Author Topic: Eğitimin gücü!!!  (Read 3713 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Eğitimin gücü!!!
« on: February 02, 2009, 16:21 »
PAKİSTANLI BIR BİLİM ADAMININ YAZISI ...


Dünyada yalnizca 14 milyon Yahudi var, Kuzey ve Güney Amerika'da yedi milyon, Asya'da bes milyon, Avrupa'da iki milyon ve Afrika'da 100,000 kisi. Tek bir Yahudi'ye 100 tane Müslüman düsmektedir. Buna ragmen Yahudiler tüm Müslümanlarin toplamindan yüz kez daha güçlüdürler. Nedenini hiç merak ettiniz mi?
Tüm zamanlarin en etkin bilim adami ve Time dergisi tarafindan 'Yüzyil'in Adami' seçilen Albert Einstein bir Yahudi'ydi. Psikanalizin babasi Sigmund Freud bir Yahudi'ydi. Karl Marx, Paul Samuelson ve Milton Friedman da öyle. Iste size ürettikleriyle tüm insanliga zenginlik katmis olan Yahudilerden bazilari:
Ø Benjamin Rubin insanliga asi ignesini verdi.
Ø Jonas Salk ilk çocuk felci asisini gelistirdi.
Ø Albert Sabin çocuk felci asisini daha da gelistirdi.
Ø Gertrude Elion lösemiye karsi ilaci verdi.
Ø Baruch Blumberg Hepatit B asisini gelistirdi.
Ø Paul Ehrlich frengiye karsi bir tedavi buldu.
Ø Elie Metchnikoff bulasici hastaliklarla ilgili çalismalariyla Nobel ödülü kazandi.
Ø Bernard Katz nöromüsküler iletisim (kas-sinir sistemi arasi iletisim) alaninda Nobel ödülü kazandi.
Ø Andrew Schally endokrinoloji (metabolik sistem rahatsizliklari , diabet, hipertiroid) Aaaron Beck Cognitive Terapi (akli bozukluklari depresyon ve fobi tedavilerinde kullanilan psikoterapi yöntemi) gelistirdi.
Ø Gregory Pincus ilk dogum kontrol hapini gelistirdi.
Ø Gerald Wald insan gözü hakkindaki bilgilerimizi gelistirerek Nobel ödülü kazandi.
Ø Stanley Cohen embriyoloji (embriyon ve gelisimi çalismalari) dalinda Nobel aldi.
Ø Willem Kolff böbrek diyaliz makinesini yaratti.
Müslümanlar da dahil tüm hastalar Yahudilerin; bu buluslarindan yararlaniyor, sagligina kavusuyor.
Peter Schultz optik lif kabloyu, Charles Adler trafik isiklarini, Benno Strauss paslanmaz çeligi, Isador Kisse sesli filmleri,Emile Berliner telefon mikrofonunu ve Charles Ginsburg videotape kayit makinesini gelistirdi. Stanley Mezor ilk mikro-islem çipini icat etti. Leo Szilard ilk nükleer zincirleme reaktörünü gelistirdi. Son 105 yilda 14 milyon Yahudi bilim dalinda 100 ün üzerinde Nobel ödülü kazanirken, 1.4 milyar Müslüman yalnizca üç Nobel kazandi. Neden Yahudiler bu kadar güçlü ?
Yahudi inancina bagli ünlü yatirimcilar; Ralph Lauren (Polo), Levi Strauss (Levi's Jeans), Howard Schultz (Starbuck's) , SergeiBrin (Google), Michael Dell (Dell Bilgisayar), Larry Ellison (Oracle), Donna Karan (DKNY), Irv Robbins ( Baskins & Robbins ) ve Bill Rosenberg (Dunkin Dougnuts ).
Yale Üniversitesi' nin Baskani Richard Levin bir Yahudidir.
Harrison Ford, George Burns, Tony Curtis, Charles Bronson, Sandra Bullock, Billy Crystal, Woody Allen, Paul Newman, Peter Sellers, Dustin Hoffman, Michael Douglas, Goldie Hawn, Cary Grant, William Shatner, Jerry Lewis ve Peter Falk'in da Yahudi olduklarini biliyor muydunuz ?
Yönetmenler ve yapimcilar arasindaki Yahudiler: Steven Spielberg, Mel Brooks, Oliver Stone, Aaaron Spelling (Beverly Hills 90210), Neil Simon (The Odd Couple), Andrew Vaina (Rambo 1 /2 / 3), Michael Mann (Starzky and Hutch), Milos Forman (One FlewOver The Cuckoo's Nest, Amadeus), Douglas Fairbanks (TheThief of Baghdat), Ivan Reitman (Ghostbusters) , Kohen Kardesler,William Wyler. William James Sidis, 250-300 lük I.Q. derecesiyle dünyanin gördügü en parlak insandir. Bilin bakalim hangi dine mensuptur?
Soru: Neden Yahudiler bu kadar güçlüdür? Cevap: Egitim (Sorgulayici, Arastirici, Yaratici)
Soru: Neden Müslümanlar bu kadar güçsüzdür? Cevap: Yanlis Egitim veya Sifir Egitim (Din Eksenli, Sorgusuz, Arastirmasiz, Ezberci)
Gezegenimizde yaklasik 1.476.233.470 Müslüman yasamaktadir. Asya'da 1 milyar, 400 milyon Afrika'da, 44 milyon Avrupa'da, ve 6milyon Amerika kitasinda. Toplam dünya nüfusu içinde her bes kisiden biri Müslümandir. Her bir Hindu'ya iki Müslüman düsmektedir, her bir Budist'e karsilik iki Müslüman vardir ve her bir Yahudi'ye karsilik 100 adet Müslüman bulunmaktadir.
Müslümanlarin bu kadar kalabaliga ragmen neden güçsüz olduklarini hiç merak ettiniz mi? Nedeni sudur; Islam Konferansi Örgütü'nün (OIC) 57 üyesi vardir ve ülkelerin tümünde 500 adet üniversite bulunmaktadir. Üniversite basina 3 milyon Müslüman düsmektedir. Sadece ABD'de 5.758 üniversite vardir. 2004 yilinda Shanghai Jiao Tong Üniversitesi' Dünya Üniversitelerinin Akademik Deger Listesi' hazirlamis ve ilginçtir ki Müslüman çogunluga sahip ülkelerin hiç birinden ilk 500 e giren üniversite yoktur. UNDP tarafindan toplanan verilere göre Hiristiyan dünyasinda okuma-yazma bilenlerin orani neredeyse % 90 ve bunlardan 15 Hiristiyan çogunluga sahip ülkede okuma-yazma orani % 100 dür. Müslüman dünyasinda buna çok zit bir durum olarak bir ülkenin okuma-yazma orani yaklasik % 40 olup, % 100 okur-yazar oranina sahip bir Müslüman ülke yoktur.
Hiristiyan dünyasindaki 'okur-yazar' in% 98'i ilkokulu bitirmisken, Müslüman dünyasinda bu oran % 50dir. Hiristiyan dünyadaki okur-yazarlari n % 40'i üniversite mezunudur ve bu oran Müslüman dünyasinda %2'yi geçememektedir.
Müslüman çogunluga sahip ülkelerdeki toplam bilim adami sayisi 230 olup her bilim adamina düsen Müslüman sayisi 1 milyon kisidir. ABD her 1 milyon Amerikaliya karsilik yaklasik 4000 bilim adamina, Japonya 5000 bilim adamina sahiptir. Tüm Arap dünyasindaki tam-zamanli çalisan arastirmaci sayisi 35.000 kisidir ve her bir milyon Arap nüfusa 50 teknisyen düsmektedir. (Bu sayi Hiristiyan dünyasinda bir milyon kisiye 1000 teknisyendir. ) Ek olarak Islam dünyasi gayri safi milli hasilasinin yalnizca % 0.2 sini arastirma-gelistirm e bütçesi olarak ayirmaktayken Hiristiyan dünyasi % 5 oraninda arastirma-gelistirm e fonu ayirmaktadir.
Sonuç:Islam dünyasi bilgi üretebilecek kapasiteden yoksundur.
1000 kisiye düsen günlük gazete sayisi ve bir milyon kisiye düsen kitap çesidi bilginin toplum içine yayilip yayilmadiginin iki önemli göstergesidir. Pakistan'da 1000 kisiye 23 günlük gazete düserken bu sayi Singapur'da 360 dir. Ingiltere'de her 1000 stand için 2000 çesit kitap bulunurken, Misir'da kitap esidi 20 dir.
Sonuç: Islam dünyasi bilgi yayilmasini gerçeklestirmekte basarisizdir.
Bilgi uygulamasinin önemli göstergelerinden biri ileri teknoloji ihracatinin toplam ihracat içindeki oranidir. Pakistan'in ileri teknoloji ihracatinin toplam ihracatin içindeki oran % 1, Suudi Arabistanin % 0.3, Kuveyt, Fas, ve Cezayirin ayni sekilde % 0.3tür. Singapur'da bu oran % 58 'dir.
Sonuç: Islam Dünyasi bilgi uygulamasini gerçeklestirememekte dir.
Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgi üretmiyoruz.
Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgiyi yayamiyoruz.
Neden Müslümanlar güçsüzdür? Çünkü bilgiyi uygulamiyoruz.
Ve gelecek bilgi-temelli toplumlara aittir.
Ilginçtir, OIC üyesi 57 ülkenin gayri safi milli hasilalarinin toplami 2 trilyon dolarin altindadir. ABD, tek basina 12 trilyon dolar degerinde mal ve hizmet üretmekte, Çin 8 trilyon dolar, Japonya 3.8 trilyon dolar ve Almanya 2.4 trilyon dolarlik üretim yapmaktadir. (Satin alma gücü esitlenerek hesaplama yapilmistir. ) Petrol zengini Suudi Arabistan, Birlesik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Katar hep birlikte 500 milyar dolarlik mal ve hizmet üretmektedirler ve bunlarin çogu petroldür. Mal ve hizmet üretimi Ispanya'da 1 trilyon dolarin üzerindedir. Katolik Polonya 489 milyar dolarlik mal ve hizmet üretim gerçeklesmektedir. Budist Tayland 545 trilyon dolar degerinde mal ve hizmet üretimi yapmaktadir. Islam Dünyasinin gayri safi milli hasilasinin tüm dünya gayri safi milli hasilasi içindeki orani hizla azalmaktadir.
O halde Müslümanlar neden bu kadar güçsüzdür? Cevap: Egitim Yoksunlugu. Tam anlamiyla söylersek kaliteli egitim yoksunlugu. Çok kesin biçimde söylersek akilci olmayan, din eksenli ve çagdisi egitim.
Dr.Faruk Saleem
Yazar, Islamabad

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42