Author Topic: Koran bg - Kurandan ayetler  (Read 6967 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Koran bg - Kurandan ayetler
« on: August 25, 2008, 12:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login

ayrıca bir sayfa açıp kurandan ayetler koymuşsunuz neyle ilişkilendirdiğinizi merak ettim türkçe açıklama yapabilirseniz sevinirim?

Offline daylek

• Adviser
Ynt: Kurandan ayetler
« Reply #1 on: August 25, 2008, 12:34 »
eğer başka herhangi bir konuya cevap değilse bu sayfa ve sakıncası yoksa, bu ayetlerin türkçelerini de eklemek isterim.

saygılarımla...

Offline bogutevolu

• Charter member
Ynt: Kurandan ayetler
« Reply #2 on: August 25, 2008, 17:45 »
Daylek

Bulgarca Kuran mealini yayınlama düşüncemiz Bulgaristandaki Pomaklara yöneliktir. Hem türkçe hem bulgarca birlikte yayınlamayı da düşündüm. Ancak Türkiyede Pomaklar dini açıdan bir tehdit altında olmadığından buna gerek yoktur.

Bu konuda söylebileceğim tek söz var. Tespih kopmuş ve son kalan taneleri toplama telaşı içindeyim.  Bazen Türkiyede Pomakların ana-baba nesli ile çocukları arasında yaşadığımız dil ve kültür kırılması travmasından söz ediyorum. Bu öyle bir yaradır ki onu yaşamayanlar bizim derdimizi anlamıyorlar.

Benzer bir travma şimdi tam güncel bir biçimde Bulgaristanda yaşanıyor. Bu travma dinsel bir kırılmadan kaynaklanıyor. Yaşlı nesil müslümanlığını korurken yeni yetişen ve şehirlere göç eden pomak nesli şimdi hristiyanlaşmış durumdadır.

Hristiyan pomak olabilir diyenlere gelince acı bir biçimde gülerim ben.. Şu anda aynı ailelerin yaşlı nesli müslümanken  şimdiki nesil hristiyan ama kendini pomak biliyor. İşte onun torunları ne olacak. Aradaki psikolojik duvar olan islam kalkınca bulgarla olan sınırlar çözülecek ve POMAKLIK BİTECEK...

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Ynt: Koran bg - Kurandan ayetler
« Reply #3 on: August 25, 2008, 20:12 »
haklısın mustafa ağbey bu konu gittikçe vahim bir hal alıyor sanırım.  eski fotograf'lar bulamazmıyız bg de ibadet eden pomaklar ile ilgili. konular görselede hitap ederse  daha akılda kalıcı olmazmı?

Offline daylek

• Adviser
« Reply #4 on: August 25, 2008, 20:15 »
normal şartlarda bu benim çok hassas olduğum ve içimi burkan bir konu. ancak bu sefer itiraz etmicem ve benim söyliyebileceğim tek şey ne olur sadece bununla kalmasın pomaklık bilinci.

çünkü ben sadece bu olduğuna inanmıyorum, müslümünlık balkanlarda yayılmaya başlamadan öncede pomaklar eğer gerçekten söylendiği gibi yaşadıysa, durum sadece bu kadarla sınırlı değildir.  

umarım kopmuş tespihin son kalan parçalarını toplayabilirsiniz....................

cevabınız için teşekkürler.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #5 on: August 25, 2008, 20:18 »
bello! görsel uzmanı olduğumu söyleyerek azıcak ukalalık yapacağım ama yine de söylüyorum.

görseller her zaman aynı etkiyi yaratmayabilir doğru seçilmesi de çok zordur. heleki bu kadar hassas bir konuda... yinede takdir sizlerin benim fikrim bu ...

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #6 on: August 25, 2008, 20:29 »
daylek! doğru görseli seninde yardımınla bulalım.yardımını esirgemiyeceğini düşünüyorum. şimdiden çok teşekkür ederim. eksik olma. ;)

Offline daylek

• Adviser
« Reply #7 on: August 25, 2008, 21:10 »
aman be abim tamam geç sen dalganı  :D  ayrıca uyanıklığınıda yaptın helal olsun  ;)  ancak bende yan çiziyorum ve evet olayı abarttım ve ukalalık yaptım hehe  :D  :D  :D  :D  :D  :D

söyleyebileceğim tek şey; bunun teknik açıklaması psikolojik, abarttığımı düşünebilirsiniz ancak değişkenler herkes için farklıdır ve hristiyan bir toplumda yaşayan bir insan için dahada farklı olacağını tahmin ediyorum neyse uzatmak istemiyorum ama bunu ben yapamam, bulgaristanı, hristiyanları ve ordaki insanları tanımıyorum...   

çok isteniyorsa türkiye dışında ki yaşayış şeklini bilen birinin bam telini yakalaması daha doğru olur.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42