Author Topic: Goranski , Torbeshki i Nashenski pesni !  (Read 90640 times)

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #15 on: September 13, 2008, 19:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Allah da e dovolen ot tebe Torbes. Vzemi ta mi proceti knigata pa togava ke velime koj kakif e. You are not allowed to view links. Register or Login
Dokato sme nie pomacite i torbeshite ke ve ima i vaze goranite.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Ja prochitav knigata i ti chestitam na realnosta i faktite izneseni vo nea. Se nadevam deka che ia ima i vo Makedonia,pa taka da nashintzite che imaat eden realen opus na zbidnuvanjata so nashiot narod. Blagodaram!.

Pomakit Kavali Mehmed Ali pasha, (1769- 1849) bil kafedzhija ot Kavala v Istanbul. Prez 1805 g. stanal valija na Egipet. Rodnoto mu selo se kazvalo Mustratli, v koeto do 1891 g. zhiveli pomaci. V Kavala Mehmed Ali e postroil dzhamiia i medrese. You are not allowed to view links. Register or Login
Za Mehmed Ali Pasha,pretstoi totalna revizija za negovoto poteklo,bideici bea izneseni razni teorii bez nikakvi fakti. I se ushte stoi znak ? za mestoto na radjanje. Jas ce vi go raskajam narodnoto predanie koe e potkrepeno i so istoriski fakti.>>Mehmed Ali Pasha e roden 1769 g.(?) vo Labunishta (Ohridsko),od tatko Ali(ja) i majka Marija. Vo fermanot vo familiata Odjovci stoi: Ali bil ozenet za hristijankata Marija.Se zele so ljubov,so dogovor Marija da si ostane hristijanka i po smrtta da bide pogrebana vo hristijanski grobishta.Taka i bilo. Decata od nivniot porod da ja imale tatkovata vera.Nivni prvenec bil sinot Mehmed,koj moshne se razvival.Koga Mehmed imal 14 g.,rabotele kako gradeznici vo gradot Kavala.Ednash pokraj nivnata gradba,pominal sofiskiot pasha na celo na edna golema voena edinica i go zdogledal mladiot Mehmed,koj lesno gi prenesuval gradeznite materijali. Mehmed na 14-godishna vozrast tezel 120 oka. Togash sofiskiot pasha mu se obratil na tatko mu Ali:"Daj mi go detevo,od nego che napravam vojnik koj ce vleze vo istorijata". Tatko mu se soglasil i deteto Mehmed si zaminalo so vojskata.Dolgo vreme nishto ne se slushnalo shto stanalo so deteto. Koga se pobunil shkodranskiot pasha,na celo na 20.000 vojnici,pominal niz nashive kraishta na pat za Shkodra,go kupil mestoto od risianinot Gjorgo(labunishtanec-z.m),vo Labunishta ostavil ferman i pari za gradba na djamija. Fermanot e tuka,vo Labunishta(kako amanet se cuva vo familijata Odjovci),koi se potomci na baba Mara,majkata na Mehmed,napishan e na kozha,a djamijata go nosi negovoto ime"MEHMED ALI PASHA DJAMIJA". Potoa,vo 1787 g. ,se pobunile janicharite vo Istanbul protiv sultanot Selim III. Sultanot(kako najblizok)go povikal sofiskiot garnizon na pomosh da go zadushi vostanieto.Mladiot oficer Mehmed Sultanot go zadrzal vo Istanbul. Vo 1794 g.se pobunil i se odvoil skadarskiot pasha Mahmud Bushatli. Sultanot Selim III go ispratil mladiot pasha so 20.000 voinici da go zadushi vostanieto. Sultanskiot ferman datira id 1794 godina. Vo 1805 g. umrel egipetskiot namesnik Alija od Shibenik. Togash vo Egipet izbuvnala gragjanska vojna za prevlast meju tri frakcii:Memeluci,Seldjuci i Vehabii. Sultanot Selim III go ispratil svojot veren i mlad pasha Mehmed Alija na celo na armija sostavena od Boshnjaci,Arnauti i Torbeshi(Pomaci). Mehmed Alija gi pobedil i gi pokoril zavojuvanite strani,no vednash se proglasil za kral na Egipet. Negovite vojnici si ostanale vo Egipet,kade shto i denes ima nivni kolonii.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #16 on: September 13, 2008, 19:52 »
И тако може да е нема да се караме дали е помак или е торбеш  ;) овой е наш и ние требва да се гордеем сос него. Във Кавала он е соградил голема джамия и медресе, в кое медресе до 1918 г. са учили помаци от Родопите и Пиринска Македония. You are not allowed to view links. Register or Login Дай факти.

От као се затворило до 1990 г. помаците во Булгарско немаха дека да учат ислам. През 1922 г. се откри медресто НЮВВАБ во гр. Шумен, ама ова е далеко от Родопите. През 1940 г. на нашите хора не им даваха право да учат в това медресе. Бугарите откриха во Смолян 1938 и во Пловдив 1947 г. и в двете учеха нашите хора че са бугари, че требвало все дека е свързано с ислама да се вели на булгарски. По онова време и изана се учел по менаретата по булгарски. 

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #17 on: September 13, 2008, 22:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
И тако може да е нема да се караме дали е помак или е торбеш  ;) овой е наш и ние требва да се гордеем сос него. Във Кавала он е соградил голема джамия и медресе, в кое медресе до 1918 г. са учили помаци от Родопите и Пиринска Македония. You are not allowed to view links. Register or Login Дай факти.

От као се затворило до 1990 г. помаците во Булгарско немаха дека да учат ислам. През 1922 г. се откри медресто НЮВВАБ во гр. Шумен, ама ова е далеко от Родопите. През 1940 г. на нашите хора не им даваха право да учат в това медресе. Бугарите откриха во Смолян 1938 и во Пловдив 1947 г. и в двете учеха нашите хора че са бугари, че требвало все дека е свързано с ислама да се вели на булгарски. По онова време и изана се учел по менаретата по булгарски. 
Dali che go narecheme Pomak ili Torbes,toa nema nikakva sushtinska razlika,toa e se eno isto..i nie site treba da se gordeeme so nego!. Gledam vo nekoi entziklopedii go narekuvaat Albanetz,shto nema vrska. Toj zboruval i na arnautski(kako i mnogu Torbeshi),ama negoviot maichin ezik e nashinski torbeshki. Inaku toi zboruval mnogu ezitzi i bil poliglota za tova. A toa shto napravil Dzhamia i medrese vo Kavala veroiatno e rezultat na toa shto tokmu tamu go zarabotuval lebot zaedno so tatko si. Pa i az bi napravil dzhamia vo Treviso-Italia,koga bi mozhel!. I sekoi musulmanin bi go napravil toa,barem az mislam taka!. Mejutoa toi prvata dzhamia ia napravil vo svoeto rodno mesto i naigolemo torbeshko selo na balkanot Labunishta(okolu 10.000 dushi)VO 1794 godina,koga bil mlad poruchnik.Veche se istrazhuva tzelokupnata biografia na ovoi chesen Torbesh,a na nego rabotaat istorichari ot Egipet.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #18 on: September 14, 2008, 13:32 »
Medreseto i dvamiqta sa ja napravil koga e bil valija vo Egipet. Jaz mislam ce koga e bil vo Kavala, tamo po ova vreme e imalo njakolko pomashki sela: Eski kavala, Korita, Kokala, Kinali i Prenchovo. Ot tia sela moжe da e negova жena. Akoj e bil general Murad Labunista? jaze pisem kniga "Istoriia, obichai i folklorni pesni na pomacite,torbeshite i goranite". Edna kniga veke sim izdal. Tja e v foruma moeto iem e Husein Mehmed.

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #19 on: September 15, 2008, 00:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Medreseto i dvamiqta sa ja napravil koga e bil valija vo Egipet. Jaz mislam ce koga e bil vo Kavala, tamo po ova vreme e imalo njakolko pomashki sela: Eski kavala, Korita, Kokala, Kinali i Prenchovo. Ot tia sela moжe da e negova жena. Akoj e bil general Murad Labunista? jaze pisem kniga "Istoriia, obichai i folklorni pesni na pomacite,torbeshite i goranite". Edna kniga veke sim izdal. Tja e v foruma moeto iem e Husein Mehmed.
Murat Labunista e kontroverzen oficer na albanskata monarhija na celo so kralot Ahmed Zogu,Torbes,roden vo Labunista. Za vreme na vtorata svetska vojna stanuva apsolten vladetel na regionot vo Ohridsko poznat kako Drimkol  na padinite na planinata Jablanica,naselen so mnozinsko Torbesko naselenie so centar vo Labunista. Bil mnogu harizmaticna licnost i golem voen strateg. Taka da na samiot pocetok na vojnata se vratil vo Labunista i go organiziral torbeskiot-muslimanski narod,sozdal svoja vojska sostavena isklucivo od Torbesi od drimkolskiot kraj,pred se Labunistani.Bil clen na glavnata komanda na golemo albanskata nacoinalistichka organizacija BALI KOMBETARE(BALISTI). Po doadzhaneto vo Labunista formiral organizacija CHUVARI NA PRAVDATA (Rrojtare te drejtesires) i imal bliski odnosi so germancite. Bil zastitnik na torbesite za vreme na vojnata ,no isto taka go zastituval i hristijanskoto naselenie i ne dozvoluval na Torbesite da se odmazduvaat na hristijanskoto naselenie za zlostorstvoto sto go napravile srpskite vojski vo noemvri 1913 g.,koga strelale 6 intelektualci Labunistani so sve imamot na mestoto nareceno Krasta,a za sto postoela zhelba za osveta,no toj gi zastitil licno hristijanite od odmazda. Taka da i tie se cuvstvuvale bezbedno pod negova vlast,sto go potvrduvaat i samite zhivi hristijani od toa vreme. Bil nepobedliv staresina i ne dozvolil na niedna vojska da vleze na negova teritorija. Partizanite mu nudele komandno mesto na brigadite vo zapadna Makedonija,no toj kategoricno gi odbil,bidejci bil golem protivnik na komunizmot i do kraj ostanal veren na albanskiot kral Ahmed Zogu. Celokupnoto torbesko naselenie bilo vkluceno vo negovata vojska,a pradedomi bil glaven logistichki snabditel so hrana za vojskata,bidejci bil sopstvenik na mlin, nekolku iljadi grla razen dobitok i golem imot,a bil i golem vernik i humanist. Koga partizanite gi zazele Ohrid i Struga na 7-8 noemvri 1944 g., vece stanalo jasno deka se blizhi krajot i na slobodnata teritorija na Torbesite.Medzhutoa Murat Labunista so vojskata uspeal da se brani duri do 21 noemvri vodejci zhestoki borbi so nekolku partizanski brigadi koi bile prateni na Labunista. A vo borbite posebno se istaknala negovata zhena koja ostanala da im drzhi pozadina se dodeka negovata vojska ne se povlekla na teritorijata na Albanija. Samo negovata zhena pokosila desetici komunisticki vojnici i se borela do smrt so partizanite.Poradi stetite sto im gi naredil na partizanite toj bese proglasen kako balisticki "ZVER",pa taka da za vreme na komunizmot nikoj ne smeese nitu da go spomene(vednas bese torturiran ili likvidiran preku noc)od strana na komunistickata milicija. No toj ostana junak za nasiot narod,i godinava vo maj mesec drzhavnoto osnovno uciliste vo Labunista "Marsal Tito" bese preimenuvano vo "Murat Labunista",no vednas reagiraa site institucii vo Makedonija,tvrdejci deka Murat Labunista bil fasisticki sledbenik i neprijatel na drzhavnosta na Makedonija. Taka da sega osnovnoto ucilista vo Labunista so 1500 ucenici ostana bez ime. Ce vidime nataka sto ke se resi.Negovata bliskost so germancite e tabu tema.

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #20 on: September 15, 2008, 00:46 »
Zaboraviv samo da kazham deka Murat zaginal 1946 g. vo podmukla zaseda od strana na albanskite partizani,a po direktiva na general stabot na NOB na Jugoslavija na mostot kaj seloto Shupenzi (Peshkopeja) vo Albanija. Vo vrska so knigata POMACITE I TORBESITE V MIZIJA,TRAKIJA I MAKEDONIJA,sakam da vi cestitam na golemiot trud i da ve zamolam istata da ja distribuirate i vo Makedonija. Isamo prodolzhete so takvi hairli dela!. Nasiot narod e gladen za sopstvena literatura i toa posebno od istoriska materija. Uste ednas vi blagodaram!.

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #21 on: February 07, 2009, 18:49 »
selam za torbes i za pomak bg.prvo za pomak bg.od pesnite sto se postaveni preslusaj ja" bolen lezi avmed na postela". bidejci barase da stavam nesto na sajt a jas ne rakuvam dobro so sejtanskata masina narecena kompjuter,pa da ti kazam deka jas sum avtor na taa pesna.aranzer e mojot prijatel Bale(ibrahim)a pee isto mojot prijatel Fuat.se nadevam ti se dopadna..torbes :siguren sum deka me znaes(imas sve na ekran za mene...)malu koci so istorijata ne e bas sve taka kako sto pisuvas iako vo pogolemiot del mislam deka si o.k.za Mehmed Alija mislam deka treba da organizirame adna posebna debata vrz naucna osnova so ucestvo na eksperti od razlicni profili i tn.Inaku go delam tvoeto mislenje deka poteknuva od tvoeto(i moe)Labunista.pred nekolku god.92/93mi pedna vo race edna kniga na albanski so naslov "Poznati albanci vo svetot"'ako se secjavam dobro,kade sto istiot e na pocetnite stranici... no za toa vo druga prilika.ti kako (pretpostavuvam)mlad covek malku si emotiven-malku fazla se falis so Labunista!! bi bil srecen da mozam i jasda se pofalam...da e sve taka ama...da bideme "umereni vo sve" pa i vo razmisluvanjata.mislam na "bastion na islamot"...i td.selam.

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #22 on: February 07, 2009, 21:32 »
You are not allowed to view links. Register or Login
selam za torbes i za pomak bg.prvo za pomak bg.od pesnite sto se postaveni preslusaj ja" bolen lezi avmed na postela". bidejci barase da stavam nesto na sajt a jas ne rakuvam dobro so sejtanskata masina narecena kompjuter,pa da ti kazam deka jas sum avtor na taa pesna.aranzer e mojot prijatel Bale(ibrahim)a pee isto mojot prijatel Fuat.se nadevam ti se dopadna..torbes :siguren sum deka me znaes(imas sve na ekran za mene...)malu koci so istorijata ne e bas sve taka kako sto pisuvas iako vo pogolemiot del mislam deka si o.k.za Mehmed Alija mislam deka treba da organizirame adna posebna debata vrz naucna osnova so ucestvo na eksperti od razlicni profili i tn.Inaku go delam tvoeto mislenje deka poteknuva od tvoeto(i moe)Labunista.pred nekolku god.92/93mi pedna vo race edna kniga na albanski so naslov "Poznati albanci vo svetot"'ako se secjavam dobro,kade sto istiot e na pocetnite stranici... no za toa vo druga prilika.ti kako (pretpostavuvam)mlad covek malku si emotiven-malku fazla se falis so Labunista!! bi bil srecen da mozam i jasda se pofalam...da e sve taka ama...da bideme "umereni vo sve" pa i vo razmisluvanjata.mislam na "bastion na islamot"...i td.selam.
Alejkum selam Serif! Prvo komplimenti za avtorstvoto na pesnata "bolen lezi Av(h)med na postela",i navistina mnogu mi se bendisuva i rado ja slusam. Navistina te poznavam,i toa uste od krajot na 1991 g. koga se odrza prviot kongres na SDA vo Struga,a jas togas bev detence..prva godina sredno,koe verojatno poradi EMOTIVNOST se vturna vo tie politicki vodi.Relativno dobro mi e poznata tvojata rabota,kako politicka i muzicka kariera, taka i biznisot (trgovijata), a i tvojot sin B.... mi e dobar drugar. A i ti me poznavas dobro..posto sum Podgorecki zet,a i tvoj zet od tvoja rodnina ;) :D . Ne znam dali ce uspees da me desifriras..he he!? Inaku jas ne znam kaj najde "falenje" vo tekstovite, i bi sakal da mi predocis od kade go izvlece toj zaklucok!? Ako mislis deka Labunista ne moze da se narece kako sto stavas ti vo navodnici..,toa e tvoj stav,no nè i moj!. Site znaeme kolkava e vrednosta na naseto Labunista za nasiot soj, a toa se potvrduva tokmu i vo ovie denovi na pred izborna kampanja,vo koja i samiot si svedok i mnogu dobro znaes kade naj mnogu se lomat kopjata za idninata i vrednostite na nasiot soj. Ti isto taka znaes deka Labunistani tokmu poradi svojata (kako sto velis ti) EMOCIONALNOST, nikogas ne go prigrlile komunizmot i bilo koja ideologija koja se kosi so islamskite vrednosti, i sekogas bese otfrlano se sto asocirase na makar i minimalno anti islamsko. I tokmu poradi toj fakt nie se zdruzivme i so Albancite koga bese potrebno da se ostvarat nekoi povisoki celi,a denes vece na golem glas gordo vikame deka sme Torbesi!!!. Selam!

Offline senat

  • Member
  • **
  • Posts: 8
  • Gender: Male
    • www.torbes.net
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #23 on: February 25, 2009, 17:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline senat

  • Member
  • **
  • Posts: 8
  • Gender: Male
    • www.torbes.net
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #24 on: February 26, 2009, 15:21 »
eve uste nekoe video

You are not allowed to view links. Register or Login



You are not allowed to view links. Register or Login

Offline senat

  • Member
  • **
  • Posts: 8
  • Gender: Male
    • www.torbes.net
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #25 on: February 26, 2009, 15:26 »
You are not allowed to view links. Register or Login


You are not allowed to view links. Register or Login

Offline arslan

  • Member
  • **
  • Posts: 11
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #26 on: February 26, 2009, 21:46 »
gi pregledav klipovite na Rekanec i ovie novokomponovani rekanski pesni ne me ostavia ramnodusen,naime vo nasite pesni skoro nikogas ne se spomnuvale rakii, kafani ,lumpuvanja ne e vo kontekst so nacinot na zivot na nasiot narod se nadevam deka tekstopisecot nema da mi zameri za ovaa moja sugestija

Offline Agim_MKD

  • Member
  • **
  • Posts: 6
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #27 on: February 26, 2009, 22:31 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Agim_MKD

  • Member
  • **
  • Posts: 6
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #28 on: February 26, 2009, 22:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login



Селлам ,

 Се извинувам на оние кои користат малку поспор интернет поради тоа што ќе им биде малку потешко да ги слушнат овие песни , но со цел да се видат старите слики од Лабуншта со подобар квалитет ги конвертирав во поголем формат.
 Инаку овие песни се од продукцијата на Бале Бенд од Лабуништа во која сум и јас член а г-дин Шериф е е ден од авторите на некои од овие песни се надевам дека со задоволство ќе ги преслушате. Во иднина ќе ги поставам сите 12 песни а ако некој ги сака во mp3 нека ми пише на е-маил па ке му ги испратам.

Поздрав од Лабуништа

Offline Nedim Mehmedoski

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 543
  • Gender: Male
  • Torbesh
Ynt: Goranski i torbeski pesni
« Reply #29 on: February 26, 2009, 23:34 »
Agim..dobredojde brat na You are not allowed to view links. Register or Login ! Gledas deka nasiov soj go imat niz cel Balkan!!! Samo ne znam kako ni imaet rastureno na kupcinja..kupce ovde,kupce onde,a da bevme site na edinstvena teritorija ce bevme nacija pogolema i od makedonskata hehe!. Ama neka i vaka e dobro na sekoj stotina kilometri ce si najme nekoj nas covek..ako ne za drugo ama da si go kazime ona sto ni lezit na dusava. Ocekuvam sto povece Labunistani da ni se priklucat vo nasiov sajt, a nasive braca od drugive drzavi na Balkanov da ni se priklucat na You are not allowed to view links. Register or Login. I daj otvorite forum i na labuniskata. Selam!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42