмани освен сега живеещите или  прихождащи там от селата.Мисля,че има достатъчно мюсюлмани в града,за да имат право на собствен храм.Защото имаме примери на селища без нито един християнин,пък с черкви.Строени с пари от държавата - в това число и на мюсюлманите.Лошо няма,но нека да не мерим с двоен аршин!
 От цялата история се вижда само едно - колко струва българската толерантност.

Offline skoti3

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 565
През Османско време градовете и селата, където са преобладавали християни си е имало църква и това дали да няма или да има църква се решава от властите. То тогава хората не са знаели що е митинг. В дълъг период от време не се е позволявало строенето на църкви. И сега за този протест не може да се обвиняват всички християни, то това е една малка част националисти. На повечето им е все тая дали ще има Джамия или не. То някои не са си решили собствените проблеми от битов характер и други, до това им дали да има Джамия или не. И с протест и без протест джамия ще има в Гоце Делчев рано или късно.
И да питам в Гоце Делчев сега има ли действаща джамия освен старата ? Защото не знам ? Някой ми беше казал, че имало, но не съм бил и не знам.

Колкото до свинската глава- това е просташко поведение и заради някои не трябва да се слагат всички под общ знаменател. И няма за какво да се спори за българската толерантност. Факта, че има най-много джамии на глава на население, говори, че българската държава е достатъчно толерантна към всички. Говоря за сегашно време.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
  Да поставим един паралел между строенето на черкви по времето на Османската империя и строежа на джамия в наши дни.Ако искате,може и "Преспанските камбани" на Димитър Талев да преговорите.
 Дали някога мюсюлманското население се е събирало на протестен митинг срещу строеж на черква?
 Защо беше нужен този протест,защо бяха тези свински глави по вратата на мюфтийството?Не можеше ли просто да се оставят нещата в ръцете на властите и те да решават и да поемат отговорност - дали да се строи и какво точно да е - нова джамия или реставрация на старата?Макар че за реставрирането на старата държавата е длъжна да го направи.Паметник на културата е. 
 Не виждам причина хората в Гоце Делчев да се страхуват от нова джамия.Тя няма да им напълни града с други мюсюлмани освен сега живеещите или  прихождащи там от селата.Мисля,че има достатъчно мюсюлмани в града,за да имат право на собствен храм.Защото имаме примери на селища без нито един християнин,пък с черкви.Строени с пари от държавата - в това число и на мюсюлманите.Лошо няма,но нека да не мерим с двоен аршин!
 От цялата история се вижда само едно - колко струва българската толерантност.

КараИбрахим, ще попитам пак - за Караджа Паша джамия ли става дума - и ако става дума за нея, защо това не се споменава, не се казва, не се обяснява?

Що се отнася до свинската глава, това разбира не е нищо друго, освен просташки акт.

Що се отнася пък до това неразбиране защо има хора, които изпитват резерви или страх към строежите на нови джамии - помислете пак. Помислете, че много джамии бяха построени или възобновени в последните 20 и повече години. Което не е лошо разбира се. Но заедно с тези нови джамии, на места доста мащабни строежи, дойдоха и пари от фондации със съмнителни цели. Дойдоха и проповедници на заплата, които се опитват да проповядват един по-различен ислям. Дойдоха и бурките, които въобще не са или поне не бяха характерни за мюсюлманите по тези земи. Дойде и заканителното шествие на Байрам от ромите в една пазаржишка махала, които също са на заплата. И всичко това по време, когато знаете, не е никаква тайна, какво се случва по света. Колко много атентати и убийства се случиха, провокирани или обяснявани с някакви едва ли висши цели. Не си затваряте очите пред всички тези неща, не ги подминавайте. Защото така никога няма да разберете защо немюсюлмани могат да изпитват резерви и страх към исляма. Или по-точно към начина, по който се изповядва исляма по земи, където фундаментализмът е част от ежедневието. Този фундаментализъм се опитва да използва не от вчера вярата за политически цели, за завладяването на нови райони и земи, за "просвещаването" на останалия свят.

Опити за налагане на такива модели има не от вчера и в България. И ако за щастие те като цяло като че ли не са успели, то в някои отношения са. Къде бяхме виждали всички ние досега жени, на които им се виждат само очите? Ходеха ли досега мюсюлманките в България с бурки? Плащаше ли се преди, както стана в последните години, за изповядването на такъв вид ислям, какъвто даващите парите искат? И въобще трябва ли вярата, съвестта на човека да бъде купувана или манипулирана по този начин, чрез финансови стимули?

Аз не искам да пиша сега за това, че дори религиозният канон за т.нар. мюсюлманска забрадка не произтича от низпосланото чрез пророка Мохамед (за това, че никъде в Корана не се казва, че нито челото, нито ушите, нито устните, нито дори един косъм от косите на жените не трябва да се виждат). Затова съм споменавала неведнъж. Така или иначе обаче носенето на бурки от български мюсюлманки е един пример за това, че течения в исляма, които се опитват да убедят жените, че Аллах иска от тях това, че Бог иска от тях да ходят така, не само, че не са най-важното и най-доброто от мюсюлманската вяра, те са възможност за нейното изкривяване. Както и в християнството е имало преди време много напъни за прекалена "правоверност", така и в исляма има. При това в исляма подчинението като цяло е по-застъпено като основна теза, ако мога така да се изразя.

Може всички онези мюсюлмани с чисти души и мъдри помисли да си кажат: Ама ние никога не сме били и няма да бъдем заплаха за останалия свят, за нехристияните. Ама това ни обижда, че въобще сте способни да си го помислите и т.н. Може. Но то ще бъде, в някакъв смисъл казано, вид заравяне на главата в пясъка. Защото има неща, които може да не са част от душите на мъдрите и чистите духом, но са част от манталитета и разбиранията на други, които понякога могат и чистите духом да заблудят и да ги поведат след себе си. И защото има факти и примери, които не могат да бъдат игнорирани, или да се правим, че не ги виждаме.


Ако и чрез тези редове не сте разбрали защо хората, които не са от вашата вяра, могат да имат резерви и да се страхуват, ще трябва пак да пиша. Надявам се все пак да не наложи.


Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
  Мариана,дали не е по-добре да попитаме хората от твоята вяра коя е причината за страха им?Защото бурките,забрадките и прочие външни белези не бива да са повод за страх.Един такъв повод по-скоро би трябвало да е пречупеният кръст,вдигнат юмрук,надписи "Циганите на сапун,турците - в Турция" и все от този сорт.


  Да изясним ситуацията с джамията обаче.

Някой някъде е казал,че се готви строеж на "най-голямата джамия на Балканите".Доколкото знам,понастоящем това е Томбул джамия в Шумен.Тя доста отдавна е построена,но не става дума за датите.Става дума за мащабите.Да помислим малко: най-голямата в момента джамия на Балканите,намираща се извън пределите на Турция влияе ли пряко върху етническата и религиозна картина в България?Според мен не.Това е мое мнение,опитайте се да докажете противното,ако ви се занимава.

 Ако има една друга "най-голяма "джамия на Балканите дали с нещо ще промени живота на обикновения човек в Гоце Делчев,пък било той и противник на строежа и?Едва ли.Защото в джамията,както и в черквата се проповядва спазването на основни човешки ценности,които ни отличават от животните.Не вярвате ли?Запитайте се защо тогава в помашките села хората все още могат да си позволят да оставят дома си отключен в тяхно отсъствие.И обратното - битовата престъпност е най-висока в онези селища,в които заключените катинари на храмовете отдавна са проядени от ръждата.

  Да не говорим,че този проект - ако е такъв наистина - може би ще допринесе и за развитието на туризма и икономиката изцяло в този малък град.Какво от това,че клиентите на магазина ти ще носят бурки?Нали никой няма да иска да се отречеш от собствената си вяра?

 И защо се заговори за "най-голямата джамия на Балканите"?Кой го казва и дали наистина е така?Слухът май беше пуснат от "Атака".Те не са против най-голямата джамия на Балканите.Те изобщо са против всякакви джамии на Балканите.Не им вярвайте,използват националното чувство на българина,за да може вождът им да харчи държавни пари за своите воаяжи до Париж с поредното си гадже - Гаджева.Ако по времето на Османската империя доминиращото население е работело по същия начин,вас вероятно сега нямаше да ви има.Или щяхте да носите мюсюлманско име.

  А вместо това султанът е дал разрешение и е подпомогнал да се реализира първия по нашите земи референдум за  или против обособяване на отделна,българска екзархия.


  За големия брой новопостроени джамии също си има едно простичко обяснение.

  Някога,по времето на поредния "възродителен" процес,когато властта беше решила,че след като е успяла да направи от помаците българи може да повтори опита и с турците успоредно работеше и план за изтриване на родовата и религиозна памет на хората.Освен,че се чупеха надгробните камъни,то езновременно се събаряха джамии.Не остана несъборена джамия в родния ми край.Това понашите земи е правено в друго време единствено от дейците на ВМРО през 1912 год.Но тогава е било военновременна обстановка,би могло донякъде да бъде разбрано.Друг подобен акт,от който някога цял свят се възмути е   взривяването на гигантската статуя на Буда в Афганистан.Разликата е,че едното е артефакт на божество,който има историческа стойност,а другото е действащ храм,който има и социално значение.По-горе обясних какво е то.
 Та строежа на нови джамии всъщност беше възстановяване на разрушените.Е,по-големи станаха и по-красиви.На нали не става дума за реставрация?

 И като стана дума за реставрация - щом държавата отказва да реставрира един културен паметник,какъвто се явява Караджа паша джамия и позволи той да бъде оставен да се саморазруши (а може и с нечия помощ), то защо тогава да не бъде построен нов храм?

 Вярвам,че сте схванали съпоставянето.

 Да съпоставим и едно друго явление,придобило популярност по нашите земи.А именно навлизането на нови,различни от традиционните за нас религиозни течения.
 
От страна на исляма има навлизане на едни ,бих ги нарекъл по -хард религиозни течения и те намират своите последователи.Най-вече сред бедните и необразовани социални слоеве.Както и сред по-образованите,но податливи на психическо влияние души.Казвам души,защото тук става дума за влияние именно върху душите на хората.Това си е един вид пазар,може да го наречем и битка за душите - все тая.
От страна на християнството също навлязоха едни такива по-хард,а и не толкова хард течения.Йеховисти,Светиите от последните дни,евангелисти и така нататък.Общото между всички течения и от двете страни е таргет-групата.Бедните и необразованите.

 Никой не е правил съпоставка на престъпността преди и след появата на тези групи.Не са изследвани поведенческите характеристики като цяло и няма данни за влиянието на новите течения,навлезли в живота на хора,притиснати до стената и нямащи какво да губят.Обикновено с такива хора са правят революции,стига да има кой да ги поведе.

  Но революции няма.Вместо това се паявяват едни бедни,но кротки,поддържащи се хора,които са придобили вяра в себе си и в своя Бог.Независимо под какво име са го възприели.Не знам за вас,н аз съм имал допир с такива хора и съм видял положителните промени в душите им,оттам и в бита им.

 Има място за всякакви нови религиозни форми.И за тези с бурките,и за онез с белите ризки и вратовръзките.Достатъчно е да спазват законите на страната.А за како работят  - това може лесно да се установи от екипи,съставени от социолози,психолози и прочие разбирачи на душите на хората и духа на обществото.

  А за манталитета на тези или онези не ми се коментира.Протест срещу строежа на храм?И мълчание при строеж на поредното казино?

 За какъв манталитет изобщо си говорим?
 
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42