Author Topic: TANIŞ OLALIM  (Read 92646 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline ulu_bey

• Member
  • **
Ynt: TANIŞ OLALIM
« Reply #15 on: May 30, 2008, 10:48 »
merhaba arkadaşım daylek . Yarı patriyot ? ne demek  konuştukları dil pomakça değilse nedir ? keşfedilmiyen dil dünyada yok :) konuyu açarmısın .saygılar

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #16 on: May 30, 2008, 12:18 »
 :) yarı patriyot değil tabiki konuştukları dilde pomakça en azından ben öyle biliyorum çünkü pomakça ile ilgili hiç bi fikrim yok bunlar ailemin bana söyledikleri. bunu bu sitedeki bir yazı üzerine söyledim şöyle açıklayabilirim: silivrinin akören köyü babannemin ve dedemin yaşadığı köy bu köy iki mahalleden oluşuyor bir taraf gacallar bir taraf pomaklar. babannem pomak dedem arnavut . öte taraftan annemin köyü uzunköprü sazlımalkoç köyün hepsi pomak dedemde dahil ancak anneannem istanbuldan gelen bir yetim pomaklarla ve malkoçla ne kadar ilgisi vardı doğduğunda bilmiyorum konuştukları dil yine pomakça. ancak annemin köyünde de babamın köyündede pomakça konuştuklarını söylemelerine rağmen konuştuklarında nerdeyse birbirlerini anlayamıyorlar durum bundan ibaret  :)   

Offline ulu_bey

• Member
  • **
« Reply #17 on: May 30, 2008, 12:29 »
makedonyadaki kosovadaki bulgaristandaki pomakçanın şive farklılığı her zaman böyle durumlar uluşyor normaldir  yan yana 2 köyde olan da dilde farklılık oluyor  :)

Offline daylek

• Adviser
« Reply #18 on: May 30, 2008, 12:48 »
 :) evet bunu biliyorum ancak bu kadar kesin konuşmamamın nedeni ben pomakları pomakçayı balkanları daha yeni keşfetmeye başlıyorum arkadaşlar dil olarak ne kadar anlaşabildiğimiz ellebetteki önemli ancak atlamamamız gereken konu bence aynı topraklardan geldiğimiz aynı yada benzer acıları yaşadığımız tarihin sayfalarına aynı şekilde gömülmeye çalışılan pekçok kültür olduğu. ne zaman balkanlardan gelen ezgiler duysam içim burkulur bu size komik yada anlamsız gelebilir ama benim yaşadığım budur pomak olduğumu bilmeden öncede yaşadığım buydu ben bu hissettiğim acıyla yola çıktım arkadaşlar. herhangi birşey bilerek değil tam tersine sonderece cahilim bu konuda ama bilgim olmasada atalarımın bana miras bıraktığı duygularla bu bilgilere ulaşmya çalışıyorum. başkaları ne arıyor bilmiyorum ama ben kendimi arıyorum. acılarımın nedenini arıyorum.  :( 

Offline parko

• Member
  • **
« Reply #19 on: May 30, 2008, 16:11 »
sevgili daylek! inan bana yalnız değilsin,yani balkan müziklerinde hissettiğin o duygu bendede var,bende nedenini anlamasımda ne zaman duysam garip hissediyorum.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #20 on: May 30, 2008, 20:09 »
bendende kocaman selam tüm pomaklara

Offline TOMMY

• Candidate member
  • *
« Reply #21 on: June 01, 2008, 15:06 »
Merhabalar....

Benimde anne tarafım Uzunköprü/Sazlımalkoç köyünden...ben doğma büyüme İstanbulluyum, her yaz tatilim, her bayramım bu köyde geçti... köyümü, trakya insanlarını ve pomakları çok seviyorum...ve şu sıralar müthiş bir araştırmacı ruh hali içindeyim... Pomakları araştırıyorum, pomakçamı ilerletmeye çalışıyorum.. kitap-site-kaynak vs. konularda bana yardımcı olun lütfen....

Offline ayşem

• Candidate member
  • *
« Reply #22 on: June 07, 2008, 17:11 »
Selam herkese bu siteyi pomakları araştırırken öğrendim. Emeğinize sağlık :) Büyükbabamlar 1923 deki mübadele sonrası Drama'dan göç etmek zorunda kalmışlar. Bizim büyükler pomakça konuşuyor ama bazı kaynaklarda aslen slav ırkı olduğumuz yazıyor Bu konuda detaylı bilgisi olan varsa yardım edebilirmi. Geçmişimizi gerçekten merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler...

Offline sonasker

• Candidate member
  • *
« Reply #23 on: June 07, 2008, 23:42 »
Bi Pomak OLArak Hepinize SlmLar ..!!!  ;)  ;D

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #24 on: June 11, 2008, 14:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
bütün pomak kardeşlerimize selamlar.bu siteyi rastlantı sonucu buldum.öncelikle şunu söyleyeyim ben bir pomak değilim. sitede bazı pomakların kökeni araştırılırken bir kaç tez ileri sürülüyor.pomakların slav olduğu tezi bunlardan biri. şunu söyleyeyim pomaklar anadoludaki oğuz türklerinden ayrı olarak çok önceleri orta avrupa ve balkanlara yerleşmiş kuman türklerinin torunlarıdır. ben gaziantepte yaşayan bir barak türkmeniyim. geçen yıl bir seyahatt sırasında renkli basmalı elbiseler giymiş 2 kadın dikkatimi çekti. normalde yolculuk esnasında kimseyle konuşmam ama kan çekiyor işte. biraz sohbet ettik pomağız dediler.tarihlerini çok okumama rağmen ömrümde ilk kez pomak türkü görmüştüm. bir tarih öğretmeni olarak türklerin tarih boyu yaşadığı göçler sıkıntılar çileler aklımdan geldi geçti.bir ihtiyaçları olup olmadığı sorduktan sonra ayrıldık.
hepinize sevgiler saygılar.

Hos geldiniz Murat bey,

Aramizda Turkleri görmekte guzel. Bulgar arkadaslarimiz oldugu gibi, Turk arkadaslarin pomaklarla ilgili  fikirlerini, dusuncelerini bizimle paylasmasini bekliyoruz...

Offline deli_pomak

• Candidate member
  • *
pomak belgeseli
« Reply #25 on: June 20, 2008, 22:34 »
merhaba arkadaşlar ben türkiyede yaşayan bir pomakım ve sinema öğrencisiyim ve pomaklar hakkında bir belgesel yapmayı düşünüyorum amacım pomakların yaşamlarını belgelemek ve hepimizin yayarına olacak bir kaynak oluşturmak ve bunun için en güzel yolun görsel göstergeler olduğunu düşünüyorum fakat yurt dışında yaşayan pomak yaşamlarınıda göstermek istiyorum ve bu süre diğer ülekelerdede uzun süre süreceği için sanatsal faaliyet oturumu almam gerekli bunun için neler yapmam gerekli orada yaşan arkadaşlar varsa bu konu hakkında bana bilgi ve yardımcı olurlarsa çok sevinirim

Offline deli_pomak

• Candidate member
  • *
pomak belgeleseli
« Reply #26 on: June 20, 2008, 22:36 »
belgesel çalışması için yarımlarınızı bekliyorum bilgi paylaşımı ve diğer konularda şimdiden hepinize teşekkürler

Offline yakoo22

• Candidate member
  • *
« Reply #27 on: June 26, 2008, 01:01 »
selam ben de edirne keşan dan. ben de baba tarafından pomağım. köyümüz karışık. biz pomakçayı bilmiyoruzz dedeler de öğretmemiş ama hala insanlar biz pomağız diyorlar. aslını inkar yok yani
aslını inkar eden bizden değildir  hz.ali

Offline yakoo22

• Candidate member
  • *
Ynt: pomak belgeseli
« Reply #28 on: June 26, 2008, 01:03 »
yardımcı olmak isterdim ama büyükelerin anlattıklarından başka bişey bilmiyorum

Offline daylek

• Adviser
Ynt: pomak belgeseli
« Reply #29 on: June 27, 2008, 18:14 »
harika bir çalışma olacağına eminim arkadaşım. bendi kendi işimle ilgili benzer bir çalışma yapmak istiyorum pomaklarla ilgili. edirnede tarih bölümünde yüksek lisans yapan bir arkadaşımın tez konusu pomaklar onunla paslaşmaya çalışıyoruz elime geçenleri seninle seve seve paylaşmaya çalışırım. benimde yaşanmış öykülere ihtiyacım var burda rahmie dendi sanırım sadece onun kısa bir öyküsüne rastladım atalarına ait.         

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42