Author Topic: GÖÇ NEDİR SEN BİLİR MİSİN KARDEŞ?  (Read 13452 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline yayakasli

• Candidate member
  • *
GÖÇ NEDİR SEN BİLİR MİSİN KARDEŞ?
« on: August 07, 2008, 14:06 »
.........................................
SEN BİLİR MİSİN GÖÇ NEDİR KARDEŞ?
GÖÇ, RUS-TÜRK SAVAŞI VE BALKAN SAVAŞLARINDA, ÖKÜZ ARABALARIYLA, AT ARABALARIYLA VE YAYA YAPILAN YOLLARA DÖKÜLEN BİNLERCE ACILI, IZDIRAPLI İNSAN KAFİLESİNİN BİR MEÇHULE YÖNELİŞLERİDİR. GÖÇ, 1927 YILINDA ZORLA GÖÇ ETTİRİLİP TRAKYA'NIN KAVACIK KÖYÜNDE BİR DAHA ANNESİNİ, BABASINI VE KARDEŞLERİNİ GÖREMEMENİN IZDIRABI İLE ÖKÜZLERİNDEN SONRA VEREMDEN ÖLEN HALAMIZIN AÇIK GİDEN GÖZLERİDİR.
GÖÇ, 1978 YILINDA KIRCAALİ TREN GARINDA, GECENİN ALACAKARANLIĞINDA KALKAN BİR UTANÇ TRENİNİN ARDINDAN "SARI GIZANIM" DİYE BAĞIRAN BİR ANNENİN ARDA BOYLARINDA BIRAKTIĞI ACI BİR ÇIĞLIKTIR. GÖÇ, SAHİBİNE SADIK BİR KÖPEĞİN, KAYACIK'TAN KALKAN BİR GÖÇMEN TRENİNİN ARDINDAN KOŞARAK SINIR KAPISINDA YARALANIP, TEL ÖRGÜLERİN DİBİNDE KIVRILARAK NEMLİ GÖZLERLE SAHİBİNİN ARDINDAN GARİP GARİP BAKIŞIDIR. GÖÇ, 1984 YILINDA SEKİZ KİŞİNİN AKŞAMLEYİN YATIP, SABAHLEYİN DE AYNI EVDE ANNE VE BABADAN BAŞKA ALTI KİŞİNİN EKSİKLİĞİDİR. GÖÇ, BU ALTI KİŞİNİN KOCADERE KÖYÜNDEN GECE ÇIKARAK MAYINLI ARAZİLERDEN GEÇİP, ELEKTRİK AKIMI VERİLMİŞ TEL ÖRGÜLERE DOĞRU BİR KURTULUŞ ÜMİDİ İLE YÖNELİŞİDİR. GÖÇ, BULGARİSTANIN HARMANLI ŞEHRİ İLE MUSTAFA PAŞA (SVİLENGRAD) ŞEHRİ ARASINDA, MERİÇ NEHRİ BOYUNDAKİ SAZLIKLARA BIRAKILAN SEVİMLİ BEBEK CESETLERİDİR. GÖÇ, KAPİTAN ANDREEVO SINIR KAPISINDA HALILAR İÇERİSİNE SARILARAK GİZLENMİŞ ÇOCUKLARIMIZIN TÜKENEN NEFESLERİDİR. GÖÇ, AYNI SINIR KAPISINDA, EŞYALARI ÜZERİNDE OTURUP SIRA BEKLERKEN, BİR GELİNİN YÜZÜKLERİNİN ÇEKİLİP ALNIRKEN YIRTILAN PARMAKLARININ KANAMASIDIR. GÖÇ, KAPIKULE SINIR KAPISINDA OTOMOBİLİN İÇERİSİNDE OTURMAKTA OLAN BİR NİNENİN BOLCA DİKİLMİŞ ETEĞİNİN ALTINA GİZLENMİŞ OLAN BİR YAVRUNUN KORKULU TİTREYİŞİDİR.
GÖÇ, TERK ETTİĞİMİZ KÖYLERİMİZİN SOKAKLARINDAKİ CEHENNEM ISSIZLIĞIDIR. PENCERELERDE KIRIK CAMLARIN AĞLAYIŞIDIR GÖÇ. PASLI KİLİTLERİN KAPILARDA ESNEYİŞİDİR. SEN BİLİR MİSİN GÖÇ NEDİR KARDEŞ? GÖÇ, MAHSUN MAHSUN YOLLARA BAKAN AĞAÇLARIMIZDIR. İNSAN ADIMLARINA HASRET KALAN EŞİĞİMİZDİR. GÖÇ, BOŞ BIRAKILAN EVLERDE HALA BEBEK SESİNE HASRET, BEBEK SESİ ARAYAN KEDERLİ BİR BEŞİKTİR GÖÇ.
VE NİHAYET GÖÇ, RODOPLARDA BÜYÜK VE BAKIMLI BOŞ BİR EVİN EŞİĞİNE OTURMUŞ, SEKSENLİK YALNIZ BİR İHTİYARIN KURUMAYA YÜZ TUTMUŞ GÖZ PINARLARINDAN SÜZÜLEN YAŞLARININ AK SAKALINI ISLATMASIDIR.
                                                                             (alıntı: RUMELİ dergisi sayı 2)

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: GÖÇ NEDİR SEN BİLİR MİSİN KARDEŞ?
« Reply #1 on: August 07, 2008, 14:36 »
ayde yayakaşlı süle bana neden bizim halkımız unutmuş bunları? neden sadece rodoplarda ki ihtiyarın ak sakalında bu göz yaşları?

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #2 on: August 07, 2008, 14:45 »
zor zanaat  göçmen olmak..

gazi

• Guest
« Reply #3 on: August 07, 2008, 14:47 »
Unutmamızın sebebini ben büyüklerimize sordum..Bana verdikleri cevap gönüllerinin yüceliğini, büyüklüğünü gösteriyor..

"İçinize nefret tohumları ekmek istemedik"

Bize çektikleri acıları anlatmadılar,hissettirmediler ..Bunun için geçmişi unutmayı bile göze aldılar ..tüm geçmişi unuttular ...sadece geleceğe baktılar..

Offline daylek

• Adviser
« Reply #4 on: August 07, 2008, 14:59 »
ama sadece göç edenler peki geride kalanlar? onları nasıl unutabilirler ki bakın işte yine bi şekilde bağlantılar kuruluyor ve ortaya çıkan sonuç nedir görebiliyormusunuz? unutan atalarımız, bulmaya çalışan biz peki ne kadarını bulacağız acaba? eksik gedik ve daha kötüsü bence. bilinç ekilseydi beynimize ve kalbimize yüreğimizde nefrette olmazdı. şimdi dahamı az nefret ediyoruz acaba sonradan sonradan öğrendiklerimizle? dedemin bana bakan masmavi yaşlı gözlerini gördükçe dahamı az isyan ediyorum acaba?   

Offline daylek

• Adviser
« Reply #5 on: August 07, 2008, 15:59 »
nasıl birşey biliyormusunuz arkadaşlar? size sadace yaşadıklarımı anlatacağım müsadenizle, dedemle çok değil bir iki ay önce ilk defa konuştum bu konuda yani pomaklar konusunda. dedem ben türküm yada bulgarım demiyor sadece ben pomağım diyor. yakın zamana kadar çok defa bulgaristana babannemle birlikte gidip gelmiş velingratın draginova köyüne orda akrabalarımız var. bir şekilde bulgaristanda yaşayanlarla bağlantısı var, yani buraya göç etmiş olmaları pekde önemli değil bağlantı noktasında. ancak baktığınızda acayip bir ikilem yaşıyor, bulgarların türklerden nefret etmesine katlanamıyor ama bulgarlardan nefret de edemiyor. böyle ağlamaklı bir ikilemin içinde ve bunları bana anlatırken gözlerimin ta içine içine bakıp masmavi gözlerinde ki yaşları ve o yaşlara bulanmış duyguyu içime doğru kelimeler olmadan sesizce akıttı. şimdi siz söyleyin lütfen benim ne hissetmem gerekiyor?

saygılarımla,

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42