Author Topic: Диалекти  (Read 60675 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #15 on: August 02, 2008, 19:18 »
Снейк, ти изби рибата!  Не разбра ли че човека има връзка с българите-католици!
А би било интересно да чуем тук Боян Саръев.
Снейк, какво мислиш за големите родопски народни певци и музиканти? Те какви са?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #16 on: August 02, 2008, 19:42 »
Snake , az mislq 4e ne e ubavo bez da poznavash Rado da mu se karash.
Za tozi pomak koito ti pishesh v Amerika deto e stanal hristianin , spored mene e stanal ne katolik a protestant ili pak mormon.
Iskam da mi kajesh to4no kakav e bil, prosto mi e interesno.
No, v Goce Del4ev odavna se izqvqva edna pomakinq ot Vaklinovo - kato protestantka.
Predpolagam 4e imat nqkakva vrazka.
Razbira se 4e zaradi parite sa se prodali.
 
No tova edva li v dneshni dni bi podvelo koito i da e otnosno proizhoda ni.
AZ ne mislq  4e Rado iska da napravi ot tova problem, moje bi toi ima kakvo da ni kaje, neshto koeto nie ne znaem ot negova gledna to4ka.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Диалекти
« Reply #17 on: August 02, 2008, 20:11 »
Gugu, Metka, благодаря! Нямах намерение да отговарям с повече думи на снейк, но защо пък не. Да казвам се Радослав, павликянин съм , но не католик а лутреанин, има и такива сред нас. Но по- принцип павликяните са католици само няколко семейства са лутерански. Да снейк, ти позна викар съм, все още не съм пастор но и това ще стане  ;). И това не ми пречи да бъда приятел със всички и да съм достатъчно толерантен. А е добре да бъде внимателен човек в думите си.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #18 on: August 02, 2008, 20:23 »
Poznah ,nali-vijda6 li 4e poznavam az 4e nesi pomak .A pile shareno  i vednaga po4vate da me triete -tipi4no bul. rabota.Stom nevi haresa ne6to- iztrit.Celesevi6 i gogo-razberete -proishoda na bulgarite e turski neni burkaite nas pomazite s vashia turski proishod.Mantalitete vi e edin i su6t.Imam priateli turzi i bulgari -prosto nemogat da se razli4at po mantalitet.Nie sme mnogo razli4nio ot vas,su6to se otnasia i za makedonzite.Ma te horata sa se opredelili -nie sme makedonzi,Rado re6il da giopredelia kato bulgari.Ami 4e to i albanzite sa bulgari ,rumunzite ,surbite ebe pi6i ziala Evropa bulgarska i da ti e kef.

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #19 on: August 02, 2008, 20:26 »
mn mi e interesno razkaji za luternstvoto i kvo oznachava da si vikar?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Диалекти
« Reply #20 on: August 02, 2008, 20:28 »
Rado, az sam 4el za Landskneftite, koito sa prevzeli Rim po vremeto na papa Kliment, no neznam koi 16 li beshe ne pomnq.Iskali sa da go izgorqt.
Te moje bi sa bili spravedlivi v gneva si.Poradi razto4itelstvoto vav Vatikana , katoli4eskia klir togava e bil v nemilost i mnogo bednost.PO tezi vremena se e poiavil i Martin Luter - germanecat 4iito lik go imashe na banknotata ot sto marki edno vreme :D
Knigata koqto sam 4el e ot Amin Mualaf i se kazva - ¨LAV AFRIKANSKI¨,
opisvashta  avtenti4no pogromite na kastilcite sreshtu mislumanite i evreite v Andalusia i Grenada.
Adi mislq 4e tazi kniga e u vas!

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #21 on: August 02, 2008, 20:46 »
Snake, kaji koi i zashto te e tril , kade e svobodata na slovoto???!! Interesno mie tvoeto mnenie za proizhoda ni? iasno e che sme na edno mnenie spriamo  mita za  balgarskiia ni proizhod, i ''poturchvaneto ni''!! Nie sme si i shte si ostanem pomatsi svobodni i silni , niokoi ne e uspial  do sega ni da ni ''pobalgari '' i ne shte uspeiat!!

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #22 on: August 03, 2008, 01:59 »
Adi- po viarno ot tova 4e sme traki - niama,dokazvat go mogilite okolo selata ni.Dokzvat go razorenite grobi6ta ot imaniarite.Samo Bojidar Dimitrov  tvurdi ,4e trakite sa iz4eznali,prosta gi e niamalo.Ami ,ako gi e niamalo,kak 6te se obiasni fakta ,4e albanzite sa traki.Kak te sa se zapazili,a trakite v BG -iz4eznali.Pravi mi su6to vpe4allenie za6toto tazi informazia 4erpia ot youtube.Mnogo ne6ta ima kakto v na6ite obi4ai,taka i v obi4aite na albanzite .Porazen sum ot ne6tata ,koito puk pokazvat gurzite za Troia i troianskata voina-tam te pokazvat i ne6ta ot jivota na drevnite gurzi .Niakoi ot tezi tehni obi4ai gi vijdam i u nas v na6ite.Kak taka,mnogo prepleteni i ot hiliadi godini zapazeni.Ami za6to nesme zapazili ne6to ot bulgarskite.Kato nesme bili takaiva,kak moje da zapazim.Az imam priatel tur4in i bulgarin ot Kurdjali-i dvamata ti kazvat ,nie bulgari i turzi sme bratai ,imame mnogo ob6ti ne6ta.Vie ste korenno razli4ni ot nas dvata naroda.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #23 on: August 03, 2008, 02:17 »
Rado,izvini me,ti mi govori6 ot gledna to4ka na katolicizma-az uvajavam vsiaka edna religia.No za men,kato musulmani nee prisu6to da psuvam i da opredeliam koi kakuv e.Ako pita6 men,po dobre tezi pomazi ot Izto4nite Rodopi da priemat katolicizma,pone 6te se vidiat s rabota i pari.A sega-pogledni gi- te sa po jalki otkolkoto predi,po bedni  i po ne6tastni.Raz4itat na samata durjava da im dade,t.k. vednuj e dala 6te triabva da dava postoianno.Ta misulta mi e,nesi izu4il na6ata psihologia na ozelavane prez vekovete,za tova ti e lesno kato pro4ete6 2-3-fal6ifikata da opredeli6 4e pomazite sa bulgari,i makedonzite sa bulgari.Ti 4el li si za Aleksandur Makedonski-mai toi e bil bulgarin,ami Orfei,ami Spartak,-vse bulgari ot gruzkata mitologia.Ot men ti suvet-kato ide6 v Aton i ako ima6 shans da pro4ete6 ne6to za Rodopite 6te ti budem mnogo blagodarni.No tam teb i men niama da tne pusnat ,ti moje da ide6 vuv Vatikana ot tam moje da donese6 ne6to za nas.V bulgarskite arhivi prosto niama nikakva informazia.Ami pomisli samo-Istoria slaviano{bulgarska},za6to ne samo bulgarska.Namira se v Aton ,ne v BG.Zna4i vsi4ko pisano za srednovekovieto kato arhiv v BG,lipsva ,to e v Aton i v arhivite na Osmanskata imperia,niakoi ne6ta ima po 4ujbina,no tvurde malko.Taka,4e pro4eti niakoi ne6ta ot arhivite na Vatikana i togava opredeliai smelo.Izvini me za grubia ezik,prosto az nesum takuv 4ovek,da psuvam-,neiskam da padam na nivoto na Ataka.Samo tam moje da su6testvuvat lumpeni i DS-aktivisti na koito im e mu4no ,4e nesa v goliamoto razpredeliane na pari.

halikan

  • Guest
Ynt: Диалекти
« Reply #24 on: August 03, 2008, 08:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Adi- po viarno ot tova 4e sme traki - niama,dokazvat go mogilite okolo selata ni.Dokzvat go razorenite grobi6ta ot imaniarite.Samo Bojidar Dimitrov  tvurdi ,4e trakite sa iz4eznali,prosta gi e niamalo.Ami ,ako gi e niamalo,kak 6te se obiasni fakta ,4e albanzite sa traki.Kak te sa se zapazili,a trakite v BG -iz4eznali.Pravi mi su6to vpe4allenie za6toto tazi informazia 4erpia ot youtube.Mnogo ne6ta ima kakto v na6ite obi4ai,taka i v obi4aite na albanzite .Porazen sum ot ne6tata ,koito puk pokazvat gurzite za Troia i troianskata voina-tam te pokazvat i ne6ta ot jivota na drevnite gurzi .Niakoi ot tezi tehni obi4ai gi vijdam i u nas v na6ite.Kak taka,mnogo prepleteni i ot hiliadi godini zapazeni.Ami za6to nesme zapazili ne6to ot bulgarskite.Kato nesme bili takaiva,kak moje da zapazim.Az imam priatel tur4in i bulgarin ot Kurdjali-i dvamata ti kazvat ,nie bulgari i turzi sme bratai ,imame mnogo ob6ti ne6ta.Vie ste korenno razli4ni ot nas dvata naroda.
Snake imam samo edin vapros kak stanahte priyateli kogato potvarjdava6 4e ste korenno razli4ni,i nyamate ob6ti ne6ta,a az imam priyateli turci koito kazat 4e imame mnogo ob6ti ne6ta

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #25 on: August 03, 2008, 10:23 »
zZnae6 li kak-ami prosto  i jasno-po pasport i po rojdenie sum s musulmansko ime,no govoria drug ezik,ne razbiram turskia.No az sum pomak,kudeto i da ida kazvam ,kato me pitat  ot kude, sum ot BG sum imeto mi e musulmansko az sum pomak,za da nestane ne6to oburkvane.Za da nestane posle niakoi da po4ne da psuva ja pomazite,ja turzite,ja bulgarite.Za tova imam priateli i bulgari i turzi-za6toto sum otkroven,nese kria.Az nesum mijiturka ot Izto4nite Rodopi da se previva ot sram ot proishoda si.Hora-budete to4ni ako iskate s vas da sa to4ni.Ne lujete ostanalite,budete 4estni i te 6te ve razberat.No po4ne6 li-az sum bulgarin,no razbira6 li navremeto sa do6li turzite-na onia mnogo mu e jasno 4e imeto ti e bulgrsko no go luje6 i go pravi6 na maimun i estestveno o4akvai maimunski nomera-samo da se otdeli6 malko i snop ot psuvni se izliva vurhu ti.Halikan,az sum pregledal mnogo ne6ta,turzite i bulgarite sa bratia.Do6li sa ot Iztoka,ezika im  ednakuv.Nie sme mnogo razli4en etnos ot tezi dvata-ama mnogo.Imame po blizki ne6ta s albanzite i gurzite ot kolkoto s bulgari i turzi.Ina4e-v Osmanskata imperia sme bili na ravno s drugite.To samata imperia e bila  halifat,ako tova ti podskazva ne6to.Pri halifata ili v islama niama durjava,niama nacia,do Velikata frenska revolucia.Sled neia se suzdavat nacionalnostite-nacional-osvoboditelnite dvijenia.Nie,pomacite nesme mogli da se obedinim vupreki suzdavaneto na 2-te republiki  Tumrashkata i Dramskata.Prosto naroda nee bil podgotven o6te za tova,a i naselenieto nee bilo obrazovano.Ve4e na edin po nov etap-vsi4ko  e ruhnalo goliamam 4ast ot tova naselenie emigrira v Turzia za da se spasi ot sledva6tite prez 20-30-god. Vuzroditelni procesi.A sledva6tia -8-proces vurvi s pulna sila.No toi 6te se razkrie sled izborite.Kogato Ataka i Gerb spe4eliat.Gotvi se pogolovna smiana na imenata ne samo na horata no i na toponiamiata-imena na mestnosti s turski i arabski imena.Togava 6te vidite za kakvo ide re4.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #26 on: August 03, 2008, 12:47 »
Celestialwish-dura-bura zna4i a.Nesi misli 4e nie ne gledame kakvo se pi6e i kazva ot Ataka i Gerb,nesi misli 4e nie sme slepi,gre6i6 mnogo s tova.4aka se samo ton niakoi da dade,za6to ni pravi6 nas na kioravai.Ne gleda6e li kakvo praviat atakistite na mitingite-smurt na turzite,smurt na musulmanite,da se srinnat djamiite.Sre6tu kogo e tova pitam te.Ti mnogo dobre znae6 kak sa ne6tata ot men,pravi6 se na svetec.Znam az sum subuden,znam za namereniata ti daje.Idva porednia vuzroditelen prozes,koito te4e bavno,no 6te se zasili.samo edno ne6to vi spira-tova ,4e Turzia e blizo i neznaite kak bi reagirala.Dali 6te se namesi ili ne.Ina4e do sega da si biahte svur6ili rabotata.V BG,nemoje da bude kato v Abania.Prosto ne6tata sa izpusnati sled 1912-god.kogato armiata,curkvata,paravoennite formirovania ot VMRO -se nahvurliat sre6tu nas.I vsi4ko tova se povtaria prez period ot 20-30 godishni pauzi.Pogledni,otvori si o4ite ,kolko bejanzi imame v Turzia.Neka ti kajat tezi,koito sa tam.Neka ti razkajat tehnite dedi,tehnite sudbi.Za kakvo sa zaminali tam,ta nesa oti6li v Rusia naprimer.Celestialwish-ako stava6e s boi-muleto 6te6e da stane kon,Ti prosto nesi na jasno kolko sme razli4ni edni ot drugi.Az sum kazal i pak povtariam-vie imate mantalite kato turcite,absolutno ste ednakvi.Ti nego zbeliazva6 no e taka.A ako iska6 moje da mi dokaje6 ,4e vie ste do6li prez Severnia polus,a tucite prez Ujnia i ste se subrali na Balkanite.A va6ite vojdove sa se kazvali-hanove kato Omur-tag,Batbajan,Kubrat,Bajan.-vse turski imena.Aide,za da nete razo4arovam napulno- vie s turskia si proishod ste v na4aloto na sveta.Imate bojestven koren ot Adam i Eva.Suzdateli ste na mnogo ne6ta,kato kalendara{prabulgarskia}ne slavianskia.Imali ste svoi ezik,ostaven i do dnes no poznat kato turski ezik.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Диалекти
« Reply #27 on: August 03, 2008, 12:53 »
Gogu,ama ti naviarno li ne znae6 ,4e naselenito na Shiroka luka sa bili pomazi,kak taka nesa li ti kazali za popa,ot seloto deto se molel v curkvata ,a sled tova v staiata se kalanial kato hodja.Ta te sa prieli hristianstvoto prez 1878-god.Ti neznae6 li tezi ne6ta.Pitai predi da pi6e6.Abe,interneta 6te napravi da lusnat mnogo ne6ta,kolkoto i da se kriat.

halikan

  • Guest
Ynt: Диалекти
« Reply #28 on: August 03, 2008, 13:08 »
Snake razbiram 4esi hubav 4ovek,nesi lo6 4ovek,aza turskiyat ezik sigorno znae6 4e ne vsi4ki musulmani govoryat turski,profesor Hasan Eren tvardi 4e turski dialekt govorili kumanite,uzite,pe4enezie avtorat se spira na hilyadite turski dumi v balgarskia ezik i na turskite mestni nazvania i familni imena,toy dokazva sa6to 4e proizhoda na pomacite e kumanski,a mai4iniyat im ezik e dialekt na turskia s nyakoi slavyanski primesi,molyate nese sardi namen az sam prost 4ovek tova go kazva profesor koito vsyaka godina idva v bg da izu4ava osmanski i drugi materiali,ako iska6 otkriygo i ako iti si profesor posporete,znae6 4e navremeto ima6e u4eni koito dokazaha 4e vsi4ki sa hristiani zatova beha vazroditelnite procesi,a otnosno tova koisa bratya 6teti kaja igo zapomni bratyata sa ot edna religia

Offline Ади

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 202
Ynt: Диалекти
« Reply #29 on: August 03, 2008, 13:19 »
Snake, po niakav nachin tr da podkrepish teoriiat za trakite s fakti , kaji tuk v turtsiia kade i v koi osmanski arhivi tr da se tarsi info za  nas shte otida i proucha lichno!!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42