Author Topic: TANIŞ OLALIM  (Read 92635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline güzelhisar

• Candidate member
  • *
Re: TANIŞ OLALIM
« Reply #105 on: August 14, 2009, 03:25 »
merhaba arkadaşlar.. bilgisayar kullanmasını yeni öğreniyorum. biraz geç kaldım tıpkı kültürümü öğrenmekte geç kaldığım gibi. öncelikle bu siteyi oluşturan arkadaşları kutlarım. büyük bir boşluğu dolduruyor. çok faydalandım. hoşuma gitti, üye oldum. hayatımda ilk kez tanımadığım, kültürüm hakkında bu kadar kapsamlı bilgi sahibi oldum. özellikle yemek tariflerini okuduğumda çok şaşırdım. bir çoğunu babannem yapıyordu. unuttuğum o lezetleri o tatları hatırladım. hala benim evimin mutfağını oluşturan yemeklerin bazılarının, biraz değişsede bu kültürden aktarıldığını gördüm ve etkilendim.
ben izmir aliağa da yaşıyorum. atalarım 1877 1878 osmanlı rus savaşında (kara bozgun derlermiş) filibe den aliağa nın güzelhisar köyüne göç eymişler. yaklaşık 250 kişilik bir grup pomak buraya yerleşmiş. pomakların buraya yerleşmesinde ilginç olaylar yaşanmış. her yerde olduğu gibi yine pomaklara özgü yaşanmış hayat öyküleri var. buraya yerleştikten sonra bu bölgede bir değişim yaratmışlar.örneğin pomklar gelinceye kadar kireç ve badana burada bilinmiyormuş. daha sonra fırsat buldukça bunları aktarabilirim.
güzelhisar karma bir köy. bizimkiler buraya geleli 140 yıl olmuş. iki kütür iç içe geçmiş zamanla kız alıp vermeler başlamış. akrabalik bağları oluşmuş örneğin benim annem buranın yerli halkından. biz sadece baba tarafımızın pomak olduğunu bilirdik. pomak çocuklarının ekseriyeti benim gibi sarışın ve mavi gözlü. bu bölgede bir yere gittiğimde sen pomakmısın diye sormuşlardır. ben de bunu bildiğimden bana sorulmadn önce bunu hissettiğimde ben pomakım derdim. neden bilmiyorum ama, bu hoşumada gidrdi. fakat sadece bu kadarını bilirdik. belkide yaşadığımız yerde akrabağlık bağları oluştuğu için, her hangi bir sıkıntı veya ayrım yaşamadığımızdan, kendi kültürümüzü araştırma ihtiyacı hissetmedik. büyüklerimizden bir şeyler duyardık ama belkide yaşımız gereği çok önemsemezdik.
çocoğum doğduğunda adını koymak için nüfüs idaresine gittiğimde büyük dedemin, doğum yerlerinin filibe olduğunu, doğum tarihi bölümünün yazılmamış boş bırakılmış olduğunu gördüm. bu insanları çok merak ettim bunlar kimdi neden filibeden buraya göç etmişlerdi. araştırmaya başladığımda geç kalmıştım.sağlıklı bilgi alabileceğim insanlar artık yaşamıyordu. (şu anda bu köyde pomakça konuşan bir tek kişi kalmadı) buna rağmen ait olduğum kültürümle tanıştım. bu insanları tanıdıkça, çektikleri acıları, yaşadıkları yoksullukları ve her şeye rağmen bir çok şeyi yinede başardıklarını görünce, yaşamımızda bazı şeylerden şikayet etme hakkımızın olmadığını anladım. ve daha çok sevdim, korkunç bir saygı duydum. bu insanlara bizlerin borcu olmalıydı.  bu kültür ve bu insanlar benim geçmişim. geçmişini ve kültürünü bilmeyen insanların geleceğini sağlam oluşturamayacağı düşüncesindeyim. bu yüzden pomakların kültürünü, tarihini araştırmak ve öğrenmek benim özel ilgi alanım oldu. bunu bir ırkçılık veya etnik milliyetçilik olarak görmüyorum. tam tersine bu düşünceye karşıyım.. sevgili dostlar biraz uzun bir tanışma yazısı oldu bu benim içn bir ilk heyacanımı anlamanızı umarım. son olarak bir anımı paylaşarak yazımı bitirmek istiyorum.. geçtiğimiz yıllarda dedelerimin mezarlarını ziyarete gitmiştik mezarları çocuklarımla birlikte temizledikten sonra biraz yorulmuştum, belkide onlara duyduğum sevgiden, hasretten olsa gerek, dedemin mezarının üzerine oturdum. üstüm başım toz toprak olmuştu. eşim tepki gösterdi çok günah mezarın üzerine oturulmaz kalk ordan dedi. dedem bana kızmaz dedim.eşim espiri ile karışık (eşim bu bölgenin yerlilerinden pomak değil) "ne olacak pis pomak işte" dedi. ben daha cevap vermeden, çocuklarımın ikisi birden tepki gösterdi "biz pis değiliz" eşim kırdığı potun farkına vararak, durumu kurtarmak için siz pomak değilsiniz dedi. çocukların ikisi birden geldi yanıma otordu "biz pomakız" .. yorgunluğum geçmişti.  bu güzel diyolog için karıma teşekkür ettim. bazen çözmek istediğiniz sorunlar bir kelime ile çözülüveriyor.  sağlıcakla kalın       

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #106 on: August 14, 2009, 09:21 »
You are not allowed to view links. Register or Login
merhaba arkadaşlar.. bilgisayar kullanmasını yeni öğreniyorum. biraz geç kaldım tıpkı kültürümü öğrenmekte geç kaldığım gibi. öncelikle bu siteyi oluşturan arkadaşları kutlarım. büyük bir boşluğu dolduruyor. çok faydalandım. hoşuma gitti, üye oldum. hayatımda ilk kez tanımadığım, kültürüm hakkında bu kadar kapsamlı bilgi sahibi oldum. özellikle yemek tariflerini okuduğumda çok şaşırdım. bir çoğunu babannem yapıyordu. unuttuğum o lezetleri o tatları hatırladım. hala benim evimin mutfağını oluşturan yemeklerin bazılarının, biraz değişsede bu kültürden aktarıldığını gördüm ve etkilendim.
ben izmir aliağa da yaşıyorum. atalarım 1877 1878 osmanlı rus savaşında (kara bozgun derlermiş) filibe den aliağa nın güzelhisar köyüne göç eymişler. yaklaşık 250 kişilik bir grup pomak buraya yerleşmiş. pomakların buraya yerleşmesinde ilginç olaylar yaşanmış. her yerde olduğu gibi yine pomaklara özgü yaşanmış hayat öyküleri var. buraya yerleştikten sonra bu bölgede bir değişim yaratmışlar.örneğin pomklar gelinceye kadar kireç ve badana burada bilinmiyormuş. daha sonra fırsat buldukça bunları aktarabilirim.
güzelhisar karma bir köy. bizimkiler buraya geleli 140 yıl olmuş. iki kütür iç içe geçmiş zamanla kız alıp vermeler başlamış. akrabalik bağları oluşmuş örneğin benim annem buranın yerli halkından. biz sadece baba tarafımızın pomak olduğunu bilirdik. pomak çocuklarının ekseriyeti benim gibi sarışın ve mavi gözlü. bu bölgede bir yere gittiğimde sen pomakmısın diye sormuşlardır. ben de bunu bildiğimden bana sorulmadn önce bunu hissettiğimde ben pomakım derdim. neden bilmiyorum ama, bu hoşumada gidrdi. fakat sadece bu kadarını bilirdik. belkide yaşadığımız yerde akrabağlık bağları oluştuğu için, her hangi bir sıkıntı veya ayrım yaşamadığımızdan, kendi kültürümüzü araştırma ihtiyacı hissetmedik. büyüklerimizden bir şeyler duyardık ama belkide yaşımız gereği çok önemsemezdik.
çocoğum doğduğunda adını koymak için nüfüs idaresine gittiğimde büyük dedemin, doğum yerlerinin filibe olduğunu, doğum tarihi bölümünün yazılmamış boş bırakılmış olduğunu gördüm. bu insanları çok merak ettim bunlar kimdi neden filibeden buraya göç etmişlerdi. araştırmaya başladığımda geç kalmıştım.sağlıklı bilgi alabileceğim insanlar artık yaşamıyordu. (şu anda bu köyde pomakça konuşan bir tek kişi kalmadı) buna rağmen ait olduğum kültürümle tanıştım. bu insanları tanıdıkça, çektikleri acıları, yaşadıkları yoksullukları ve her şeye rağmen bir çok şeyi yinede başardıklarını görünce, yaşamımızda bazı şeylerden şikayet etme hakkımızın olmadığını anladım. ve daha çok sevdim, korkunç bir saygı duydum. bu insanlara bizlerin borcu olmalıydı.  bu kültür ve bu insanlar benim geçmişim. geçmişini ve kültürünü bilmeyen insanların geleceğini sağlam oluşturamayacağı düşüncesindeyim. bu yüzden pomakların kültürünü, tarihini araştırmak ve öğrenmek benim özel ilgi alanım oldu. bunu bir ırkçılık veya etnik milliyetçilik olarak görmüyorum. tam tersine bu düşünceye karşıyım.. sevgili dostlar biraz uzun bir tanışma yazısı oldu bu benim içn bir ilk heyacanımı anlamanızı umarım. son olarak bir anımı paylaşarak yazımı bitirmek istiyorum.. geçtiğimiz yıllarda dedelerimin mezarlarını ziyarete gitmiştik mezarları çocuklarımla birlikte temizledikten sonra biraz yorulmuştum, belkide onlara duyduğum sevgiden, hasretten olsa gerek, dedemin mezarının üzerine oturdum. üstüm başım toz toprak olmuştu. eşim tepki gösterdi çok günah mezarın üzerine oturulmaz kalk ordan dedi. dedem bana kızmaz dedim.eşim espiri ile karışık (eşim bu bölgenin yerlilerinden pomak değil) "ne olacak pis pomak işte" dedi. ben daha cevap vermeden, çocuklarımın ikisi birden tepki gösterdi "biz pis değiliz" eşim kırdığı potun farkına vararak, durumu kurtarmak için siz pomak değilsiniz dedi. çocukların ikisi birden geldi yanıma otordu "biz pomakız" .. yorgunluğum geçmişti.  bu güzel diyolog için karıma teşekkür ettim. bazen çözmek istediğiniz sorunlar bir kelime ile çözülüveriyor.  sağlıcakla kalın       

Hiçbiş şey için geç değildir kardeşim aramıza hoş geldin... :)

Offline YavuzaLp

• Member
  • **
« Reply #107 on: August 28, 2009, 21:24 »
Selam,
Ben Yavuz Alp YÜKSELEN
Aslen Çanakkale/Ayvacık/Gülpınar Beldesindenim
Şuan Ankarada ikamet etmekteyim.
Benim DEdem(Babamın) BUlgaristandan göçme, trakyada pehlivanköy civarlarına gelmişler.Pek bulgaristandaki soyumu bilmiyorum, belki babamın kuzenleri dayıları halaları kım bilir nerelerdedir hic bir fikrim yok.Benım dedemin lakabı Onbaşı Mahmut, Askeriyede 52 yıl gardiyanlık yapmış, emekli oldu 1987 de vefat etti.bulgaristandan pehlivanköye, ordanda canakkale/ayvacık/gülpınar beldesine dedemler gelmiş. bizlerde haliyle canakkaleli olduk. pek acıklayıcı bisey yazamadım ama belki dedemi tanıyan vardır umarım saygılar

Offline fasuese

• Candidate member
  • *
  • Bymef
Re: Ynt: TANIŞ OLALIM
« Reply #108 on: September 19, 2009, 04:08 »
Selam tüm pomak arkadaslar. Ben fatih, aslen Balikesir - Gönen'liyim ( Gürbüz arkadas gibi ) ama Istanbul'da oturuyoruz. Ben son 5 senedir üniversite okumak icin almanya'dayim.

Bizde Bulgaristan - Filibe göcmeni ve pomagiz.....

Offline akif aliev

• Avarage member
« Reply #109 on: September 19, 2009, 11:27 »
Ben bulgaristanliyim ve tum pomak kardeslerimizin Ramazan bayramini kutluyorum.Turkiyeden bu guzel siteyi kullandinigiza cok sevindim.Sizin kokleriniz Plovdiv'den geldigini okuyorum.Plovdiv Rodop daglarin kuzeyinde bulundugu icin ve Rodoplarin kuzey kismi Plovdiv'e bagli oldugu icin rahmetli atalariniz Plovdiv'ten geldigini kayitlanmislar.Ama simdi Bulgaristanda Podop daglari tam pomak memleketi diye sayiliyor.Neden Turkiyeye goc etmisler-cumku tum Avrupada en cok ceken ve esirgelenen millet tam pomak milletidir.Bu daha Osmanlinin cekilmesinden baslamis ve ala devam ediyor.Siz Turkiyede oldugunuzun fiyatini bilmeniz icin biraz Bulgaristanda yasamalisiniz ve o zaman sizin dedelerinize gece gunduz dua kaldiracaksiniz.Tabii ki simdi hayat daha serbesdir,ama malesef genclerin buyuk bir kismi kirildi.Pomak oldunuzman utanmak degil -gurur duymalisiniz.Bilin ki burada Bulgaristanda en temiz,en namuslu,en comert ve caliskan millet iste biziz.Bunu bulgarlar nasil kacirsinlar.
Beni zayif turkcem icin af edininiz,ama okullarda turkce hic okumadikki.

Offline umutkalkin

• Candidate member
  • *
« Reply #110 on: October 15, 2009, 01:22 »
Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum bende karacaova pomağıyım şuan balıkesir edrek'e bağlı ocaklar beldesinde yaşıyorum iş icabı çanakkaledeyim ailemden dolayı az çok bilirim pomakçayı umarım burda kendimi geliştirebilirim :)

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #111 on: October 17, 2009, 11:03 »
Merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum bende karacaova pomağıyım şuan balıkesir edrek'e bağlı ocaklar beldesinde yaşıyorum iş icabı çanakkaledeyim ailemden dolayı az çok bilirim pomakçayı umarım burda kendimi geliştirebilirim :)

Hoşgeldiniz, bende Karacaovalıyım. Katkılarınızı beklerim...

Offline CennetKusu

• Candidate member
  • *
    • .: Ser-Er Bilgi İşlem :..
TANIŞ OLALIM
« Reply #112 on: October 29, 2009, 18:37 »
Merhaba Arkadaşlar...
Bende Edirne Uzunköprü/Çöpköy lüyüm.
Köyümüz Bir Pomak Köyü dür.
Fakan Ben İstanbul'da Doğma Büyüme İkamet Etmekteyim.
Pomakçayı hiç Bilmiyorum.
İstanbul' Online Web Sayfaları & Cep Tel Tamiri İşi İle Uğraşıyorum.
Böyle Güzel Bir Popakça Paylaşım Sitesi Buldum ve Bende Sizlerin Arasına Katılmaya Karar Verdim.
Formu Çok Beğendim.
Herkese Selamlar.
Başarılar...
Erkan ATAY

Offline merkur

• Senior member
« Reply #113 on: October 29, 2009, 21:53 »

Offline merkur

• Senior member
« Reply #114 on: October 29, 2009, 22:12 »
POMAK 1925 TRT DE BELGESEL NİTELİĞİNDE CEKİM YAPILAN KÖY BİZİM KÖYÜMÜZDÜR 1980 Lİ YILLARADAYDI TARİH TE TAM EMİNİM DEĞİLİM AMA EGER VARSA TANIDIGINIZ TRT ARŞİVİNDE MUTLAKA CEKİM DURMAKTADIR TEKİRDAĞ İLİ MALKARA İLÇESİ ÇINARALTI KÖYÜ .( ESKİ İSMİ PRAFÇA DIR BG DEN 1877 DE GÖÇ EDİP TR YE YERLEŞMİŞLERDİR ) ZSDRAVE

Offline the king

• Candidate member
  • *
    • ISLAMSKI CENTAR
« Reply #115 on: November 03, 2009, 17:39 »
selam, ben makedonyadan yaziyorum, orda dogdum, orda buyudum, orda yasiyorum, orda okuyorum, orda yasacagim, orda yaslanicigim ve insallah orda oglecegim !!!

podgorci koyden size selam veriyorum ve butun karedslere her iyi diliyorum !!!

podgorci struganin bi koydur, cok guzel ve dagada bir koy, cok guzel dagilari var ama onun guzelligine anlatamam, cunku onlara anlatacak sozleri yoktur, ama onun icin size buyrun diyorum, gorun ve mutlaka memnun kalacaksiniz, hem de biz misafirleri seven bir halkyiz, cok guzel gecebiliriz....

benden cok buyuk bir selma, bu benim birinci postum, onun icin simdiden okumak ile size yormayacagim, bu kadar yeterdir...

selametle, butun kardeslerime !!!!

Offline ümitarda

• Member
  • **
  • silistreli
« Reply #116 on: November 03, 2009, 19:52 »
ATATÜRK TE POMAKTIR! AMA İŞLERİNE GELMİYOR.

Offline anıl223

• Member
  • **
« Reply #117 on: November 08, 2009, 00:20 »
selam ben edirnede uzunköprülüyüm tekirdağ çerkezköydeyim yaşlılardan öğrendiğim bulgaristan belo slatina svilengrat tangelme bir kısım akraba eskişehire gitmiş zamanınd eskişehir ve bulgarda olan tüm pomaklara selam nazdrave

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #118 on: November 08, 2009, 00:25 »

Byala slatina (Бяла Слатина) - svilen grad lofça (lovec) pomaklarındansınız. Hoş geldiniz.  Günümüz itibarı ile vratsa iline bağlıdır.

Offline anıl223

• Member
  • **
« Reply #119 on: November 08, 2009, 00:28 »
selam ben edirne uzunköprü başağıl köyü pomakçayı hemen hemen yaşlılardan öğrendiğim kadarınla iyi bilir ve konuşurum belo slatina svilen grat lehçesiyle mogu zdrave na siçkite pumaçi dobro denuve

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42