Author Topic: pomak culture  (Read 8578 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
pomak culture
« on: September 13, 2008, 01:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline daylek

• Adviser
Ynt: pomak culture
« Reply #1 on: September 13, 2008, 01:51 »
allahım ya kusura bakmayın arakadaşlar sorunun nerde olduğnu bilmiyorum izleyemiyorum ya of :(

Offline Adem1

• Member
  • **
  • HATASIZ KUL OLMAZ-ONEMLI OLAN TEKRARLAMAMAK!
« Reply #2 on: September 14, 2008, 16:16 »

Pomak kardeslerimizin kulturunu ors ve adetlerini yerinde gorup incelemek gurur verici.
   Allahima Sukurler olsun arkadasim Metkanin yardimiylan vardim gordum.Helal olsun adetlerine,kulturune sarilmislar ve bisey kaybetmemisler.500 sene once ellen dokunan halilar su anda ellen dokunulur.
   Balkanlarda pomaklardan baska milet varmirdir kulturuden hiç bir sey yitirmemis?
   Allah razi olsun tum pomak kardeslerimizden,7 defa isimleri degistirildi,zulumler çektiler,sehitler verdiler,yinede dimdik ayakta kalmayi basardilar.
   Pomaklar gurur duyucu ve ornek bir miletir.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #3 on: September 14, 2008, 16:52 »
ve evet, benim pomak kültürünü bulgaristanda nasıl yaşıyolar gidip görme şansım hiç olmadı ancak, burda nasıl yaşandığını biraz biraz biliyorum. ve sanırım bu yüzden ben ve benim gibileri bulgaristandakilerin bir kısmı zincirin zayıf halkası olarak görmekte. zaman zaman aldığım hüsrana uğratan cevaplar bunu gösteriyor.

Offline Adem1

• Member
  • **
  • HATASIZ KUL OLMAZ-ONEMLI OLAN TEKRARLAMAMAK!
« Reply #4 on: September 15, 2008, 05:19 »

Degerli kardesim,herhalde siz Turkiyede dogup bugmusunuz.
   Sakin miletinizlen gurur duyun ve ilk imkaninizda gidin dedelerin izin,nenelerinizin yaptiklarini yerinde gorun.
   çok mutlu olacaksiniz ve gurur duyacaksiniz.
   Benim Turkiyede oturan amicamin pomak gelini var.oda Turkiyede dogmus ve bugmus,geçen sene Turkiyeye ziyaretimde ona tavsiye etim
dedelerinin dogduyu topraklari gormesini .Gitmis ziyaret etmis ve bu sene,agustos ayinda gorustiùmizde bana sukran borçlu oldini soyledi.
  Sende niyet al kardesim ve git yerinde gor.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #5 on: September 15, 2008, 11:03 »
evet benim atalarım bulgaristandan buraya geleli epey zaman olmuş sadece ben değil dedem babannem bile türkiyede doğup büyümüş. ve pomak kültürünü yaşatma konusunda ciddi sıkıntılı türkiye deki diğer pomaklar gibi hepsi için konuşmuyorum ama büyük çoğunluğu böyle. ve benim ençok istediğim şeylerden biri draginova yı bir gün görebilmek. ancak göremesemde, kültürümü burda ki pekçok kişi gibi yaşayamasamda yada bilmesemde ben bu insanların ruhlarını hücrelerimde taşıyorum beni kabul etselerde etmeselerde şen şöyle yaşıyosun böyle vatandaşsın deselerde demeselerde. bana söylenenlerden ziyade benim pomaklar ve pomak kültürü ile ilgili atalarımın yaşadıkları ile ilgili bana kalan mirasla ilgili ne hissettiğim ve ne düşündüğüm önemli. insanlar bunu kabul etmekte ve kaldırmakta zorlanıyor işte çünkü dünya ve insanlar öyle garip kalıpların içine sokulmuş ve sokulmaya çalışılıyor ki farkında değiller özede hepimiz insanız benim bulgar kökenli yada türk kökenli olmam yada olmamam hiç önemli değil neden biliyomusunuz çünkü benim dedemin dedeleri ve öncesi bulgaristanda yaşamış ve bulgarlarla akrabalık bağları kurmuş şimdide benim dedem ve bana gelene kadar ki sonrası kuşak türkiyede yaşıyoruz ve türklerle akrabalık bağlarımız var. işte bunun farkına varmamız gerekiyor pek çok pomağın atladığı konu bu bizler her iki taraflada akrabayız bu kültür bir köprü bir geçiş ve biz bu kardeşlik bağlarının torunlarıyız.
evet bulgaristan hatalımı ? hatalı bencede tarihsel uygulamalara bakılırsa durum bunu gösteriyor. ancak daha hafif esintiler emin olun türkiye de de yaşanmış zamanında biz  neden pomak ruhumuzu yeniden bulmaya çalışıyoruz sanıyosunuz.
bulgaristanda ki pomaklarla aramızda ki farkta bu zaten onlar yaşamaya çalışıyorlar, türkiyede kiler yani bizler yeniden bulmaya çalışıyoruz.
umarım bulmak nasip olur bir gün kaybettiklerimizi. herşey birebir yerine gelemez çok zor ancak en azından bize dedelerimizin miras bırakmak istemediği kin ve nefretten belki kurtulma şansımız olur zira yaşayan hiç bir canlı kin ve nefreti hak etmiyor, birde kendi kardeşlerimizi hırs, kin ve nefret yolunda görmek benim için acı dolu anlar ve sıkıntılar ve buhranlar anlamına geliyor. abarttığımı düşünüyosunuz ama hayır kesinlikle abartmıyorum hissettiklerimi...

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #6 on: September 15, 2008, 12:07 »
pek çok pomağın atladığı konu bu bizler her iki taraflada akrabayız bu kültür bir köprü bir geçiş ve biz bu kardeşlik bağlarının torunlarıyız.

Çok çok önemli bir nokta..
Neden bizim kalbimizde her hangi bir düşmanlık olmaması gerektiğine dair en önemli kanıt burada...

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #7 on: September 15, 2008, 13:23 »
@daylek

Draginovo tanıtım: İngilizce, Bulgarca
Galerideki resimler güzel..

Draginovo-Korova harita:
Pazarcık ili Velingrad ilçesi Draginovo (Korova) köyü

Draginovo (Korovo) otantik pesnalar

Draginovo adı 1971 yılında Korova olarak değiştirilmiş.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #8 on: September 15, 2008, 13:36 »
Draginovo-Korova snimki

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42