Author Topic: Диалекти  (Read 59926 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Диалекти
« on: July 31, 2008, 20:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Диалекти
« Reply #1 on: July 31, 2008, 23:55 »
Ами, аркадаш, ша си навлечеш гнева на на некои хора с тези диалектни карти. Иначе са много точни. Показват естествени процеси в развоя на българския език. Аз съм бил на така наречените теренни проучвания.Поздрав.

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #2 on: August 01, 2008, 11:12 »
Zdraveite ;)

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #3 on: August 01, 2008, 16:33 »
 ;)

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #4 on: August 01, 2008, 18:36 »
 ;D

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Диалекти
« Reply #5 on: August 01, 2008, 18:44 »
adi_bg, за ваше разочарование мога да ви кажа, че нямате и идея кой съм и дали нямам представа от етническите и конфесионалните групи в държавата България. Интернет е последното място от където ще ми дойде наум да черпя информация. Ако искате да бъдете сериозни хора участващи във различни форуми, оставете емоциите настрана. Митовете и легендите не вършат работа в сложната наука за езика. Българският език има достатъчно диалектни групи и всяка едана от тях е ценна. Самите помаци не говорят един диалект, а са свързани с района в който живеят. Дори в масива на Родопите говорите, които използват са твърде много. Та в този ред ловешките помаци, които до освобождението са били твърде голяма група, но за съжаление болшинството от тях са се изселили първо за Македонските земи в последствие към Одринско говорят доста по- различно от родопските и пиринските помаци, но това не ги прави непомаци, нали? Оставете антропологията настрани един народ не е просто плод на биологично сливане между различни племенни групи, нацията се формира в продължение на векове, тя е териториална, културна, социална и езикова общност и тогава вече можем да говорим за верска общност, но вярата не е определяща за националното самосъзнание. Поне това е така в цивилизованите страни. Това, че ние се делим си има своите исторически предпоставки и корени. Но мисля, че ако се постараем да се отворим повече един към друг, да се опознаем да се приемаме такива каквито сме си, да общуваме свободно без предрасъдъци като истински чеда на нашата земя ще имаме повече полза и ние самите и децата ни. Нека бъдем добронамерени един към друг ние не сме виновни затова, което се случило през многовековната ни история. Павликяните- българокатолици бяха не по- малко тормозени от властта и по- време на царска България и от комунистите, ала нашите баби и дядовци заедно със свещеническия клир намериха сили да простят, и за остров Персин и за Янчова поляна и за депортираните и разделени семейства, за затворените църкви и да продължим напред като граждани на България. Незнам от кое поколение си, аз лично не съм от страдалото поколение, но те увервам, че прошката лекува всяка една нанесена рана, да прощаваш когато те боли ето това е на което ни учи и нашата, а мисля че вашата вяра. Нека Бог излекува сърцата на всички нас.

halikan

  • Guest
Ynt: Диалекти
« Reply #6 on: August 01, 2008, 20:00 »
4eliliste 'Balgarite i turskiyt ezik' na profesor Hasan Eren

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #7 on: August 02, 2008, 05:53 »
Ei Rado li si kakuv si neznam.Ama struva mi se 4e si niakoi bulgarin  koito se predstavia za pomak.Abe ti nemoje6 li da razbere6 ,4e 7-puti ni e nabivano v glagite tova 4e sme bulgari i pak sme ostanali pomazi.Ti danesi ot novite vuzroditeli kato tezi ot hristianskat organizazia predte4a koiato razdava6e pari v Ko4an koito prieme hristianstvoto.E razdavah ,razdavaha i  suma  ti zigani hristiani napraviha ,no kato svur6iha parite onezi koito biaha stanali hristiani-hvurliha krustovete i kazaha 6tom niama pari ,nie sme do tuk.Za6to samo zablujdavate horata 4e 6te gi napravite milioneri nemi e jasno.Do sega samo edin pomak e spe4eli ot smiana  na religiata i tova e Richard Denizov ot Dolno Drianovo.No toi nee priel ortodoksalnata religia,t.k. za nego pravoslavnata viara e mnogo bedna i ni6to ne dava toi stava katolik.Katolizite ot Amerika mu pomagat ,finansirat go i sega ima kompania za tirove.A ti Rado kakva kompania ima6,,,za namirane na baluci li.Ako naistina si pomak -niama da se kazva6 Rado a sigorno 6te si Rujdi.

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #8 on: August 02, 2008, 11:21 »
 :D

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #9 on: August 02, 2008, 11:22 »
Браво Радо! Точно там е разковничето - някой се мъчи да ни раздели, за да ни владее! Най-доброто за всички е да търсим приликите си, да пазим традициите си (защото точно те показват колко сме близки). Вторачвайки се само в религията като отлика, забравяме за другото! Точно езика изследван навремето от първите учени-наши и световни, показват че сме братя! За съжаление чуждата пропаганда промива по-добре мозъци от точните научни изводи!
Яд ме е, че едни албанци, толкова оплювани, имат националната идея да се обединяват, независимо от религията си и местните си различия!  А ние вместо да се обединим срещу обезкървяването и обезличаването на родината ни - се караме! Ех, май е бил прав Кубрат, с притчата за снопа пръчки....
Снейк, виж пак документите на османската империя-скоро тук пак ги публикуваха, кой на кого е син и брат...Какво е обобщил Митхад паша по въпроса за българите и българите изповядващи исляма. И това във времена, когато никой на никого не е набивал канчето. Това че българи (християни или атеисти), но ДОБРОНАМЕРЕНИ, пишем тук, не означава че искаме да упражним насилие към вас. Поне аз искам да разговарям с хора, принадлежащи към най-изключителната българска музикална народна общност - Родопската! Да им изказвам уважението и възхищението си за трудолюбието, почтенноста, здравите корени на традицията!
А Снейк не умее да чете между редовете и другите постинги!
Малко ум трябва за да се разбере, че Радо не е българин-мюсюлманин, вероятно има произход сред павликяни, българи-католици, може би и Банат... и с поведението си дава пример, как религията не може да променя рода на човек. Поздравления Радо..Впрочем беше ми обещал помощ за някои редки думички в разбирането на песента "Боже, недей да допуснеш..." на Дориана !

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #10 on: August 02, 2008, 11:47 »
Естествено е, че религията НЕ може да променя или определя рода,народността на човек!  Нима исляма прави един индонезиец, един китаец, един арабин, един кениец, един албанец  хора от една народност ???? Същото важи и за християнството. Само при евреите май има съвпадение - няма изповядващ тяхната религия, който да не е евреин. Но има евреи, които са атеисти !
Само у нас може да съществува факта да питаш един човек, не знаеш нито дума от друг език, освен българския!!  при преброяването каква му е народността и той да ти казва че е мюсюлманин. То българите във Велика България на Волга, мюсюлмани още от 9 век, не се отричат че са българи!
А за цар Борис темата е дълга и сложна, за да я анализираме тук. Темата тук са диалектите - на българския език!
Аз пък имам един въпрос... Какво общо има между наричащите се помаци в Родопите и в Тетевенско?  че да се броят към обща група, различна от българите?  Че то помаците в Буйново са по-род с християните в Широка Лъка и Гела.  Както и помаците в Български извор са по-род с християните в Малка Железна!

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #11 on: August 02, 2008, 12:01 »
Същото важи и за германците например... Там има франки, прусаци, СЛАВЯНИ... но дълго живяли на едно място станали дойч!  Испанците...италиянците! Пък на Балканите колко сме смесени!  За Турция да не говорим!  Но в Турция първо си ТУРЧИН, пък ако имаш родов спомен за нещо различно - май е личен въпрос.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #12 on: August 02, 2008, 19:03 »
Rado mari-mislia ,4e znam koi si-Ti si Bikir Saruev ili  Boqan Saruev -riazania pop.Ti iska6 da vnu6i6 na nas bul. prosihod ,

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Диалекти
« Reply #13 on: August 02, 2008, 19:10 »
Ще ти отговоря семпло, за простотията няма граници и за невежеството лек няма.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #14 on: August 02, 2008, 19:15 »
Снейк, зле си информиран за волжските българи...
А мъжката форма на Радо си съществува, въпреки че на теб такива работи не са ти известни. Радо от Радослав... Също сина на големия режисьор Въло Радев- се казваше Радо Вълов...
В постинга ти се долавя лек опит за дискриминация по пол... Тук може да бъдем напълно анонимни - както по име, така и по пол, вяра... Важно е да сме толерантни...
А за някаква вълна... Според мен в България от 20 години насам е сбъркана социалната политика, а не етническата. Липсата на правилна социална политика и отнемане перспективата на обикновенните хора, без оглед на религия или народност, е голямата опасност.  Мафиозите овладяха средствата за производство (собствеността) и сега и българи и турци и помаци се превръщат в крепостни селяни... Понеже немалка вредна роля изигра ДПС, по психологическа реакция те ще оберат отрицателния вот на изборите, въпреки че и комунистите са виновни, 50% повече. Кръговете от фирми на Ахмед Доган станаха по-известни от фирмите на БКП. Това е лошото... А иначе обикновенния помак е в същото положение както и обикновенния българин-християнин. И за неговото тежко положение не е виновна различната религия. Затова казвам - ако трябва тук да дискутираме действия за подобряване положението на помаците,  капсулирането и отцепването не е решение. Ако някой силен, почтен помак даде тласък за едно общобългарско единение и възраждане, за по-справедливо общество за всички (пример - като Васил Левски за  българите, Мустафа Кемал-(вероятно като помак? за турците)  - бъдете сигурни че ще го подкрепят и достойните и обикновенни българи.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42