Author Topic: ХРОНОЛОГИЯ - ИСТОРИЧЕСКИ ДАТИ И СЪБИТИЯ  (Read 143879 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline akif aliev

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 98
  • Gender: Male
Защо се чудите за онези времена? Та сега какво се говори за нас - или нищо, или невярно. И тогава е било така.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
A ti ot koe kotilo si bre veysalov. Ne se li pritesnyavaş ot zlobata v koyato rısiş tuk.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
...


Това само е предупреждение!
И не се опитвай да обиждаш Сюлейман , тои е достоен човек.
Следващият път ще има БАН !


 модератор
[/quote]

??????????????
  
  Вейсалов, не те познавам, незная дали си помак, но май ми се струва и може би съм сигурен че не си.
       Първо: ако си искал да ме обидиш, като ме наречеш "турче" не си успял, ако беше помак със сигурност и теб това нямаше да те обижда-аз съм свикнал да ме наричат турче.
       Второ: за помаците  "анадолското котило" е равно на "родопското котило"
   и Трето, ако си решил да създаваш проблеми тук и да ни обиждаш с разни изрази познати само на вас във вашия сайт на "Бг патриотите" по добре не си губи времето, а ако имаш личен проблем към мене не занимаваи съфорумците тук със глупостите си а ми пиши на мен. Не крия имейл адреса си!!

 И не ми държи такъв тон!! Такива като теб са ми познати -лаят от далече, но при теб се мажат като кюфте! Не ме разсмивай Вейсалов и не лай силно че те слушат и другите ;D ;D

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Последно предупреждение за Вейсалов,който днес се рег и обижда наши съфорумници! Постингите му ще бъдат изстрити.От Администратора на сайта.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male


Готина картина  нали?

Да ама имам въпроси към тези които обичат маниашки историята.
- Кои са тези господа на  снимката?
- В кое помашко село има запазена и до днес песен , в която иде реч за събитията в които са въвлечени сънародниците на тези господа нарисувани в картината?

Бих желал като за начало , именно Незир ,авторът на тази тема да се пробва за одговор.
Благодаря ви предварително...

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Metka,

Поласкан съм, че си информиран за моята слабост да посещавам музеи, изложбени зали, театри и кина!

Ще ми простиш невежеството, обаче тази картина е обягнала от полезрението ми - просто не си падам по военни истории, а още по-малко по военни униформи...

Аз съм пацифист и затова често цитирам Айнщайн:

"Който обича да марширува, напразно има мозък в главата — гръбначният би бил достатъчен."

Та за картината...имам нужда от помоща ти!

Ако ще се впускаме в анализи за художествените достойнства на тази картина, мисля, че е по-удачно да се преместим в друга тема. Например в "Култура и изкуство".

Идеята ми тук, за тази ХРОНОЛОГИЯ, е повече информационно-справочна и образователна.
 

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Nezir , моля те нека засега тази картина да остане за известно време тука.
В хронлогията която си публикувал има много ценна информация , дори и за академичните среди.
Аз нарочно качих тази снимка тука заради голямото значение което са взели като решение, тези исторически личности на картината.
И тъй като за нас помаците в българската история има само небивалици които ни сатанизират, подобно във свещенният пропаганден мит "Баташкото клане",
то устната ни традиция е онзи автентичен исторически извор които допълва или балансира това сатанизиране.
Та аз Незир в Неврокопския край не познавам помашко семейство в което има предания ,и в тези предания да няма
разкази за наши предци участвали в автентично историческо събитие , като едни от причинителите му са именно тези господа на картината.
Да, ние в исторически план сме свързани с господата на тази картина по пряк начин.
И сме платили много голяма цена за това.
Но единственият бонус за сега които ти давам е че в сайта е писано за тези събития.
 В хронологията която си публикувал ,няколко пъти проверих - няма нито един ред за въпросното събитие..
Това говори само еднo - Българската история й предстой сериозно и обстойно допълване или премахване на литературната митология в нея.

Но нека до довечера , да видим дали някой наш съфорумник ще познае кой са тези господа на картината.
Бих се радвал наистина ако това се случи.
поздрави...

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Metka, blagodarya ti za snimkata koyato e dosta interesna. Az predpolagam çe tova e pleneniya velik general Osman Paşa koyto be otkaran v Kiev i lekuvan. Znaete çe beşe ranen v bitkata pri obsadata na pleven.  Togava cyal svyat sledeşe za hrabrostite mu pri otbranata na rodinata si. Mnogo sa interesni prepiskite mejdu ruskiya general i Osman Paşa.  Toy kategoriçno otkazva da se predade. Razdaval e hranata i vodata na vsiçki ( musulmani i hristiyani) po ravno. Dvamata generali may çe sa se poznavali ot parişktata voenna akademiya. Kogato e bil plenen ruskiya general ne mu e vzel sabyata kato mu e kazal '' tazi sabya moje da se nosi samo ot hrabır general kato vas'' . Pri zavrıştaneto mu v İstanbul se e napravilo veliko posreştane. Oçakvam s netırpenie podrobnosti po tazi kartina.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Не Субигу,този третия требе да е Фердинанд-дето с безграничните си амбиции бая зор е дал на народа български.Тва е като жокер от мен.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
метка стига вече,от кога чакаме,никой нищо не коментира,брадясахме вече :D ,на всеки е интересно  да научи за какво става  на въпрос и наи вече събитието.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
You are not allowed to view links. Register or Login


Картината е символ на османо-българо-австроунгаро-германското братство по оръжие по време на Първата световна война  ;)
Е, и ?
Загиналите по бойните полета в тази война не са подбирани по етнически или религиозен признак. Претърпените несгоди от населението на воюващите държави също не са разпределяни по такива признаци.
Излишно е меренето "по-по-най" по повод и без повод...

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male


Централни сили (на немски: Mittelmächte, Мителмехте, на турски: İttifak Devletleri) е името на военно-политическия блок между двете големи централноевропейски държави – Германия и Австро-Унгария, в навечерието на Първата световна война. По време на тази война към Централните сили се присъединяват Османската империя и България. Техен противник е друг европейски военно-политически блок – Антантата.



             

В тази война са участвали хиляди помаци.
Те са участвали в битката при Шам, днешна Сирия и Йордания.
Ето къде има материал за това - You are not allowed to view links. Register or Login  одговор номер 6 и тука  You are not allowed to view links. Register or Login  одговор номер 19.

Има даже публикувана и песен за тази война в първият отговор.
Но очаквайте в скоро време още изненади.
Има специална песен която я пее Исса Бекташ от Брезница , в която главните герой са тези крале на картината горе.
Надявам се и Вие има какво да добавите от вашата устна традиция .
Защото ако не го направите вие, ще го направи друг, някой като Божидар Димитров и после той няма да е виновен. ;D ;)

Offline akif aliev

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 98
  • Gender: Male
Метка,тогава България и Турция,като съюзници са си разменяли войски.Моят дядо а и не само той като гражданин на България е мобилизиран и  изпратен да служи в Османската Империя на разменни начала.Тогава всички мюсюлмани за служили на Империята,а българите оттатък границата са докарвани да служат тук за да не им се засяга личната свобода.Какво ще кажеш-няма вечни врагове,има вечни интереси и все пак е имало морал в някои неща.Макар,че са могли и да не се съобразяват с тях,но са го предпочели така.А и отношението към Османската империя е било много по различно,отколкото към наследницата и Републиканска Турция.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Нужно е повече знаещи и можещи хора помаци да дават нагледни примери на по младите,за да можем да се съхраним,като етнос за да можем да запазим моралните си устои и да докажем,че наистина сме хора с висока и вродена интелигентност и етническа група с най ниськ процент на престьпност.Трябва да покажем и да доказваме непрекьснато на нашите деца,че са наследници на"добьр генегичен материал".Според образователната ни система поколението,което расте се нуждае най много от родителски контрол и положитлни нагледни примери в противен случай улицата вьзпитава жестоко и потьрпевшите сме пак ние.За това горещо подкремям такива снимкови и писмени материали,които ни правят по горди,че сме помаци,иначе Божидар Димитров е специалист по преиначаване на историята и за това му дават тльсти награди и разбира се той не се спира пред нищо за да ни омаскари.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Метка,тогава България и Турция,като съюзници са си разменяли войски.Моят дядо а и не само той като гражданин на България е мобилизиран и  изпратен да служи в Османската Империя на разменни начала.Тогава всички мюсюлмани за служили на Империята,а българите оттатък границата са докарвани да служат тук за да не им се засяга личната свобода.Какво ще кажеш-няма вечни врагове,има вечни интереси и все пак е имало морал в някои неща.Макар,че са могли и да не се съобразяват с тях,но са го предпочели така.А и отношението към Османската империя е било много по различно,отколкото към наследницата и Републиканска Турция.

На пълно съм съгласен. Нашите дедйовци са ми разказвали как техните бащи са били войници -служещи във Османската империя, въпреки че територялно се намирали в България, а не в Турция.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42