Author Topic: Yapay yunan - pomak kimliği  (Read 5266 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Yapay yunan - pomak kimliği
« on: October 19, 2008, 11:34 »
Birilerinin farklı zamanlarda çıkıp, Yunan Pomakları olduklarını iddia ettiklerini duyuyoruz. İki elin parmak sayısını geçmeyen bu şahısların kendilerini istediği gibi tanımlamaya hakları vardır. Ancak bu tanımlamanın Batı Trakya’nın Balkan Kolu olarak adlandırılan dağlık bölgedeki bütün Azınlık mensuplarına dayatılması, kabul edilemez bir durum olarak Azınlık tarafından tepkiyle karşılanmaktadır.

Balkan kolunda yaşayan Azınlık mensuplarının kahır ekseriyeti kendini Müslüman Türk kimliğine mensup kişiler olarak tanımlamaktadırlar. Kendilerini Yunan-Pomak olarak tanımlayanlar ise, genel kanaati etkileyemeyecek ve önemsenmeyecek düzeydedir. Bunlar birilerinin iddia ettiği gibi kesinlikle 40 bin kişi değildir. Azınlık tanımlamasıyla ifade edilemeyecek kadar az sayıdadırlar. Sayıları birkaç kişiyi ancak bulabilmektedir. Ki, bunların çoğu kendileri de buna inanmamaktadırlar. Fakat geçim sıkıntısı, eğitimsizlik ve sistemin farklı dayatmaları bazı insanlarımızı inanmadıkları şeyleri yapmaya ve söylemeye mecbur etmektedir. Bölge insanımızın bilgi eksikliğinden istifade edilerek kimliğimiz istismar edilmektedir. Bugün Pomakça yayın diye piyasaya sürülen “ürünlerin” sahibi diye sunulan kişilerin son derece cahil, hiçbir akademik ünvana ve geçmişe sahip olmayan hatta birçoklarının doğru dürüst okuma-yazması dahi olmayan, fakat maddi açıdan sıkıntılar çeken insanlar oldukları bilinmektedir. Başkalarının hazırladıkları “ürünlerin” altına kendi adlarını kullandırmaktadırlar.

İnsanların tabii ki kendini istedikleri gibi tanımlama özgürlükleri olmalıdır. Bu hak kutsaldır. Fakat birileri, kendilerine dayatılan veya gönüllü olarak kabullendikleri yapay Yunan-Pomak kimliğini Batı Trakya’da yaşayan bütün Müslüman Türk Azınlığı için kullanamaz.

Birkaç kişi tarafından, bir grup Yunanlıya veya Yunan bir köye bilimsel kılıfla bir başka kimlik dayatılsa ve onların cehaletinden istifade edilerek kandırılsa veya onlar tamamen kendi istekleriyle Yunan kimliğini reddetseler ve Alman olduklarını iddia etseler, kim buna karşı çıkabilir veya onları bundan alıkoyabilir? Aynı zamanda, aslında Yunanistan denen bu ülkede kendilerini Yunan bilen insanların gerçekte Yunan olmadıklarını ve dolayısıyla Yunanistan diye bir ülkenin de olmaması gerektiğini iddia etse yargı harekete geçer mi? Bu yasal olur mu? Yunan Pomakları olduklarını iddia eden bazılarının yaptıkları da, Azınlık açısından işte tam olarak buna benzemektedir.

Batı Trakya’da kendilerini Yunan-Pomakları olarak tanımlayan birkaç kişi, bazı sözde Yunan vatanperverlerin de desteğiyle Batı Trakya Türk Azınlığı’nı bölüp parçalamayı ve asimile etmeyi hedefleyen açıklamalarda ve faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Devlet politikasının da bu yönde olduğunu siyasilerin benzer doğrultudaki açıklamalarından görebilmekteyiz.

Batı Trakya’da Pomak adıyla araştırma merkezleri, dernekler vs. kurulabilmekteyken, nedense Türk adıyla benzer yapılanmaların örgütlenmesine müsaade edilmemektedir. Ülkenin başka bölgelerinde Makedon dernek kurulması da müsaade edilmemektedir. 1990 yılında Florina bölgesinde kendilerini Makedon Azınlığı mensupları olarak tanımlayan insanlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından haklı bulundukları halde Yunanistan mahkemeleri tarafından haksız bulunmaktadırlar. Bu haksızlık devam ettirilmektedir. Yunan adaletinin gerekçesi de ilginç: “Olgunlaşmamış genç kişilerin etnik olarak var olmayan ve tarihi açıdan varlığı kabul edilmeyen (devlete göre yapay/sözde) Slav-Makedon Azınlığı tarafından kandırılarak tuzağa düşürülmesi tehlikesi mevcut olduğundan yasaklanmıştır.” Yani böyle bir Azınlığın tanınması, Yunanistan için millî tehlike olarak değerlendirilmektedir.

Resmi makamların bu konudaki çifte standartları düşündürücüdür. Ortada kendilerini Slav-Makedon Azınlığı olarak tanımlayan vatandaşlar varken, devletin mahkemeleri kendine göre böyle bir Etnik kimliğin bilimsel olarak var olmadığı ve tanınması durumunda “millî tehlike” oluşturacağı gerekçesiyle bu Azınlığın varlığını inkâr ederek örgütlenme taleplerini yasaklıyor.

Ne gariptir ki, aynı adalet Slavca konuştukları iddia edilen sözde Yunan-Pomaklarını etnik bir Azınlık olarak kabul ediyor. Bu derneği Slav-Makedonları gibi tehlike olarak görmüyor ve dernek kurmalarına izin veriyor. Neden acaba? Bunun cevabı bu tür yapılanmaların dolaylı veya dolaysız bir şekilde bizzat devlet destekli çevreler tarafından desteklendiği iddiaları olabilir mi? Makedon Azınlığı davası göz önünde bulundurulduğunda bu iddiaların doğruluk payı ağırlık kazanmaktadır.

İnternet ortamında, Avrupa fonlarıyla oluşturulmuş sitelerde Yunanistan’ın Batı Trakya kısmını “Pomak” ismiyle ayrı bir devlet olarak gösteren haritaların yer aldığını Millet gazetesi haber vermişti. Fakat nedense yetkililer ve gazetenin Yunan-Pomaklarıyla ilgili haberlerini ve yazılarını takip edip mahkemeye vermekle görevlendirilenler, bu haberleri işlerine gelmediği için görmezden gelmektedirler.

Yunan-Pomak kimliği diye etnik bir kimlik tarihte asla olmamıştır ve bugün dahi yoktur. Var olduğu iddia edilen bu sözde kimlik, Batı Trakya Türk Azınlığı’nı asimile etmek için Yunan devletinin resmi azınlık politikasının uydurduğu yapay bir kimliktir. Bu konuda bilim adamı kisvesiyle birilerince bilimsel veri diye ortaya atılan iddiaların gerçeklerle/bilimle hiçbir ilgisi yoktur. Bütün bunlar, zorlama iddialardan ibarettir.

Geçtiğimiz hafta mahkemelik olduğumuz Yunan-Pomak derneğinin, Yunan mahkemelerinin verdiği kararlara göre kanunsuz olduğunu belirtmek isterim. Bu ülkede etnik bir tanımlama getiren tabirlerle dernek yasaksa, bu böyledir. Yunanistan’da Makedon, Türk ve hatta Azınlık kelimesi ile dernek kurmak yasaksa, o zaman Pomak ismiyle de dernek kurmak yasak olmalıdır. Ama Yunan adaletidir işte bu… İstediğini yapıyor…

Bu da yeni Avrupaî Azınlık siyaseti işte… YDP sayesinde ezberledik. Kim bilir bu ülkede daha neler göreceğiz?


You are not allowed to view links. Register or Login


Millet gazetesinden bir sayfa

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline belpomak

  • Member
  • **
  • Posts: 7
  • Gender: Male
Ynt: Yapay yunan - pomak kimliği
« Reply #1 on: October 20, 2008, 09:41 »
arkadaslarar anlasildigi gibi  su anda  batitrakyada pomaklara verildigi isim yunan pomaklari.bundan 15 sene önce pomaklarin adi yunan müslümanlari idi . ve daha geriye gidersek 50 sene evvel  pomaklarin adi türk idi. anlasilan oki zamana göre batitrakyanin pomaklarin irki degisebiliyor . simdi bir soru var ortada .batitrakyada pomaklar 30 sene sonra japon olabilir mi  acaba

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42