Author Topic: Речта на помака Митхад Паша !  (Read 153466 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Речта на помака Митхад Паша !
« on: August 08, 2008, 12:46 »
You are not allowed to view links. Register or Login
"И, най-напред, трябва да се отбележи, че измежду българите, за които се проявява такъв жив интерес, има повече от един милион мюсюлмани. В това число няма нито татари нито кавказци. Тези мюсюлмани не са дошли от Азия, за да се установят в България, както се смяташе по-рано; това са наследници на българите, приели исляма в епохата на завладяването и във времето, което го е последвало. Това са деца на същата тази страна, от същата раса, дошли от същия този клон. И те говорят само на български..."


You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
Буквало ви премествам една тема от форума на КърджалиХабер.ком.Слагам тук за да видя и вашето мнение.Аз твърдя че помаците са отделен народ  със примеси на траки,тюрки,славяни.Това е едно мое виждане през призмата на моето мислене.Не се обиждайте не го слагам със цел да обидя някого.Ако темата е провокативна може и да махнете.Повярвайте ми,целта ми като един турчин не да слагам една тема,със която да покажа  както някои обидно биха идентифицирали Помаците като Турци.Не, аз нямам такова намерение.Дори твърдя че, Помаците са отделен народ.Мислите ми които ще видите във тази тема са се родили от логиката и последователноста на някои дадености и те ме водят до едни логически "траси"(следи) че помаците са един прекрасен народ .....Искам да подчертая именно, отделен народ!!!Този велик народ за мен има пълното право да се  счита именно, като един отделен народ.Нека да поспорим!!Тук във моето изказване аз говоря и за българо-тюрките ,които са се слели във турския народ.

***********************************************************************

Отварям нова тема защото именно това исказване на Митхад Паша се изопачава и искам със мои думи да проследа самата му обосновка.


Размахвайки този вестник и това изказване на Митхад Паша,знам какво искате  да кажете.Но грешите!Но първо ще помоля преди всичко тези които живеят във Турция,да проверят автентичноста на това исказване на Мидхад Паша.Нека сега да минем,към текста и да се опитаме да дадем логичен отговор.

1.Българският народ всеки знае че се състои от две части -българо турките или истинските протобългари и славяните.До насилственото покръстване и хитрата византийска "добросъвестност" във създаването  на така наречената славянска азбука на Братята Кирил и Мефоди(Методи).Те са просто натоварени във една хитра мислия на византийския Император,да създадат една славянска азбука.Посредством със тази азбука който е "близнак" със  елинската азбука Императора иска да привлече славяните към Православието.Защото вече по на горе във Европа-Чехия ,Словакия,Полша,Словения,Хърватско както знаете вече действа католическата църква.Задачата на Цар Борис със тази новосъздадена азбука е да приобщи всички българо-тюрски племена във един именно във славянския.Защо така постъпва Цае Борис?Ами защото му е внушено от Византийския Император,че той може да стане владетел на славяните,чрез тази азбука и приемането на Православието.А и освен това Цар Борис се чувства самотен край морето от христиани около  царството си и за да спаси страната си от бъдещи "кръстоносни" опустошителни войни решава да предприеме предложения трик на Византийския Император.Азбуката ни е началото на трагедията на прабългарите-тюрки.Те насилствено са насилвани да приемат славянският език....забележете езика на малцинството във това време във Българското царство ...но, езика на мнозинството наоколо Българското царство.Със един удар два заека!!!!!Човека искал хем да поблазни окото на Императора,приемайки Православието и да отклони бъдещи нападения  от страна на тогавашната Църковна Инквизиция(църковно управление).И разбира се асимилирайки поголямата си част от населнеието...или  българо-тюрките.. да стане влиятелен във славянския мир и  после да може да окаже влияние.Искам тук да забележите до покръстването българо-тюрките и славяните са си отделни общества те не са се смесили.Бог на прабългарите-тюрки си е Тангра.Тоест еднобожието.Докато във православието е :"Отца сина и светова духа".Днес даже Бог е забравен и направо се кланя на Иса(Исус).Което шокирва българо-тюрките и те не искат да приемат тази вяра.Започват кланетата над тези достойни хора прабългарите-тюрки.Във българската история се приема само няколко боляра ами около 50-тина са изклани.Но не е така...Да проследим два пътя:
1.Единият е след християнството Във много места  и особено във Родопите и Рила и Пирин и някои места на днескашна Македония  и Албания....сещате се за какво говоря ...именно за местата на днескашния Помашки народ.Помаците не приемат Християнството и се превъплъщават във Богомили.Те са гонени и насилвани или (една от версиите за името на Помаците идва от думата "помачени"(помъчени)).Помаците са част е една богата палитра от смес на остатъци от траки,прабългари-тюрки и славяни.Но народ запазил корените си със  прабългаро-тюркското си отенки.Нека сега да разгледаме предположенията и оставените "трасета" (следи).Аз смятам че тюркското присъствие на Балканите  варира от 5 век.За това има много следи.Да не говорим за хуните,маджарите,аварите,които са тюркски племена и се пръсват във цяла Европа.Страно ще ви звучи.Но Хунгар,Татар,Авар (а и от там и името на Бавария),Булгар,Маджар не са съвпадения те са следите на великте тюрки които са сътворявали историята на Великото Преселяване на народите.Вълкът е символ на тюрките.Аллах да го прослави това животно,защото преданието разказва че едно тюркско племе останало  вдън гори на една непроходима планина ....гладни и притиснати от глада......намира спасение именно от вълка.Като казвам вълк тръпки ме пробиват.Моите уважения към това животно.Обичам това животно!!!!Вълкът е много умно животно.Значи преданието разказва как малки деца плачели от глад   и тогава идва вълка(ВЕЛИКИЯТ БОЗ КУРТ) и води тюрките по следите си ....и изловената плячка оставя на племето.По следите на вълка във тази страшна зима и непрестъпни гори,тюрките се научават да придобиват прехраната си....именно благодарение на благородните постъпки на ВЪЛКА(Аллах да го прослави това животно и нека тоз който носи във жилите си тюркската кръв да почитат вълка.)Нека тук да не забравим и ....една от най-важните следи че българите са тюрки....именно Монумента на Мадарския Конник във с.Мадара:
Отворете на Гугъл  снимка  на  Мадарския Конник и погледнете много добре какво изобразява.Този монумент много неправилно се тълкува от нашите историци.Буквално се изопачава.Отдолу под коня не е никакъв лъв а си е Барс,който забалежете е със вдигната опашка....тоест барса наблюдава плячката си ,конника следи какво прави.Барса също е от животните символизирани от тюрките.Това във българската история е описано като че ли някой си Хан е изображил победата си над Византийския Император във една поредна война и под коня е именно символа на Византия Лъва.Но погледнете "трасите" водят не до лъв а до животно приличащ повече на барс.Във тюркската митология никога няма символи на пирувания и зверски отношения дори над животни.Но обесмъртяването на спасителите на тюрките вълците ги има във много истории.Това е легендата за Рим и вълчицата който храни(кърми) човешките същества.По течението на горни Лом по скалите е съществувало и друг подобен конник като на Мадарския,но унищожен от иманяри.В книгата на Георги Китов и Даниела Агре "Въведение в тракийската археология" се споменава, че в началото на ХХ век по течението на Русенски Лом е бил известен "голям скален релеф на конник", по- късно взривен от иманяри.Самото име на Балканите който си е чисто тюркско име приема това име още векове преди да дойдат тук Османците.
***********************************************
Нека да прегледаме и другата версия която ни води по следите на  тюрките именно във Родопите.Вече всеки знае че във 1050  по нареждане на Византийския Император са заселени повече от 60 000 души туркмени и юркски турци(тюрки).Но нека да вземем и населението на Родопите предимно Помаци и тук там славяни.Славяните не са планински племена и дори във българската история пише че те преобладаващо живеят във равнините.А и целта на Императора е именно да засели Родопите със тюркските племена има предназначението  "със един куршум два заека" .Византийците са известни със това си качество и така са си останали във историята.Целта на Императора е заселвайки там тюрките да предотврати набезите на славяните.Един вид им казва това са ваши земи и ги защищавайте.А от друга страна при едни набези на славяните първият отпор против тях ще са тюркските племена.Хитро е нали!До туй време известни са само млаобройно славянско население и то предимно смоляни.Те са капка във морето между тюрките и Помаците.Ще ви обясня защо не казвам на Помаците, Българи.Но още един път искам да изтъкна че във 1365 година Византийският Император изпраща още една вълна тюркмени и юрюци около 100 000 души.Всичко това е документирано и днес не е никаква сензация.Сензация за за нас във България защото Божидар Димитровската история съзнателно и целонасочено ги отбягваше и обявяваше че,Родопите са си Български.Затова много дечица и пубертетчета все още викат на исконното население на Родопите или на нас турците :марш във Анадола!Целта на Императора  е да намали тюркските племена във територията си  да ги отдалечи от постоянно напиращите новоорганизирани тюркски държави.Именно тогава Византия е на смъртния праг във война със Селжуци и по късно със Османците.Както виждате как се образува  тюркското население  във пределите на България и Родопите.Разбира се възниква въпроса ...Родопите са си тракийска земя,дали тогава не е имало остатки от тракийци?Това ме води по другата версия и то правилната че Помашкият народ е смесица от славяни,траки и тюрки(печенези,кумани).Кое ми дава правото да си мисля така?Ами предишното име на Мусала е Тангра.А Тангра е бог на тюрките.А предимно във тези земи живеят  Помаци.И освен това много кратно съм показал тук научните търсения на Университета Кьонинген и съм давал генно-процентната съставка на Помаците.Искам да отбележа че тогавашна България се разпростирала предимно във територията на Северна България и малко по надолу във Софийско,но предимно временно и то за няколко години.Тоест Родопите са родина на Тюрките и Помаците и разбира се преселилите се там смоляни.Но те са капка във морето.До 1912 г населението на Родопите бяха 95% турци и помаци.Родопите са преселени след това от бежанците от беломорието и Тракия.Дори и днес населението на помаци и турци във Родопите е преобладаващо или наполовина.Я ми кажете дали някой славянски народ има за музикален инструмент - гайда ?Гайдата е инструмент на планинските народи.Във Турция гайдата е също е музикален инструмент но, предположенията че помаците са смоляни малко ме отдалечава от мисълта,защото смоляните идват от земите на днескашна Украйна и Беларус.Там такъв инструмнет не срещаме.Не срещаме и по надолу.А това че връх  Мусала преди се казвал Тангра още повече засилват тезата че Помаците носят нещо тюркско.Именно Мидхат Паша говори за тези тюрки които са исконното население на тогавашна България.Значи при идването на Османците тук във Българската земя във Родопите вече съществува компактно население тюрки и помаци които вече са приели исляма от тези турци.Защо Помаците приемат Исляма?Защото Исляма е близък до техната вяра във един бог.Те вярвали само на Тангра.Те именно зарад това не приели христианството и са били "помачени".А другата версия за името на помаците е че при идването на тези турци във РОДОПИТЕ ПОМАЦИТЕ им са били предводители и помощници при разпростирането на Исляма.Тоест по изкривените думи на тюрките "помагачи","помачи" и от там помаци.Сменянето на Името на връх Тангра със Мусала(Планината на Аллах)- показва че помаците са приели тази религия със желание и доброволно.Във корана излично е казано че насила религия не се приема и абсолютно съм уверен че, помаците са приели доброволно тази религия както и днескашна Босна,които също са изповядвали Богомилството.
***********************************************
Сега да погледнем по нагоре и да отидем във Североисточна България.По време на покръстването цар Борис си е бил във столицата Плиска.Но покръстването не се посреща със почит от булгарите-тюрки,защото им унищожава тяхната свещенна религия към Тангра.Тук има бунтове които са погасени със доста прабългарска кръв(Мир на праха им!!!!!!!!

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
2-ра част


Плиска е унищожена именно от цар Борис оставена във руини и новата столица се премества във Преслав.Където се развива книжовноста и насилието във приемането на Православието.Но все пак непокорните булгари-тюрки не се предават и остават там да живеят.Моето село е на 10км от Плиска.Над баира над селото се намира староримският път към Константинопол.Именно от тук идват и великите прабългари и поглеждат на долу по равното и преприемат стратегическото място Плиска.От тук се виждат и Плиска и Мадарският Конник и Шуменската старотркийска крепост.При влизането на Османците във разпокъсаните земи на феодални имения и царства(защото именно тогава единна България няма).България живее обидинено 500-550 години именно във териториите на Османската Империя.Османската Империя не само дава имунитета на българския народ като го запазва от изчезване но го обидинява и му дава самосъзнание на народ.Помнете преди Османците да дойдат тук Единна България няма има тук там пръснати и малки царства:като Търновското,Видинското и много други малки феодални имения.Те са били на път да изчезнат защото са се воювали един със друг.И не само от това а и апетитите на другите държави.Само да погледнем РУМЪНИЯ.Румънският народ е романизован.Ами Албанците,изчезването на траките и на истинските Македонци?Помислете си дали Османската Империя която се разказва като най-големият виновник за трагедиите на Българите...дали наистина са си били "варвари"?.Когато идват Руснаците тук във България и си мислят че народа наистина  като във РУСИЯ са роби и са крепостни но.....голямото им учудване че, те заварват тук не робско мислене  и изпокъсани като просяци хора и много бедни села и градове.Те тук са буквално озадачени къде идват и кого да спасяват.Няма никави роби а напротив селата "гъмжат" от изобилие.Нивята са пълни със жита и плод.Богати села със красиви къщи и усмихнати хора.Това не моя измислица а е от Тургенев.
**********************

Нека сега да минем към епилога на исказването на Митхат Паша. Османците намират тук във България компактно население на булгари-тюрки които не са се асимилирали и са запазили тюркските си черти и обичаи.Булгарите-тюрки ги посрещат радушно защото и език и като бивши едноверци.Защото и на турците по отпреди е бил бог Тангра.Ние все още използваме думата :"О ТАНРЪМ".ето и казаните от Митхат Паша бройка за българите е почти вярна и самата базировка е именно тук.
*********************
Нека сега да разгледаме дали прабългарският език наистина приличал на турския.За това доказателство са Гагаузите които все още си носят корена си във  името си "гагауз" -- гага-племе,уз -племето узи или огузи.Те са живеели във територията на днескашна Добруджа със столица Добрич(Добрич -това име идва от лидера на гагаузите Добротич.) Сега ще кажете че измислям,но не е така защото тези данни съм ги взел от гагаузки сайт на гагаузки език който е (95% досущ турски).Значи езика на прабългарите много или малко приличал на Турския.Голямото доказателство че ислямизирането на накои части на населението е станало доброволно именно че. гагаузите са христиани.Ако ислямизирането беше насилствено то гагаузите на първи "очередь",щяха да се асимилират и да се ислямизират и сега нямаше да има Гагаузка република и Гагаузки народ.


По тоя начин Митхад Паша доказва че, във България или по територията на "Задунайская губерния" голяма част от населението -мюслюмани са си българи-тюрки.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Здравей, Тео.Много интересен материал.Искам да те попитам нещо във връзка с статията на Митхад паша.Защо според ,тебе той е изразил мнението си точно в месец юни 1878 год. - годината на  на Руско турската война

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
А,така също не мислиш ли ,че този документ беше началото на идеята за Възродителните процеси както на помаците така и на турците.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравей, Тео.Много интересен материал.Искам да те попитам нещо във връзка с статията на Митхад паша.Защо според ,тебе той е изразил мнението си точно в месец юни 1878 год. - годината на  на Руско турската война

Здравей Шабане,
Първо искам да истъкна че, не съм историк и за това помолих много хора които живеят във Турция да проверят автентичноста на това изказване.За Мидхад Паша се говори много различно.Но да ви кажа ....мисля че, изказването му е във връзка на това че именно във това време  вече съзнателно се приготвя една война със Османската Империя.Запада и Русия са във Съюз и Запада желае да тласне Русия във една война.Османската Империя не дотам е във разцвета си и съзнава че, може да загуби едно бъдещо стълкновение със която и да е държава от ранга на Русия или Западни сили.Затова и на изток и на Балканите Османската Империя тогава е във една постоянна война особено предизвикана от Русия.Знаете за истъпленията на Руснаците във тия времена особено кога Русия се спуска във Кавказ през 1850-те години и също и Руско-Иранската война през 1828.Знаем тогава за геноцида над черкезите и много други мюслюмански кавказки народи.Над един милон черкези бяха убити.Огромна част от черкезите бяха спасени от Османската Империя и днес във Турция живеят колонии на 7 кавказки народа а също и на други като кримските татари и казашки колонии.Османската Империя знае за намеренията на западните сили и на Русия и затова много внимателно действа.Дори във организираната във тия времена Априлско въстание и редица други въстания на Балканите Османската Империя не проявява голяма жестокост.Какво искам да кажа че, не проявяват жестокост?Ами след Априлското въстание,може би във българската история тези неща не се споменават но, цял свят знае че, Османската Империя въстановява със парични средства и помага материално ....за опожарените къщи,убитите животни и унищожения инвентар.....именно на самите участници във самотоАприлско  въстание.Тия неща не ги пише във историята ни.Затова Изказването на Мидхад Паша го приемам като едно изказване че разпрострялата се искуствено мълва за "варварщината" на Османците над "угнетените" народи  не е вярна и иска да покаже че, за напред тия които ще влизат във мисията за спасяване на христианите във тези земи е че, част от тези земи се населяват и от доброволно приели исляма народ които са част от тоя народ във тогавашните български земи.Може би именно това е искал да каже.Разбира се аз не съм историк и ще оставя това тълкуване на по добри от мен.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
А,така също не мислиш ли ,че този документ беше началото на идеята за Възродителните процеси както на помаците така и на турците.


Това според мен трябва да се отговори от специалисти.Аз ако кажа ....може и да сбъркам.Защото за това му изказване на Мидхад Паша ...от странични хора знам че е авантюристично.А може и да е със някаква цел приготвяна от Западните сили.Но все пак бих искал да оставя това на човек който е по запознат от мен.Аз също искам да знам целта на това изказване.А и крайно време във Турция да оставят мудноста и да се насочат във теми които "врят и кипят".Много турци и то доценти професори,не знаят ни за така наречния "арменския геноцид" ни за същноста на някои събития във България и на Балканите.Време е Турция да приготви някаква стратегия и да отговори на много висящи въпроси. Като човек преставител на турската общност във България изразявам недоумението си от постоянните обвинения за  наследството на Османската Империя,спрямо нас обикновените турци.Аз съм обикновен човек и аз не съм бил никога във властта на Османската Империя и не нося коствени и преки отговорности за много обвинения.Никой не ги заслужава но, това и днес продължава.На тези теми трябва да се пише много за да станат още по  ясни.Затова приканвам специалистите от двете страни да изяснат някои неща.

Offline proba

  • Historian
  • *****
  • Posts: 27
От статията се разбира, че прабългарите са тюрки, помаците са тюрки смесени със славяни и траки, които са били, като капка в морето. Турците са тюрки също (Предполагам, че са избивали всички, които не са били тюрки във Византия, че да са останали само тюрките). Изглежда, че всички са тюрки в тази статия. Да допуснем, че всички са тюрки. Възниква въпрос: Защо имат различия?

Много ми е протюртска тази статия с доста политически подправки и обаяния.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
От статията се разбира, че прабългарите са тюрки, помаците са тюрки смесени със славяни и траки, които са били, като капка в морето. Турците са тюрки също (Предполагам, че са избивали всички, които не са били тюрки във Византия, че да са останали само тюрките). Изглежда, че всички са тюрки в тази статия. Да допуснем, че всички са тюрки. Възниква въпрос: Защо имат различия?

Много ми е протюртска тази статия с доста политически подправки и обаяния.


Проба,
Приемам със уважение вашето мнение и разбира се бих искал, да добавите вашето лично мнение.Ако може да ни убедите във обратното.Ще посрещна със респект вашето мнение и вашите доказателства.Аз нищо не искам да докажа ,само си казвам мнението.А  и не съм ангажиран от никоя партия.Живея далеч от България.Лична човешка позиция.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Абе хора, не ви ли стига, че на Балканите вече има едни измислени "македонци" ами искате и от помаците отделен народ да правите ...
Ама не става. Помаците са наследници на българи християни. Точка.
И вместо да си смучите хипотезите от ноктите на краката, вземете да прочетете малко история. Ако не вярвате на историците, четете оригиналните извори.

Ето ви един скромен пример с моето село. Всички там сме помаци, но не се опитваме да се изкараме траки или македонци, тюрки или гагаузи. Вижте какво казват данъчните регистри на Османската Империя - копия на оригинали от Истанбулския архив и Народна библиотека Св.Св. Кирил и Методий.

Първите известни регистри, в които се описват данъците в с.Селча са от 1515-1524 г. <ref>Сведения за селищата и населението от територията на нахия Рупчос, Нар.Библиотека "Св.св. Кирил и Методий" София </ref>. Всички домакинства са записани като християнски. 1515 г: 26 постоянни домак., 9 неженени. 1524 г: 38 постоянни домак., 3 неженени, 1 вдовец.
В друг регистър от тимарската система от 1517-1518 г. намираме поименно изброяване на главите на домакинствата в Селча:
* Златин Драгине - Златин, Димитри Златин, Драгош Златин, Тодор Драгине, Златин Тодор, Димитре Тодор, Дабижив Сиромах, Нешо Дабижив, Стано Дабижив, Нешо Драгота, Стано Малотин, Драгош Малотин, Йован Пришелец, Койо Пришелец, Станко Димитре, Рад Димитре, Драгослав Димитре, Коста Гого, Дишко Пришълец, Райо Стано, Райо Коин, Стано Коин.
* Неженени младежи от с.Селча - Драгота Златин, Драгота Илин, Злате Маликин, Рад Стайко, Бойо Коста, Койчо Дабижив, Димитре Беличо, Добре Рашо.
* Приход от данъци, десятъци и такси: пшеница - 3 муда, в равностойност 480 акчета, ечемик и др.зърнени храни - 3 муда в равност. 230 акчета, десятък върху коноп - 30, десятък върху пчелни кошери - 20, данък върху воденици 2 бр - 60, данък върху свине - 20, десятък върху сено - 15, ниабет и женитба - 80, испенч - 800, общо домакинства 26, неженени младежи - 9, приход 1805.

За първи път в регистъра на тимарската система от 1569-1570 г откриваме, че една част от населението вече е приела Исляма:
"Мустафа син на Абдулах, Перване син на Абдулах, Хамза син на Абдулах, Ала син на Абдулах, Малкюч син на Абдулах, Хюсеин син на Абдулах - неженен.
Неверници - Рад син на Стайко, Димитри син на Радослав, Злато син на Стаю, Рад син на Дано, Стано син на Добре, Стаюо син на Радослав, Братоколин син на Косто, Бойо негов син и т.н...." <ref>"Миналото на село Селча", Я.Шуров, 2008</ref>
<ref>По следите на насилието. Документи за помохамеданчвания и потурчвания. Състав. П. Петров. С., 1972, 225—226</ref>

Offline proba

  • Historian
  • *****
  • Posts: 27
You are not allowed to view links. Register or Login
Проба,
Приемам със уважение вашето мнение и разбира се бих искал, да добавите вашето лично мнение.Ако може да ни убедите във обратното.Ще посрещна със респект вашето мнение и вашите доказателства.Аз нищо не искам да докажа ,само си казвам мнението.А  и не съм ангажиран от никоя партия.Живея далеч от България.Лична човешка позиция.

Здравей Тео,

Аз съм изказвал мнението си в този web site. Моите познания ме водят към траките. Имам в предвид, че помаците са наследници на траките.

Поздрави

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Абе хора, не ви ли стига, че на Балканите вече има едни измислени "македонци" ами искате и от помаците отделен народ да правите ...
Ама не става. Помаците са наследници на българи християни. Точка.
И вместо да си смучите хипотезите от ноктите на краката, вземете да прочетете малко история. Ако не вярвате на историците, четете оригиналните извори.

Ето ви един скромен пример с моето село. Всички там сме помаци, но не се опитваме да се изкараме траки или македонци, тюрки или гагаузи. Вижте какво казват данъчните регистри на Османската Империя - копия на оригинали от Истанбулския архив и Народна библиотека Св.Св. Кирил и Методий.

Първите известни регистри, в които се описват данъците в с.Селча са от 1515-1524 г. <ref>Сведения за селищата и населението от територията на нахия Рупчос, Нар.Библиотека "Св.св. Кирил и Методий" София </ref>. Всички домакинства са записани като християнски. 1515 г: 26 постоянни домак., 9 неженени. 1524 г: 38 постоянни домак., 3 неженени, 1 вдовец.
В друг регистър от тимарската система от 1517-1518 г. намираме поименно изброяване на главите на домакинствата в Селча:
* Златин Драгине - Златин, Димитри Златин, Драгош Златин, Тодор Драгине, Златин Тодор, Димитре Тодор, Дабижив Сиромах, Нешо Дабижив, Стано Дабижив, Нешо Драгота, Стано Малотин, Драгош Малотин, Йован Пришелец, Койо Пришелец, Станко Димитре, Рад Димитре, Драгослав Димитре, Коста Гого, Дишко Пришълец, Райо Стано, Райо Коин, Стано Коин.
* Неженени младежи от с.Селча - Драгота Златин, Драгота Илин, Злате Маликин, Рад Стайко, Бойо Коста, Койчо Дабижив, Димитре Беличо, Добре Рашо.
* Приход от данъци, десятъци и такси: пшеница - 3 муда, в равностойност 480 акчета, ечемик и др.зърнени храни - 3 муда в равност. 230 акчета, десятък върху коноп - 30, десятък върху пчелни кошери - 20, данък върху воденици 2 бр - 60, данък върху свине - 20, десятък върху сено - 15, ниабет и женитба - 80, испенч - 800, общо домакинства 26, неженени младежи - 9, приход 1805.

За първи път в регистъра на тимарската система от 1569-1570 г откриваме, че една част от населението вече е приела Исляма:
"Мустафа син на Абдулах, Перване син на Абдулах, Хамза син на Абдулах, Ала син на Абдулах, Малкюч син на Абдулах, Хюсеин син на Абдулах - неженен.
Неверници - Рад син на Стайко, Димитри син на Радослав, Злато син на Стаю, Рад син на Дано, Стано син на Добре, Стаюо син на Радослав, Братоколин син на Косто, Бойо негов син и т.н...." <ref>"Миналото на село Селча", Я.Шуров, 2008</ref>
<ref>По следите на насилието. Документи за помохамеданчвания и потурчвания. Състав. П. Петров. С., 1972, 225—226</ref>



Уважаеми Боян Добрев,
за сега ще се въздържа да не се изкажа ,защото бих искал най -различни мнения по въпроса.Само че документите които преставяте за " помохамеданчването" не ви ли се струва че са издадени във злокобана за помаците година 1972г свързано със поредното "побългаряване" и то насилстено.А и освен това дали са достатъчно да се покажат едни такива регистри и да се твърди че е ислямизирането е насилствено?Каква е била целта на Османската Администрация за да "потурчи и помохамеданчи" тези хора не във равнините а във планините?Освен това тези хора се наричат тук във България българо-мохамедани ,във Гърция славеноговорещи елини ,във Македония македонци.как да определим тези хора пак не ми стана ясно.А и да ги наричате "мохамедани " не ви ли се струва че е неприемливо за един мюслюманин да се нарече мохамеданин.Защото нашата вяра не е към Мохамед а към Аллах.Много се обърквам във тези квалификации.Бихте ли още един път обяснили?А  и бих искал по здрава обосновка за това което твърдите че,помаците са българи.Защо Помаците във основно са се противопоставяли на христианизациата и са били във "братството на Богомилите".Защо богомилството е обявено като българският ерес от Западните страни и църкви?Нека да се спуснем във един диспут и да търсим корените на този проблем.Защо земите където са живеели помаците са били във обятията на този "ерес".защо хорта във тези земи не са приемали христианството и се противопоставяли?Много въпроси и нека да търсим отговор на тези неща.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Моята истина пък е съвсем различна  от вашите,дори бих казъл противоположна.И тя е, че българите и турците имат много по голяма родствена връзка ,отколкото ние имаме със тях ,общо и поотделно. И в това мое мнение съвпада с мнението на Митхад паша ,който твърди ,че в България живеят един милион турци, а не помаци които са потурчени българи, а не помаци .Защото ние не сме потурчени, а сме ислямизирани и освен това не сме турскоговорящи.Защо смятам ,че българите и турците са първи братовчеди ,ами защото произхождат от тюркски племена. Докато ние сме само славянска нация. Не съм съгласен с теб Тео ,че славяните са народ живеещ само в планините. Даже смятам ,че само тюркските народи- прабългари и турци са равнинни народи ,защо те са така наречените "конни народи",които живеят основно в полето.Разбира се ,че приемам ,че и в нас има тюркски елемент ,но той не е прабългарски и турски и не е преобладаващ., и този елемент е юрушкия.Изгонените черкези от русите ,са се заселили основно в Карловско и Новозагорско ,а не са дошли при нас в Родопите.Както ти е известно Хан Омуртаг е воювал по думите от неговия надпис "срещу славяни и гърци", неговите наследници са си отмъстили на славяните - смоляни които са били на страната на Византия, като са предприели поход срещу тях, а не както се пише ,че са помогнали за освобождаването им от Византия.Защото те не се били освободени ,а пак са си останали в Родопите под Византийско владение.

А за великия Мидхад паша /той наистина е бил велик,защото е бил прозорлив/ смятам ,че той е направил това изявление за да предпази турското население от жадните за кръв православни нации които са имали конфликти с Турската империя и така също да подготви Западните сили за евентуалната етническа чистка ,която би се провела  в България. Ако не са били неговите усилия и усилията на мислещите личности ,жадните за кръв в онзи период ,биха най вероятно избили и изгонили цялото мюсюлманско населенние - и турците и помаците, което всъщност е и станало, но в много по ограничен мащаб.

Ето това е била главната идея на Мидхад паша.

И точно това негово мнение ,Възродителите го използваха ,когато провеждаха своите възродителни процеси срещу турското население . В предните 2-3 години ,преди провеждането на Възродителния процес на турците, тази статия на Митхад паша се публикуваше в какви ли не вестници,списания,прокламираха я по радио и телевизия ,за да разколебаят духа на турците ,като им набиват ,че те всъщност не са турци, а потурчени българи.

Използаха тази статия ,по абсолютно същия начин  ,както използваха "Хрониката на Методи Драгинов"срещу нас като заявяваха, че ние сме насила ислямизирани българи.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Шабане,
Освен да приветствам вашето изказване не мога да кажа нищо друго.А процентните съставки  от днк анализите на ЕЦ за днк анализи същото определя.
Тоест :
славяни -47%
траки    - 18%
протобулгар-(тюрки) -16%
куман(тюрки) --12%
Печенези (тюрки)--6%
и останали --1%

езиковото разпределение :
Украински -30%
куман-къпчакски 25%
огуз (тюркси) --20%
Нугайски --15%
и арабски--10%

You are not allowed to view links. Register or Login

Този сайт за Википедия   дава и изследванията на Ерджиес Университеси и на Института Тюбинген (Германия).
Ще се радвам ако ми добавите нещо което да оборва тези съпоставки и данни.Дали са верни?Различните мнения само ще обогатят темата ни ще ни водят по вярната следа.Целта ми е да намерим общият път към истината около Помаците.За мен няма значение какви са помаците,но едно е факт че въпреки различните мнения и то офицални на държавни начала ...дори от типа на спекулации....аз казвам твърдо Всички данни и търсения водят до сега до едно че:Помашкият народ съществува и то като отделен народ.

Offline proba

  • Historian
  • *****
  • Posts: 27
You are not allowed to view links. Register or Login
Шабане,
Освен да приветствам вашето изказване не мога да кажа нищо друго.А процентните съставки  от днк анализите на ЕЦ за днк анализи същото определя.
Тоест :
славяни -47%
траки    - 18%
протобулгар-(тюрки) -16%
куман(тюрки) --12%
Печенези (тюрки)--6%
и осналли --1%

езиковото разпределение :
Украински -30%
куман-къпчакски 20%
огуз (тюркси) --20%
Нугайски --15%
и арабски--10%

You are not allowed to view links. Register or Login

Тези данни които ги давам са изследвания на Ерджиес Университеси и на Института Тюбинген (Германия).
Ще се радвам ако ми добавите нещо което да оборва тези съпоставки и данни.Дали са верни?Различните мнения само ще обогатят темата ни ще ни водят по вярната следа.Целта ми е да намерим общият път към истината около Помаците.За мен няма значение какви са помаците,но едно е факт че въпреки различните мнения и то офицални на държавни начала ...дори от типа на спекулации....аз казвам твърдо Всички данни и търсения водят до сега до едно че:Помашкият народ съществува и то като отделен народ.

Zdravei Teo,

Podobni i drugi takiva 4isla ima mnogo v internet i arhivite. Tvoqta referenciq e ot wikipedia. Az e poglednah, no be6e na turski i neuspqh da e razbera. Az li4no ne bih se doveril na tezi 4isla. Az sym sre6tal drugi 4isla v literaturata.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
You are not allowed to view links. Register or Login
Zdravei Teo,

Podobni i drugi takiva 4isla ima mnogo v internet i arhivite. Tvoqta referenciq e ot wikipedia. Az e poglednah, no be6e na turski i neuspqh da e razbera. Az li4no ne bih se doveril na tezi 4isla. Az sym sre6tal drugi 4isla v literaturata.


Разговора е във не е да се втълпи във дадени неща а да се покажат неща на които всеки да се базира.Според мен едно е ясно помаците не са турци.Но не са и българи въпреки говорят близък език до българския.А във теченията на насилствените сменяния на имена и идентичност...разбира се води до сближаването на езиците.Но бих искал да чуя много мнения по темата и да говорим защо все пак помаците не се определят за българи(със исключения на тези които се определят) за македонци,за елини или албанци?Има нещо на които се противопоставят .Би било логично ако си във България да приемаш ,че си българин и по тоя начин във всяко отношение ще си по привилигирован.Защо аз например се чувствам Турчин и не искам да приема наприме да съм Българин.То би било по добре защото българите са "европейци" турците "азиатци",по тоя начин ще избагна директните обиди че съм "ориненталец" ;D Истъквам че да си ориенталец не те прави със нищо по надолу от един европеец.Но днескашните "елитни" партии като Атака имено във това обвиняват турците.Зависи кой какво разбира.А който ме нарече ориенталец не бих се обидил,но въпроса е във това че аз съм се родил във България и България ми е Родина   а не Анадола.А и нищо унижаващо не виждам и във думата анадолец.Едно се учудвам защо все пак има хора които ни искат да ни кажат че турчин или ром е обидна дума.Абсолютно не съм съгласен...защото отдавна ромите да са се  асимилирали във българската нация.Значи има нещо което идва от жилката  и колкото и да те унижават човека не се отказва от същноста си.Значи аз като турчин не се отказвам от същноста си.Рома не се отказва от това че,е  ром .Същоото се отнася и за помаците.Те въпреки че живеят във различни страни не искат да се асимилират във даден народ и най -хубавото докзателство за това е съществуването на този прекрасен сайт за помаците.Подчертавам Помаците.Може ли "жилката" да се забрави?Сложни въпроси нали!!!!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42