Author Topic: TANIŞ OLALIM  (Read 92771 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
Re: TANIŞ OLALIM
« Reply #120 on: November 09, 2009, 10:12 »
Byala Slatina Kuzey Batı Bulgaristanda Lofça Pomakları grubuna ait bir yerleşim yeriydi. Ancak Svilengrad deyince haritaya baktım. Ne Byala Slatina civarında Svilengrad diye bir yerleşim var. Ne de Edirnenin hemen ötesindeki Svilengrad civarında Belo Slatina diye bir yer göremedim. Zaten Svilengrad civarı bir Pomak alanı değil.

Offline edesa1966

• Candidate member
  • *
Ynt: TANIŞ OLALIM
« Reply #121 on: December 13, 2009, 20:08 »
Merhabalar,
Ben Bilecik-Vezirhan beldesindenim. işim gereği Adana da oturuyorum. Baba tarafım Karacaova-Bizova, anne tarafım Kapıyani köyünden. babam vefat  edinceye kadar evde sürekli pomakça konuşulurdu. (biz bunu bulgarca-makedonca olarak bilirdik). beldemizde bu dili evlerde konuşan yaşlılarımız vardır. akrabalarımızın geri kalan kısmı Bursa-İnegöl-Cerrak köyündedir. oradakiler bu dili akif olarak kullanmaktadır. bende bu dile kısmen aşinayım. bu site sayesinde dilimi genişletmeyi ve köklerimi bulmayı amaçlıyorum. tüm dostlara selamlar.

Offline erol ergün

• Candidate member
  • *
« Reply #122 on: December 14, 2009, 10:57 »
selamlar. ben bursa inegöl  cerrah kasabasındanım. bizim burası yaklaşık 1000 haneden fazladır. Halen karacaova dili konuşulur. görülmeye değer bir yerdir. tüm karacaovalılara selamlar

Offline erol ergün

• Candidate member
  • *
« Reply #123 on: December 14, 2009, 10:59 »
selamlar benimde Bilecik  vezirhanda çok akrabam var.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #124 on: December 14, 2009, 13:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Merhabalar,
Ben Bilecik-Vezirhan beldesindenim. işim gereği Adana da oturuyorum. Baba tarafım Karacaova-Bizova, anne tarafım Kapıyani köyünden. babam vefat  edinceye kadar evde sürekli pomakça konuşulurdu. (biz bunu bulgarca-makedonca olarak bilirdik). beldemizde bu dili evlerde konuşan yaşlılarımız vardır. akrabalarımızın geri kalan kısmı Bursa-İnegöl-Cerrak köyündedir. oradakiler bu dili akif olarak kullanmaktadır. bende bu dile kısmen aşinayım. bu site sayesinde dilimi genişletmeyi ve köklerimi bulmayı amaçlıyorum. tüm dostlara selamlar.

selamlar. ben bursa inegöl  cerrah kasabasındanım. bizim burası yaklaşık 1000 haneden fazladır. Halen karacaova dili konuşulur. görülmeye değer bir yerdir. tüm karacaovalılara selamlar

Değerli Karacaova'lı Hemşehrilerim  sitemize Hoşgeldiniz, Benimde Atalarım sizlerin gibi Karacaovalı, sizleri burada görmek beni çok sevindirdi :) Karacaova hakkında tüm bildiklerinizi tecrübelerinizi burada paylaşın  lütfen. Benim atalarım Fuştan'lı Gürsu, Cerrah, Kütahya, trakya ve diğer Karacaova yerleşim yerlerinde tanışmasakta akrabalarımın olduğunu biliyorum. Katkılarınızı bekliyorum selamlar.

Offline Karacaovalı Pomak

• Avarage member
« Reply #125 on: December 15, 2009, 14:58 »
Bnde karacaova Pomakıyım.Bizovo,trisino ve prebidişte köylerinden Erdek,Ocaklar beldesi,narlı,turanlar,doğanlar ve ilhanlar köylerine göç etmiş büyüklerimiz 1924 yılında.Saydığım köylerin geneli karacaovalı pomaktır.bnde pomakça az bilirm.(yas znayam troşka pomaşu.rabotam da uçi=)))öğrenmeye çalışıorum.Tüm karacaovalı pomaklara selamlar.Edirne de,gürsu da,gelibolu da ve şarköyde akrabalarım wr.   Sati selam mu çinam=))

Offline edesa1966

• Candidate member
  • *
« Reply #126 on: December 16, 2009, 11:03 »
Sayın Erol Ergün,
küçükken dedemlerle Cerrah köyüne gelmiştim. sabah evlerin önünden akan sularla yüzümüzü yıkardık, türbünde muhteşem su akışını seyrederdik. bahçelerde gün boyu meyve toplardık. en son 2 sene önce geldiğimde çok değişmiş buldum oraları. almanyada çalışan ali-neriman çifti akrabamız olur. ayrıca "kaporos" lakaplılarda akrabamız olurlar. vezirhanda tanıdıklarınız kimler?
Sayın Karacaova,
Ocakları bilirim ve orada bizim köyden tatile gelenler olur. ve dil konusunda hiç yabancılık çekmezler. baba tarafım bizova'lıdır. burada da bizova dan gelenlere bizofka, fuştan dan gelenlere fuştanka (sanırım gelincik anlamına geliyor) lakabı takılmıştır. Karacaova dan gelenler bazı yönlerle birbirinden kolaylıkla ayırt edilebiliyor. sütlü böreğimizi bilirsiniz. çok lezzetlidir. Kapıyani'den (böğürtlen demek sanırım) gelenler tatlı, bizova dan gelenler tuzlu yaparlar. aynı şekilde görünüştende ayırt edilebiliyor. Kapıyani kökenliler daha esmer ve daha sakin yaratışlı (annem gibi), bizovadan gelenler açık renk göz ve sarışın olup daha hırçın yapıdadır (babam gibi). her ikisinin ortak tarafı dil bilmeleri. halam 4 yıl vefat ettiğinde bile türkçe konuşmamıştı.
Vezirhan eski bir rum köyü olup bildiğim kadarıyla Bilecik'te ki tek köydür. Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla Gürsu, Kemerburgaz, Alaçatı, Lapseki'de akrabalarımız yaşıyormuş.
Hani kan çeker derler ya. nereye seyehate gitsem karacaova kökenlileri hemen tanırım ve hissederim. bu kadar uzun yazdığım için kusura bakmayın lütfen.

• Avarage member
« Reply #127 on: December 16, 2009, 21:16 »
edessa1966
söyledklerin o kadar güzel ki.tüm dediklerine katılıorum.tespitlerin çok doğru.babannem bizovoludr.dediğin gbi çok hırçınlar.=))ocaklarlıların geneli trisino köyündendr.trisinolularda çok inatçı olup tuttuğunu kopartır cinstendr.Kutu qoza=))
karacaovalıların ırki özelliği tipik slavodinariktir(antropolojik olarak).geneli sarışın, beyaz tenli, renkli gözlü,burun düz.Bildiğimiz pomak tipi.ama karacaovalıların kendine has bir tipleri var.Minyon yüz.bnce en önmlisi=)ne de olsa avrupalıyız=)
sütlü börek,şişerka,kulaçiyna ve daha aklıma gelmeyen yemeklerimiz bayramlarda düğünlerde fazgeçemediklerimizdr.en güzel sütlü böreği bizovolular yapar.en çok sevdiğim börektir.her zamn yaptırırm.
 son zmanlarda bazı sitelerde ve gruplarda karacaovadan göçen anadili makedonca olanların türk,ulah veya başka bişeydr diye ipe sapa gelmez,doğruluğu kanıtlanamaz laflar edilip bilgiler verilior.Bizler pomakız.dedemz ninemiz kendine pomak demiş.ayrıca tüm belgelerde ve etnik haritalarda karacaova pomak yerleşimi olduğu sabittir.kimsenin şüphesi olmamlı.tabi TC'de yaşıyoruz.Üst kimliğimz Türktür ve gurur duyarız.ama pomaklığımıza da laf ettirtmeyiz.bizi yok sayamazlar..
 yazdıklarınız için teşekkürler.kim olduğumuzu ve kültürümüzü unutmayalım.saygılar

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #128 on: December 18, 2009, 14:42 »
Merhaba karacaova-bizofka bende senle bir husus haricinde hemfikirim. Bu husus şu an ülkemizin içinde bulunduğu durumun ciddiyeti adına şu üst kimlik tanımını telafuz etmekten kaçınarak malum zatların sevinmesine fırsat vermememizdir ;)

Offline akif aliev

• Avarage member
Re: TANIŞ OLALIM
« Reply #129 on: December 18, 2009, 22:28 »
Sayin soydaslar,size bir sey sormak istiyorum.''Karacaova''nerede bulunuyor?Bence Yunanistanda bulunan Karasu nehrin batisindadir,ama emin degilim.Burada Karacaova'yi bahsediyorsunuz.Yunanistanda kalan koylere Karacaova ve onlarin kuzeyinde (Bulgaristanda) olan koylere simdi Cec diyorlar.Oyleyse Turkiyede hangi bolgelere yerlesmissiniz ve aranizda bir turlu baglantiniz var mi?...Bulgaristandan selamlar.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #130 on: December 18, 2009, 22:46 »
akif aliev kardeşim You are not allowed to view links. Register or Login eklemiş olduğum linkte VODEN - TİKVES arasındaki yer Karacaova, benim büyüklerimin geldiği yer Fustani köyü haritadan görebilirsin. Karacaovalılar 1923- 1924 yıllarında Mübadil olarak Türkiye'ye geldiler, Lozan antlaşması gereği Türkiyede (İstanbul hariç) bulunan Hristiyan Rumlar ile Yunanistan'da bulunan (Batı Trakya hariç) Müslümanların karşılıklı yer değiştirmesi.

Karacaova'dan gelenler Trakyanın tüm Şehirlerine ayrıca İstanbul, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Bilecik İllerimize Yerleşmişlerdir. Çoğu Karacaovalı Rumlardan kalan köylere yerleştirilmişlerdir.

• Avarage member
« Reply #131 on: December 19, 2009, 12:24 »
Sayin soydaslar,size bir sey sormak istiyorum.''Karacaova''nerede bulunuyor?Bence Yunanistanda bulunan Karasu nehrin batisindadir,ama emin degilim.Burada Karacaova'yi bahsediyorsunuz.Yunanistanda kalan koylere Karacaova ve onlarin kuzeyinde (Bulgaristanda) olan koylere simdi Cec diyorlar.Oyleyse Turkiyede hangi bolgelere yerlesmissiniz ve aranizda bir turlu baglantiniz var mi?...Bulgaristandan selamlar.

Akif Aliev bey Karacaova bugünki yunanistanın edessa(vodina) şehrinin kuzeyinde makedonya sınırı dibinde bir ovadır.1924 lozan mübadelesinden önce ova da 26 tane Pomak köyü bulunuyordu.

Offline reiben_41

• Candidate member
  • *
« Reply #132 on: January 24, 2010, 06:34 »
arkadaslar öncelıkle her keze slm benı aydınlatmanızı ıstıyorum bana ve aileme kendımı bildigimden berı pomak derler ben araştırma yapıyorum kutukte selanık dramada dedemın babası dogmus ordan izmite göç etmişler babama sordum atalarımız karaman oğullarından geliyormus osmanlı dramaya yerleştirmiş ayırmak için çok isyankarlarmış :):) benım gıbı olan arklardan yardım ıstıyorum tip olarak pomaklara benzıyorum kısık gözluyum babamda öyle ilgisi olan yyorum yapmak ısteyen arkları beklıyorum ......

Offline FenerbahceLiatakaN

• Candidate member
  • *
« Reply #133 on: February 05, 2010, 20:11 »
Selam arkadaşlar ben Çorludan Atakan bizde Drama Şurdilva köyündeniz..

Offline beyzanur

• Candidate member
  • *
« Reply #134 on: February 28, 2010, 23:26 »
Merhaba benim ailem gacal ben üniversite mezunuyum ve ortopedik engelliyim beni 5yıldır çok seven biri var bana geçtiğimiz ekim ayında açıldı arkadaş olduk ben de onu çok sevdim ilkokul mezunu ve pomak olduğu için ailem asla anlaşamazsınız dedi kesinlikle redettiler ama ben kestirip atmadım buluşamasak da tel ile arkadaşlığımızı sürdürüyoruz ben onunla iyi anlaşıyorum sevgisi bana hayat veriyor ama pomaklarla ilgili negatif yazılar okudum bazı siteler de ailemi ezip geçemem ama ondan da ayrılmak istemiyorum.Anlamadığım şey pomak muhacir gacal çok mu farklı ve pomaklar nasıldır?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42