Author Topic: Hotaşlı ve Tozyanı Hakkında  (Read 11922 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Turski

• Member
  • **
Hotaşlı ve Tozyanı Hakkında
« on: January 26, 2019, 18:19 »
Merhaba.

Eğridere’ye bağlı Hotaşı(Rusalsko) ve çevresi hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlara sormak istediğim birkaç soru var. Konuya vakıf olan arkadaşlar cevaplayabilirse çok sevinirim.

Baba tarafımdan Hotaşlılıyım. Kendilerini Türk olarak adlandırıyorlar ve Pomakça bilmiyorlar. Fakat Eğridere’ye bağlı Çitak köyünde yaşayanların, bizim bölge için Pomak dediğini öğrendim. Bu iddianın aslı var mıdır, Hotaşlı ve çevresi Pomak bölgesi midir yoksa Türklerle meskun bir mahal midir? Eğer bölgede Pomaklar yaşıyorsa sonradan Türkçe öğrenme ve Türkleşme gibi bir olay yaşanmış mıdır?

Bir de aile büyüklerimizden birkaçı, Dolaştır(Zagrazhden) tarafından, Tozyanı isimli bir köyden gelmişler. Bu sebeple aile içinde bir kısım, Tozyanı’ndan gelenlere Pomak diyormuş. Fakat dedeme sorduğumda Tozyanı’ndan gelenlerin Pomakça değil, Türkçe konuştuklarını öğrendim.Bütün aramalarıma rağmen Tozyanı isimli köyün tam yerini ve bugünkü ismini de bulamadım. Bu köyün tam yerini ve bugünkü ismini bilen, köy halkının Türk mü yoksa Pomak mı olduğuna dair malumatı olan var mıdır?

Offline Turski

• Member
  • **
Re: Hotaşlı ve Tozyanı Hakkında
« Reply #1 on: February 09, 2019, 17:12 »
Arkadaşlar, bu bahsettiğim köyler hakkında hiçkimsenin bilgisi yok mu ya hu? Hiç gidip gören, yakın köylerinden olup bir şeyler duyan, bir belgede/yazıda bir kayda rastlayan falan olmadı mı?

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #2 on: March 14, 2019, 12:36 »

MERAK EDİLECEK KAYIP BÖLGE ( Hayat Öyküm – 1.)

You are not allowed to view links. Register or LoginSizlere bahsedeceğim bölge, Plovdiv (Filibe), Kırcaali, Smolyan (Paşmaklı) sancaklarının kesiştiği çok ilginç bir bölge söz konusudur. Bu söz konusu bölgede Smolen, Kırcali ve Plovdiv sancakları kesişmektedir. Siyasi otorite, Smolyan sancağından bahsederken, Triıgılnika (Smolen sancağı üçgeni) diye adlandırıyorlar.          Buraları dağlık bir bölgedir. İlhan tepesinin (Vrıh Svoboda) uzantısı olan Karakulaz yükseklikleri, Kırcali sancağının Çileka Tepesi yamaçları, Balıklı deresi, Tuğla Karalköy, Tozyanı, Aşağıatlar, Garna, Karabuz, Erikle, Ahren Ürpek ve Banite köyleri, Smolyan sancağı ile sınırı oluşturmaktadır. Smolyan sancağına, 1959 yılında bırakılan köylerdir ve birçokları terk edilmiştir. Bu bölgenin yüksekliklerinde ve yamaçlarındaki yerleşim yerleri, Osmanlı mimari yapılarından oluşmaktadırlar.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #3 on: March 14, 2019, 12:51 »
2801. Toz-İ-Balâ(Toz Balya) Gorno-Prahovo Kırcali
2802. Toz-İ-Esir Dolno-Prahovo Kırcali/Eğri Dere
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Turski

• Member
  • **
Ynt: Hotaşlı ve Tozyanı Hakkında
« Reply #4 on: March 20, 2019, 19:56 »
Yazıyı daha önce okumuştum fakat bilgi kısıtlı. Başka da bir şey yok zaten internette. Bu konuda ancak bölgeyi gören, bilen birilerinden bilgi alabilirim muhtemelen. Bir de Tozyanı Eğridere’ye değil, Banite’ye bağlı.

Offline Turski

• Member
  • **
« Reply #5 on: July 24, 2019, 11:11 »
Burada bulamadığım cevapları bölgeyi ziyaret ederek buldum. Dve Topoli ile Malko Krushevo arasında bulunan ve Zagrazhden’e bağlı olan Tozyanı, bir Türk köyüymüş. Köyde Pomakça değil, Türkçe konuşuluyor. Başta garipsemiştim o bölgede Türk köyü olmasını ama Davidkovo yakınlarında bulunan, Türkçesi Kabaağaç olan Debelyanovo köyünün de Türk olduğunu öğrendim. Bunlar haricinde Zagrazhden ve Davidkovo’ya bağlı olmalarına rağmen Türklerin yaşadığı birkaç köy daha varmış. Pomak nüfusun Zagrazhden ile Davidkovo’nun merkezinde ve Batı yakasında yaşadığı söyleniyor. Hotaşlı bölgesi ise şive ve tip olarak Eğridere’ye bağlı daha alçakta kalan köylerden farklı olsa da nihayetinde tamamen Türkçe konuşan ve Türk olduğunu söyleyen köylerden oluşuyor.

Offline Turski

• Member
  • **
« Reply #6 on: January 09, 2020, 02:03 »
Bugün Tozyanı isimli köyün tam yerini buldum. Banite’ye bağlı Malko Krushevo(Küçük Ahadlar) ile Dve Topoli(Büyük Ahadlar/Ahadlar Kebir) köylerinin arasında yer alıyor ve idari olarak Dve Topoli’ye bağlı. Bu bölgeyi tanıyanlar bahsi geçen iki köyün hatta Debelyanovo(Kabaağaç) gibi birkaç köyün de Pomak olmadığını, Türk köyleri olduğunu belirtiyorlar. Söylediklerine göre 50’li yıllarda bu köylerin yerlileri göç edince yerlerine Zagrazhden ve Davidkovo’dan gelen Pomaklar yerleşmiş. Smolyan ilindeki Pomak köylerinin köy köy gösterildiği belirtilen bir başlık var forumda ama maalesef ben paylaşılan görsele erişemiyorum. Bahsi geçen bölgeyi tanıyan var mı? Dve Topoli ve Malko Krushevo köylerinin yerlileri Türk müdür, Pomak mıdır? Yoksa bu iki köy Türk-Pomak karışık olan yerleşim yerlerinden biri midir?

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42