Author Topic: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ  (Read 104022 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline recep memis

• Avarage member
Re: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ
« Reply #135 on: January 28, 2011, 13:25 »

site yönetimine alenen soruyorum... 

bir dostum termodinamik anlatmak istiyormuş ille de, konuyu çok iyi bildiği ve başka da bi bok bilmediği için...   "entropi" entalpi" falan, sayıklayıp duruyor kaç zamandır ki duruk hayvan; gelip ortanıza sıçabilir miyim diyor. burası bir yen içeri ortası değil gibi duruyor,..  başkaları en azından; dilediği zaman, dilediği yere halt etmekte bir beis göremiyor çok açık... o sormadan  çık dediysem de ortalık tan dinletemedim...  kibar fahişeymiş meğer.  haki ki barlar dışında öyle; uluyarak orta, kır işemezmiş falan...

merak ediyorum şimdi,... kon donların şapkasıyla kel alaka bu ifra   zat  mı? taşınacak bi tarafa yoksa aklı eseni estiği her deli(li)ğe süren yılan dili misali zürafa taklidi yapmaya devam mı edecek acaba?....

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Ynt: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ
« Reply #136 on: January 28, 2011, 13:39 »
Tamam ancazin buraya kadar. Tolere edebileceğimiz sınırı aştın. Eğer türkoloji mezunuysan ülkemdeki eğitim sistemi adına üzülürüm.  Turancılık ile ilgili bir kaç site vardı, oralarda kendini daha rahat hissedeceğine eminim. Hadi sağlıcakla kal.

Offline kzl.deli

• Candidate member
  • *
Re: Ynt: Pomaklar üzerine farklı bir tarih okuması - Recep MEMİŞ
« Reply #137 on: February 01, 2011, 01:20 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Katkınız için teşekkürler sayın Kzl.deli;

"Babek" köyü ile ilgili, bir soruyla yıllar önce karşılaştığımı anımsıyorum. Pomak mail grubuna yazan bir arkadaşımız atalarının bu köyden geldiğini belirtmiş ve adın   ne anlama geldiğini sormuştu sanırım...  Bildiğim kadarıyla Ermenice'de Dede/Baba gibi bir anlamı olduğuna ilişkin bir yanıt vermiştim. Köyün  özellikle inanç açısından bir merkez (tekke vs) olabileceğini düşündürmüştü bana bu ad ve arkadaşımız bunu teyid eder mahiyette beyanlar iletmişti,... Ermeniceyle ortaklaşma ise Paulikan - Bogomil -Alevi  kavramları ekseninde, İran/Kafkas [arrania/albania  - ( bu arda Alvanlar& Yablanova adını, "alban" köküyle bağlantılı bulduğumu belirtmek isterim.)] coğrafyasına uzanan köklere işaret ediyor olmalıydı ki aktardığınız bilgiler bir biçimde bu bağlantıya işaret ediyor....

Yemek (kaçamak) ve müzik (tulum) kültürü ve adlandırma (Arrania/Albania) açısından söz konusu bölgeler arasındaki çakışmayı ısrarla izaha çalışılması gereken bir bağlantı olarak görmüşümdür daima  ben...
Sevgili Hocam..
Babek konusu benimde üzerinde durduğum bir konudur. Lakin Elimizdeki kaynaklar genellikle Arap ve Fars kaynağı olduğundan o devrin şartlarını da göz önünde bulundurduğumuzda İslam adına fütuhat yapanların ideolojisinin genel kabul gördüğü fikirlerden oluşmuş olduğuna inanıyorum. O devirlerde Türkler olarak tanımlanan toplulukların içersinde ne gibi etnik unsurların oluştuğunu kestirmemiz epey zor olsa gerek.
Gerek Pomak'lar olsun gerekse sonradan gelen topluluklar kanımca hep aynı yolu izledikleri ve batıya doğru yöneldikleri, tarihçilerimizinde ortak görüşü olsa gerektir. Ermeni konusuna gelirsek Hürremi topluluklar içersinde bulundukları ve Babek'in mağlup olmasını müteakiben yakalanması için komutan Afşin'e yardım ettikleri söylenmektedir. Hürremiler ile beraber batıya kaçan Türk boyları içersinde Ermenilerinde olması muhtemeldir. Çepni boylarının zamanla Ermenileri iç bünyesinde eritip  Türkleştirdiği ihtimal dahilindedir.
Alvanlar köyü halkı Kızıldeli'nin (Seyyid Ali Sultan) evladiye kolundan gelenlerin kurduğu bir köydür. Babama ''Nerden geliyoruz'' diye sorduğumda, ''Evladım, bizler kızıldeli'den geliriz'' dediğini dün gibi hatırlarım. Birde ''Horasandan geliriz'' sözünü hatırlıyorum.
Bu yaşanmışlıkları birbirleriyle irtibatlandırırsak köklerimizdeki irtibatı daha net bir şekilde kavramış oluruz. Burada Ermeni bağlantısı üzerinde biraz duralım: Babek'i Afşin'e teslim eden Ermeni komutan Abbasiler ile anlaştığına göre Kaçmalarına sebep olacak hiçbir şey yoksa niçin kaçsınlar? Sorusu akla geliyor. Bence Ermeniler Balkana gelmişsede, Çepniler arasında erimiş küçük bir gurup olabilir.
Paulikenlik ve Bogomillik konularına gelirsek bu konuda Alevi araştırmacılar arasında yakın tarihte Erdoğan Çınar'ın bir eseri vardır. Eseri okumasamda bu eser hakkında , Hamza Aksüt, Ünsal Öztürk gibi araştırmacılarımızın yorumları ışığında, bu eserde ''Sahtecilik'' yaptığı yönünde iddialar Alevi sitelerinde dolaşmaktadır. Daha doğrusu, Bogomillik ve Paulikenlik gibi konular batılıların görüşleri olup ne kadar ilmi bir hüviyet taşıdıkları araştırmaya muhtaç iddialardır. Bu sahada iki görüş birbirini etkisizleştirmek için olanca gücüyle çatışma halindediir. Ben buna Vatikan ile Türklüğün çatışması diyorum. Bu hadiseye  İslam'ı katmamamın sebebi ''İslam'da Ruhban sınıfı olmadığından bir devletide olamaz'' diyerek, bu meseleyi Türklük şemsiyesi altında yorumlamak istememden dolayıdır.
Saygılarımla..

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #138 on: February 02, 2011, 13:32 »
beste bestelemekmiş:)))  beste yapılır kardeş bestelenmez tüm diller adlar yardımcı eylemlerle sürdürülür ben türkoloji mezunuyum başkasıyla yarış bu konuyu bence ya da sadece pomakçayla gel bana belki  yanıt yetiştiremem sana :)

Türkoloji mezunu değerli kardeşim. Konumuzla alakalı değil ama türkçeyi daha iyi öğrenmen adına 1973 yılında Tünay Akdeniz & Grup Çığrışım tarafından yapılan albümdeki "Babam Yazdı Ben Besteledim " adlı şarkıyı sana ithaf ediyorum.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #139 on: March 02, 2011, 22:15 »
Memişoğlunun düzmece tarihinde yer alan bir diğer konuyu ele alalım.

Yerleşmek kelimesi yerine yerleştirilmeyi kullanmak daha uygun olur zira Bizans, kendi ordusunda hizmet eden hristiyan kumanların önemli bir kısmını ( bazı kaynaklara göre 50.000 kişilik bir topluluk ) selanik çevresine yerleştirmiştir. Bu kumanlar bölgenin hristiyanlaşmasında önemli bir rol oynamışlardır. Kumanlar ve bizanslıların lebenium savaşında diğer bir türk boyu olan peçenekleri katlederek, ortaklaşa olarak tarih sahnesinden silmeleri de konumuzla kısmen ilgilidir. Ayrıntılı bilgiyi bilahare sonraki mesajlarımda aktaracağım.

Offline Karacaovalı Pomak

• Avarage member
« Reply #140 on: March 03, 2011, 21:46 »
Ben Selanik'in kuzeyindeki Karacaova kökenli bir Pomakım.Türklerle dinimiz islamdan başka hiçbirşeyimiz ortak değil.Dilimiz,örf adetlerimiz,görünüşümüz çok farklı. Pomakları türkleştirme muhabbeti çok saçma.Gerçeği herkes biliyor.Bazı ırkçı-turancı insanların ,saplantılı düşünceleri ve kalplerinden geçen saçmalık dolu bilgileri kendilerini bağlıyor zaten.Herkes biliyor Pomaklar Avrupa( Balkan) kökenli bir millet.Dilleride Slavca.Bu konu burda biter zaten.Kimse bizim üzerimize yafta yapıştıramaz.

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #141 on: December 24, 2013, 20:23 »
....

Offline candenz

• Candidate member
  • *
« Reply #142 on: February 19, 2015, 01:44 »
Ben Selanik'in kuzeyindeki Karacaova kökenli bir Pomakım.Türklerle dinimiz islamdan başka hiçbirşeyimiz ortak değil.Dilimiz,örf adetlerimiz,görünüşümüz çok farklı. Pomakları türkleştirme muhabbeti çok saçma.Gerçeği herkes biliyor.Bazı ırkçı-turancı insanların ,saplantılı düşünceleri ve kalplerinden geçen saçmalık dolu bilgileri kendilerini bağlıyor zaten.Herkes biliyor Pomaklar Avrupa( Balkan) kökenli bir millet.Dilleride Slavca.Bu konu burda biter zaten.Kimse bizim üzerimize yafta yapıştıramaz.
Türkiye asimilasyon işini çok iyi yapıyor. Pomakların bugun çoğu kendisini Türk olarak kabul ediyor. 1 yıldır araştırıyorum yabancı kaynaklarda Pomaklar bulgar Türk kaynaklarında Türk çıkıyor. Yabancılar en azından slav demişler onada şükür :)  Her ülke kendi içine çekmeye çalışmış bizleri ama en çok başarılı olan Türkiye. bulgaristan'da araştırdıgım kadarıyla insanlar gururla Pomak'ım derken Türkiye'dekiler Türk olduklarını sanıyorlar.

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
« Reply #143 on: February 19, 2015, 03:12 »
Türkiye'de kimlikle ilgili sıkıntı olmayınca soy sop da önemini yitiriyor. Belirleyici olan dindir. Soy tartışmaları hiç bir zaman gündeme gelmemiş, çünkü hiç kimseye faydası olmaz. Olsa olsa tefrika yaratır.  Türkiye'de herkes istediği gibi kendini belirleyebilir, yeter ki Türkiye düşmanlığı yapmasın ve ya buna alet olmasın. Kıymetini bilelim vesselam.

Offline Marlboro

• Forum fan
« Reply #144 on: February 19, 2015, 21:48 »
Herkez tarihi istedigi yerden baslio !

Nezaman bu "slav" ismi tariha girdi ?

"Slav" isminden once acaba kimdi bunlar ?

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #145 on: February 21, 2015, 02:06 »
bulgaristan'da araştırdıgım kadarıyla insanlar gururla Pomak'ım derken Türkiye'dekiler Türk olduklarını sanıyorlar.

Türk olduklarını sanmıyorlar, kendilerini dahi reddediyorlar dahası yapabilecek pek bir şey yok.

Offline Marlboro

• Forum fan
« Reply #146 on: February 21, 2015, 10:49 »
bulgaristan'da araştırdıgım kadarıyla insanlar gururla Pomak'ım derken Türkiye'dekiler Türk olduklarını sanıyorlar.

Bulgaristanda pomaklar gururla Pomak'im derken, neden kendini "bulgar" zannedenler, Batak'ta pomaklara turk dediler ?

Yani bu gun bakarsin  kendini "bulgar" bilen hristiqnlar, Pomaklara "bulgar" demesine kararlidir.

Bulgarlarin kimin olduguni hala orenenemediniz mi ?

Sizlerin atalariniz Bulgaristani kuran bulgarlarlan mi geldi ?

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
« Reply #147 on: February 22, 2015, 02:14 »
İşte kendilerini asırlarca muhafaza eden gerçek Bulgarlar. Kendilerini '' Eski Bulgar'' olarak tanımlıyorlar. Dillerini de korumuşlar. Geride kalanlar zorla hristiyanlaştırıldıktan sonra kilise dili olan şimdiki slavcayı benimsemişler. Bütün tarihçilerin ortak görüşü budur. Volga Ural Bulgarları müslüman oldukları için şimdiki Bulgaristan siyasetçileri tarafından gözardı ediliyorlar, ama güneş balçıkla sıvanmaz.

Езикът на който са говорели прабулгарите на Хан Аспарух

Offline huzeyfe

• Member
  • **
« Reply #148 on: January 03, 2016, 15:56 »
Seneler sonra bu başlıkta yazdıklarımı okuyunca epey güldüm. :) Pomakların kökeninin nereye dayandığı sadece merak duyulması gereken bir şey olabilir. Ayrıca bu kadar (You are not allowed to view links. Register or Login) genetik çeşitlilik varken bunun da pek bir önemi yok sanki. Herkese selamlar.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42