Author Topic: Gençliğe hitabe  (Read 3981 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bello

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 588
 • Gender: Male
 • Göçler, göçler, göçler...
Gençliğe hitabe
« on: July 28, 2008, 15:53 »
GENÇLİĞE HİTABE

         Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
        Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
         Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

                                                                                                    Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
                                                                                                               20 Ekim 1927



Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Gençliğe hitabe
« Reply #1 on: July 28, 2008, 18:59 »
Sevgili bello!

Atatürk' ün Gençliğe Hitabesi' ni buraya koyarak verdiğin mesaj oldukça net aslında. Bunun üzerine eklemeler yapmak istiyorum müsadenle;

Bu site uluslararası bir site, pomaklar balkanların ve dünyanın pek çok yerine yayılmış durumda. bir çoğumuz farklı ülkelerin vatandaşlarıyız, ve burda bulunma amacımız evet kültürümüzün tarihte kalmış ögelerini bulmak ve yaşatmaya çalışmak. Bu bizim gibi her toplumun hakkıdır. Her insanın temel hak ve özgürlüklerini kullanma talebi olabilir ve olmalıdır, ancak bunun yolu silah, savaş ve kana kan isteme olmamalıdır. Hak ve özgürlüklerini kullanmak isteyen herkes bilmelidirki karşımızdaki insanın sınırlarını ihlal ettiğimiz zaman talep ettiğimiz hak ve özgürlükler bizim hak ve özgürlüklerimiz olmaktan çıkar ve cinayete girer. Heleki bu talepleri dile getirirken masum insanların canları göz ardı ediliyorsa hiçbir gerekçe hak ve özgürlük talep eden kişiyi haklı çıkartamaz, çıkartmamalıdır.

Saygılarımla,

Ziyaretçi

 • Guest
Ynt: Gençliğe hitabe
« Reply #2 on: July 28, 2008, 21:32 »
 Harikasın daylek !
 Bunun üstüne söz söylenir mi ASLA..
 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42