Author Topic: Pomakların Etnik Kompozisyonu  (Read 54689 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Pomakların Etnik Kompozisyonu
« Reply #15 on: August 08, 2008, 12:59 »
bodoslama ve kesin yargılarla girersek olaya sanırım biz pomaklarda bişey söyleyemeyiz arkadaşlar.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #16 on: August 08, 2008, 13:02 »
ön yargıları olan yok gibi biz net birşey söyleyemediğimize göre sözü  ab söyleyecek  :) böyle giderse

Offline daylek

• Adviser
« Reply #17 on: August 08, 2008, 13:04 »
ya şunu kabul etmek gerekmiyorumu acaba herkese soruyorum; pomaklar dünyanın pek çok ülkesinde ve farlı kültürler içinde hayatlarını devam ettiriyor ve dahası aynı din konuşu gibi farklılaştıkları noktalar var (farklılaşmalarının nedeninide herkes biliyor zaten yaşadıklara toplumlara adapte olabilme) bu yüzden tıpkı burda ki din mevzuu gibi kestirip atmak yerine ortak değerler üzerine çıkış noktaları, söz söyleme ve direnme konusunda daha doğru adımlar olmazmı acaba yanlışmı düşünüyorum...?

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #18 on: August 08, 2008, 14:53 »
Bizim kendimiz hakkında söyleceklerimiz olmazsa başkaları bizim hakkımızda konuşmaya başlıyor.  Bizden başka herkes belgeli belgesiz bir sürü sözle bizi kendine göre tanımlamaya çalışıyor.

Bizim şimdiye kadar tavrımız öncelikle yeterli bir bilgi ve belge birikimine kadar ön yargılı varsayımlardan kaçınmak, kendimiz hakkında bilimsel objektif ölçüleri esas almaktı. Bu nedenle bu sitede Pomaklar hakkında sözü ve belgesi olan herkese kapımız açık bulunmaktadır.

Pomaklar hakkında son söz ancak bizimdir. Bizim kendi hakkımızdaki tercihimiz bizim gerçeğimizdir. 

Offline daylek

• Adviser
« Reply #19 on: August 08, 2008, 15:01 »
kesinlikle söylenmesi gereken ler  var bu konuda hepinizle hem fikirim ancak beni endişelendiren konu birbirimizi ne kadar kabul ettiğimiz ama hristiyan ama müslüman ama pomakça konuşa bilen ama konuşamayan ama başka bişiy eğer biz birbirimizi kabul edemezsek başkalarınında bizi bitirmek için çok çaba sarf etmesine gerek yok zaten evrensel hoşgörüden bahsediyorum. bu sitede daha önce bi kullanıcıyla yaşadığım utanç verici tartışmada
bunun en net göstergesi...

Offline daylek

• Adviser
« Reply #20 on: August 08, 2008, 15:35 »
evet nazan asıl meselede bu zaten böyle baktığımızda herbirizim her birimiz bilimsel ve objektif verilerden biri oluyoruz ama aradaki fark ne biliyormusun ben 27 yaşımda pomak olduğumun farkına vardım kulağımın arkasında kalanları gözümün önüne koydum ve beynime. benim gibi sayamayacağım kadar fazla pomak var türkiyede dışardaki insanlarda senin ve benim aramdaki bu farka saldırıyor zaten bizim zayıf noktamız bu...

yanılıyormuyum acaba nedersin ?

Ziyaretçi

• Guest
« Reply #21 on: August 08, 2008, 15:39 »
 kimseyi sen şöyle dedin diye suçlamak istemiyorum sadece konunun aydınlanabilirliği açısından bi kaç bişey yazmak istedim.

Bulgar tezlerine göre Pomaklar Müslümanlaşmış Bulgarlardır,yani burada Pomakların belirleyici özelliği din olgusudur.tekrar söylemek gereği hissettim Bulgar Tezidir bu görüş...
  Şunuda ifade etmek isterim... Boşnaklarda Balkan coğrafyasında yaşamakta çoğu Müslüman olsada Hristiyan Boşnaklar da azımsanmayacak derecede..Din bir arkadaşımın dediği gibi şahsi bir gönül meselesidir..Irksal belirleme yapamaz.Arnavutlardan da örnek vermem gerekirse önemli bir kısım Müslüman olsada ciddi bir kısmıda Hristiyan Ortodox tur..Demem o ki din Pomaklar için ayırt edici bir unsur hele hele balkan coğrafyasında fakat tek bir unsur olmadığı kesin...Ama bilimsel tanımlara da bakarsanız Pomakların tanımında :''müslüman pomakça konusan topluluk'' ibaresini görebilirsiniz
  Ayrıca fikirlerimizi söyleyelim söyleyelim ki düsünsel anlamda bi beyin fırtınası olsun bakamadığımız pencerelerden bakalım tıkandığımız yerden kurtulalım.
  Ayrıca bir kelimeniz takıldı aklıma nazan hanımın:''Pomağım'' dediğinde hele hele ''Yunanistandan göç etmiş dedelerimiz ''dediğimizde arkadaşların tepkilerini anlayiş ile karşılamaya calışıyorum.Kimsenin Pomak tanımını bildiğini sanmıyorum.Ben 5 sene tarih eğitimi aldım 3-4 kere Pomak kelimesi ile karşılaştım.Türkiye de yaşayan arkadaşlarım beni anlayacaktır..Türkiye de etnisite çok kaşınan bir konu özellikle son zamanda etnisite nin ortaya cikardiği ülkeyi bölmeyi amaçlayan terör faaliyetlerinden sonra insanların diğer etnik kimliklere karşı şüpheci bakmaları kabul edilebilir( kendi fikrim ) birden bire hiç duymadiklari bir etnisite daha ortaya çikiyor ''pomak'' siz nereyi istiyonuz Türkiye de dediler..Bende kendi inancim olan Pomak tanımını yaptim.Bu Türkiye nin dönemsel hassas olduğu bir konu ama yinede hoş görü kabul edilebilir sınırlarda...Size yemin ederim Yunanistanda Türkiye'den göçen Pontuslulara ''tourkosporos'' türk tohumu şeklinde hitap ediyorlar..Ayrıca Pomak tanımınından her milletin haberdar olduğunuda düşünmüyorum...Nazan Hanımın bu konudaki hafif sitem içerdiğini düşündüğümden ikinci parağrafı kendisine yazdım.
 Bu parağrafta ise başka bir konuya değinicem madem konu açıldı madem yaziyoruz hem nalına hem mıhına...
 Hiç kimse ama hiç kimse Pomaklar konusunda sadece Bulgaristandaki Pomakları baz almaya kalkmasın..Herşeyi Bulgaristan Pomakları üzerine düşünerek yazilan yorumlar sakat!..çok net yaziyorum açık seçik yaziyorum imasız yaziyorum ki net anlaşılsın..Türkiye deki Pomakları asimile ilan edenler! Makedonyadakileri ve Yunanistandakileri kaybedilmişler ilan edip Bulgaristan Pomaklarını sanki tek safkanmış gibi göstermeye çalışanlar! Sağlıksız yorumlar bunlar üstelik rencide edici..Ağzından ben Pomağım diyen insanın etnisitesini kimse belirleyemez.
                                                                                                      Hepimize samimi saygılarımla....

Offline daylek

• Adviser
« Reply #22 on: August 08, 2008, 16:03 »
daha öncede söylemiştim sanırım ve tekraralamak istiyorum. türkiye de evet hükümet eliyle hiçbir zaman pomaklar üzerinde bir baskı söz konusu değildi türkiye bu zamana kadar hiçbir topluluğunu malzeme yapmadı bildiğim kadarı ile zaten bizim devletimizin yapısıda bunu gerektiriyor, ancak bursa pomaklar türkiye ye gelişlerinde yerleştikleri toplum tarafından nispeten bir kabullenilememe ile karşılaştı bu bir gerçek ve buda pomakları farklı yaşayış biçimlerine ve kültürel değerlerinin hepsi olmasa bile bir kısmını yaşamamaya itti, geri kalanı da zaten doğal bir süreçti...

Offline daylek

• Adviser
« Reply #23 on: August 08, 2008, 16:13 »
kesinlikle değişiyor ben eğer çıkıp basbas bağırarak ben pomağım diyebiliyorsam evet değişiyordur. ve evet ben bunu söylüyorum ama neye takılıyorum biliyomusun "pomak da ne ki!" ve hayretle suratıma bakan insanlar hadi söyleyelim pomak da ne ki! neden ben pomak olduğm halde bunu bilmiyorum ya neden neden neden neden neden neden neden neden
ay ağlıcam şimdi ya ! neden! 

Ziyaretçi

• Guest
« Reply #24 on: August 08, 2008, 16:15 »
Türkiye de bu imkansiz sevgili arkadaşlar (kültürünüzü yaşamamak )Türkiye'nin tezi açık! Bizlerin dışlanması için bir sebep yok bizlerin Karadenizin kuzeyinden göç edeen slavlar arasinda kaynaşmış ama slavlardan yinede ayrılan ve adı konamayan Kuman Kıpçak Türkleri olduğumuzu düşünüyorlar..O halde bu anlayişa sahip insanlar neden kültürünüz üzerine baskı yapicak ? size söyledim Türkiye hassas bir dönemden geçiriyor..bölücü unsurların yaptikları aşikar göz önünde bu yüzden hassas bir süreç yaşiyoruz ...Bursa da Gürcüler şenlik yapiyor ana caddeler de pankartlarla Belediye davet ediyor..Çerkezler...kim karışmış ki bunlara lütfen samimi olalım..paranoya ya gerek yok ,ayna gibidir insan oğlu yansittiğını alir ...Kültürünüzü yaşamadı ise niz bu zamana dek bunu Türkiye den yada yakın çevrenizdeki insanlardan hesabını soramazsınız.. gidersiniz dede ninelerinize hesap sorarsınız! neden ben Pomaktım bana söylemediniz neden kültürel faaliyet yapmiyorsunuz neden sakliyorsunuz diye kendi büyüklerinize hesap sorabilirsiniz.Yanlışlık varsa bunu sizlerden bizlerden gizleyen dedelerimizde ninelerimizdedir..Haksızlık edilen bir nokta var bunu kabul edemicem burda yaşayan birisi olarak hatalı bir tespiti görmezden gelemicem..
                                                                                                                   Saygılar...

Offline daylek

• Adviser
« Reply #25 on: August 08, 2008, 16:20 »
ya bursa evet işte tam olarak bunu söylüyorum dedelerimiz ve ninelerimiz konusu asıl mevzuuu bu zaten ve ben sormama rağmen hala cevap alamıyorum burda yaşanılan ülkeyi suçlamak diye bişi söz konusu bile olamaz şuan için. iş pomaklarda yine atalarımızda bunun sırrı burda bence...

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #26 on: August 08, 2008, 16:23 »
Pomak rönesansının internet devrimi sayesinde başladığını düşünüyorum. İletişim imkanlarının gelişmesi  bulmacanın birbirinden kopuk parçalarını bir araya getirdi. Şimdi onlar aslında bir bütünün parçaları olduğunu hatırladılar. Kaçınılmaz olarak bu bütün bir araya geliyor.

Sorgulama bunun içindir ve sorgulamanın sıkıntısını çekmemiz gayet doğaldır.

Eskiden yüksek ulusal sınır duvarları vardı. Bu duvarlar bölünmüş toplulukların bütünselliğini karşı konulması güç süreçleriyle bir tek ad altında öğütüyordu. Hele hele  ortada gerçek bir tehdit varsa, aslında hiç bir zaman tehdit oluşturmayı aklından bile geçirmemiş olanların da kendini ifade etmesini kötü örnekle  özdeşleşme korkusuyla engelliyordu.

Ancak internet devrimi bu sınırları aştı. Kopuk parçalar mıknatıs gibi birbirini çekmeye başladı. Kan bir birini çeker şüphesiz.. Yoksa kan bağı olanların birbirine kaynaşması mı sakıncalı.. Öyle görenler çok şükür ki şimdilik az.. Ama az da olsa onlar biz adımızı hatırladığımızda bize ters bakma eğilimindeler.. Siz de nereden çıktınız der gibi.. Halbuki biz bu milletin bir parçasıyız diyoruz.

Birisi bana şu soruyu yöneltmişti: Kendini Türk mü, yoksa Türk dostu olarak mı tanımlıyorsun  diye.. Nazi Almanyası çağrışımları... Onlar bu şekilde davranmakla, ulusu sadece kan bağına indirgemekle en büyük zararı Türk Milletine verdiklerini bilmiyorlar mı?

Biz "Ne mutlu Türküm diyene" özdeyişinin Türk milletinin ruhunu oluşturduğuna inanıyoruz. Bir asırdan fazladır buradayız. Hem Pomak olmak hem de bu milletin bir ferdi olmanın mümkün olduğuna en iyi örnek bizim toplumumuzdur.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #27 on: August 08, 2008, 16:31 »
ve evet aynı konuyu dün bir arkadaşımla konuştum kesinlikle hayret verici bir nokta bence bu, bulgaristandan çok şeker bir pomakla tanıştım bulgar vatandaşı ben türk vatandaşıyım ve bu kültürlerin içinde büyümüşüz, yoğurulmuşuz ancak ortak noktalar bulabiliyoruz konuşabilecek paylaşabilecek bu hakikaten garip geldi düşününce sonra ancak tamda bu tanım kan çekiyor herhalde! ve aklımın ucundan geçmezdi daha önce ben bu insanlarla ne paylaşabilirimki acaba diye düşünürdüm ama buda biryerlerde ortak noktalar olduğunu açıkça gösteriyor bize bana çünkü o insan bana hiçde bulgar vatandaşı imiş gibi görünmedi tam tersine türk  gibi idi ama aslında o bir pomak!

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #28 on: August 08, 2008, 16:33 »
Mustafa ağabey doğru dersin. doğru söze ne denir  ;)

Ziyaretçi

• Guest
« Reply #29 on: August 08, 2008, 21:11 »
 Sevgili N.... bende pomak bir ailenin evladıyım..Büyüklerimin neler hissettiklerini neler yaşadıklarını çok iyi biliyorum.Nasıl neden Türkiye'ye göç ettiklerini çok iyi biliyorum hemde Pomak olduğumu çocuk yaşta iken öğrendim annem babam pomakça konuşur köyümüz Bursa nın en güzel yerinde bir pomak köyü ve kimsecikler gelipte siz pomaksınız siz şölesiniz bölesiniz demediler benim dedelerimde saklamadılar gerek duymadılar..Eskisehir'ide iyi bilirim Tatar dolu...oldukça sempatik gelirler bizlere..kız alıp veririz..öyle kültürel baskı maskı kesinlikle olmamiş olmayan bir durum..herkes kendini sorgulamalı çocuk değiliz ya saklamak isteyen UTANMIŞ olmasından saklamış olabilir bu ülkede kürde-çerkeze-boşnağa-arnavuta-tatara baskı yapilmamişta Pomaklara mı yapilmiş ta dedelerimiz saklamış...Saklanan gerçekler varsa uta kimliginden utanmış insanların bunu gizlemelerinden kaynaklanir başka bir şey gelmiyor aklıma..Baskı olsa benim dedelerimde saklardi.İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırmak lazım.Gerçeğe ulaşmak isteyen insan psikolojisi değil bu ...suçlamak en kolayı lakin bizzat içinde yaşadığımız toplumda olmayan şeylerede olmuş demek haksızlık geliyor bana şurda anket yapilmasini rica ediyorum o zaman pomaklara sorsunlar kültürel baskı varmı yokmu Türkiye'de diye var ise tüm sözlerimi geri alıp özür dileyeceğim hepinizden..
                                                                                                                      Saygılar..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42